Αποστολέας Θέμα: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας  (Αναγνώστηκε 16914 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας
« Απάντηση #15 στις: 09 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:21:07 μμ »
Μιλάω για την πρώτη περίπτωση που γράφεις.
Η αγοραπωλησία είναι νόμιμη δηλαδή μέχρι να την πάρεις στα χέρια σου.
Αφού την πάρεις κ μετά ο μόνος παράνομος είσαι εσύ που την έχεις σωστά?
Ενώ αυτός που στην έστειλε,none problema?
Ακριβως φιλε μου ,αυτος δεν εχει προβλημα ΓΙΑΤΙ δηλωνει στην Αστυνομια οτι το οπτικο "εξαγεται" στο Εξωτερικο και ετσι ξεχρεωνεται...
Το ιδιο συμβαινει εαν εισαγει και μετα εξαγει αεροβολο με μεγαλυτερο διαμετρημα απο το 4,5.(στην Κυπρο επιτρεπουν μονο 4,5)
Η πληροφορηση μου ειναι "προσφατη" απο γνωστο εμπορο στην Κυπρο.

Αποσυνδεδεμένος Farmer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας
« Απάντηση #16 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:06:47 πμ »
Φίλε είναι να μη μπλέξεις..εγω πριν κανα 2βδομαδες έπαθα μεγάλη νιλα.
Καθόμουν αργά μετά τα μεσάνυχτα και βαρουσα σε κλειστό χώρο εκτός πόλης,ιδιόκτητο ,προσπαθώντας να ρυθμισω το οπτικό.
Σε κάποια φάση περνάει μπροστά απ το κτήμα αυτοκίνητο και σταματάει 20 μέτρα πιο εκεί που ειιναι αδιέξοδος δρόμος.
Αναμενα φώτα αναμενη μηχανή...περναει κανα δεκάλεπτο,όπως κρατούσα το αεροβόλο πάω πιο κοντά, ογδονταμεετρα περίπου από πίσω του.
Τον βαράω με το φακό που έχω ενσωματωμένο με λέιζερ.
Ο βλακας με βαράει κ αυτός με φακό.
Θα σε σκίσω λέω,από μέσα μου. Τον βαράω με το λέιζερ,σβήνει το φακό.
Ποιος βλακας είναι τέτοια ώρα γμτ.
Φέρνω ταμαξι και το αφήνω κάθετα μαυτον με αναμενα τα φώτα.
Πιάνω το Μπαμ,στο καπό ανάβω το φακό ,βλέπω πινακίδες...αμάξι του νομού.
Περιμένω λίγο...τα παίρνω στο κρανίο ,ταφηνω όπως ήταν στο καπό,βάζω μπρος το τραχτερ,ανάβω φώτα, και ντου βγαίνω απ την αυλή ,και πάω κ σταματάω 5 μέτρα μπροστά τους.
Ήταν μέσα κ μια κοντή συνοδηγός που δε φαινόταν πριν.
Βλέπω μαναβουν κάτι λαμπάκια μπλε κάτι μλκιες κοκκινες,ανοίγω την πόρτα και βγάζω μια φωνή....ΣΒΗΣΕ το φακό τώρα.
Το σβήνει αυτή.
Βάζω όπισθεν να κάνω πίσω ξανααναβουν κάτι μλκιες....ξαναπάω,καταιβαινω κάτω,ανοίγει την πόρτα αυτός κ βγαίνει μια ντουλάπα.
Τι θες ρε μου λέει,εσύ τι θες του λέω,ασφάλεια μου λέει!!!!
Τι ασφάλεια του λέω 1 τη νύχτα,λογαριασμό θα σε δώσουμε με λέει?
Τέλος πάντων γίνεται ένας ψιλοτσαμπουκας,πετάγεται η άλλη άδεια κ δίπλωμα έχεις μου λέει?
Ταχω μέσα στην αυλή λέω πάμε άμα θελετε(κ ο βλακας τότε θυμάμαι ότι έχω αφήσει τα εργαλεία πάνω στο καπό!!!)
Ωρε φίλε τον ήπιαμε σκέφτηκα.
Θα φωνάξω την τροχαία μου κάνει,φώναξε την της λέω.
Εσύ ταυτότητα έχεις ρωτάω?
Βγάζει ο ντουλάπας με δείχνει ταυτότητα που δεν την καλοειδα κ μες τη νύχτα...
Τη κανεις εδώ ρωτάει,εσύ τι κανεις εδώ του λέω στο χωράφι μου.
Στο δρόμο είμαι λέει,αυτό είναι δρόμος...
Φέρε το κτηματολόγιο του λέω να δούμε αν είναι δρόμος...
Τέλος πάντων,κάνω λίγο πίσω...αλλη φορά να μιλάς πιο όμορφα μου κάνει. Μας χάλασες τη δουλειά λέει χχαχα
Ευκαιρία να φυγω χωρίς ήττα σκέφτομαι.
Μπαίνω στο τραχτερ κάνω πίσω πίσω μέχρι την αυλή. Σβήνω.
Πάω σταμαξι...εν το μεταξύ αυτοί φευγουν.
Τώρα τι δουλειά με αναμενα φώτα κ μηχανή δεν ξέρω.
Βάζω τα πράγματα"στη θέση τους και πάω στο τμήμα κατά της μιάμιση.
Του λέω έτσι κ έτσι...εχω πάρει πινακίδες από ένα όχημα που μου είπε ότι ητανασφαλεια.
Τι όχημα ρωτάει.
Τέτοιο απαντάω.
Γελάει. Δικό μας ήταν.
Έφυγα κ το μόνο που σκεφτόμουν ότι ειμαι τυχερος που δε μπήκαν στην αυλή για άδειες διπλώματα κ να δουν τα ζιμπραγκαλα φορεμενα με φωτάκια λέιζερ κλπ...άσε που όταν μαναψαν το φακό ,λέω τον κοπανας για δεν τον κοπανας τώρα?
Άντε βγάλε άκρη μετα.
Εμένα ούτε απόδειξη είχε στο κουτι .
Να γίνει καμια μλκια τι να πω κ ποιος ναμακουσει

