Αποστολέας Θέμα: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει  (Αναγνώστηκε 13581 φορές)

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
καλησπερα σε ολους

προσφατα γραφτηκα σε ενα συλλογο.ειμαι αρχαριος σκοπευτης.ριχνω με αεροβολο χομπιστικα χρονια τωρα.ο συλλογος μου ριχνει στο χαιδαρι.ειναι αθλημα που θελει χρημα γενικα η σκοποβολη.η τσεπη μου ομως δε μπορει να βγαζει 15ευρα και 20 ευρα για κουτια φυσιγγιων καθε βδομαδα.παρατηρησα απο διαφορα βιντεο που ειδα ποσο ενδιαφεροντα και δυσκολα ειναι τα ολυμπιακα αθληματα της σκοποβολης.μου κεντρισε το ενδιαφερον το 10μετρο αεροβολο πιστολι.λεφτα δεν εχω για κατι πραγματικα καλο steyr whalter morini benelli pardini και τα ρεστα.εχω βαλει στο ματι για να ξεκινησω ενα baikal izh 46 ενα rohm twinmaster pcp ποθ ειναι και σε αγγελια εδω.και επισης ενα weihrauch hw40.μου φαινεται το baikal καλυτερο για αρχη.καμια γνωμη κανεις?το weihrauch διαβαζω οτι ειναι πολυ ακριβες.και γενικα τηρει προδιαγραφες και για αγωνες ακομα.αληθευει?τι προτεινετε για πρωτο πιστολι?μεχρι στιγμης ειναι ενα crossman 357 το οποιο δεν ειναι καλο.ειναι αμπουλα και πεφτει η δυναμη του πολυ ευκολα.ασε που το co2 για να εκτονωθει θελει και ψηλες θερμοκρασιες.και κατι tau ειδα.τι να παρω λετε?κανα 300αρι διαθετω αυτη τη στιγμη.ΒΟΗΘΕΙΑ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #1 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 08:36:44 πμ »
Καλώς τον και καλώς σε τσίμπησε το μικρόβιο του αεροβόλου :)

Για να ρίξεις σωστά με αεροβόλο πιστόλι και μάλιστα των ολυμπιακών προδιαγραφών που συζητάς, δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να το κάνεις στο  Χαϊδάρι ελλέιψει κατάλληλων υποδομων.
Επίσης, για το κάνεις σωστά, θα χρειαστείς και τις έμπειρες συμβουλές κάποιου φτασμένου σκοπευτή ή προπονητή.

Μια σκέψη θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα σύλλογο που καλλιεργεί τα αθλήματα αεροβόλου και διαθέτει τις ανάλογες εγκαταστάσεις και εξοπλισμό. Ετσι, θα μπορέσεις να ξεκινήσεις με καθοδήγηση και χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμο του συλλόγου, ώστε να μην μπείς στα έξοδα από την αρχή και, όταν θα έρθει η ώρα της αγοράς, να ξέρεις ακριβώς τι ζητάς.

Η Ελευσίνα (ΣΟΕΛ) είναι μια καλή λύση γιατί πέρα από τις εξαιρετικές εγκαταστάσεις 10-μετρου με τους 40 διαδρόμους που διαθέτει, στον πρώτο όροφο του κτηρίου της, φιλοξενεί και το 35-μετρο άρτιο σκοπευτήριο του ΑΟΦΑ, που είναι ο μοναδικός ως τώρα σύλλογος στην Ελλάδα που ασχολείται με τα μη Ολυμπιακά αγωνίσματα αεροβόλου τυφεκίου (Benchrest 25 & Field Target).

Από τις επιλογές σου, το HW40 θα το απέφευγα γιατί, αν και εξαιρετικό, ξεπερνιέται πολύ γρήγορα.
Το Baikal - πνευματικό μονής όπλισης - είναι μια σταθερή διαχρονική αξία.

