Αποστολέας Θέμα: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα  (Αναγνώστηκε 122975 φορές)

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #30 στις: 09 Απριλίου, 2013, 19:53:56 μμ »
Αγαπητοί φίλοι του αεροβόλου,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα.

Είμαι πολύ καινούργιος στον κόσμο του αεροβόλου αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως διαβάζοντας τα όσα έχετε γράψει στην ενότητα του forum ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ είναι άκρως άστοχα ενώ πολλές φορές αποπροσανατολιστικά. Δεν σας το κρύβω πως πριν ασχοληθώ με το αεροβόλο… διάβασα σχεδόν τα πάντα από όσα αναφέρονται στην ενότητα αυτή. Το συμπέρασμα που έβγαλα…. ήταν πως αυτό δεν είναι χόμπυ αλλά….. μεταφορά ναρκωτικών !! τόσο επικίνδυνο το βρήκα. Ο κάθε ένας δίνει την δική του ερμηνεία… και καταγράφει την δική του άποψη.

Πριν από 6 μήνες είπα στον εαυτό μου να το ψάξω… και να ασχοληθώ σοβαρά γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές το πλαίσιο… και τόσο επικίνδυνο να με πιάσουν λες και είμαι κανένας εγκληματίας !! Επικοινώνησα γραπτώς με την Διεύθυνση όπλων… πήγα για νομικές γνωμοδοτήσεις στα αρμόδια όργανα… έτρεξα σε σκοπευτικούς συλλόγους και ευτυχώς άκρη έβγαλα. Το κόστος για όλα αυτά δεν ξεπέρασε τα 150 ευρώ… και τώρα έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην έχω πρόβλημα με τις αρχές.

Σας συνιστώ λοιπόν να διαγράψετε ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει σε κάθε νέο χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί με το αεροβόλο. Αν έχετε μαζί σας τα παραπάνω… καθώς και τις απαραίτητες νομικές γνωμοδοτήσεις (πχ συνήγορο του πολίτη) τότε κανένα όργανο δεν θα μπορέσει ούτε θα θελήσει να σας δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα εκτός βέβαια… αν σας πιάσει να κάνετε σκοποβολή στην πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ !!!

Σας ξανασυμβουλεύω λοιπόν… ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… έτσι όπως έχει εξελιχθεί μόνο κακό κάνει στον κόσμο του αεροβόλου !!

Αποσυνδεδεμένος banman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 135
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #31 στις: 09 Απριλίου, 2013, 19:59:42 μμ »
Αν δεν υπήρχε η ενότητα που λες, δεν θα είχα διαβάσει ποτέ την εμπειρία σου.  ;)
BAM 26
Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #32 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:00:02 μμ »
Φιλε altsam ο νομος ειναι νομος.
Το αν εφαρμοζεται κατα γραμμα απο τους λειτουργους του η οχι, ειναι αλλο θεμα,
και δεν αποτελει εγγυηση οτι ολοι θα εχουν την ιδια ευνοικη αντιμετωπιση.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Mortimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #33 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:15:18 μμ »
Αγαπητοί φίλοι του αεροβόλου,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα.

Πριν από 6 μήνες είπα στον εαυτό μου να το ψάξω… και να ασχοληθώ σοβαρά γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές το πλαίσιο… και τόσο επικίνδυνο να με πιάσουν λες και είμαι κανένας εγκληματίας !! Επικοινώνησα γραπτώς με την Διεύθυνση όπλων… πήγα για νομικές γνωμοδοτήσεις στα αρμόδια όργανα… έτρεξα σε σκοπευτικούς συλλόγους και ευτυχώς άκρη έβγαλα. Το κόστος για όλα αυτά δεν ξεπέρασε τα 150 ευρώ… και τώρα έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην έχω πρόβλημα με τις αρχές.


