Αποστολέας Θέμα: Άδεια εισαγωγής αεροβόλου απο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 62112 φορές)

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #15 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 22:39:48 μμ »
Αποτι εχω ακουσει η χειραποσκευες δεν ελεγχονται.Οποτε δεν περνανε και τελωνειο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως .Καλυτερα να παρεις την ΓΑΔΑ που σου ειπα και να τα ρωτησεις εκει.Τουλαχιστον δεν θα εχεις καμια αμφιβολια.Και παρε και καποιο τελωνειο να ρωτησεις

Μη κανεις κανενα αστειο.....
Οι χειραποσκευες σε καθε πτηση ελεγχονται με ακτινες Χ και αν δουν κατι που μοιαζει με οπλο γινονται φιλο και φτερο (αν μιλαμε για πτηση φυσικα).Αν βρουν οπλο μαλλον η καταληξη θα ειναι το κρατητηριο της ασφαλειας του αεροδρομιου.Καποτε ειχα σε μια χειραποσκευη ενα αναμνηστικο διακοσμητικο που ειχε το σχημα του αστεριου και στη Σιγκαπουρη αδειασαν την τσαντα μου γιατι φοβηθηκαν πως ηταν "σουρικεν" (τα γνωστα οπλα αστερια των νινζα στις πολεμικες τεχνες).

Εγω ενοουσα δεν ελεγχονται απο το τελωνειο για φορο.Το οτι ελεγχονται στο αεροδρομιο ειναι γνωστο.Και αλλο ενα λαθος που εκανα ειναι οχι η χειραποσκευες.ηθελα να πω η αποσκευες του ταξιδιωτη αλλα αυτες που φορτονονται σε αποθηκες του αεροσκαφους.

ρε παιδια εννοειται οτι οταν θα φυγει απο αμερικη το ο συγγενης μου θα δηλωσει τα οπλα στην εκει αρχες ......εγω μιλαω για να αποφυγει το τελωνειο ελλαδα....ειναι αδυνατο να μην τα δηλωσει....
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:11:54 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ:Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #16 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 13:05:10 μμ »
λοιπον παιδια για να τελειωνει το θεμα.οπλο απο εξωτερικο ξεχαστε το απο, οπου και να ειναι.E.U, US.....εστειλα σημερα δικο μου ανθρωπο στην ΓΑΔΑ αστυνομικο στην υπευθυνη υπηρεσια και του ειπανε 2 φωτογραφιες του αιτουντα,διαβατηρια ταυτοτητες...κτλπ ,φωτογραφια του οπλου σειριακους αριθμους αυτου του οπλου και απου το αγορασαμε το οπλο .κανεις την αιτουσουλα πληρωνεις σαν μ@λ@κ@ς και μετα....τα ξερετε....οποτε ελλαδιτσα και παλι ελλαδιτσα.....με το να μας ποιανουν τον κ#λο......
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:12:59 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #17 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 14:48:13 μμ »
λοιπον παιδια για να τελειωνει το θεμα.οπλο απο εξωτερικο ξεχαστε το απο, οπου και να ειναι.E.U, US.....εστειλα σημερα δικο μου ανθρωπο στην ΓΑΔΑ αστυνομικο στην υπευθυνη υπηρεσια και του ειπανε 2 φωτογραφιες του αιτουντα,διαβατηρια ταυτοτητες...κτλπ ,φωτογραφια του οπλου σειριακους αριθμους αυτου του οπλου και απου το αγορασαμε το οπλο .κανεις την αιτουσουλα πληρωνεις σαν μ@λ@κ@ς και μετα....τα ξερετε....οποτε ελλαδιτσα και παλι ελλαδιτσα.....με το να μας ποιανουν τον κ#λο......

Aυτο δε σου ελεγα και εγω?Ειναι πακετο η ολη ιστορια.Και πριν κανεις οποιδιποτε ενεργεια πρεπει να εχεις απφασισει ποιο θες και να μην αλαξεις γνωμη στην διαρκεια που θα κανει να εκδοθει η αδεια.Συν οτι θα πρεπει να το δεσμευσεις στο καταστημα που θα το παρεις απο την αρχη μεχρι να εκδοθει η αδεια.

Το κακο ειναι οτι πρεπει να αναγραφουν τα παντα πανω.Αν ηταν ανευ χαρακτιριστικων η αδεια θα την βγαζαμε και οτι θελαμε εκεινη την ωρα θα το χτυπαγαμε.Και οπως ειπες και εσυ καλυτερα απο δω που θα το δεις και ζωντανα και θα το παραλαβεις και αμεσα.

