Αποστολέας Θέμα: Συγχαρητήρια για το Forum και καλώς σας βρήκα!  (Αναγνώστηκε 6607 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsklav

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Συγχαρητήρια για το Forum και καλώς σας βρήκα!
« στις: 05 Μαΐου, 2021, 21:38:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Ονομάζομαι Θέμης, κατάγομαι και κατοικώ στην Κέρκυρα.

Μετά από αρκετό καιρό, εδώ και 3-4 χρόνια ξανα-ασχολήθηκα με την παλιά μου αγάπη - τον αεροβολισμό αποκλειστικά για σκοποβολή - και έχω πέσει με τα μούτρα, όχι τόσο σε εξοπλισμό κλπ, αλλά σε ώρες ασχολίας.

Ευτυχώς, η σύζυγός μου Άννα πίνει 2-3 καφέδες με γάλα εβαπορέ καθημερινά και έτσι δε μένω ποτέ από κουτάκια, αλλιώς θα έπρεπε να πίνω πολλές μπύρες την εβδομάδα...

Αυτή τη στιγμή τα αεροβόλα στην κατοχή μου είναι (όλα 4,5mm):
Gamo CF-30 (μεταχειρισμένο)
BAM 12
TSS B3-2
Crosman R1100 (BB Gun)
Crosman PSM45 (BB Pistol)

Η "αρρώστια" μας με κάνει να είμαι συνεχώς στο ψάξιμο για νέες αγορές, αλλά τα όχι και τόσο ανθηρά οικονομικά μου με κάνουν να είμαι φειδωλός στις επιλογές μου και να ψάχνω για φτηνές λύσεις που την ίδια στιγμή να ικανοποιούν βασικές ποιοτικές προϋποθέσεις, πράγμα λιγάκι δύσκολο στο 90% των περιπτώσεων...

Ευτυχώς, μέχρι στιγμής, από τα αεροβόλα που μου ανήκουν είμαι από αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος, πάντα σε σχέση με την αξία αγοράς του καθενός (πχ ακόμα και το φτηνό κινέζικο TSS B3-2 των € 50, παρόλα τα προβλήματά του, όπως η απίστευτα σκληρή σκανδάλη κλπ, είναι ανέλπιστα ευθύβολο!)

Βέβαια, για να καταλήξω στα 3 ραβδωτά αεροβόλα μου, μέσα στα 2 πρώτα χρόνια ασχολίας μου αγόρασα και πούλησα - καινούργια ή μεταχειρισμένα - αρκετά, όπως ένα Stoeger X10, ένα Stoeger Χ-20, ένα Norica Krono, ένα Crosman M1 Carbine (BB Gun) κλπ.

Ο βασικοί λόγοι εγγραφής μου στο Forum είναι η επικοινωνία / ενημέρωση / γνώση σχετικά με τον αεροβολισμό και η βοήθεια που θα μπορέσω να λάβω σχετικά με την σωστή βασική συντήρηση των αεροβόλων όπλων (σωστή λίπανση αρθρώσεων, βαλβίδων κοκ), ώστε με το πέρασμα του χρόνου να εμβαθύνω κάπως παραπάνω.

Σας μίλησα για τον πόνο μου... :)

Αυτά για την ώρα.

Και πάλι, καλώς σας βρήκα και εύχομαι σε όλους αρκετό ελεύθερο χρόνο για βολές!

Φιλικά,

Θέμης (tsklav)




 






Αιέν Αεροβολείν
BSA Airsporter RB2
HW30S
HW50S
Slavia 618
Cometa 220 Galaxy
Cometa 220 Compact
Norconia B36

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Συγχαρητήρια για το Forum και καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #1 στις: 06 Μαΐου, 2021, 14:20:59 μμ »
Χριστός Ανέστη φίλε Θέμη και καλώς ήρθες!!

Μια χαρά τα περνάς στο πανέμορφο νησί των Φαιάκων, σου εύχομαι η σκοποβολή να γεμίζει πάντα όμορφα και δημιουργικά τις ώρες σου!!

Το aerovolo.gr είναι εν δυνάμει μια τεράστια δεξαμενή γνώσεων, απόψεων και εμπειριών, θα χαρούμε να προσθέσεις και εσύ τις δικές σου!!

Καλή συνέχεια

Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος tsklav

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Συγχαρητήρια για το Forum και καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #2 στις: 06 Μαΐου, 2021, 14:53:48 μμ »
Μπάμπη καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την υποδοχή.

Έχω ήδη αρχίσει το διάβασμα και μαθαίνω σιγά-σιγά να κινούμαι άνετα στο Forum.

Καλή συνέχεια και θα τα ξαναπούμε,

Θέμης
Αιέν Αεροβολείν
BSA Airsporter RB2
HW30S
HW50S
Slavia 618
Cometa 220 Galaxy
Cometa 220 Compact
Norconia B36

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Συγχαρητήρια για το Forum και καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #3 στις: 06 Μαΐου, 2021, 17:45:54 μμ »
Χριστός Ανέστη φίλε Θέμη και καλώς ήρθες.
Εδώ θα βρεις πρόθημα σοβαρά άτομα να σου λύσουν πολλές από της απορίες σου σχετικά με τα αεροβόλα και το άθλημα της σκοποβολής