Αποστολέας Θέμα: Walther cp88 & cp99 compact  (Αναγνώστηκε 10634 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Walther cp88 & cp99 compact
« στις: 06 Αυγούστου, 2008, 02:24:40 πμ »
καλησπερα και απομενα !! να σας δειξω κ γω λοιπων τα δικα μου αεροβολα!! τα οπια οι πιο πολυ τα ξερετε σιγουρα!! ειναι το walther cp88 και το 99 compact! ας αρχησουμε πρωτα με το 88!!

το οπλο πραγματικα ειναι πιστο αντιγραφο του πραγματικου οπλου! η umarex εχει κανει τελεια δουλεια! εκσφενδονιζει Μολυβενια Βληματακια 4,5mm (BB's) Άριστη Μεταλλική Γερμανική κατασκευη, που σου δινει την αίσθηση ενός αληθινού οπως ανεφερα και πιο πανω!!. Διαθέτει εσωτερικό μύλο 8 βολών και Ασφάλεια για την Σκανδάλη.Το δικο μου το συγκεκριμενω ειναι το Ασημί-Ματ Βαφή για όλο τον κορμό και πλαστικά μαύρα πλακίδια στη λαβή.παμε στα τεχνικα μερη του!

Αρχική Ταχύτητα-120 m/sec

Μήκος κανης-90,90mm

Διαστάσεις-180mm

Βάρος-1.040 gr!!!

Διαμέτρημα-4,5mm

Χωρητικότητα μυλου-8 βολές

Λειτουργία-Ημιαυτόματο

Προώθηση-Αμπούλα Διοξειδίου του Άνθρακα (CO2) 12 gr. το συγκεκριμενω οπλο διατιθετε σε πλαστικο βαλιτσακι!

παμε στο walther cp 99 compact εκδοση και αυτη νικελ !

το χαρακτηριστικο αυτου του οπλου ειναι η κινηση blowback ολου του κλειστρου οπως και στα πραγματικα οπλα! τεχνικα μερη

Διαμέτρημα:4,5mm

Χωρητικότητα Γεμιστήρας-18 βολές

Συνολικό Μήκος-165mm

Μηχανισμός Σκανδάλης Μονής Ενέργειας

το βαρος του ειναι κοντα στα 710 γραμμάρια! το οπλο διατιθετε σε χαρτινο κουτι.

αν και αρχαριος εγραψα τα βασικα πραματα..! αλλα οσο καιρο τα χρησιμοπιο τα συγκεκριμενα οπλακια δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εκτος απο μια ατυχια που ειχα κ επεσε στα χερια μου ενα μεταχειρισμενο.Αυτο που εχω να πω στη σκοποβολη ειναι πολυ ευθυβολα και τα 2 οπλα σε σκοποβολη που κανω απο 10 μετρα και 15 εχουνε καλο σημαδι ! επισεις παρατηρισα κ εγω ο ιδιος το διαβασα και στο ιντερνετ το 88 πρεπει να ειναι πιο δυνατο και λιγο πιο σταθερο ! δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος! παντως τα συγκεκριμενα οπλα τα χερεσαι για σκοποβολη δ τα βαριεσαι με τιποτα!!! αυτα απο μενα παρακατω εχω φοτο και απο τα 2 οπλα!

« Τελευταία τροποποίηση: 07 Δεκεμβρίου, 2010, 17:21:04 μμ από destro »
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #1 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 02:59:53 πμ »
να ρωτησω κατι επειδη δεν εχω τι απαραιτητη εμπειρια πανω σε αυτα τα οπλα.το cp99 παιρνει και κανονικες βολιδες η μονο bb's?

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #2 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 03:05:18 πμ »
το συγκεκριμενο το κομπακτ παιρνει ατσαλενια μπιλακια δ περνει μολυβδενια βληματα!!!! ειναι ομως και αλη μια εκδοση του 99 που εχει ιδια λειτουργια με το 88 με μυλο δλδ και περνει μολυβδενια βληματα!απο οσο ξερω και εχω δει στο ιντερνετ! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2008, 03:06:55 πμ από Fousk@S »
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3023
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #3 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 13:56:09 μμ »
        Φίλε Fousk@S μια επισήμανση - τα μολυβένια βλήματα δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα ΒΒ όπως αφήνεις να εννοηθεί στην αρχή του μηνύματός σου - τα ΒΒ (Βall Bearings - σφαιρίδια από ρουλεμάν απ' όπου πήραν και την ονομασία τους) είναι ατσάλινα και όχι μολυβένια. Η χρήση τους σε ραβδωτές κάννες δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα σε ακρίβεια αλλά καταστρέφει τις ραβδώσεις και πρέπει να αποφεύγεται. Ο χαρακτηρισμός "ημιαυτόματο" που αποδίδεις στο CP 88 λίγο παρακάτω είναι επίσης λανθασμένος - το CP 99 έχει πραγματικά ημιαυτόματη λειτουργία το 88 όμως όχι. Στην πράξη λειτουργεί ως περίστροφο μονής και διπλής ενέργειας όπως και τα περισσότερα μοντέλλα της αγοράς με παρόμοιο σύστημα εσωτερικού μύλου.
            Υπάρχει έκδοση του CP 99 (αυτή που κυκλοφόρησε αρχικά) με εσωτερικό μύλο και ραβδωτή κάννη που χρησιμοποιεί βολίδες και όχι ΒΒ.

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #4 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 16:41:06 μμ »
        Φίλε Fousk@S μια επισήμανση - τα μολυβένια βλήματα δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα ΒΒ όπως αφήνεις να εννοηθεί στην αρχή του μηνύματός σου - τα ΒΒ (Βall Bearings - σφαιρίδια από ρουλεμάν απ' όπου πήραν και την ονομασία τους) είναι ατσάλινα και όχι μολυβένια. Η χρήση τους σε ραβδωτές κάννες δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα σε ακρίβεια αλλά καταστρέφει τις ραβδώσεις και πρέπει να αποφεύγεται. Ο χαρακτηρισμός "ημιαυτόματο" που αποδίδεις στο CP 88 λίγο παρακάτω είναι επίσης λανθασμένος - το CP 99 έχει πραγματικά ημιαυτόματη λειτουργία το 88 όμως όχι. Στην πράξη λειτουργεί ως περίστροφο μονής και διπλής ενέργειας όπως και τα περισσότερα μοντέλλα της αγοράς με παρόμοιο σύστημα εσωτερικού μύλου.
            Υπάρχει έκδοση του CP 99 (αυτή που κυκλοφόρησε αρχικά) με εσωτερικό μύλο και ραβδωτή κάννη που χρησιμοποιεί βολίδες και όχι ΒΒ.

καταλαβα το λαθος μου και συγνμωμη!!! απλα δ καταλαβα αφου παντου γραφουνε στο ιντερνετ οτι το p88 παιρνει μολυβδενια ετσι ηξερα εγω...τεσπα επιδει με μπερδεψες μπορεις να μου εξηγεισης τι πεζει υπαρχουνε τα ατσαλινα μπιλακια τα στρογγυλα που παιρνει το 99 κομπακτ και τ αλλα στο μυλο του 88 παλυ ατσαλινα ειναι τα βληματα τα πλακε?????? τα μολυβδενια πια ειναι ακριβως ετσι για τα ξεχοριζο καμια φοτο εχουμε???? αυτ που εχω εχω στη φοτο αμα δει στο 88 την φοτο με το βαλιτσακι που ειναι μαζι φενοντε και τα  βληματακια που εχω τις νορικα αυτα δεν κανουνε για το οπλο σωστα δεν ειναι?????? αυτα ειναι ατσαλινα οπως ειπες ε? γιατι ανησιχισα που ειπες προκαλουνε βλαβες στις ραβδοσις!!! περιμενω απαντιση φιλε :o
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3023
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #5 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 17:09:43 μμ »
              Τα βλήματα της φωτογραφίας πλάϊ στο CP 88 είναι μολυβένια - είναι μέν "πλακέ" όπως λές σαν σχήμα αλλά δεν είναι ατσάλινα. Τα βλήματα που βάζεις στο CP 99 είναι ατσάλινα και προορίζονται μόνο για όπλα με λεία κάννη - έριξες καμιά ματιά στο εσωτερικό της κάννης του CP 99  για να δείς την κατασκευή της; Δές και την  κάννη του 88 και θα καταλάβεις τι εννοώ. Για να μην μπερδεύεσαι δες το παρακάτω site με πληροφορίες για το όπλο σου:   
                  http://www.pyramydair.com/p/walther-cp99-compact-bb-gun.shtml 
    και εδώ μια ποικιλία διαθέσιμων τύπων βλημάτων (όλα ΒΒ - ατσάλινα) από διάφορα εργοστάσια : 
                  http://www.pyramydair.com/cgi-bin/show_necessities.pl?show=Ammo&SubModelID=1404
          Ομοίως  εδώ είναι το άλλο σου πιστόλι (σε ασημί απόχρωση επίσης) :
                  http://www.pyramydair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=112
    κι εδώ τα βλήματα που του ταιριάζουν (και που τα συνιστά ο Αμερικανός έμπορος) - όλα μολυβένια:
                  http://www.pyramydair.com/cgi-bin/show_necessities.pl?show=Ammo&SubModelID=369
                Λύθηκαν οι απορίες σου;

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #6 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 19:18:10 μμ »
ναι φιλε καταλαβα αρα δεν εκανα και κανα σπουδεο λαθος ξερω οτι το 99 που εχω περνει ατσαλινα τα στρογγυλα μπιλακια και το αλλο 88 παιρνει μολυβενια αρα καλα τα ειπα...το ξερω αυτο απλα εκανα λαθος εκει που ειπα για Bb's τα οποια ειναι ατσαλινα και αυτα.. καταλαβα τορα τι πεζει....τωρα εαν παλυ δεν καταλαβα και λεω οτιναναι να παω να πεθανω καλυτερα :o :o :o αυτα τα premier τα ειχα στην αρχη τα μολυβενια βληματα για το 88 και τελιοσανε και μετα μου εδωσε αυτος απο το μαγαζι τα νορικα τα οπια τα πεταει μια χαρα δλδ μπορει να μου παρουσιασουνε κανενα προβλημα????? πρεπει να παρω τα πρεμιερ η τα αλλα που εχει????
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3023
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #7 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 20:15:11 μμ »
          Φίλε  Fousk@S το θέμα είναι να ενημερώνονται σωστά όλοι όσοι διαβάζουν το συγκεκριμένο θέμα και όχι απλά να εξυπηρετείται ένας κάθε φορά - όποιος θέλει να μάθει κάτι σχετικό με τα συγκεκριμένα όπλα θα τα βρίσκει εδώ μαζεμένα και τακτοποιημένα και δεν θα γράφει σε άλλο σημείο ή θέμα ρωτώντας τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά. Γι' αυτό και η εμμονή μου στην λεπτομέρεια - να μην δίνεται λάθος εντύπωση και να αποφεύγονται άσκοπες ερωτήσεις.
        Δεν υπάρχει λόγος να πεθάνει κανένας - εδώ είμαστε για να ψυχαγωγηθούμε και να χαλαρώσουμε μαθαίνοντας και κάτι κι όχι να χολοσκάμε. Σχετικά με τα βλήματα : το κάθε μαγαζί και ο εκάστοτε έμπορος  προωθεί και πλασάρει το εμπόρευμά του κι αυτό δεν είναι κακό. Το ίδιο πράγμα κάνει κι ο Αμερικανός έμπορος στην ιστοσελίδα του, το ίδιο κι ο Έλληνας. Εφόσον τα βλήματα είναι μολυβένια δεν υπάρχει πρόβλημα βλάβης του όπλου σε γενικές γραμμές. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προμηθευτείς διαφόρων τύπων βλήματα και να δοκιμάσεις με βολές σε ευκρινή χάρτινο στόχο από σταθερή βάση σε μετρημένη απόσταση (π.χ. 10 μέτρα) σε περιβάλλον χωρίς  δυνατό αέρα με τη σκανδάλη σε λειτουργία μονής ενέργειας τις δυνατότητες συγκέντρωσης (γκρουπαρίσματος)  του όπλου σου. Η κάθε κάννη έχει τις ιδιαίτερες απαιτήσεις της για να επιτύχεις την μέγιστη ακρίβεια (όπως σε όλα τα ραβδωτά όπλα) - το γεγονός ότι το τάδε όπλο ή το δείνα πιστόλι ρίχνει πολύ καλά τις Χ βολίδες δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι θα συμβαίνει το ίδιο και στο δικό σου - μπορεί ναί μπορεί όμως και όχι. Πειραματισμός λοιπόν μέχρι να βρεθεί το καταλληλότερο βλήμα. Αυτό βέβαια άν σε ενδιαφέρει η ακρίβεια - άν όμως θέλεις απλά το πιστόλι να "πετάει" τα βλήματα γενικώς και αορίστως κι όχι να τα ρίχνει με ακρίβεια μπορείς να του βάζεις ότι σου βρίσκεται. Αυτό που δεν θα σου πεί ο μαγαζάτορας γιατί πιθανόν να μην το ξέρει κι ο ίδιος είναι ότι τα όπλα διοξειδίου του άνθρακα λόγω χαμηλής αρχικής ταχύτητας  βλήματος  αποδίδουν καλύτερα με πιό ελαφριές βολίδες που ταιριάζουν καλά στην θαλάμη τους και δεν εφαρμόζουν ιδιαίτερα σφιχτά. Σου συνιστώ να δοκιμάσεις: τα RWS ΗΟΒΒΥ ή τα DIABOLO BASIC στο πράσινο κουτί με βάρος μόλις 7 grains, τα Η&Ν  HOLLOW POINT στα 7,1 grains βάρος και τα DIABOLO SPORT ENGLISH  στα 7,56 grains ή τέλος τα  σχεδόν πανταχού παρόντα GAMO  MATCH στα 7,5 με 7,7 περίπου grains.
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2008, 20:28:26 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #8 στις: 07 Αυγούστου, 2008, 00:32:17 πμ »
οχι προς χαβαλε καναμε τπτ δεν ενοουμε!!!!!!παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!! νασαι καλα φιλε 8)
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3254
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #9 στις: 09 Αυγούστου, 2008, 19:15:49 μμ »
Πολυ σωστες οι επισημανσεις του φιλου accuracy! οσον αφορα τις προτασεις για τα βληματα, θα προσεθετα και τα diabolo lux light στα 7,4 grains περιπου.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #10 στις: 11 Αυγούστου, 2008, 20:35:05 μμ »
Να κάνω και γω μια ερώτηση?Σήμερα πήρα το α 3003 της ανικς με μπουκάλα ανθρακα.(πιστόλι).Υποτίθετε πως δέχετε τα πάντα μέσα του,ακόμη και bb's.Αν τα ατσάλινα μπιλακια είναι επιχαλκομένα,έχουν τότε φόβο να διμηουργίσουν ζημιά στην κάνη?Και αν ναι,τότε για ποιο λόγο τα συνιστά μαζί με τα ποτηράκια η ίδια εταιρία?για την ανικσ μιλάω..Ευχαριστώ.Μάριος

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #11 στις: 11 Αυγούστου, 2008, 22:32:34 μμ »
Μάριε δεν ειναι η μονη εταιρια που εχει πιστολια διοξειδιου με επιλογη σε bb και ποτηρακια. Η αληθεια ειναι μαλλον πιο γρηγορα θα "σχηματιζονται" καταλοιπα στη κανη. Ειναι ομως τοσο κοντες και οι ταχυτητες-τριβες αρκετα μικροτερες.Συνεπως και ο καθαρισμος (επαναφορα στην αρχικη κατασταση) ειναι πολυ ευκολος.
Τελος υπαρχουν και τα ατσαλενια bb's της Daisy που δεν αφηνουν καταλοιπα (τοσα πολλα εστω) αλλα εχουν και διαφορα στην τιμη (νομιζω 50 λεπτα στη συσκευασια των 1000).

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3254
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #12 στις: 12 Αυγούστου, 2008, 13:02:55 μμ »
Ειναι καλυτερο παντως να χρησιμοποιης μονο μολυβενια βληματα, αφου λογικα με αυτα θα εχεις καλυτερη ακριβεια στις βολες σου. αν παντως θελεις να χρησιμοποιησεις και μπιλακια τοτε daisy χωρις δευτερη σκεψη. ολοι οσοι χρησιμοποιουν μπιλακια, αυτα προτεινουν σε σχεση με τα επιχαλκωμενα της crosman. μπορεις να το διαπιστωσεις αυτο κανοντας μια ''βολτα'' απο αμερικανικα κυριως sites και διαβαζοντας τις γνωμες αυτων που χρησιμοποιουν το συγκεκριμενο ειδος ''πυρομαχικων''.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Αυγούστου, 2008, 13:06:35 μμ από destro »

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Walther cp88 & 99 compact
« Απάντηση #13 στις: 18 Αυγούστου, 2008, 00:25:45 πμ »
καλησπερα και απομενα !! να σας δειξω κ γω λοιπων τα δικα μου αεροβολα!! τα οπια οι πιο πολυ τα ξερετε σιγουρα!! ειναι το walther cp88 και το 99 compact! ας αρχησουμε πρωτα με το 88!!

το οπλο πραγματικα ειναι πιστο αντιγραφο του πραγματικου οπλου! η umarex εχει κανει τελεια δουλεια! εκσφενδονιζει Μολυβενια Βληματακια 4,5mm (BB's) Άριστη Μεταλλική Γερμανική κατασκευη, που σου δινει την αίσθηση ενός αληθινού οπως ανεφερα και πιο πανω!!. Διαθέτει εσωτερικό μύλο 8 βολών και Ασφάλεια για την Σκανδάλη.Το δικο μου το συγκεκριμενω ειναι το Ασημί-Ματ Βαφή για όλο τον κορμό και πλαστικά μαύρα πλακίδια στη λαβή.παμε στα τεχνικα μερη του!

Αρχική Ταχύτητα-120 m/sec

Μήκος κανης-90,90mm

Διαστάσεις-180mm

Βάρος-1.040 gr!!!

Διαμέτρημα-4,5mm

Χωρητικότητα μυλου-8 βολές

Λειτουργία-Ημιαυτόματο

Προώθηση-Αμπούλα Διοξειδίου του Άνθρακα (CO2) 12 gr. το συγκεκριμενω οπλο διατιθετε σε πλαστικο βαλιτσακι!

παμε στο walther cp 99 compact εκδοση και αυτη νικελ !

το χαρακτηριστικο αυτου του οπλου ειναι η κινηση blowback ολου του κλειστρου οπως και στα πραγματικα οπλα! τεχνικα μερη

Διαμέτρημα:4,5mm

Χωρητικότητα Γεμιστήρας-18 βολές

Συνολικό Μήκος-165mm

Μηχανισμός Σκανδάλης Μονής Ενέργειας

το βαρος του ειναι κοντα στα 710 γραμμάρια! το οπλο διατιθετε σε χαρτινο κουτι.

αν και αρχαριος εγραψα τα βασικα πραματα..! αλλα οσο καιρο τα χρησιμοπιο τα συγκεκριμενα οπλακια δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εκτος απο μια ατυχια που ειχα κ επεσε στα χερια μου ενα μεταχειρισμενο.Αυτο που εχω να πω στη σκοποβολη ειναι πολυ ευθυβολα και τα 2 οπλα σε σκοποβολη που κανω απο 10 μετρα και 15 εχουνε καλο σημαδι ! επισεις παρατηρισα κ εγω ο ιδιος το διαβασα και στο ιντερνετ το 88 πρεπει να ειναι πιο δυνατο και λιγο πιο σταθερο ! δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος! παντως τα συγκεκριμενα οπλα τα χερεσαι για σκοποβολη δ τα βαριεσαι με τιποτα!!! αυτα απο μενα παρακατω εχω φοτο και απο τα 2 οπλα!


Φίλε Fousk@,να σε ρωτήσω κάτι,στο cp88 στην τρυπάει καλά την αμπούλα?Διότι νομίζω πως το δικό μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μου την τρυπάει καλά...Ίσα ίσα την σχίζει....