Αποστολέας Θέμα: αγορα αεροβολου  (Αναγνώστηκε 28772 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #15 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:30:18 μμ »
Το 90 είναι όντως μονόδρομος στα gas-ram, ιδιαίτερα για χρήση σε λογικές δυνάμεις και βολές στο χαρτί .
Αν θες δύναμη, για plinking, για μακρινές βολές κτλ το ελατήριο έχει τον πρώτο λόγο αν δεν μιλάμε και για pcp.
Σαφώς το ελατήριο θέλει πολύ  περισσότερο ψάξιμο και δουλειά στο σεταρισμα αν κάποιος θέλει συγκεκριμένες ταχύτητες.
Αλλα αυτή είναι και η γοητεία του να σεταρεις όπλο και να το κάνεις όπως θέλεις εσύ.
:)

Απο pcp τι να πούμε....?
Επιλογές αμέτρητες, δυνάμεις χαμηλές, μεσαίες, δυνατές, θηριώδεις, οτι θες.
Ρίξιμο που είναι απόλαυση, ευστοχία.
Άλλος έρωτας αυτά.
:D  :D  :D
Αλλα θέλουν και πολλά παρελκόμενα...,

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ:
« Απάντηση #16 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:01:01 πμ »
Το 90 είναι όντως μονόδρομος στα gas-ram, ιδιαίτερα για χρήση σε λογικές δυνάμεις και βολές στο χαρτί .
Αν θες δύναμη, για plinking, για μακρινές βολές κτλ το ελατήριο έχει τον πρώτο λόγο αν δεν μιλάμε και για pcp.
Σαφώς το ελατήριο θέλει πολύ  περισσότερο ψάξιμο και δουλειά στο σεταρισμα αν κάποιος θέλει συγκεκριμένες ταχύτητες.
Αλλα αυτή είναι και η γοητεία του να σεταρεις όπλο και να το κάνεις όπως θέλεις εσύ.
:)

Απο pcp τι να πούμε....?
Επιλογές αμέτρητες, δυνάμεις χαμηλές, μεσαίες, δυνατές, θηριώδεις, οτι θες.
Ρίξιμο που είναι απόλαυση, ευστοχία.
Άλλος έρωτας αυτά.
:D  :D  :D
Αλλα θέλουν και πολλά παρελκόμενα...,
Εγω παλι θα διαφωνησω ....
Εαν θελεις δυναμη και πλινκιν το 90αρι ειναι μονοδρομος(για αυτο ειναι σε ολα του Large) ,,,,μαμαει σε δυναμη και εχει καμουφλαρισμενη ανακρουση ....αλλα καταστρεφει για πλακα τα οπτικα εαν ειναι παραφουσκωμενο..
Εαν θες χαρτι τοτε ...μεχρι... 12λιβρο ελατηριου καλοσεταρισμενο ...
Ισως και το 90αρι εαν κατεβει πολυ να γραφει ,ΑΛΛΑ οσα εχω δει ΚΑΝΕΝΑ δεν εγραφε στο χαρτι λογω δυναμης..
Θα συμφωνησω ομως οτι στο σεταρισμα του ελατηριου χρειαζεται μερακι και γνωσεις και παιζει οπως θελεις,κανενα δεν ειναι ιδιο και ειναι ωραιο να το ψαχνεις να παλευεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ τουναρισμα..
Το ΠΣΠ ειναι κατι αλλο ...

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #17 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:10:38 πμ »
Μετα απο αυτα που διαβασα εδω και καποιες επαναληψεις σε αλλες σελιδες του forum καταληγω σε δυο 1) ΗW 90 κανοντας κρατι για καποιο μεταχειρισμενο και 2)HW 95 DE LUXE περιμενοντας ενα μηνα ακομα.
+1000
Αριστες επιλογες και τα δυο...(HW ..Best seller products)
Αξιζει να περιμενεις λιγο και τα χρηματα σου να "πιασουν τοπο"...

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #18 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:17:10 πμ »
Φίλε Κώστα το 90αρι ναι, βγάζει δύναμη και είναι large σε όλα του αλλά απ'όσο γνωρίζω  οταν είναι φουσκωμένο καλά αρχίζει να έχει θέματα και μάλιστα αρκετά...

Όμως δεν παύει να είναι ένα όμορφο, δυνατό και αξιόλογο όπλο, σε gas-ram μάλλον αξεπέραστο .

