Αποστολέας Θέμα: Κατώτερο όριο ηλικίας εγγραφής στο φόρουμ  (Αναγνώστηκε 41917 φορές)

Finman

  • Επισκέπτης
Κατώτερο όριο ηλικίας εγγραφής στο φόρουμ
« στις: 20 Ιουλίου, 2008, 19:22:12 μμ »
Παιδια,

δεν ειναι ευχαριστο αυτο που θα πω, και με λυπει που το επισημαινω, αλλα δεν μπορω να μην το κανω, ιδιαιτερα μετα τις συζητησεις που ειχαμε προ καιρου σχετικα με το τι ειναι νομιμο και το τι ειναι παρανομο (και κατα συνεπεια μπορει να συζητηθει η οχι στο φορουμ).

Η ολη συζητηση που ξεκινησε ο tsakolakos, παρ'ολο το ενδιαφερον που δειχνει και τον ενθουσιασμο της νιοτης του, μπορει να αποτελει σημειο ανταλλαγης αποψεων περι διαφορετικων αεροβολων και λοιπων, αλλα κατα βαση ειναι παρανομη.

Και οχι γιατι οι αποψεις που εκφραζονται ειναι παρανομες, αλλα γιατι εχουμε δηλωσεις απο ανηλικο, ο οποιος παρειγγειλε οπλο το οποιο νομιμως δεν μπορει να κατεχει (και πιστευω, ουτε και νομιμως μπορει να αγορασει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε αν κανω λαθος)....

Δυστυχως ο νομος ειναι σαφης, αλλα κανεις δεν το εχει επισημανει αυτο στον φιλο tsakolako, του οποιου το προφιλ δηλωνει οτι ειναι 14 χρονων. Δεν σημαινει οτι συμφωνω με το νομο, καθως και πιστευω οτι πολλοι απο τους συμμετεχοντες δεν συμφωνουν επισης. Παρ'ολα αυτα, και καθως το φορουμ ειναι δημοσιο, και μπορει αυτη η συζητηση να ειδωθει ως προτροπη σε παρανομια, ισως να ηταν φρονιμο να σκεφτουμε λιγακι την θεση μας...

Φιλικα,

Μπιριγκογκος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου, 2009, 03:25:32 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #1 στις: 20 Ιουλίου, 2008, 20:00:25 μμ »
Παιδια,

δεν ειναι ευχαριστο αυτο που θα πω, και με λυπει που το επισημαινω, αλλα δεν μπορω να μην το κανω, ιδιαιτερα μετα τις συζητησεις που ειχαμε προ καιρου σχετικα με το τι ειναι νομιμο και το τι ειναι παρανομο (και κατα συνεπεια μπορει να συζητηθει η οχι στο φορουμ).

Η ολη συζητηση που ξεκινησε ο tsakolakos, παρ'ολο το ενδιαφερον που δειχνει και τον ενθουσιασμο της νιοτης του, μπορει να αποτελει σημειο ανταλλαγης αποψεων περι διαφορετικων αεροβολων και λοιπων, αλλα κατα βαση ειναι παρανομη.

Και οχι γιατι οι αποψεις που εκφραζονται ειναι παρανομες, αλλα γιατι εχουμε δηλωσεις απο ανηλικο, ο οποιος παρειγγειλε οπλο το οποιο νομιμως δεν μπορει να κατεχει (και πιστευω, ουτε και νομιμως μπορει να αγορασει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε αν κανω λαθος)....

Δυστυχως ο νομος ειναι σαφης, αλλα κανεις δεν το εχει επισημανει αυτο στον φιλο tsakolako, του οποιου το προφιλ δηλωνει οτι ειναι 14 χρονων. Δεν σημαινει οτι συμφωνω με το νομο, καθως και πιστευω οτι πολλοι απο τους συμμετεχοντες δεν συμφωνουν επισης. Παρ'ολα αυτα, και καθως το φορουμ ειναι δημοσιο, και μπορει αυτη η συζητηση να ειδωθει ως προτροπη σε παρανομια, ισως να ηταν φρονιμο να σκεφτουμε λιγακι την θεση μας...

Φιλικα,

Μπιριγκογκος

Εχει δικιο ο φιλος Μπιριγκογκος. Αν τα στοιχεια που εμφανιζονται στο προφιλ του χρηστη ειναι ορθα ,τοτε θα παρακαλουσα να σταματησουν τα μηνυματα περι παραγγελειων-κατοχης απο τον φιλο tsakolako, καθως  το νομιμο οριο ηλικιας ειναι τα 18 ετη. Αν τα στοιχεια ειναι λανθασμενα ,καλο θα ειναι να διορθωθουν αμεσα. Ευχαριστω για την κατανοηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου, 2008, 20:02:05 μμ από j0hn »

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #2 στις: 20 Ιουλίου, 2008, 21:40:19 μμ »
Ισως αν το παραλαβει ο πατερας του και δεν ξερω αν μπορει να το εχει στην κατοχη του κατω φυσικα απο την επιβλεψη του πατερα του... (βεβαια τοτε το οπλο ανηκει στον πατερα και οχι στο παιδι..)

Φιλε tsakolako .. δεν θελουμε να φανουμε αρνητικοι ουτε φυσικα να κανεις παρανομιες γιατι η καταληξη θα ειναι να μην χαρεις κατι που θελεις..
Απο την αλλη μιας και θελεις να ασχοληθεις, καλο ειναι να ξερεις καποια πραγματα για την δικη σου ασφαλεια και να το κανεις μεσα στα πλαισια (καλος ή κακος) της κοινωνιας που ζουμε..

Αρα ενημερωσε τον πατερα σου για το ολο θεμα (της παραγγελιας) ή επειδη δεν ξερω την οικογενιακη σου κατασταση καποιο ενηλικα που γνωριζεις καλα και θεωρεις φιλο σου, ωστε να παραλαβει το οπλο (εξαλλου θα σου ζητησουν ταυτοτητα για την παραλαβη και μαλλον θα κολλησει εκει το θεμα)

Απο τα λεγομενα σου μεχρι τωρα δεν πιστευω οτι το παραγγειλες μονος σου (χωρις να το ξερει καποιος ενηλικας)... Το τηλεφωνο που εδωσες ανηκει στον ΚΥΡΓΙΑ ο οποιος ξερω οτι ζητα παντα φωτοτυπια της ταυτοτητας για παραγγελιες. Αν εδωσες ταυτοτητα αλλου δεν θα μπορεσεις να το παραλαβεις μονος σου.

Η αλλη περιπτωση ειναι να εχεις λογω ταχυτητας, γραψει λαθος ημερομηνια γεννησης. Οποτε οπως ειπε και ο j0hn ... απλα διορθωσε την με την πραγματικη..

Φιλικα Κωστας
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #3 στις: 20 Ιουλίου, 2008, 22:06:43 μμ »
Ωραια.... να βαλουμε ολοι τοτε μια εικονικη ηλικια, και ενα θεωρητικο τοπο κατανομης και να λεμε οτι θελουμε... Μ'αρεσουν αυτα τα μαθηματα... εκτος και αν ερχονται απο ανθρωπους με πειρα και γνωση, παρομοιας του εν λογω...

παμε καλα??

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #4 στις: 20 Ιουλίου, 2008, 23:14:19 μμ »
ο πατερας μου εχει τα αεροβολα και οχι εγω απλα δεν ασχολειτε με το internet και θετω τα εροτιματα του και τις προσφορες!!! αν θελετε αλλαζω την ηλικια!!!
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #5 στις: 20 Ιουλίου, 2008, 23:15:08 μμ »
δηλαδι μου προτινετε να μην το αγορασω?
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #6 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 00:59:43 πμ »
ο πατερας μου εχει τα αεροβολα και οχι εγω απλα δεν ασχολειτε με το internet και θετω τα εροτιματα του και τις προσφορες!!! αν θελετε αλλαζω την ηλικια!!!

Ενα απο τα πρωτα μυνηματα σου φιλε tsakolako, ειπες:

ola ta opla ta exo ta exo 4.5!!! genika den kinigao ala den nomizo na moy apagorevi kanis na varao ta peristeria m stin farma m !!! ta peristeria ine toy thiou m kai exoun polaplasiasti anexelekta kai mou ipe apo to na arxisi na petai ta mora mou ipe na xtipiso kana 2!!! sinolo varesa 7 (den ekana kai eglima)!!! xarika poy biga stin parea sas!!! exo vali sto you tube video (airgun hunting maxima)!!! elpizo na benete msn!!!
 
filika tsakolakos

και το βιντεο που προτεινεις ειναι αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=pXr15j5eSqA

O πατερας σου το γυρισε?