...χμμμμ Σωστος! Ομως και παλι ασαφεια εχουμε. Θα σου πω γιατι. Γιατι πουθενα δεν γραφει για δελτιο κατοχης αεροβολου. Επισης, και αυτο αποτελει προσωπικο θεμα, την αποδειξη αγορας την εχω υποβαλει στον φοροτεχνικο μου. Εχω βεβαια μια φωτοτυπια αλλα....

Επισης δεν ειναι ολοι οι κατοχοι αεροβολου ενεργοι σκοπευτες της ΣΚΟΕ και πουθενα δεν λεει οτι η σκοπευτικη ιδιοτητα ειναι προαπαιτουμενο για την κατοχη αεροβολου. Τελος (διορθωστε με αν λεω μπαρουφες) το διαμετρημα 5.5 δεν αφορα σε αγωνισματα αναγνωρισμενα απο την ΣΚΟΕ επομενως.....παλι ασαφεια!

Δεν ξερω δεν μπορω να βγαλω ακρη ???
Weihrauch HW97K 4.5 ΜΤC Mamba 4-16X44 Lite

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #34 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:16:18 μμ »
Η μονη ασαφεια ειναι στην εφαρμογη.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Mortimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #35 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:20:03 μμ »
Η μονη ασαφεια ειναι στην εφαρμογη.

Ακριβως! Και κατι αλλο στην περιπτωση του φιλου μας. Το σκοπευτικο βοηθημα δεν πρεπει να εχει αυτη την περιβοητη Αδεια Τελικου Χρηστη? Η μας καλυπτει η σκοπευτικη ταυτοτητα?
Weihrauch HW97K 4.5 ΜΤC Mamba 4-16X44 Lite

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #36 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:21:17 μμ »
ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ η σκοπευτικη ταυτοτητα.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #37 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:22:58 μμ »
  Και γω γνωρίζω φίλους που σε ελέγχους που τους έγιναν και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα   δεν έδειξαν ούτε κάποιο έγραφο κατοχής του όπλου ούτε κάποια σκοπευτική ταυτότητα και μ αυτό τι σημαίνει οτι πρέπει να σας συμβουλέψω οτι δεν χρειάζεται να τά χει κανείς πάνω του ?
   Φίλε  altsam  οι νομικές γνωμοδοτήσεις που πήρες που ακριβώς αντιτείθονται με αναφορές στα νομικά θέματα του φόρουμ ?  
   Oι νομικοί που σε συμβούλεψαν σου έδωσαν και κάποιο ενυπόγραφο εντυπο με την υπογραφή τους που εξηγεί κάποια πράγματα  ή είναι προφορικές αόριστες εκτιμήσεις και ερμηνείες ?

  Τα αεροβόλα δεν χρειάζονται κάποια άδεια κατοχής
  Για να κάνεις  ασχοληθείς με το αεροβόλο δεν χρειάζεσαι καν άδεια σκοπευτή

  Για ποιον λόγο μας συμβουλεύεις να έχουμε λοιπόν  τα παραπάνω ?
  
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #38 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:30:12 μμ »
Τι σκοπευτικη ταυτοτητα εχεις φιλε altsam;;
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #39 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:30:49 μμ »
Ο νομος ειναι νομος αλλα το πως εφαρμοζεται ειναι...αναλογα με το ποιος θα σε ελεγξει.
Στα περισσοτερα με καλυψαν με τις σπσντησεις τους παραπανω.
Ειχα σχολασει στις 22:00 και με σταματησε το μεικτο ακριβως μολις εβγαινα στην επαρχιακη οδο. Ειχα μαζι μου το αεροβολο μου επειδη το ειχα δανεισει σε ενα συναδελφο. Τους εξηγησα πως εγινε και δεν μου ειπαν τιποτε. Εαν ηταν καποιος αλλος μπορει και να ειχα τραβηγματα.
Παντως οι απαντησεις και οι συμβουλες που δινονται σε αυτο το θεμα βασιζονται στον νομο και δεν ειναι εικασιες.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #40 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:32:24 μμ »
Αγαπητοί φίλοι του αεροβόλου,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σήμερα πέρασα αστυνομικό έλεγχο καθώς γύριζα από την εξάσκηση μου στην σκοποβολή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benjamin Marauder 5,5mm και φέρει και διόπτρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο που έγινε αφού έδειξα στα όργανα την αστυνομική μου ταυτότητα, το δελτίο κατοχής του αεροβόλου (μου το έφτιαξε το μαγαζί που το πήρα)μαζί με την απόδειξη αγοράς καθώς και την σκοπευτική μου ταυτότητα.