Για αποκλειστικό  plinking όμως προσωπικά θα διάλεγα κάποιο που να έχει περισσότερη δύναμη και την κατασκευαστική δομή ώστε να την αντέξει.
:)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #19 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 13:39:31 μμ »
Το HW95 Θα χρειαστει καθαρισμα απο την εργοστασιακη λυπανση και απαναλυπανση? Ξερεται αν υπαρχουν οδηγιες αποσυναρμολογησης και αν οχι υπαρχει καποια βοηθεια απο μελοι του forum? Λογω ασχετωσηνης :-[

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #20 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:12:12 μμ »
Το HW95 Θα χρειαστει καθαρισμα απο την εργοστασιακη λυπανση και απαναλυπανση? Ξερεται αν υπαρχουν οδηγιες αποσυναρμολογησης και αν οχι υπαρχει καποια βοηθεια απο μελοι του forum? Λογω ασχετωσηνης :-[

Δεν ειναι παντα απαραιτητο , αλλα και αν χρειαστει μετα απο κατι κουτακια βολων ,
εαν ακολουθησεις τις οδηγιες με σειρα και πιανουν λιγο τα χερια σου , ειναι ευκολο .

Το οπλο αυτο δεν ειναι του κιλου και ριχνει απο κουτα . Ας ακουγεται το ελατηριο .  .  .
Δεν ειναι για plinking ανουσιας δυναμης σε τενεκεδες και βαρελια , αλλα σκοποβολη ουσιας .

Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #21 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:29:10 μμ »
Και ισως ο κολλητος μου δωσει το HW-90 του σε 4,5mm για να παει σε ΗW-100 και να εισαι τυχερος!
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #22 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 16:01:27 μμ »
Αν υπαρχη τετοια περιπτωση ενημερωσε φιλε enduras1

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ:
« Απάντηση #23 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 19:38:14 μμ »
Φίλε Κώστα το 90αρι ναι, βγάζει δύναμη και είναι large σε όλα του αλλά απ'όσο γνωρίζω  οταν είναι φουσκωμένο καλά αρχίζει να έχει θέματα και μάλιστα αρκετά...Δυστυχως ΔΕΝ εχω δει μεχρι τωρα αξιολογο γκρουπ απο 90αρι,βεβαια τα περισσοτερα ειναι ΠΑΡΑφουσκωμενα ,το δικο μου που θεωρητικα ΔΕΝ ειναι, στα 17μπαρ(18-19ποδολιβρα )ριχνει πολυ γλυκα,οπλιζει πολυ ευκολα,ΑΛΛΑ αξιολογο γρουπ δεν κανει... οταν ομως φορεσει μια χειροποιητη "εξατμιση"η οποια εκτος απο τον θορυβο "μαλλον μαζευει ταλαντωσεις ??? Τοτε μεταμορφωνεται ,δοκιμασαμε 5 90αρια με την ιδια εξατμηση και ολα ειχαν Μεγαλη βελτιωση

Όμως δεν παύει να είναι ένα όμορφο, δυνατό και αξιόλογο όπλο, σε gas-ram μάλλον αξεπέραστο .
Ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ στο ειδος του και ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου αεροβολα γιατι το διαμορφωνεις ευκολα και γρηγορα !!!

Για αποκλειστικό  plinking όμως προσωπικά θα διάλεγα κάποιο που να έχει περισσότερη δύναμη και την κατασκευαστική δομή ώστε να την αντέξει.To HW 90 ΔΕΝ εχει προβληματα ΑΝΤΟΧΗΣ,εαν ομως το κανεις "Αεροστατο"μπορει να στραβωσει η κανη στον λαιμο του μπλοκ (και για να μην νομιζει καποιος οτι η κανη του ειναι ελατωματικη ,(φοραει την ιδια κανη με το 80αρη, το 95αρη κλπ κλπ ..
Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω ΠΟΙΟ αλλο θα διαλεγες που να εχει κατασκευαστικη δομη ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο το Large 90ari ,που να εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κυλινδρο και τσιμουχα απο το 90αρι ????....Εννοειται να ριχνει χωρις να χρειαζεσαι οδοντιατρο(σαν καποια 125-135 Xatsan) και το βασικοτερο να ειναι και ΕΥΘΥΒΟΛΟ...εκτος απο το webley Patriot(που δεν υπαρχει στην αγορα)  ΔΕΝ νομιζω να υπαρχει καποιο αλλο ΑΞΙΟΛΟΓΟ,ακομα ομως και το πατριοτ δεν ριχνει ποιο ευστοχα απο το 90αρι γιατι δυστυχως ....εχει πολλα αλογα !!!