"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #2 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 18:06:58 μμ »
τα ξερω ολα αυτα.εγω μενω αθηνα και το να πηγσινω ςλευσινα δε λεει.κανας χωρος αξιοπρεπης για αθηνα υπαρχει?νομιζω με σκοπευτικη ταυτοτητα μπορεις να συμμετεχεις και εκτος κεβοπ

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #3 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 18:43:33 μμ »
Κάμποσοι πάντως από εμάς τους υπόλοιπους ταλαίπωρους αεροβολάκηδες, στην Ελευσίνα πάμε, άντε και στο Σχιστό όταν και όποτε δουλεύει.
Δέκα λεπτά πιό κάτω απ' το ΚΕΒΟΠ είναι η Ελευσίνα, δεν το λές και τόσο πιό μακρυά ;)

Σκοπευτήριο στην αυλή σου κομματάκι δύσκολο φίλε μου να βρείς και τα χόμπυ απαιτούν και θυσίες τις περισσότερες φορές.

Και αφού όλα αυτά τα ξέρεις, τοτε γιατί ζητάς τη γνώμη μας;
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #4 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 18:56:01 μμ »
τα ξερω ολα αυτα.εγω μενω αθηνα και το να πηγσινω ςλευσινα δε λεει.κανας χωρος αξιοπρεπης για αθηνα υπαρχει?νομιζω με σκοπευτικη ταυτοτητα μπορεις να συμμετεχεις και εκτος κεβοπ
Καλησπέρα φίλε μου και κάλως ήλθες στην παρέα .
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι αλλά πίστεψε με γιατί και εγώ σήμερα πηγα και είδα τον χώρο ότι η απόσταση δεν είναι αποτρεπτικη αν θα πρέπει να αθληθεις  σωστά δίπλα σε ανθρώπους που γνωρίζουν
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #5 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:22:39 μμ »
ενταξει ρε παιδια τη γνωμη ζητησα για τι να παρω.κανεις δε γεννηθηκε και να ξερει τα παντα.επισης που να ξερω σε ποια σκοπευτηρια ριχνετε αεροβολο?γιαυτο δεν ειναι τα φορουμ?μην αρπαζεστε με ερωτησεις νεων μελων.κακο δεν ειναι να ενδιαφερθει καποιος κ να μαθει.αθηνα ειναι ο βυρωνας κ  ελευσινα εν ολιγοις?υπαρχουν κ αλλα για αεροβολο 10μετρα?

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #6 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:03:45 μμ »
ενταξει ρε παιδια τη γνωμη ζητησα για τι να παρω.κανεις δε γεννηθηκε και να ξερει τα παντα.επισης που να ξερω σε ποια σκοπευτηρια ριχνετε αεροβολο?γιαυτο δεν ειναι τα φορουμ?μην αρπαζεστε με ερωτησεις νεων μελων.κακο δεν ειναι να ενδιαφερθει καποιος κ να μαθει.αθηνα ειναι ο βυρωνας κ  ελευσινα εν ολιγοις?υπαρχουν κ αλλα για αεροβολο 10μετρα?
Ο Βυρωνας νομιζω δεν λειτουργει η εαν λειτουργει ,θα ανοιγει σε ωρες που κανουν προπονηση καποιοι σκοπευτικοι συλλογοι..
Η Ελευσινα ειναι οντως μακρια αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ...
Δεν γνωριζω τις ωρες που λειτουργει για 10μετρο ,αλλα εχει πολυ ωραιες εγκαταστασεις .
Νομιζω υπαρχει και στην Καλιθεα σκοπευτηριο για 10μετρα,(υπαρχουν μελη που μπορουν να μας δωσουν πληροφοριες)..

 

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #7 στις: 25 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:02:08 μμ »
Σευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #8 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2016, 13:40:54 μμ »
Ο Βύρωνας λειτουργεί 09:00 έως 20:00 Δευτ-Παρ. Και 09:00 14:00 Σαβ-Κυρ.
Αλλά πρέπει να είσε μέλος συλόγου με δελτίο σκοπευτή ΣΚΟΕ, και δεν παρέχει όπλα.
Στην Καλλιθέα είναι το σκοπευτήριο του Ζευς, παρέχει όπλα και λειτουργεί Δευτ- Παρ 16:00 - 22:00.
http://www.zeys.eu/
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #9 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:37:20 μμ »
ειμαι μελος σε συλλογο αλλα ριχνει στο κεβοπ.ο ζευς επιτρεπει εισοδο σε ατομα με ταυτοτητα σκοε?μπορει καποιος που δεν εχει δικο του αεροβολο να ριξει με αεροβολα του ζευς?

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #10 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:39:18 μμ »
σημειωση

ο συλλογος που ειμαι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχει αεροβολα οπλα.μονο πυροβολα.στη πορεια καταλαβα οτι οικονομικα δε μπορω να στηριξω τα εξοδα των φυσσιγγιων.οποτε στρεφομαι στα αεροβολα.μαρεσει η σκοποβολη σε καθε της πλευρα.οποτε θα ειναι καλη ευκαιρια να ξεκινησω με 10μ αεροβολο πιστολι που με ελκυει πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #11 στις: 27 Σεπτεμβρίου, 2016, 09:50:22 πμ »
φίλε Μάριε. εντος Αθήνας 10μετρα σκοπευτήρια αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι
α) Το Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα με ώρες λειτουργίας καθημερινά από εννιά δέκα το πρωί ως τις επτά περίπου το απόγευμα (πλην δευτέρας που είναι κλειστό) και τα σαββατοκύριακα από το πρωί πάλι κατά τις 9 έως τις δυο-δυόμισι. Έχει πεδία βολής για 10m αεροβόλο και 50μ πυροβόλο και μπορούν να ρίξουν όσοι έχουν σκοπευτική ταυτότητα από την ΣΚΟΕ.
β) Το σκοπευτήριο στο Ζηρίνειο Κηφισίας. Δεν είναι όλες τις ώρες ανοικτό και σε αυτό κάνουν προπόνηση το τμήμα σκοποβολής του ΓΣΚ, του ΑΟΠΑ, της ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΗΣ και του ΝΙΚΑΝΔΡΟΥ
γ) Το σκοπευτήριο του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας στην θύρα 14 αν δεν κάνω λάθος.
δ) Το σκοπευτήριο της Σκ. Λέσχης Ζευς στην Καλλιθέα, Παναγή Τσαλδάρη 421.
ε) Το σκοπευτήριο του ΣΟΕΛ στην Ελευσίνα.
στ) και πιθανόν το σκοπευτηριο του Σκ. Ομ. Περιστερίου ΕΨΙΛΟΝ στο Περιστέρι

για τα β-γ-δ-ε-στ πρέπει να συνεννοηθείς με τα παιδία των συλλόγων ώστε να δεις αν μπορείς να κάνεις προπόνηση μαζί τους.

*δεν ειμαι σιγουρος για τις ακριβείς ώρες του Βύρωνα γιατι εχει πέσει και το site της ΣΚΟΕ
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #12 στις: 27 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:03:26 μμ »
σημερα δοκιμασα στο ζηρινειο με ενα μεταχειρισμενο gamo compact αλλα μαλλον δε κανει για ακριβεις βολες.καταληξαμε οτι πρεπει να το δει καποιος να το φτιαξει η να παω σε κατι αλλο.ελα ομως που δε μπορω να διαθεσω πανω απο 300 ευρω αυτη τη στιγμη για πιστολι.κ ο συλλογος που ειμαι εχει μονο πυροβολα κ ειναι κεβοπ.δηλαδη ενα αεροβολο εστω και φτηνο αλλα να εχει ακριβεια μου κανει.ξερω τι θα πειτε εσεις οι πιο σκοπευταραδες.... steyer whalter pardini  και τα ρεστα...αλλα δεν εχουμε ολοι τσεπη γιαυταμειδικα στην αρχη οταν εισαι

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #13 στις: 27 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:18:14 μμ »

Το Baikal - πνευματικό μονής όπλισης - είναι μια σταθερή διαχρονική αξία.

"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος marios123

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: γεια σας!ειμαι νεο μελος του φορουμ και θελω βοηθεια οποιος μπορει
« Απάντηση #14 στις: 27 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:39:36 μμ »
αυτο θελω να παρω για πρωτο.αλλα κανει 500+ και γω δε μπορω για την ωρα να τα διαθεσω.θα μου πεις ειναι μια και εξω και μετα ησυχαζεις.δεν αλλαζεις καθε μερα πιστολι.θα δω μηπως μαζεψω να το παρω καινουριο.αλλα αν το εβρισκα μεταχειρισμενο δε θα ελεγα οχι.