Αποστολέας Θέμα: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 20582 φορές)

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #15 στις: 18 Απριλίου, 2019, 11:20:08 πμ »
Καλημερα....Βαγγελη παρε ενα τηλ. το τμημα ασφαλειας της περιοχης σου και κανε τους αυτη την ερωτηση...αλλααα να σου δωσουν την απαντηση γραπτος...και μας λες τι εγινε...Δεν νομιζω οτι χωρα αλλο αναλυση το θεμα...Ευχαριστω.
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #16 στις: 18 Απριλίου, 2019, 13:01:41 μμ »
Ποτέ δεν κατάλαβα βάσει ποιού νόμου νομιμοποιείται κάποιος να ζητά απόδειξη αγοράς αεροβόλου απο έναν ενήλικα...
Καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει κανείς πιό σχετικός και γνώστης.

Χωρίς το παίζω πιο σχετικός η γνωστής.

Η απόδειξη οπως πολυ σωστα λες δεν ειναι κατι το υποχρεωτικό.

Αλλα επειδη οπως ολοι συμφωνουμε οτι ειναι οπου πέσεις, σε ποιον θα πέσεις, και ο καθενας ερμηνεύει οπως θελει το νομο καλό θα ηταν να υπάρχει. Εχοντας λοιπόν το οπλο στο προτμπαγαζ, σε θήκη, κλειδωμένο, και να το συνοδεύουν αυτό (χωρις να ειναι υποχρεωτικο ξανα λεω) και μια ονομαστικη αποδειξη (οπως δινουνε στην αγγλια) η ενα χαρτι απο το μαγαζι που να βεβαιωνει την αγορα του αεροβολου στον κατοχο, και επανω την αποδειξη σε συνδιασμό με ΔΑΙ σαφώς και δίνει μια πολύ καλύτερη εικόνα για να μην ασχοληθεί ο αλλος περαιτέρω με εμας. Τωρα αν εχεις επανω στο οπλο οπτικο, και εχεις και γιαυτο χαρτι, είσαι ο καλύτερος του χωρίου.

απο τελείως προσωπική εμπειρία στο συγκεκριμένο θεμα εχω να πω οτι το να διεκδικείς το δικο σου πολλες φορες ειναι λαθος. ειναι προτιμότερο να τους κανεις την ζωη εύκολη με τα παραπάνω.


Προς το παρόν λοιπόν, ο νόμος ξεκαθαρίζει ΜΟΝΟ την μεταφορά προς το σκοπευτήριο.

- Αν λοιπόν κάποιος μεταφέρει το αεροβόλο του στον οπλουργό που είναι πχ στην επαρχία;
- Αν μετακομίσει;
- Αν θέλει να μεταφέρει το .25άρι του ή ακόμη και το .357 του τα οποία αν έχω καταλάβει καλά δεν κατεβαίνουν σε αγώνες;

Τότε τι γίνεται;

Βαγγέλη νομιζω οτι ειναι πιο απλά τα πράγματα.
Αν δεν έχεις παράνομο αξεσουάρ στο εργαλείο σου, και δεν κινείσαι ύποπτες ώρες δεν έχεις κάποια απαγόρευση στην μεταφορά του αεροβόλου σου, με βασικό κανόνα ΠΑΝΤΑ οτι δεν το κανεις άσκοπες βόλτες με το αμαξι σου.
Σε ελεγχο τωρα
-το πας στον ταδε οπλουργο,
-μετακομιζεις και εχεις και ενα σωρό αλλα πραγματα μαζι με το αεροβολο,
- .25αρι, .177 η οτι αλλο ειναι στα χωράφια εχεις θεμα ουτως η αλλος. Στο δρομο τωρα γενικοτερα καπου το πας το αεροβολο απο τη στιγμη που το μεταφέρεις στο αμαξι σου, αμα δεν πας σκοπευτηριο, δεν πας στον οπλουργο, δεν μετακομιζεις τι το θελεις?? και που πηγαίνεις?? Αλλωστε η χρηση των αεροβολων περιορίζεται στους ειδικούς χώρους βλέπε σκοπευτήρια.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ganas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #17 στις: 18 Απριλίου, 2019, 15:03:51 μμ »
 Ο ειδικός χώρος για σκοποβολή ερμηνεύεται ως σκοπευτήριο λογικά, αλλά αυθαίρετα. Ο ειδικός χώρος για αλιεία;
Άλλος ένας ασαφής νόμος, που επιτρέπει στην αστυνομία να σε μαζέψει και το δικαστήριο να σε κρίνει...

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #18 στις: 18 Απριλίου, 2019, 18:15:30 μμ »
Οταν παει καποιος για ψαροντουφερο ή ψαρεμα ρωταει το λιμεναρχειο για το που μπορει να παει,οπως υπαρχουν και χαρτες οπως στο κυνηγι......Τα παντα υπαρχουν εμεις ειμαστε λιγο 《πισω》....
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #19 στις: 18 Απριλίου, 2019, 18:17:16 μμ »
Εκανα χρονια ψαροντουφεκο και ηθελα και εκει να ειμαι ενταξει και ποτε δεν ειχα προβλημα.....
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος airkostas1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #20 στις: 04 Μαΐου, 2019, 23:25:39 μμ »
Έχω αεροβόλο τουφέκι σπαστης  κάνης 15 χρόνια.  Το κουβαλώ στο χωριό στο εξοχικό στο σπίτι στάση για καφέ το έχω αφήσει στο πορτ μπαγκαζ ξεχασμένο κάνα μήνα.
Με έχει σταματήσει σε τυχαίο μπλόκο η ΕΛ.ΑΣ ΟΠΚΕ γυρνωντας απο το χωριο 12 το βραδυ και τους δήλωσα ότι
μεταφέρω αεροβόλο τυφεκιο από το χωριό στο σπίτι στην Αθηνα στο πορτ μπαγκαζ το ανοιξα το ειδαν είχα και σφερακια και διοπτρα το είδαν μου είπαν να προσέχω για τη διοπτρα και καληνυχτισαν.
Μη ψάχνεστε ρε παιδιά αν μου τη χάρισαν  και κάναν τους "χαζούς" μόνο για τη διόπτρα για τπτ αλλο.
Πάρε όσα αεροβόλα θες από το οπλοπωλειο ούτε ταυτότητα δε δείχνεις. Και τις βολές σου κανε σε σημειο που δεν ενοχλεις κοντά στο νου και η γνώση που λέγαν και οι παλιοί.
Προσωπική εκτίμηση γιατί μερικοί είναι μαγνήτες μπελαδων τι να πω εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά.😉😀