Το να αλλαξεις την ηλικια δεν διορθωνει την πραγματικοτητα ουτε προσθετει στην ωριμοτητα που τα χρονια σου επιτρεπουν. Μαλλον το αντιθετο, καθως μαζι με την προτεινομενη παρανομια προσθετεις και την ελλειψη ειλικρινιας ως προς το προσωπο σου. Μπραβο...

Μπιριγκογκος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου, 2008, 01:01:48 πμ από Μπιριγκογκος »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #7 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 07:39:09 πμ »
Παρά το οτι διάβαζα συνέχεια τις έμεσσες αλλά και άμεσες υποδείξεις του Μπιριγκόγκου περί άρθρου 7, παράγραφος 3 υπέθετα πως το ανήλικο της ηλικίας του tsakolakos ήταν απλά μια υποψία. ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος μου, και πιστεύω πως το forum πρέπει να αποκλείει τη συμμετοχή σε άτομα κάτω των 18 ετών για τους ίδιους λόγους που προαναφέρει ο Μπιριγκόγκος και όχι επειδή δε θα έδινα ένα αεροβόλο σε έφηβο 14 ετών αλλά πάντα με τη επίβλεψη μου. Νομίζω πως ο AVARIS πρέπει επειγόντως να "δει" το θέμα. Ομολογώ πως σοκαρίστικα μολίς συνειδητοποίησα το πραγματικό της ηλικίας του μέλους tsakolakos και αν ήταν στη δική μου απόφαση θα είχαμε την πρώτη διαγραφή, όχι από λάθος του ιδίου του μέλους αλλά από λάθος της δικής μας διαχειριστικής ομάδας!

Υ.Γ.: Πιστεύω πως δεν μπορούμε να διατυμπανίζουμε την νομιμότητα της χρήσης του αεροβόλου αν δεν τηρούμε βασικές αρχές της νομοθεσίας!

