Αποστολέας Θέμα: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;  (Αναγνώστηκε 10685 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Μια συχνή απορία που προκύπτει συνήθως αφού φτάσουμε στο χώρο του σκοπευτηρίου που μας ενδιαφέρει να ασκήσουμε το άθλημα του Ολυμπιακού Αεροβόλου.
Ανάλυση των παραγόντων που θα μας κατευθύνουν προς τη μία ή την άλλη πλευρά.
Μπορούμε να ασχοληθούμε με αξιώσεις και με τα δυο;

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #1 στις: 29 Οκτωβρίου, 2010, 22:02:25 μμ »
Λοιπον ενα πολυ ενδιαφερον θεμα.
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που διαφοροποιουν τα δυο οπλα, και τεχνικοι, αγωνιστικοι, ακομα και σωματομετρικοι και οικονομικοι.
Ισως ομως ο μεγαλυτερος διαχωρισμος εχει να κανει και με την ιδιοσυγκρασια του σκοπευτη οσον αφορα το ποιο οπλο θα προτιμισει.
Νομιζω οτι παρολο που υπαρχουν κοινες βασεις που θα βοηθησουν και στις δυο κατηγοριες,
οι διαφορες ειναι τοσες που δεν θα μπορεσει καποιος να ασχοληθει παραλληλα και με τα δυο οπλα με αξιωσεις.
Καλο ειναι κατα την εισαγωγη του στο αθλημα, να περασει απο μια περιοδο εξοικειωσης και με το ενα και με το αλλο οπλο,
και οχι να γινει μια επιλογη με βαση επιφανειακο "γουστο".
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #2 στις: 29 Οκτωβρίου, 2010, 22:09:48 μμ »
Eδώ πράγματι δε ξέρω σε ποιό βαθμό παίζει ρόλο το επίπεδο των προπονητών στη χώρα μας, δηλαδή ενώ είναι φυσικό όλοι μας να έχουμε κάποιες προτιμήσεις νομίζω πως το έμπειρο μάτι ενός προπονήτη από τη πρωτη ματιά αλλά και στη πορεία των προπονήσεων μπορεί να διακρίνει ακόμη και λόγω π.χ. σωματότυπου για ποιό από τα δυο σκοπευτικά μέσα (τουφέκι ή πιστόλι) είναι κατάλληλος ο σκοπευτής.

Φυσικά η προτίμηση του αθλητή παίζει έναν βαρύνοντα λόγο, καθώς θα δείξει περισσότερη υπομονή και επιμονή αν ασχοληθεί με κάτι που αγαπάει, πάντως εγώ είμαι διαθετειμένος στο μέλλον να διαθέσω μια από τις 3 προπονήσεις (την μικρότερη αρχικά) της εβδομάδας στο πιστόλι, που ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #3 στις: 30 Οκτωβρίου, 2010, 16:11:25 μμ »
Λοιπον εχω μια αγνωστη λεξη "Προπονητης σκοποβολης" μηπως θα μπορουσε καποιος να μου την εξηγησει? Και δευτερη ποιο σημαντικη απορια ποσοι συλλογοι εχουν προπονητη με πτυχιο, και δεν εννοω εκπαιδευτη (τετοιο εχω κι εγω)....
Η εμπειρια η δικια μου λεει οτι στο τουφεκι τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα, εν αντιθεσι στο πιστολι ειναι λιγο ποιο χαβαλε (ειδικα στα πυροβολα ειναι σχεδον ανεκδοτο). Κι εξηγουμε, στο τουφεκι υπαρχουν στοιχειωδως καποιοι προπονητες, σεβονται κατα γραμμα τους κανονες των αθληματων, ενδυματολογικα ειναι ενταξει κι ακομα τους βλεπεις οταν κανουν προπονηση κανουν προπονηση.
Στο πιστολι ειναι γενικα ποιο χαλαρα τα πραγματα, λιγο πλακα, λιγο καφεδακι και καμια βολη μεταξυ τυριου και αχλαδιου....
Και δεν λεω οτι δεν υπαρχουν οι εξαιρεσεις οι οποιες ειναι γνωστες, οπως γνωστοι ειναι και οι συλλογοι που ασχολουνται ΣΟΒΑΡΑ με τ αγωνισματα, αλλα ποσοι ειναι αυτοι 4? 5? Οι υπολοιποι? Αληθεια ποσα σωματεια ειναι εγγεγραμμενα στην ΣΚΟΕ?
Εγω για παραδειγμα δεν θα μπορουσα ν ασχοληθω με το τουφεκι, δεν θα αντεχα πρωτα απο ολα την στολη, ειμαι ανθρωπος που δεν μπορω να ζοριζομαι (κι οσο να'ναι η στολη ειναι ζορι). Ασε που ειμαι και Cross Eye Dominant, πραγμα που στο πιστολι με μια λαβη 7 μοιρων διορθωνεται ευκολα και σχετικα ανεξοδα, στο τουφεκι τι κανεις? Αναγκαστικα αλλαζεις χερι (οχι και το ποιο ευκολο πραγμα) και μεχρι να συνηθισεις θα εχεις απογοητευτει τοσο που το πιθανοτερο ειναι να τα παρατησεις...
Να ασχοληθεις μ αυτο που αγαπας περισσοτερο, αν πραγματικα το αγαπας τοτε οτι προβληματα σου παρουσιαστουν θα τα ξεπερασεις ευκολα με το πεισμα και την υπομονη, αν εισαι ετσι κι ετσι τοτε το μικροτερο προβλημα θα σου φαινεται βουνο και ή θα μεινεις στασιμος ή θα το παρατησεις.....