:)

ΥΓ
Θα ηταν αδικο να μην αναφερω το AA pro-ellite το οποιο ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΟ και πολυ ΔΥΝΑΤΟ μεν, αλλα και αυτο ΔΕΝ υπαρχει στη αγορα..

ΥΓ 2
Εαν εννοεις καποια ΣΑΒΟΥΡΟΤΟΥΡΚΟΦΤΙΑΡΑ ,τοτε καλυτερα να μην τα αναφερεις καθολου ,γιατι ΔΕΝ υπαρχει καμμια συγκριση σε ΤΙΠΟΤΑ με το HW 90 !!!!

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #24 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 20:42:37 μμ »
Φίλε μου Κώστα τα μεν είναι σαβουροτουρκογυφτοφτυαρα για κάποιους και τα δε λασποσκατοκλαδακια για καποιους άλλους.

Κατα την όρεξη.....
Και τι ζητάει ο καθένας....
Τώρα αν έχει κάποιος σφραγίσματα και δεν αντέχει την ανακρουση, επιλογές υπάρχουν.

Εγώ αν θα ζητούσα δύναμη θα πήγαινα φυσικά σε αυτά τα 2 που αναφέρεις, hatsan 125, hatsan 135 και bam 22.
Και οταν μιλάω για κατασκευαστική δομή που μπορεί να αντέχει δυνάμεις εννοώ οτι στα σαβουροτουρκογυφτοφτυαρα δεν στραβώνει η κάνη όπως στα λασποσκατοκλαδακια ακόμα και αν ένα 135 είναι στα 34πδλβ!!!
Ούτε παρουσιάζουν φθορά οι πυροι, ούτε τρώγονται τα παπουτσάκια.
Ξέχασα τίποτα....?
Α! Ναι!!! Κοστίζουν το 1/4 άντε 1/2!!!
Και αμφότερα θέλουν άνοιγμα ώστε να μην κάνουν σαν παλιοί σουμιεδες.
:D  :D  :D

Δεν μιλάω βεβαίως για θέμα κατασκευαστικής ποιότητας και ευστοχιας, άλλο το ένα και άλλο το άλλο, άσχετα αν κάποια bam 19 στα 14+πδλβ κάνουν γκρουπ μιας τρύπας.

Σε θέμα σκανδάλη όμως....η Quattro δείχνει αντάξια της record απ'όσο διαβάζω. ..

Αυτά απο μένα.

Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν.
Το 90αρι άλλωστε είναι ένα όπλο που μεταξύ άλλων κάποια στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω.
 
Οι επιλογές είναι προσωπικές και η γνώμες το ίδιο.
;)