You dont need any weapons if you are armed with imagination

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας
« Απάντηση #17 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2016, 05:44:32 πμ »
Είσαι λιιιγο off topic αλλά.

Κρίμα στα παιδιά ρε φίλε τους χαλάσες την δουλειά , με το ...  "υπηρεσιακό  " στο χέρι έμεινε ο άλλος.  Χαχαχαχα . Τα κάνουν κάτι τέτοια να είσαι τυχερός που ήταν αντρας με γυναίκα και όχι τίποτα άλλο και σε προχωρημένη κατάσταση χαχαχαχα .
Δεν θα σου έκαναν τίποτα γιατί είσαι σε δικό σου χώρο ίσα ίσα μπορούσες να τους πάρεις τα στοιχεία και να τους κάνεις μήνυση .
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #18 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2016, 06:37:43 πμ »
Αν το είχαν δει και μάλιστα  να έχεις στραμμένο το bam πάνω τους ακόμα μέσα θα ήσουν,

Θέλει πολύ προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Farmer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας
« Απάντηση #19 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2016, 07:54:15 πμ »
Είσαι λιιιγο off topic αλλά.

Κρίμα στα παιδιά ρε φίλε τους χαλάσες την δουλειά , με το ...  "υπηρεσιακό  " στο χέρι έμεινε ο άλλος.  Χαχαχαχα . Τα κάνουν κάτι τέτοια να είσαι τυχερός που ήταν αντρας με γυναίκα και όχι τίποτα άλλο και σε προχωρημένη κατάσταση χαχαχαχα .
Δεν θα σου έκαναν τίποτα γιατί είσαι σε δικό σου χώρο ίσα ίσα μπορούσες να τους πάρεις τα στοιχεία και να τους κάνεις μήνυση .
Το γράφω εδώ για να κατακρίνω το γεγονός ότι αυτοί που τα πουλάν έχουν τον κωλο τους στην απέξω ενώ εμείς πουταγοραζουμε αν γίνει καμια στραβή για τον α η β λόγο και βρεθούμε με οπτικά πάνω σε αεροβολα η έστω στο τσαντάκι κ μάλιστα χωρίς να μας έχει δωθει απόδειξη αγοράς μάλλον θα τη φάμε πολύ ασχημα κ όπως κ ναχει παρόλο που δε θέλω να συνεχίσω δε μπορεί να αγοράζεις κάτι που δεν είναι φτηνό,δεν δικαιουσε να το κατέχεις χωρίς έστω την απόδειξη ότι δεν το έκλεψες η είναι προϊόν παράνομης δραστηριότητας. Δε το συνεχίζω αλλο
You dont need any weapons if you are armed with imagination

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Καταστηματα/Εμποροι με αδεια πωλησης διοπτρας
« Απάντηση #20 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2016, 08:14:08 πμ »
Φίλε μου, εμείς τα αγοράζουμε εν γνώσει μας πως είμαστε παράνομοι. Δεν μας αναγκάζει κανείς να το κάνουμε.... δική μας επιλογή είναι.
Καλά τα είπε ο Old Rookie νωρίτερα...

Αν μας πιάσουν να τα περιφέρουμε νυχτιάτικα σε αγρούς και βουνά, δεν θα φταίει το κατάστημα που μας τα πούλησε.

Δεν μπορούμε να περιμένουμε τους άλλους να μας προφυλάσσουν, δεν υπάρχει άλλωστε κάποιος άλλος να μας προστατεύει.
Εμείς πρέπει να προστατεύουμε τους εαυτούς μας !!! ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"