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #4 στις: 30 Οκτωβρίου, 2010, 18:11:39 μμ »
Gemix μιλαμε για ολυμπιακο αεροβολο οχι για ΚΕΒΟΠ πολλα απο τα σχολια σου εκει ταιριαζουν.
Σωματεια που να ασχολουνται με ολυμπιακο αεροβολο και να μην ειναι στη ΣΚ.Ο.Ε. δεν γνωριζω.
Οσον αφορα την αντιστοιχια τουφεκιων/πιστολιων, δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.
Για crossed eye dominance στο τουφεκι πας εδω http://www.stopper.de/product_info.php/products_id/2244/cPath/42_245_248/gehmann/gehmann-adaptor-cradles.html
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #5 στις: 30 Οκτωβρίου, 2010, 19:04:56 μμ »
Αλλο εννοουσα!
Ολα τα σωματεια που ειναι εγγεγραμενα στην ΣΚΟΕ εχουν αεροβολο ή μαλλον σε οποιο σωματειο κι αν εισαι γραμμενος εχεις δικαιωμα να παιξεις στ αεροβολα ακομα κι αν ειναι σωματειο κυνηγητικου ή πρακτικης  μονο. Και γενικοτερα μπορεις να εισαι σε οποιο σωματειο της ΣΚΟΕ θελεις, και να παιζεις σε οτι αγωνισμα Θελεις, αρκει με καποιο τροπο να εχεις το καταληλο οπλο χωρις κανενα αλλο περιορισμο και απλα να σε δηλωσουν στον αγωνα..
Αλλα ποσα απο τα εκατονταδες σωματεια που υπαρχουν, ασχολουνται ΣΟΒΑΡΑ με τα ολυμπιακα αθληματα του αεροβολου? Πανω απο 10 βαρια βαρια δεν ειναι...
Αν κανω λαθος, συγνωμη! Αλλα δεν νομιζω ν απεχω και πολυ απο την πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #6 στις: 30 Οκτωβρίου, 2010, 19:07:43 μμ »
Οσο για το μικρομετρικο οταν ξεκινησα δεν υπηρχε..
Συγνωμη για το σπαμ.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Θέλω να ασχοληθώ με το Ολυμπιακό Αεροβόλο. Τυφέκιο ή Πιστόλι;
« Απάντηση #7 στις: 31 Οκτωβρίου, 2010, 19:29:05 μμ »
Γενικεύοντας θα έλεγα πως λίγο-πολύ όσοι ασχολούμαστε με τα διάφορα σκοπευτικά αθλήματα αγαπάμε τη σκοποβολή συνολικά ως ένα βαθμό, ασχέτους μέσου.
Όταν λοιπόν αγαπάς την "αγωνιστική" σκοποβολή ίσως είναι λίγο πιο εύκολο να αποδεχθείς την ιδέα να ασχοληθείς με το είδος που αποδίδεις καλύτερα που μπορεί να μην είναι και αυτό που σου αρέσει ας το πούμε "οπτικά". Φυσικά επικροτώ απολύτως την άποψη πως καλό είναι να ασχοληθείς και να κυνηγήσεις αυτό που σου αρέσει, απλώς δε χάνει κανείς τίποτα να δοκιμάζει και κάτι άλλο, καμιά φορά μπορεί να μας αρέσει και κάτι χωρίς να το ξέρουμε.
Προπονητές από όσο ξέρω υπάρχουν, λίγοι ίσως ελάχιστοι αλλά υπάρχουν. Προσωπικά βέβαια το αν έχει πτυχίο ή όχι δεν είναι κάτι που θα ελέγξω ή που με ενδιαφέρει, σίγουρα με ενδιαφέρει να αισθάνομαι πως με προπονεί, δηλαδή πως βλέπει και διορθώνει τις αδυναμίες μου, κουβεντιάζει μαζί μου και κυρίως που μπορεί να με μάθει να εντοπίζω ΚΑΙ μόνος μου τα λάθη μου. Από εκεί και πέρα όπως νομίζω πως είχα συζητήσει και με τον Thorin κάποιες εκπαιδεύσεις και προπονήσεις σε camps του εξωτερικού δεν είναι άσχημη ιδέα. Φυσικά σε αυτό παίζει ρόλο αρχικά η οικονομική δυνατότητα κια ο βαθμός επιθυμίας εξέλιξης του κάθε σκοπευτή.
Εγώ φέτος έχω βάλει έναν αρκετά προσγειωμένο στόχο μέχρι το τέλος της χρονιάς, το 550, ελπίζω να τα καταφέρω, αν το καταφέρω ξέρω σίγουρα πως η επιτυχία θα είναι και του προπονητή μου.