Η αλλη λυση ειναι να το παρεις απο ευρωπη στην ζουλα και μεσω καλης μεταφορικης να στο φερουν στην πορτα σου.Δεματα απο ευρωπακιη χωρα δεν ανοιγονται για ελεγχο πλην μερικων τυπικων ελεγχον που κανουν τυχεα.Τωρα αν εισαι ο γκαντεμης και εισε ενας απο αυτους που καναν τον ελεγχο δυστοιχως το εχασες.Εμαθα περιπτωση που παραγκλειλε καποιος απο κυπρο και σε δυο μερες ηταν στο σπιτι του.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:13:12 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #18 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 15:00:18 μμ »
λοιπον παιδια για να τελειωνει το θεμα.οπλο απο εξωτερικο ξεχαστε το απο, οπου και να ειναι.E.U, US.....εστειλα σημερα δικο μου ανθρωπο στην ΓΑΔΑ αστυνομικο στην υπευθυνη υπηρεσια και του ειπανε 2 φωτογραφιες του αιτουντα,διαβατηρια ταυτοτητες...κτλπ ,φωτογραφια του οπλου σειριακους αριθμους αυτου του οπλου και απου το αγορασαμε το οπλο .κανεις την αιτουσουλα πληρωνεις σαν μ@λ@κ@ς και μετα....τα ξερετε....οποτε ελλαδιτσα και παλι ελλαδιτσα.....με το να μας ποιανουν τον κ#λο......

Aυτο δε σου ελεγα και εγω?Ειναι πακετο η ολη ιστορια.Και πριν κανεις οποιδιποτε ενεργεια πρεπει να εχεις απφασισει ποιο θες και να μην αλαξεις γνωμη στην διαρκεια που θα κανει να εκδοθει η αδεια.Συν οτι θα πρεπει να το δεσμευσεις στο καταστημα που θα το παρεις απο την αρχη μεχρι να εκδοθει η αδεια.

Το κακο ειναι οτι πρεπει να αναγραφουν τα παντα πανω.Αν ηταν ανευ χαρακτιριστικων η αδεια θα την βγαζαμε και οτι θελαμε εκεινη την ωρα θα το χτυπαγαμε.Και οπως ειπες και εσυ καλυτερα απο δω που θα το δεις και ζωντανα και θα το παραλαβεις και αμεσα.

Η αλλη λυση ειναι να το παρεις απο ευρωπη στην ζουλα και μεσω καλης μεταφορικης να στο φερουν στην πορτα σου.Δεματα απο ευρωπακιη χωρα δεν ανοιγονται για ελεγχο πλην μερικων τυπικων ελεγχον που κανουν τυχεα.Τωρα αν εισαι ο γκαντεμης και εισε ενας απο αυτους που καναν τον ελεγχο δυστοιχως το εχασες.Εμαθα περιπτωση που παραγκλειλε καποιος απο κυπρο και σε δυο μερες ηταν στο σπιτι του.

