Αποστολέας Θέμα: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........  (Αναγνώστηκε 12037 φορές)

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« στις: 05 Νοεμβρίου, 2012, 17:54:02 μμ »
Ανοίγω αυτό το νέο θέμα γιατί πιστεύω ότι κάθε Άνθρωπος κάποια στιγμή αισθάνεται την ανάγκη να "εξομολογηθεί" και να μοιραστεί πράγματα.

Κάνω λοιπόν την αρχή με την δική μου.......Αεροβολιστική Εξομολόγηση και εάν κρίνουν οι διαχειριστές ότι πρέπει να μπει και στο aerovolo.gr ας το βάλουν.

Πάμε λοιπόν,

Το Αεροβόλο για μένα δεν είναι πρόσφατη ούτε πρόσκαιρη ενασχόληση.
Στην ηλικία των 10 ετών όταν αγόρασε ο Πατέρας μου το πρώτο μου Αεροβόλο (ένα μικρό κινέζικο) για να τον βοηθήσω να διαχειριστεί τον υπερπληθυσμό των σπουργιτιών στο εξοχικό (ωραία έκφραση... οικολογική) μπήκε ένας μεγάλος έρωτας στην ζωή μου.
Ακολούθησαν μερικά Diana γιατί μόνο αυτά γνωρίζαμε στην επαρχία με καλύτερο το 36άρι.
Εμπειρικά και μόνο απέκτησα μεγάλη δεξιότητα στην ρύθμιση των ανοικτών σκοπευτικών και την καταγραφή της τροχιάς του βλήματος σε διάφορες αποστάσεις έως τα 50 μέτρα με την μέθοδο της χαρτόκουτας.
Η φήμη του ρυθμιστή ανοικτών σκοπευτικών διαδόθηκε στην μικρή νησιωτική κοινωνία μου και έτσι όποιος ενδιαφερόταν για βελτίωση της αποτελεσματικότητας του αεροβόλου του πέρναγε από τον κινηματογράφο (οικογενειακή επιχείρηση) όπου είχα στήσει το σκοπευτήριο μου και έφευγε με τα σκοπευτικά του ρυθμισμένα στην επιθυμητή απόσταση και μια στοιχειώδη εικόνα της τροχιάς του όπλου του.
Την οθόνη του κινηματογράφου το βράδυ στόλιζαν οι αστέρες της 7ης τέχνης και την ημέρα βοτσαλάκια που έστηνα στην σειρά και εξαφάνιζα κατόπιν με τα Diana μου μέσα από τον θάλαμο προβολής η εκ' του ορθίου από τα μεσαία καθίσματα.
Είχα τέτοια δίψα να διαβάσω οτιδήποτε σχετικό με το Αεροβόλο που όποτε έγραφε ο Κυπρίδημος κανένα άρθρο σε κυνηγετικό περιοδικό το μάθαινα απ' έξω.
Ξαφνικά ο Κυπρίδημος αναγγέλλει την δημιουργία περιοδικού για το Αεροβόλο και προχωράει στην έκδοση.
Η χαρά μου απερίγραπτη, επιτέλους κάτι αρχίζει να κινείται στην Ελλάδα για το αγαπημένο μου Αεροβόλο, θα βγει από το παρασκήνιο και από τις ντουλάπες των κυνηγών και θα αναγνωριστεί ως κυρίως όπλο και όχι παιχνίδι όπως μέχρι τότε.
Αυτά βέβαια ήταν δικά μου εφηβικά όνειρα και προσδοκίες που όπως φάνηκε στην πορεία έμειναν μόνο όνειρα.
Η αναμονή κάθε τεύχους του περιοδικού αγωνιώδης και η αποστήθιση του δεδομένη αλλά δυστυχώς δεν κράτησε πολύ.
Εκεί πρωτοείδα και άλλες μάρκες Αεροβόλων και βέβαια ερωτεύτηκα το HW 90 με το "εξωτικό" Gas Ram.
Προσπάθησα να το αγοράσω πουλώντας το Diana 36 που είχα τότε αλλά όλοι οι έμποροι με απέτρεπαν λέγοντας μου ότι έχει προβλήματα, ξεφουσκώνει, δεν επισκευάζεται και πολλά άλλα οδηγώντας με στην τότε ναυαρχίδα της Diana, το 48-52.
Μεγάλος ενθουσιασμός αρχικά από την στιβαρή κατασκευή, την σταθερή κάνη και βέβαια την δύναμη του.
Ακολούθησε απογοήτευση όταν συνειδητοποίησα ότι είχα τέτοια δύναμη στα χέρια μου και δεν μπορούσα να την εκμεταλλευτώ και να πετύχω ότι πετύχαινα με το 36άρι, λόγω βάρους, ανάκρουσης και κακής σκανδάλης.
Κατέφυγα στην βοήθεια μιας ταπεινής Norica 3-9x32 με δακτυλίδια που βρήκα εύκαιρη αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να την σταθεροποιήσω.
Τα χρόνια πέρναγαν και οι μακροχρόνιοι εγκλεισμοί του "θηρίου" μαζί με την γλυκό-πικρή αύρα του στην ντουλάπα ήταν γεγονός.
Η αγάπη για το Αεροβόλο βέβαια ήταν ζωντανή μέσα μου αλλά σε κωματώδη κατάσταση και το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα γερό ηλεκτρο-σόκ για να ανανήψει.
Το σοκ ήρθε ξαφνικά και απροσδόκητα με την ανακάλυψη του www.aerovolo.gr και μάλιστα εντελώς τυχαία.
Εγγραφή λοιπόν και... διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα... πολύ διάβασμα.
Πρώτη επίσκεψη στο Σχιστό και συνάντηση με τους Χάρη, Χάρο και Ανδρέα, μερικές βολές με "άλλα" αεροβόλα από αυτά που ήξερα και επιστροφή στο νησί.
Πώληση Diana 48-52 σε φίλο που ήθελε δύναμη και τίποτε άλλο, αγορά HW 97 K από τις αγγελίες του φόρουμ (ευχαριστώ Μάνθο), μιας Nikko Air-king 4,5-14x50, μιας Dampa και το νερό μπήκε στο αυλάκι.
Καθημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με τον Χάρη μαζί με διάβασμα στο φόρουμ και απορρόφηση γνώσεων σαν σφουγγάρι.
Διοργάνωση πρώτου αγώνα από τον Χάρη και η συμμετοχή μου δεδομένη.
Ωραία εμπειρία πολλά νέα όπλα για μένα να γνωρίσω και στον αγώνα... 7η θέση με σκορ 209.....μμμ not bad, συνεχίζουμε.
Ανακοίνωση Τουρνουά από τον Χάρη και η συμμετοχή μου...μην επαναλαμβανόμαστε.
Συμμετοχή λοιπόν σε όλους τους αγώνες, με αξιοπρεπή σκορ αλλά..... κάτι δεν πάει καλά.
Κάποια δυσαρέσκεια πλανάται στον αέρα, κάτι σχόλια πιάνω απ'έξω-απ'έξω,  και εγώ σε ρόλο πυροσβέστη για να μην χαθεί για άλλη μια φορά το όνειρο μου για τον Αεροβολισμό στην Ελλάδα.
Και εκεί που χάνονται οι μάχες η μια μετά την άλλη και φοβάμαι ότι θα χαθεί τελικά ο πόλεμος ακούω για πρώτη φορά για τον Α.Ο.Φ.Α.
Όταν μαθαίνω για πρόσωπα και πράγματα αυτομάτως λέω ...ναι και γω μέσα.
Από κει και πέρα η πορεία μου σας είναι γνωστή.

Σας ευχαριστώ που "μπήκατε" στη ζωή μου και ενσαρκώσατε το εφηβικό μου Ακροβολιστικό όνειρο........

Στέλιος.

 
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #1 στις: 05 Νοεμβρίου, 2012, 18:14:28 μμ »
Παιδικοί έρωτες που μας συντροφεύουν με άρωμα ντίζελινγκ και γεύση μολύβδου! Κάθε φορά που πιάνω αεροβόλο αισθάνομαι να φοράω κοντά παντελονάκια...
Να'σαι καλά Στέλιο.

Αποσυνδεδεμένος jdokos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 361
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #2 στις: 05 Νοεμβρίου, 2012, 19:12:01 μμ »
Μπράβο Στελαρα με γύρισες τουλάχιστον 50 χρόνια πίσω. Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #3 στις: 06 Νοεμβρίου, 2012, 01:26:24 πμ »
Στέλιο,
αυτό μας ενώνει όλους, κι εδώ κι εκεί και παραπέρα, η αγάπη για ένα κοινό χόμπυ!
Κι εμείς σε ευχαριστούμε με τη σειρά μας που είσαι ένα κομμάτι μας!
Να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος babis55

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 238
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #4 στις: 06 Νοεμβρίου, 2012, 10:48:36 πμ »
Στέλιο , ευχαριστούμε , μιας έφτιαξες την διάθεση πρωί πρωί.

Να δω και 'γω πότε θα καταφέρω να ανεβώ Αθήνα να γνωρίσω κόσμο από κοντά. Είναι απίστευτη η παρέα του συγκεκριμένου φόρουμ , έχω μιλήσει με αρκετούς από εσάς μόνο τηλεφωνικά , με άλλους μόνο μέσω πμ και παρόλα αυτά με κάνετε και νιώθω ότι είμαστε φιλαράκια εδώ και χρόνια!!!
Κάντε με ban από εδώ να σταματήσω να αγοράζω και να πουλώ

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #5 στις: 06 Νοεμβρίου, 2012, 11:07:45 πμ »
...κάθε εξομολόγηση προϋποθέτει σοβαρή νηστεία πριν και επειδή δεν έχω σκοπό να στερηθώ βολές και μολυβάκια, η δική μου θα αργήσει... :D

...φίλε Στέλιο, όμορφη και γλαφυρή η γραφή σου μας ταξίδεψε όλους στην νεότητα μας και αναπολήσαμε την πρώτη μας σχέση...σ΄ευχαριστώ για το ταξίδι αυτό ! :-*

...όλως περιέργως δεν έχω συναντήσει κάποιον όμως που να την έχει βιώσει τραυματικά  ;D
...γι΄αυτό υποθέτω πως οι πρερισσότεροι από εμάς ακόμη και μετά από μακρόχρονη διακοπή, ξανακυλήσαμε στον βούρκο !  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος dpkexm

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 373
  • Όποιος ξέρει δεν μιλά και όποιος μιλά δεν ξέρει.
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #6 στις: 06 Νοεμβρίου, 2012, 11:24:04 πμ »
...

...φίλε Στέλιο, όμορφη και γλαφυρή η γραφή σου μας ταξίδεψε όλους στην νεότητα μας και αναπολήσαμε την πρώτη μας σχέση...σ΄ευχαριστώ για το ταξίδι αυτό ! :-*

...

στη νεότητα ταξίδεψε εσένα, εμένα που είναι ακόμα παιδάκι απλά μου φωτογράφησε τη καθημερινότητα που ζω  :D :D :D

τελικά υπάρχουν αρκετά συγγραφικά ταλέντα μέσα στο φόρουμ, όπως επίσης ταλέντα στη μουσική, νομίζω και στη ποίηση άντε να επεκταθούμε και σε άλλες καλές τέχνες, ζωγραφική κλπ  :D :D :D

Μπράβο φίλε Στέλιο, έχει ανάγκη το φόρουμ από κείμενα που να ενώνουν και όχι να χωρίζουν.
+

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #7 στις: 06 Νοεμβρίου, 2012, 16:23:08 μμ »
Μπραβο ρε Στελιο μας ξυπνησες ευχαριστες αναμνησεις.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #8 στις: 07 Νοεμβρίου, 2012, 00:07:36 πμ »
Στελιο   .   Πολλες ιστοριες,εχουν σχεδον τις ιδιες ριζες με τη δικια σου. ;)
Οπως ειπε ο Αποστολης ,πολλοι ξαναγυρισαμε μετα απο παυση,
και αναζωπυροθηκε επικινδυνα, το μικροβιο της παιδικης αρρωστιας .  ::)
Να΄σαι καλα ρε φιλε . :)
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος STREAMLINE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #9 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2019, 13:36:46 μμ »
Όλοι μιλάμε για παιδικές αναμνήσεις που μας έκαναν να ..........ξανακυλήσουμε. Άραγε υπάρχουν νέα παιδιά τώρα που να έχουν τον ίδιο ενθουσιασμό, η άμα φύγουμε εμεις από τη μέση με τους γεροντοέρωτες μας θα χαθούν όλα?????

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #10 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2019, 15:35:23 μμ »
Τώρα ταμπλετ τα νέα παιδιά.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #11 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2019, 18:20:02 μμ »
 Δεν υπαρχει γειτονια,αλανα ,σφεντονα μεσα απο τη μπλουζα και ποθος για χωριο  απο τα νεα παιδια..οποτε το αεροβολο οπως το ζησαμε δεν νομιζω να συνεχιζει..... 😓😓😓
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος D 52

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 382
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #12 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2019, 10:59:01 πμ »
Δυστυχώς..ότι ερεθίσματα και να δώσεις στούς νέους,το πολύ για χατίρι σου να κάνουν ότι ασχολούνται,κατόπιν ξανακλείνονται στις παρωπίδες του κινητού..
Εγώ...εγώ σκότωσα την γριά..
..Η θα σηκωθούμε να πολεμήσουμε ή θα πέσουμε να ψοφήσουμε..

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Αεροβολιστικές Εξομολογήσεις.........
« Απάντηση #13 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2019, 21:13:45 μμ »
Τώρα ταμπλετ τα νέα παιδιά.
+ + + .  .  .  Η ' κινητό .
Η κοινωνία σιγά - σιγά , γεμίζει ζόμπι .
Έρχεται τώρα κάμποσο καιρό στο σκοπευτηριο , ένας πιτσιρικας
με το μπαμπά του και με ενα καινούργιο 100αρι που του πήρε .
Η χαρά του όταν πετυχαίνει είναι και δικιά μου .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας