Αποστολέας Θέμα: Baikal IJ 38C  (Αναγνώστηκε 21792 φορές)

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #15 στις: 19 Ιανουαρίου, 2010, 19:16:27 μμ »
Πάντως χωρίς να θέλω να σνομπάρω(μιάς και έχω το ίδιο) ένα πράγμα μένει να κάνουμε με τα συγκεκριμένα....:
http://www.youtube.com/watch?v=It51wDjFSPo
Υ.Γ.: Το χάλασα λίγο το θέμα,αλλά δικαιωματικά μιάς που εγώ το άνοιξα

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #16 στις: 19 Ιανουαρίου, 2010, 20:53:32 μμ »

....Όποτε γλύτωσα από τις φωνές και τους αφρούς(και ποιός έχει όρεξη να σφουγγαρίζει.... :D :D :D)

 ...με το κοντάκι που έφτιαξες και μιά μάπα στην άκρη να σφουγγαρίζει..... :D :D :D

Πλάκα κάνω, πλάκα κάνω, από ζήλια το έγραψα...., έλεοςςςςςςςςς Χάρηηηηηηηηηη  ::) ::) ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #17 στις: 19 Ιανουαρίου, 2010, 21:02:31 μμ »
...το καλλίτερο καθάρισμα κάννης, το κάνει ο υδράργυρος μου είπαν κάποτε ! Διαλύει τον μόλυβδο εντελώς, αλλά χρειάζονται γάντια, μάσκες, γυαλιά προστατευτικά άλλο τίποτε γιατί ο υδράργυρος δεν αστειεύεται !!! Αλλά μιλάμε για ΤΗΝ απο-μολύβδοση.... ;D Φίλε accuracy ισχύει ?
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος DINOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #18 στις: 19 Ιανουαρίου, 2010, 22:05:18 μμ »
ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ ΧΑΡΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ;D ;D ;D ;DΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ!!!
ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΙΝΕΖΟ ΣΕ 4.5 ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 25 ΜΕ 30ΧΡΟΝΩΝ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ??? ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #19 στις: 19 Ιανουαρίου, 2010, 22:07:42 μμ »
ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ ΧΑΡΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ;D ;D ;D ;DΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ!!!
ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΙΝΕΖΟ ΣΕ 4.5 ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 25 ΜΕ 30ΧΡΟΝΩΝ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ??? ;) ;) ;)


...ελπίδα έχει μονάχα στην "μονάδα εντατικής θεραπείας" του Χάρη..., αρκεί να υπάρχει ελεύθερος πάγκος (...βλ. κρεβάτι)  ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #20 στις: 20 Ιανουαρίου, 2010, 00:01:57 πμ »
...το καλλίτερο καθάρισμα κάννης, το κάνει ο υδράργυρος μου είπαν κάποτε ! Διαλύει τον μόλυβδο εντελώς, αλλά χρειάζονται γάντια, μάσκες, γυαλιά προστατευτικά άλλο τίποτε γιατί ο υδράργυρος δεν αστειεύεται !!! Αλλά μιλάμε για ΤΗΝ απο-μολύβδοση.... ;D Φίλε accuracy ισχύει ?
             Φίλε alpha-63 με πιάνεις αδιάβαστο :o - δεν έχω υπ' όψη μου την μέθοδο καθαρισμού που αναφέρεις. Όσο και αποδοτική να είναι πάντως ο κίνδυνος δηλητηρίασης από επαφή με τον υδράργυρο είναι τόσο μεγάλος που δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν (ούτε στον χειρότερο εχθρό μου). Ένα απομολυβδωτικό καθαριστικό υγρό από γνωστή εταιρία μπορεί να κάνει καλή δουλειά και με σαφώς λιγότερους κινδύνους.
                 Φιλικά,
            Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #21 στις: 20 Ιανουαρίου, 2010, 01:05:58 πμ »
την άραξα διπλα στο τζάκι και είπα να το λύσω εφόσον δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω

ακριβώς όπως ήταν όταν το έλυσα



το ελατήριο που έχει είναι κομμένο και μπροστά είχαν τοποθετήσει 2 παξιμάδια μέσα στο πιστόνι για προφόρτιση του ελατηριου αυτός ήταν και ο λόγος που έκανε σαν να σπάει πέτρες κατά την οπλίση

θυμήθηκα ότι είχα μια παλιά τσιμούχα πιστονιού από το cfx δεν είναι καινούρια βεβαια αλλα σίγουρα καλύτερη από την δερμάτινη, δοκιμασα αν ταιριαζει και απο οτι φενετε μπενει αρκετα σφιχτα ωστε να σφραγισει αλλα και να κινείται χωρίς μεγάλη αντίσταση



κοίταξα την κάννη και είδα ότι δεν έχει σκουριά έχει όμως συσσωρευμένη βρωμιά στης γραμμές των ραβδώσεων η υπόλοιπη γυαλίζει πιθανόν να μην έχει σκουριάσει γιατί θυμάμαι παλιά  πιτσιρικάδες ρίχναμε λάδι από ραπτομηχανές στην κάννη και καλά για να γλιστράει η βολίδα καλύτερα και να έχει πιο πολύ δύναμη...

θα την καθαρίσω αύριο με σπρέι για καθαρισμό φρενων για να έχω μια καλύτερη εικόνα, καθαρίζει τέλεια είναι υπό μεγάλη πίεση και διαλύει γράσα και λάδια χωρίς καν σκούπισμα, με ένα απαλό τρίψιμο με εμποτισμένο το πανάκι βγάζει τα πάντα και εξατμίζεται σε δευτερόλεπτα

το είχα δοκιμάσει στο cfx και όσο και να περνούσα το πανάκι εβγαζε μαυρίλα μετά από 50 και βαλε περάσματα το πανάκι έβγαινε καθαρό, μετά μέχρι να χαναστρωθει μολυβή στην κάννη είδα και έπαθα σε σημείο που το παρατισα απογοητευμένος για κάνα 2 μέρες νομίζοντας ότι κάτι δεν είχε πάει καλά και είχε χάσει την ευθυβολία...



AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #22 στις: 20 Ιανουαρίου, 2010, 01:11:53 πμ »
Καλή δουλίτσα φίλε,απλά έχε υπ'όψιν σου,ότι η τσιμούχα που έβαλες θα σου κόψει λίγο ταχύτητα(έως πολύ ;)).Με καινούργιο ελατήριο θα σου βγάζει οριακά 5-6ft/lbs.
Κάνε και το κόλπο με το μπουκαλάκι.Θα γίνει εντελώς αθόρυβο!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #23 στις: 20 Ιανουαρίου, 2010, 02:31:07 πμ »
             Φίλε Deus είσαι τυχερός! Αφού η κάννη δεν έχει σοβαρές βλάβες και βρήκες κιόλας τσιμούχα με μηδενικό κόστος (καλύτερη από τη αρχική) με σωστή εφαρμογή το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα νέο ποιοτικό ελατήριο (με λίγο φινίρισμα στις άκρες του) και έναν οδηγό ελατηρίου γιατί υποψιάζομαι ότι το Baikal σου δεν έχει (δεν τον βλέπω στις εικόνες αλλά και το δικό μου δεν είχε κάν από το εργοστάσιο κι έβαλα αυτοσχέδιο με "πατέντα"). Το κόλπο με το μπουκάλι/χιτώνιο στο εσωτερικό του πιστονιού που συνιστά ο φίλος harry 22 θα βοηθήσει επίσης. Η αρχική ταχύτητα βλήματος με όλες τις βελτιώσεις δεν νομίζω να υπερβεί την αρχική εργοστασιακή (γύρω στα 130 m/sec με μέσου βάρους βολίδες) αλλά η ακρίβεια θα είναι καλή (μπορεί και πολύ καλή γιατί οι Ρώσσοι φτιάχνουν καλές κάννες) και η συμπεριφορά κατά τη βολή πολύ πιό "πολιτισμένη". Από άποψη θορύβου κατά την όπλιση ο συγκεκριμένος μηχανισμός έχει ένα "κουσούρι" που δεν βελτιώνεται - ίσως το έχεις παρατηρήσει κι εσύ. Με το "σπάσιμο" της κάννης ακούγεται ένα χαρακτηριστικό και ζωηρό μεταλλικό "κλίκ" από την απεμπλοκή του μηχανισμού anti-beartrap (από το μακρύ στέλεχος/έλασμα που βρίσκεται παράλληλα με τον κύλινδρο) - θα το ζήσουμε κι αυτό όμως...
                  Φιλικά,
               Κώστας

Αποσυνδεδεμένος akiszg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #24 στις: 25 Μαρτίου, 2011, 01:04:11 πμ »
Εχουν χαλασει (ξεχαρβαλωσει) τα σκοπευτικα. Υπαρχει περιπτωση να βρω στην αγορα ανταλλακτικα η αντικατασταση αυτων με διοπτρα?

Δεν γνωριζω αν ειναι universal οι υποδοχες η οπως ονομαζονται στα διαφορα αεροβολα.

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Baikal IJ 38C
« Απάντηση #25 στις: 28 Μαρτίου, 2011, 01:33:07 πμ »
                Φίλε  akiszg δες τις παραπάνω φωτογραφίες που αφορούν το αεροβόλο σου - άν πρόκειται για το ίδιο σχέδιο μοντέλλου με το εικονιζόμενο τότε μπορείς να βρείς το κλισιοσκόπιο σαν ανταλλακτικό στην αγορά. Άν δεν έχει σπάσει ή δεν λείπουν εξαρτήματα από πάνω του (βίδες κλπ) ίσως μπορεί να διορθωθεί χωρίς επιπλέον κόστος. Σαφώς και μπορείς να τοποθετήσεις διόπτρα στην ράγα του κυλίνδρου του.