Αποστολέας Θέμα: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής  (Αναγνώστηκε 6670 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Gtz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« στις: 03 Φεβρουαρίου, 2021, 00:29:49 πμ »
Απευθύνω τον χαιρετισμό μου ως νέο μέλος στην παρέα σας.
Επιθυμώ να προβώ στην αγορά ενός weihrauch 95 luxus  και διαβάζω σε κάποια ηλεκτρονικά καταστήματα το εξής: αεροβόλο weihrauch hw 95 luxus, πρώτης διαλογής, 2 χρόνια εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας...
Ήθελα να ρωτήσω αν κυκλοφορούν και δεύτερης διαλογής και πως τα ξεχωρίζεις....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #1 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2021, 12:39:40 μμ »
Δεν νομίζω προσωπική εκτίμηση η WEIHRAUCH να βγάζει αεροβόλα πρώτης και δεύτερης διαλογής...
Όπου το βρείς και σου αρέσει πάρτο είναι ένα καλό αεροβόλο γενικής χρήσης.
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος Gtz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #2 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2021, 23:27:43 μμ »
Ευχαριςτω για την απάντηση Aggelos A...απλά προβληματίστηκα λίγο γιατί όσα κι αν διάβασα εδώ στο aerovolo αλλά και όσα video κ να παρακολούθησα δεν έπεσε στην αντίληψη μου τετοια αναφορά...αυτό που συμπέρανα σπο τη μελέτη που εκανα εδω είναι οτι πρόκειται για ποιοτικά και αξιόπιστα αεροβόλα...αλλά οταν το έβλεπα γραμμένο το «πρώτης διαλογής» μου κίνησε απλα την περιέργεια...

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #3 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2021, 23:50:27 μμ »
Προφανώς είναι η ελληνική μετάφραση του όρου luxus που είναι ένας συνήθεις όρος στα όπλα. 

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #4 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2021, 00:19:12 πμ »
    Ο κάθε αντιπρόσωπος - εισαγωγέας μπορεί να δίνει σε γενικές γραμμές την περιγραφή που θέλει στα προϊόντα που προωθεί και διανέμει. Λογικό είναι πώς δεν θα αντιγράφει πάντα 100% τα διαφημιστικά και ενημερωτικά φυλλάδια της  κάθε εταιρείας - μπορεί κάλλιστα να διανθίζει τις περιγραφές και με δικά του στοιχεία και αναφορές. Ίσως εδώ να "κολλάει" και η σχετική διατύπωση για όπλα "πρώτης διαλογής" στην περιγραφή. Δεν είναι κάτι μεμπτό - ίσως όμως κάποτε να μην είναι και "κομψό".

Αποσυνδεδεμένος banman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 135
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #5 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2021, 03:07:03 πμ »
Προφανώς είναι η ελληνική μετάφραση του όρου luxus που είναι ένας συνήθεις όρος στα όπλα.

Δεν νομίζω.
Το "πρώτης διαλογής" το αναφέρει ο Μηλιδώνης και σε άλλα μοντέλα που δεν έχουν "Luxus" έκδοση.
Το έχω προσέξει κι εγώ και το θεώρησα διαφημιστική υπερβολή.
BAM 26
Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177

Αποσυνδεδεμένος hillrx8

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #6 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2021, 12:55:46 μμ »
σαιτ μηλιδωνη το ειδες ...οποτε μην βλεπεις τι γραφει...αγοραζεις απο τον Δημο που ειναι αξιοπιστος και αξιολογος ;) ;) ;) ;)  και εισαι οκ ...
FTP 900(lousil), hw90(Ωριων)5,5mm,hw97κ(Αιολος)5,5mm, ΑΑ HFT 500 4,5mm(Δευκαλιων), ,hw80k 5.5mm,hw98 4.5mm,AA prosport 5.5m(mangusta),tx200HC 5.5mm,tx 200 mk3 4.5 16j,hw100kt fsb 5.5m (zeus),cricket 5.5mm(punicher),Diana 56th 5.5mm,Edgun RM5 6.35 long(Τ-14 ΑRΜΑΤΑ),Vulcan mk2 tact W 5.5mm,FX wildcat mkii ,Diana 75,fx crown mk2 5.5 laminet,daystate wolverine R HP 5.5,walther lgu 5.5,hw 97k 4.5 16j,hw 77 SE 4,5,FX Impact M3 sniper,hw 50s 4.5,BSA R-10 mk2,,fx crown mk2grs,hw75-45,Diana48,hw30s,hw95k

Αποσυνδεδεμένος Gtz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #7 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2021, 23:34:57 μμ »
Πάντως εάν το γκουγκλάρετε το hw 95 αναφέρεται σε τουλάχιστον 4-5 καταστήματα το πρώτης διαλογής...Σε γερμανικό κατάστημα, που είδα εδώ στο forum, δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...Μήπως έχει να κάνει με το βάψιμο των ξύλων ή γρατσουνιές όπως μου είπε ένας φίλος κυνηγός;

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #8 στις: 05 Φεβρουαρίου, 2021, 09:16:08 πμ »
Πάντως εάν το γκουγκλάρετε το hw 95 αναφέρεται σε τουλάχιστον 4-5 καταστήματα το πρώτης διαλογής...Σε γερμανικό κατάστημα, που είδα εδώ στο forum, δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...Μήπως έχει να κάνει με το βάψιμο των ξύλων ή γρατσουνιές όπως μου είπε ένας φίλος κυνηγός;


Απλά παραφιλολογία είναι !!!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #9 στις: 05 Φεβρουαρίου, 2021, 19:27:27 μμ »
Τα πρωτα luxus , ειχαν αυτο το κοντακι . Ειχαν ωραιο φινιρισμα ,
αλλα δε βοηθουσαν με τ΄ανοιχτα σκοπευτικα . Ηθελε πιεση το ζυγωματικο .
Με οπτικο ομως , ηταν πολυ καλο  .

https://akhobby.pl/weihrauch/19-hw95lux-609-19618-karabinek-pneumatyczny-hw-95-luxus.html

Ενω τα παλια κλασικα 95αρια τυπου monte carlo ηταν κατι ενδιαμεσο .
Μια χαρα με ανοιχτα σκοπευτικα και ηταν καπως ετσι .  .  .

https://www.zbrane-vzduchovky.cz/vzduchovky/vzduchovky-weihrauch/weihrauch-hw-95-45mm/

Τωρα τα κοντακια ειναι φιξαρισμενα . Τροφοδοτει πια η minelli και ειναι συνηθως ετσι .  .  .

https://www.airgunsofarizona.com/spring-piston/weihrauch-hw95-luxus-.22/

Στο θεμα Α διαλογης και Β , συμφωνω με τα παραπανω .
Οπως σχεδον ολα τα wh , το 95αρι ειναι οπλο , που θα σου εχει βγει η γλωσσα απ΄τις βολες
και θα σου λεει κι αλλο - κι αλλο .  .  .  που λεει κι ενας φιλος .  .  .  :D .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλώς σας βρήκα / Αεροβόλα Πρώτης διαλογής
« Απάντηση #10 στις: 05 Φεβρουαρίου, 2021, 20:55:39 μμ »
Αυτη την ατακα "πρωτης διαλογης" σε οπλα, αυτοκινητα, μοτοσυκλετες την χρησιμοποιουν αντιπροσωποι για την "παταξη" της παραεισαγωγης
Λιγο χαζο, εαν σκεφτεις οτι δεν ειναι παπουτσι, ρουχο για να ξεβαψε στην βιτρινα
Δηλαδη τι ? θα βγαλει η AUDI πχ β διαλογης αυτοκινητο, οχι προδιαγραφες ! διαλογη...