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #8 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 07:47:21 πμ »
o νομος δεν ειναι σαφης!!! λεει οτι απογορεβετε η κατοχη αεροβολου αν δεν εισαι 18!!!ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΕΣΗ ΤΟΥ!!! αν κανω καπιο λαθος διορθοστεμε!!! οσο για τα βιντεακια μπορουμε να το συζητησουμε σε πμ γιατι αν θυμαμε καλα ειναι και πολα αλλα μελη του forum που εχουν παρομια βιντεο αλλα ποτε κανις δεν τους εκανε {ΡΟΜΠΑ} σε ολο το forum!!! και οσο για το αν λεω ψεματα για το αν θετει ο πατερας μου τα εροτηματα μπορεις και μονος σου να καταλαβεις οτι στην ηλικια μου θα ηταν λιγο δυσκολο να ειχα αγορασει τοσα οπλα μονος μου!!! και αν θες να σου δοσω σε πμ ενα τηλεφωνακι να συζητισεις με τον πατερα μου μερικα πραγματα σε αυτο το θεμα και παρακαλο να σταματισει εδω το θεμα και οπιος θελει να μου πει κατι σε αυτο το ζητημα  να μου το πει σε πμ και ΟΧΙ εδω!!! και παρακολω να συνεχιστει το θεμα που αρχισαμε!!!
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #9 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 07:55:00 πμ »
και αν θυαμαμε καλα ειναι και αλο μελος κατω τον 18 στο frorum αλλα και παλι δεν ειδα καπια παρατηριση!!!ειπα οτι θελω ηλικια μου να θεοριθει 50 διοτι εγω απλα θετω τα εροτηματα του πατερα μου και ολες οι προσφορες και οι ζητησεις ειναι του πατερα μου!!! και αν καπιος εχει αμφριβολια μπορω να του δοσω ενα τηλ. σε πμ για να λυσει ολες τις αποριες του!!!
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #10 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 07:57:16 πμ »
τελικα το bam  μεγαλο προβλιμα με την βαλβιδα???και πως μπορω να αποφυγω το σπασιμο???
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #11 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 08:05:25 πμ »
κατ'αρχάς tsakolakos ηρέμησε.
Οποιοδήποτε μέτρο θα είναι γενικό και σίγουρα θα χρειαστεί συζήτηση μεταξύ όλης της διαχειριστικής ομάδας του forum. Το λάθος σε καμία περίπτωση δεν είναι δικό σου και υπάρχουν πολλοί λόγοι να εξηγηθεί αυτό. Κανένας δεν σε προσέβαλε, ούτε το μέλος Μπιριγκόγκος, αντιθέτως μάλιστα. Εδώ κάνεις λάθος αλλά δεν χρειάζεται να τα αναλύουμε όλα, όσοι διαβάζουμε καταλαβαίνουμε απόλυτα τα γραφόμενα του Μπιριγκόγκου που κατά την άποψη μου είναι από τα σοβαρότερα μέλη του forum. Όπως θα παρατήρησες η ανταλλαγη απόψεων γίνεται σαν να απεθυνόμαστε σε ώριμα άτομα και έτσι θέλω να το δεις. Το πρόβλημα είναι πως αν και κάτω από την επίβλεψη του πατέρα σου αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να ελεγχθει σε συνθήκες "ηλεκτρονικές". Οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει με την υγεία και την ασφάλεια σου είναι πολύ εύκολο να μας ζητηθεί ο λόγος από τον "επιβλέποντα" σου, οτι ενδεχομένως το forum σου πήρε τα μυαλά. Εσένα και σε όσους είναι κάτω των 18! Προσωπικά έστω και ένας υπαινιγμός για ευθύνη του forum θα μου ήταν απόλυτα ενοχλητικός, τη στιγμή μάλιστα που θα σκεφτόμουν οτι υπάρχει ένα κομμάτι που θα δικαιολογούσε αυτή τη άποψη.
Όπως είπα όμως δεν είμαι μόνος μου. Εν αναμονή λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου, 2008, 08:12:50 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #12 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 08:49:36 πμ »
το θεορω ακρεο και γελιο να αποπλανιθω απο τα οσα γραφοντε και λεγοντε με επιπτοσεις στην υγια μου διοτι οπος ειπα και πριν ολα οσα γραφω και κανω ειναι ολα αποπσεις του πατερα μου δηλαδι οτι γραφω ειναι σαν να τα γραφει αυτος!!! δεν εχω κανενα προβλημα με κανενα μελος και εχω ολη την καλη διαθεση να ακουω αποπσοις μεγαλητερων που θα μου ειναι αρκετα χρησιμες για το μελων μπενοντας και εγω ! ;Dεπιτελους! ;D στον κοσμο των αεροβολων!!! δεν εχω κανενα προβλημα να μην γινοντε δεκτες οι προσφορες και οι ζ. αλλα σε ολα τα αλλα θεματα θελω να ειμαι παρων!!!
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #13 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 10:38:33 πμ »
Δηλαδη ρε παιδια ειναι προτιμωτερο να το αγορασει ετσι κι αλλιως και να μην εχει απο πουθενα μια πηγη πληροφορισης, για την δικη του ασφαλεια πρωτα πρωτα;

Ωραια λογικη.

Νομιζω πως το "απαγορευεται" μας εχει εμποτισει και εμας τους ιδιους ασχετα αν ειμαστε αντιθετοι με αυτο.

Το παιδι θα αγορασει το οπλο ειτε το θελουμε εμεις, ειτε οχι. Καλυτερα να ειναι εδω και να εχει μια καποια καθοδηγηση απο τους πιο εμπειρους, παρα να το αφησουμε ερμαιο του ενστικτου του, με κυνδινο να βλαψει λογω ελλειψης πληροφορισης, τον εαυτο του και αλλους.



Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος SNIPER22121976

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 262
  • ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ
Απ: bam b-50 σε 2 εβδομαδες σπιτι μου!!!
« Απάντηση #14 στις: 21 Ιουλίου, 2008, 10:51:57 πμ »
Εγω θα πω οτι και εγω ειχα μικρος αεροβολο αλλα υπο την επιβλεψη του πατερα μου( ο πατερας μου ητανε παντα διπλα μου ποτε δεν το πηρα μονος μου και να παω να ριχνω οπου βρω) και οτι το αεροβολο που μου ειχε παρει ηταν με περιορισμενες δυνατοτητες για να μην τραυματισω κανεναν αλλα και για δικη μου ασφαλεια μεγαλωνωντας πηρα πιο δυνατα αεροβολα αλλα ειχα μαθει ολα αυτα τα χρονια να κραταω καποια μετρα ασφαλειας .