ναι φιλε jericho καλα τα ελεγες εσυ αλλα εγω κολλημενος....τελως παντων επειδη εχω αρκετα συγγενικα προσωπα μου στην αμερικη θα προσπαθησω απο εκει μπας και κανω κατι....εννοω να τα παρουμε αυτοι απο εκει να τα δηλωσουν στις εκει αρχες οτι ειναι οπλα και να τα φερουν ελλαδα σαν προσωπικα αντικειμενα και ουτε μεταφορικα ουτε εκετελωνισμους αλλα θα δουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:13:26 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #19 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 20:28:30 μμ »
Να διαβαζετε πιο προσεκτικά τους νόμους. Η καθε λεξη μετραει, οπως ακριβώς γραφεται.
Παράθεση
Νόμος 2168/1993/ Α-147 Όπλα, Πυρομαχικά και Εκρηκτικές ύλες.
10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.
Ειναι αλλο πραγμα η ΜΕΤΑΦΟΡΑ και η αδειά αυτης και αλλο η ΑΔΕΙΑ εισαγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:13:43 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #20 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 21:02:04 μμ »
Για αυτο το λογο φιλε avaris ειπα παραπανω οτι απετειτε αδεια εισαγωγης.Το αρθρο 2 του 2168/93 αυτο ακριβως αναφερει.Γιαυτο το εβαλα.Αλωστε τι καλυτερο απο αυτο που ειπα παραπανω να παρει τηλ στην ΓΑΔΑ να εχει ησυχο το κεφαλι του.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:13:57 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #21 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 21:30:04 μμ »
Η καλύτερη λύση είναι η με courrier απο χώρα της ΕΕ και ακόμα καλύτερα ταξιδι στην Ολλανδια και οδικώς πισω με το αεροβόλο σου οποτε δε μπορει να σου πεί και κανένας τιποτα εφόσον το ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:14:09 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #22 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 21:44:41 μμ »
ΦΙΛΕ STEALTH, O TΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ (ΟΔΙΚΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑΝΔΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΓΡΑΦΑ η' ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΔΕΙΕΣ?  ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ. ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:14:24 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Περί εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #23 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 22:35:54 μμ »
Κι εγώ νομίζω το ίδιο με το φίλο stealth,
του χρόνου προγραμματίζω ταξίδι οδικώς για Γερμανία και σκοπός είναι η αγορά ενός Weihrauch HW35E που θα έρθει μια χαρά στο πορτμπαγκαζ του αυτοκινήτου. Το μόνο έγγραφο που χρειάζεται είναι η απόδειξη αγοράς για να μη θεωρηθεί κλεμμένο! Απλά πράγματα....
Για τη περίπτωση της Ολλανδίας δε ξέρω αν απαιτείται κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει πως στην Ελλάδα επιτρέπονται η FAC εκδόσεις, ωστέ να μπορείς να αγοράσεις δυνατό αεροβόλο, για τη μεταφορά τα ίδια με τα παραπάνω!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:57:23 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #24 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 23:02:03 μμ »
ΟΛΟ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ;) ;) ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΓΙΑΝΝΗΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:14:37 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #25 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 23:08:30 μμ »
Κι εγώ νομίζω το ίδιο με το φίλο stealth,
του χρόνου προγραμματίζω ταξίδι οδικώς για Γερμανία και σκοπός είναι η αγορά ενός Weihrauch HW35E που θα έρθει μια χαρά στο πορτμπαγκαζ του αυτοκινήτου. Το μόνο έγγραφο που χρειάζεται είναι η απόδειξη αγοράς για να μη θεωρηθεί κλεμμένο! Απλά πράγματα....
Για τη περίπτωση της Ολλανδίας δε ξέρω αν απαιτείται κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει πως στην Ελλάδα επιτρέπονται η FAC εκδόσεις, ωστέ να μπορείς να αγοράσεις δυνατό αεροβόλο, για τη μεταφορά τα ίδια με τα παραπάνω!

Stefane exei ginei auto to dromologio polles fores!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:14:50 μμ από Einhorn »

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #26 στις: 24 Ιουνίου, 2008, 23:17:43 μμ »
Κι εγώ χρόνο παρά χρόνο πάω Γερμανία τα τελευταία 6 χρόνια (2004,2006,2008) αλλά με αεροπλάνο. Για το 2009 θα κάνω μια εξαίρεση και θα πάω και πιο σύντομα και οδικώς!!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:15:02 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #27 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 04:58:32 πμ »
ρε παιδια να κανω μια απλη ερωτηση η αδεια μεταφορας οκ την αδεια εισαγωγης ποιος θα μου την ζητησει τελικα?το τελωνειο?ποιος ....γιατι καλα λεμε να την βγαλουμε αλλα να την δειξουμε που?
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:15:16 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #28 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 07:04:51 πμ »
Η άδεια εισαγωγής η οποία από όσο ξέρω για ιδώτες μπορεί να καλύψει μέχι 3 αεροβόλα από Ευρώπη και 1 από Αμερική είναι μια τυπική διαδικασία που στη ουσία γίνεται για να καταμετρηθεί από τον κρατικό μηχανισμό η εισαγώγη των αεροβόλων και από άποψη serial number αλλά και από άποψη τεχνικών προδιαγραφών. Για αυτό το λόγο για την έκδοση της προαπαιτείται κάτι σαν προτιμολόγιο από το κατάστημα που θα τα στείλει με πλήρη στοιχεία του -των αεροβόλων και στην περιγραφή και των τύπο του δεν πρέπει να αλλάζει ούτε τόνος. Τώρα την ζητάνε τις περισσότερες φορές τα ίδια τα καταστήματα προκειμένου να είναι καλυμμένοι για την αποστολή τους αλλά όπου κι αν κολήσεις (τελωνείο, ταχυδρομείο, κούριερ) με αυτή ξμπερδεύεις. Με μία επιφύλαξη όλα αυτά γιατί δεν έχω ιδία πείρα αλλά οτι λέω το λέω από αυτά που κατά καιρούς έχω διαβάσει ή ακούσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:15:29 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #29 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 08:30:59 πμ »
Jericho, εσυ πολυ σωστα τα εγραψες. Εγω τονισα την λεπτομερεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:15:41 μμ από Einhorn »