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #25 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:25:25 μμ »
φιλε σουπερνοβα σαν κατοχοσ και χατσαν αλλα και βαιραχ 90 θα συμφωνησω μαζι σου,κανενα χατσαν δεν μου εκαψε την εργοστασιακη τσιμουχα με 130 βολες οπωσ εκανε το 90 και κανενα κινεζοσαβουρογαμοφτυαρο των 170 ευρω δεν εφαγε πειρο η παπουτσακι αν και εχουν περισοτερη δυναμη απο το 90,οπως ηρθε φουσκωμενο απο την μανα του, το 90 στα 26 μπαρ δεν με ενθουσιασε,ξεροντασ οτι γρηγορα θα βγαλει τα θεματακια του,το χαμηλωσα στα 19 μπαρ αλλα εξακολουθω να μην το εχω παρει με καλο ματι,μιλαμε για ποιοτητα hw 90 αλλα το ξαναλεω τα θεματακια που βγαζει δεν τα βγαζουν τα πολυ φτηνοτερα που προανεφερα,ξερω οτι γινομαι εικονοκλαστης αλλα εχοντας και τα δυο λεω οτι στα χρηματα αυτα δεν θα το ξαναεπαιρνα,μιλαω παντα για πλινκινγκ και οχι για να γραφω στο χαρτι,αν ηθελα κατι ξεφουσκωμενο δεν θα επαιρνα 90 αρι,το πηρα για την δυναμη του αλλα ειδα οτι και το ανοιγμα του το θελει αμεσα μιας και ηταν πιτα στα λαδογρασσα και μου σακατεψε την τσιμουχα αμεσως,και αν δεν ηταν και 4,5 να εχει χοντρη καννη με τις  130 βολες στα 26 μπαρ που εριχνα μαλλον θα την ειχα στραβωσει απ οτι διαβασα στο αντοιστιχο νημα,σορυ αν θιγω την ιερη αγελαδα καποιων φιλων και ταυτοχρονα και την δικια μου αλλα περιμενα πιο αξιοπιστια απο τους γερμανους, κατι ασιατικοι ντενεκεδες ομως με πολυ περισοτερη δυναμη ουτε στραβωνουν ουτε σπανε ουτε θελουν ειδικα γρασσα των 30 ευρω το σωληναριο στα ο ρινγκ για να μην ξεφουσκωσει το πιστονι απο τον αερα του,δεν χαλαμε τιε καρδιες μας αλλα οταν την δουλεια στο πλινκινγκ την κανω και με τα 40 τις εκατο των χρηματων οχι δεν θα το ξαναπαιρνα,ουτε μου λεει κατι απλα να λεω οτι εχω βαιραχ 90, ουτε το θεωρω δειγμα στατους οπως καποιοι γνωστοι μου που ουτε καν το εχουν ριξει σχεδον αλλα  κορδωνονται για το γαλαζοαιματο καμαρι τουςισως να περιμενα περισσοτερα με τοσα που εχω ακουσει για αυτα,προσωπικη γνωμη αγαπητοι φιλοι,ισως να επεσα στην περιπτωση,αλλα θα παρακαλεσω η γνωμη και μονο να γινει σεβαστη,ευχαριστω :) :)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ:
« Απάντηση #26 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:28:49 μμ »
Φίλε μου Κώστα τα μεν είναι σαβουροτουρκογυφτοφτυαρα για κάποιους και τα δε λασποσκατοκλαδακια για καποιους άλλους.

Κατα την όρεξη.....
Και τι ζητάει ο καθένας....
Τώρα αν έχει κάποιος σφραγίσματα και δεν αντέχει την ανακρουση, επιλογές υπάρχουν.
Εννοειται οτι ο καθενας επιλεγει αυτο που του αρεσει και νομιζει οτι του κανει τα κεφια !!!
Εγώ αν θα ζητούσα δύναμη θα πήγαινα φυσικά σε αυτά τα 2 που αναφέρεις, hatsan 125, hatsan 135 και bam 22.
Και οταν μιλάω για κατασκευαστική δομή που μπορεί να αντέχει δυνάμεις εννοώ οτι στα σαβουροτουρκογυφτοφτυαρα δεν στραβώνει η κάνη όπως στα λασποσκατοκλαδακια ακόμα και αν ένα 135 είναι στα 34πδλβ!!!
Ούτε παρουσιάζουν φθορά οι πυροι, ούτε τρώγονται τα παπουτσάκια.
Ξέχασα τίποτα....?Οχι δεν ξεχασες τιποτα ,ισως να εισουν λιγακι υπερβολικος αγαπητε φιλε Σουπερ  Νοβα (δεν γνωριζω το μικρο σου ονομα), Κατ αρχας λεμε την γνωμη μας και οι δυο ,οποτε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα εαν Διαφωνουμε σε κατι !!!,Εγω την λεω σε αυτα που ξερω και για αυτα που εχω δοκιμασει και οχι για αυτα που εχω διαβασει απο ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...
Στο θεμα μας τωρα ....ΝΑΙ τα 90αρια κοβουν ενα Πειρο ...Γιατι ????
Γιατι Weihrauch προτιμησε να φτιαξει ΜΑΛΑΚΟ πειρο(ο οποιος κοστιζει 0.20λεπτα του ευρω) απο μαλακο μεταλλο,επιθυμωντας να προστατευσει αλλα εξαρτηματα του αεροβολου που κοστιζουν παραπανω !!!

Α! Ναι!!! Κοστίζουν το 1/4 άντε 1/2!!!
Και αμφότερα θέλουν άνοιγμα ώστε να μην κάνουν σαν παλιοί σουμιεδες.Τα περισσοτερα ελατηρια οντως θελουν ανοιγμα ...ΟΧΙ ομως το 90αρι ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΥΑΝΓΚ το GAS RAM..νομιζω το ξεκαθαρισαμε αυτο !!!
:D  :D  :D

Δεν μιλάω βεβαίως για θέμα κατασκευαστικής ποιότητας και ευστοχιας, άλλο το ένα και άλλο το άλλο, άσχετα αν κάποια bam 19 στα 14+πδλβ κάνουν γκρουπ μιας τρύπας. Τυχερος ο ιδιοκτητης του μαλλον τραβηξε ΛΟΤΤΟ
Υπαρχουν και καποιοι που εννοουν Γκρουπ τις διασπαρτες βολες  ???
Σε θέμα σκανδάλη όμως....η Quattro δείχνει αντάξια της record απ'όσο διαβάζω. ..Απ οσο ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ??? Εγω σου απανταω απο αυτα που ΓΝΩΡΙΖΩ οχι αυτα που μου ΕΙΠΑΝ η διαβασα ΚΑΠΟΥ ....
Η Record ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο την Quattro .....ΑΛΛΑ παλι ειμαστε εκτος θεματος γιατι το 90αρι ΔΕΝ φοραει ρεκορντ  λογω διαφορετικου μηχανισμου ....φοραει Ellite


Αυτά απο μένα.

Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν.Εμενα δεν με στεναχωρει η γνωμη σου ΚΑΘΟΛΟΥ..
Το 90αρι άλλωστε είναι ένα όπλο που μεταξύ άλλων κάποια στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω.
 
Οι επιλογές είναι προσωπικές και η γνώμες το ίδιο.
;)
Θα ηθελα ομως να ξεκαθαρισουμε κατι ,υπαρχουν βλητικοι και Τεχνικοι κανονες τους οποιους πρεπει να λαμβανουμε υπ οψην ,τα αεροβολα δεν ριχνουν μονα τους ΠΟΤΕ καποιος τα κραταει ...Διαβασα σε καποιο ποστ για 90αρι 4,5 σεταρισμενο  στα 26 μπαρ ??? για καμενες τσιμουχες στις 130 βολες κλπ ..
Υπαρχει ανθρωπος με καποια στοιχειωδη γνωση για το 90αρι και το εχει στα 26Μπαρ σε 4,5 ????
Το οτι ο κατασκευαστης σου δινει την δυνατοτητα να εχεις ενα ΠΟΛΥ δυνατο αεροβολο και να μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε ολα τα διαμετρηματα (6,35),5,5 και 4,5  ..ΔΕΝ σημαινει οτι χρειαζονται ολα τα διαμετρηματα την ιδια πιεση....Φανταζομαι οτι ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ αυτο που λεω ???
ΔΕΝ χρειαζεται 130βολες να τσακισει καποιος μια Τσιμουχα ...ΜΙΑ ΚΟΥΦΙΑ ειναι ΑΡΚΕΤΗ ΚΟΥΦΙΑ=ΒΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΦΑΙΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΗ
1)Καποιος "γνωστος' μου ειπε οτι εριχνε με το 90αρι του το βραδυ σε απολυτο σκοταδι ΚΟΥΦΙΕΣ βολες γιατι του αρεσε να βλεπει την ΦΛΟΓΑ που εβγαζε το 90αρι του (τι θα περιμενε αυτος να μην το Ξεσκισει ????,το 90αρι εφταιγε ???)
2)Χρειαστηκε ΜΙΑ ΚΟΥΦΙΑ βολη ΜΟΝΟ(κουφια βολη=βολη χωρις σφαιρακι στην κανη) να σπασει το ΜΠΛΟΚ ενος Theoben Gas RAM αξιας 1000+ ευρω  ΜΑΛΛΟΝ ηταν ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ και αυτο !!!
ΥΓ
Σεβαστες ολες οι γνωμες ,
 ΑΛΛΑ η ελειπης ενημερωση μπορει να αποβει ΜΟΙΡΑΙΑ και καταστροφικη για καποιο αεροβολο ..
Φιλικα
Κωστας.
 