Είμαι πολύ καινούργιος στον κόσμο του αεροβόλου αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως διαβάζοντας τα όσα έχετε γράψει στην ενότητα του forum ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ είναι άκρως άστοχα ενώ πολλές φορές αποπροσανατολιστικά. Δεν σας το κρύβω πως πριν ασχοληθώ με το αεροβόλο… διάβασα σχεδόν τα πάντα από όσα αναφέρονται στην ενότητα αυτή. Το συμπέρασμα που έβγαλα…. ήταν πως αυτό δεν είναι χόμπυ αλλά….. μεταφορά ναρκωτικών !! τόσο επικίνδυνο το βρήκα. Ο κάθε ένας δίνει την δική του ερμηνεία… και καταγράφει την δική του άποψη.

Πριν από 6 μήνες είπα στον εαυτό μου να το ψάξω… και να ασχοληθώ σοβαρά γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές το πλαίσιο… και τόσο επικίνδυνο να με πιάσουν λες και είμαι κανένας εγκληματίας !! Επικοινώνησα γραπτώς με την Διεύθυνση όπλων… πήγα για νομικές γνωμοδοτήσεις στα αρμόδια όργανα… έτρεξα σε σκοπευτικούς συλλόγους και ευτυχώς άκρη έβγαλα. Το κόστος για όλα αυτά δεν ξεπέρασε τα 150 ευρώ… και τώρα έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην έχω πρόβλημα με τις αρχές.

Σας συνιστώ λοιπόν να διαγράψετε ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει σε κάθε νέο χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί με το αεροβόλο. Αν έχετε μαζί σας τα παραπάνω… καθώς και τις απαραίτητες νομικές γνωμοδοτήσεις (πχ συνήγορο του πολίτη) τότε κανένα όργανο δεν θα μπορέσει ούτε θα θελήσει να σας δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα εκτός βέβαια… αν σας πιάσει να κάνετε σκοποβολή στην πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ !!!

Σας ξανασυμβουλεύω λοιπόν… ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ την ενότητα ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ… έτσι όπως έχει εξελιχθεί μόνο κακό κάνει στον κόσμο του αεροβόλου !!

Φίλε altsam δηλαδή είχες μαζί σου:
1 Αδεια κατοχής αεροβόλου 'οπλου,τό ίδιο έγγραφο-φυλάδιο όπως αυτο που έχω για την καραμπίνα μου και το οποίο έχει εκδοθεί από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής που διαμένεις?
Τέτοιο έγγραφο προσωπικά δεν έχω ξαναδεί,μπορεί όμως να άρχισαν να εκδίδουν τώρα,δεν ξέρω ρωτώ... ??? ???
2 Αστυνομική ταυτότητα.
Τέτοια έχω ξαναδεί...έχω κιόλας.
3 Δελτίο Σκοπευτή από τον σκοπευτικό σύλλογο που είσαι γραμμένος,θεωρημένο από την ΣΚΟΕ
Και αυτό το'χω ξαναδεί έχω κι απ'αυτό..
4 Αδεια κατοχής σκοπευτικής διόπτρας,με δηλωμένα τα χαρακτηριστικά της,δηλαδή,τύπος-μοντέλλο ,κατασκευαστής,διάμετρος αντικειμενικού φακού,εύρος μεγένθυσης,καθώς και αριθμό σειράς.
Τέτοιο έχω ξαναδεί,αλλά δεν έχω....
Δεν μου χρειάζεται βέβαια γιατί πρός το παρόν δέν έχω διόπτρα...
Σωστά τα έγραψα??

