Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα στην παρεα.  (Αναγνώστηκε 12600 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Paysanias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #15 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 21:20:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ , θα σε πλήρωνα κιόλας και με το παραπάνω αλλά νομίζω οτι εχει και θεμα με την σκανδάλη του ( το σκάλισα να πω την αλήθεια ) όποτε δεν πιστευω οτι αξιζει η επισκευη του.
Τωρα κατι αλλο που σκευτηκα θα μου πειται εσεις αν ισχυει εγω την σκεψη βαζω...
Λεμε οτι στα αεροβολα (ελατηριου ή gas ram) με μεγαλυ ταχυτητα εχουμε ανακρουση, εαν υπαρχει μεγαλη ταχυτητα τοτε  ειναι μεγαλη αυτη η ανακρουση και εχει αρνητικη επιπτωση στην σκοπευση και στις διοπτρες.
Ετσι λοιπον σκεευτομα να παμε σε λιγοτερη ταχυτητα αλλα με μεγαλυτερο βλημα να εχει την ιδια δηλαδη περιπου κινητικη ενεργεια αλλα μειωμενη ανακρουση λογο μικροτερης ταχυτητας αν ισχυει επαναλαμβανω, περιμενω να μου απαντησουνε σε αυτο ατομα που εχουν δοκιμασει μικρα και μεγαλα διαμετρηματα.
Ειδα οτι  εαν για ενα οπλο στα 4,5 mm εχουμε ταχυτητα εξοδου του βληματος 305 m/sec
τοτε στο ιδιο μοντελο στα 5,5 mm εχουμε ταχυτητα εξοδου 250 m/s περιπου.
Εδω ειναι που θελω να ρωτησω το μοντελο με τα 5,5 mm θα εχει λιγοτερη ανακρουση απο αυτο με τα 4,5 ? Και κατ επεκταση ακομη λιγοτερη στα 6,35 ?? (180 - 200 m/sec) ταχυτητα αντιστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #16 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 22:18:28 μμ »
Tα παλια norica - gamo - cometa κλπ , εαν τα περιποιηθεις καταλληλα δουλευουν μια χαρα ,
κι αυτο καθαρα . . . λογω μικρης δυναμης . Τωρα στο θεμα gas ram  , επειδη ξαφνικα γεμισε ο τοπος  με μη επισκευασιμα , δεν ειναι τοσο ποιοτικα . Ειναι λιγο clan - meid . Το λεω γιατι εχω
παρακολουθησει δυο βαμ στο σκοπευτηριο . Ο ενας εφερε ενα βραζιλιανικο gas ram
[ανταλακτικο] και παλευε με το θεριο .  .  .  μετα δε ξερω . . . εχω καιρο .  . .
Το ποιο ποιοτικο gas ram [ σε σχεση με την τιμη ] ειναι το 90αρι . Ευκολα επισκευασιμο με
μηδεν κοστος . Τωρα για τα αλλα .  . . ειναι γνωστα μεσω των θεματων του φορουμ .

Με λιγα λογια φιλε μου , αν θελεις να πετυχαινεις  κουτακια , παρε το 1600 .
Αν ομως θελεις  καπακια , εκει πρεπει  λιγο ψαξιμο .  .  .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #17 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 23:12:22 μμ »
Συμφωνω απολυτα ως προς το HW90
Το κακο με το GR 1600 ειναι και πολυ δυνατο ειναι και οχι επισκευασιμο
Εαν καποιος μπορει να διαθεσει σχεδον τα τριπλασια τοτε το παιρνει, το φαιρνει στα μετρα του και το απολαμβανει

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #18 στις: 14 Φεβρουαρίου, 2019, 00:31:30 πμ »
Βάλε κάνα 50αρι ευρώ και πάρε μετάχειρ hw95 κάπου είχα δει ένα αλλά δε θυμάμαι που.

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #19 στις: 14 Φεβρουαρίου, 2019, 00:53:10 πμ »
Ναι μη χασεις ! Ολοι HW να παρουν και ας μην ανοιγει η κανη...
Λεω να παρω ενα Stoeger F40 να δω τι λεει

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #20 στις: 14 Φεβρουαρίου, 2019, 08:03:10 πμ »
Αργα η γρηγορα θα γινοταν και αναφορα στο HW 90.Ενα εξυπνο οπλο που το φερνεις στα μετρα σου ,η επισκευή του αν βγαλει καμια διαρροη είναι με μηδεν κοστος,μπορεις να αλλαξεις κανες 4.5,5.0,5.5,6.35
Είναι λιγο ακριβο αλλα δεν αλλαζεις οπλο κάθε 2000 βολες.

https://www.milidonis.gr/el/aerovola-opla-pnevmatika-hw-90/
Λατρης του καλου ελατηριου.