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #27 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:54:20 μμ »
δεν εριξα καμια κουφια,ουτε τα χερια μου πιανουν για να το κατεβασω πιεση ::)και τον μαστορα που θα το ανοιγε φιλε κωστα δεν τον εχω διπλα μου εδω που ειμαι.ουτε ολοι ξερουν απο φορουμ για να αντλησουν πολυτιμες πληροφοριες,για την ακριβεια δεν ξερει ουτε το πεντε τις εκατο απο τετοια φορουμ ηλπιζα οτι απο το κουτι του θα εδειχνε μεγαλυτερη αξιοπιστια στο θεμα τσιμουχα,οσο για τον πειρο που κανει 3 ευρω [τοσο μου τον χρεωσε ο αντιπροσωπος]που κοβεται για να μην παθει ζημια ο μηχανισμος λυπαμαι αλλα μου ακουγεται καπως ::) ::)σε κατι ταπεινα ακατανομαστα ;D ;D μετα απο χιλιαδες βολες χωρις ανοιγμα κανενασ πειρος δεν κοβεται και κανενας μηχανισμος δεν εχει παθει ζημια,στα 32 ποδολιβρα λεμε ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #28 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:05:25 μμ »
και μιας και δεν εγινα κατανοητος πριν στα 26 και μισο μπαρ ηρθε απο την μανα του στο κουτι του,δεν το σεταρησα εγω εκει αλλωστε δεν πιανουν τα χερια μου ουτε βιδα να βγαλω :D :D ουτε η πλειοψηφεια των αεροβολαδων στην επαρχεια γνωριζει αυτα που γραφουμε εδω μεσα.θα μου πεις αφου ειχες διαβασει γιατι εριξες πριν το ανοιξεις;γιατι απλα δεν κρατιομουν μεχρι να παει σε μαστορα να το κατεβασει και δεν φανταστηκα οτι δεν θα αντεξει καν 130 βολες με μπαρακουντες η τσιμουχα του ::)

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #29 στις: 06 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:09:52 μμ »
Κώστα μου αρέσει η συζήτηση μας, πραγματικά θα το χαιρόμουν αν αυτή γινόταν σε έναν χώρο μαζί με καφεδιες και αεροβολα, είμαι ακόμα  σίγουρος οτι και να μην συμφωνουσαμε σε όλα ή και στα περισσότερα, σίγουρα η συζήτηση θα ηταν εποικοδομητική και θα μαθαίναμε πολλά πράγματα κι οι δύο.
;)

Το 90 δεν έχει τουανγκ αλλά γνωρίζω και απο καλό φίλο πως κατά το άνοιγμα βρήκε μέσα ενα σωρό περίσσια γρασσα (κατα την γνώμη μου ανεπίτρεπτο σε ενα τέτοιο όπλο) .

Όσο για το 19 δεν χρειάζεται να πετύχει κάποιος το Λόττο αλλα να ξέρει τι κάνει στο όπλο, αν και πάμφθηνα έχουν καλές κανες, όσο κι αν αυτό φαντάζει επιστημονική φαντασία σε κάποιους.
Δεν λέω οτι τα κινεζοτουρκικα είναι τα ακατεργαστα διαμάντια  και τα γερμανοαγγλοαμερικανικα+ είναι οι υπερεκτιμημενες φίρμες  .
Ολα κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει, αρκεί να ξέρει ο καθένας τι θέλει.
Άλλος την βρίσκει με το να ρίχνει τρύπα- τρύπα στα 15μέτρα (και εγώ) και άλλος με το να εκτασιαζεται με το τι ελασματα τρυπάει στα 30-40-50+ (παλι κι εγω) .

Απλά δεν μου αρέσει η προκατάληψη προς οτι δεν φέρει ΟΝΟΜΑ, εγώ αναγνωρίζω και τα συν και τα πλην και στις δύο περιπτώσεις, απλά τα ζυγιζω και βλέπω ποιό είναι αυτό που θα μου κάνει τα κέφια.
Αυτό δεν σημαίνει οτι προτιμώ το 135 για την ωμή δύναμη του και το 90 είναι άχρηστο, ούτε όμως και όταν προτιμώ το wh95 σημαίνει οτι είναι άχρηστο το 19 (τα παραδείγματα σχετικά αλλά τυχαία) .

Όσο για το theoben που έσπασε το μπλοκ (πως το κατάφερε? ) πάλι το θεωρώ αδικαιολόγητο γιατί μπορεί να συμβεί να ρίξει "κούφια"  απο απροσεξία η κατά το κλείσιμο, έπρεπε να έχει προβλεφθεί απο την κατασκευάστρια εταιρία οπωσδήποτε.

Φιλικά πάντα.
Μιχάλης.