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #41 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:32:41 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,

Σας το είπα... ναι ο νόμος έχει ασάφειες αλλά αν ασχοληθείς τότε οι ασάφειες κλείνουν. 6 μήνες μου πήρε !! Σας είπα ότι έκανα γραπτά ερωτήματα στην ΓΑΔΑ... σας είπα ότι πήγα σε συλλόγους. Το δελτίο κατοχής αεροβόλου... για παράδειγμα δεν το λέει ο νόμος όμως όταν έγραψα στην ΓΑΔΑ μου απάντησαν ότι πρέπει να έχω ένα έγκυρο παραστατικό κατοχής. Οπότε τι πιο απλό από το να το πάρω από το μαγαζί. Δεν κόστισε τίποτα !! ίσα ίσα με βοήθησε περισσότερο.

Σας είπα ότι πήγα σε σκοπευτικούς συλλόγους... γιατί κολλάτε με την ΣΚΟΕ και τα αθλήματα? Υπάρχει και η πρακτική σκοποβολή... και μην μου πείτε για αθλήματα... γιατί άθλημα με M1 και με Enfiled δεν υπάρχει αλλά αθλητές ρίχνουν κάθε Κυριακή στο πεδίο βολής Χαιδαρίου. Το πεδίο βολής είναι γεμάτο αστυνομικούς που κάνουν πρακτική εξάσκηση... και δίπλα τους ρίχνω εγώ με το αεροβόλο μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τέσπα... φίλοι μου εγώ σας είπα ότι δρόμος υπάρχει... αρκεί να γίνει σωστά και μεθοδικά και χωρίς πολλά έξοδα. Λυπάμαι να βλέπω ανθρώπους να ρίχνουν "χιλιάδες" ευρώ σε αεροβόλα και εξοπλισμό και να τρέμουν μην τους πιάσει κανένας και τους βάλει φυλακή ή τους κατασχέσει τα πράγματα. Δεν είναι χόμπυ για παρανόμους ούτε για εγκληματίες το αεροβόλο και η σκοποβολή. Η ενότητα αυτή έτσι όπως είναι γραμμένη όμως δίνει λάθος εικόνα σε όποιον νέο χομπύστα θέλει να ασχοληθεί.

Φιλικά...

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #42 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:33:39 μμ »
Καλό θα ήταν επίσης αν δεν σου είναι δύσκολο να μας πεις λίγο πιο αναλυτικά τί ακριβώς έκανες και τι λένε τα χαρτιά που κουβαλάς ώστε να μπορέσει όποιος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο. Τι είναι το έγγραφο κατοχής; Μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση στις γνωμοδοτήσεις που αναφέρεις ή είναι προσωπικές;
Γενικά, αν τελικά βρέθηκε ένας τρόπος να κυκλοφορούμε χωρίς τόση αγωνία (που και πάλι όπως έγραψαν πιο πάνω υπάρχουν ασάφειες και σκοτεινά σημεία, π.χ. δεν χρειάζεται άδεια κατοχής διόπτρας;) καλό θα ήταν να παρουσιαστεί τεκμηριωμένα για να μπορούν όλοι να τον κατανοήσουν και να τον ακολουθήσουν αν θέλουν.
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #43 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:33:44 μμ »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δελτιο κατοχης αεροβολου...
Η πρακτικη ειναι στην ΣΚΟΕ.
Τα Μ1 και τα Enfield μην τα πιασουμε καν γιατι ειναι εκει και αν ειναι νομιμα εκει...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα
« Απάντηση #44 στις: 09 Απριλίου, 2013, 20:40:08 μμ »
Η αποδειξη αγορας χρειαζεται μονο για να αποδειξεις οτι το οπλο δεν ειναι κλεμμενο.  Καποια καταστηματα σου φτιαχνουν και ενα χαρτι με τα στοιχεια σου τα στοιχεια του κατασηματος αριθμο και τυπο οπλου. Αλλα και να μην το εχεις δεν λεει κατι.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex