Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου  (Αναγνώστηκε 12266 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« στις: 07 Μαρτίου, 2019, 18:58:46 μμ »
Καλησπερα...Ειμαι σε αναζητηση ενος καινουργιου αεροβολου  και θα φτιαξω και το baikal ij38c που εχω.
Ψαχνω ενα δυνατο και ευθυβολο αεροβολο με πιστονι ( gas ram,nitro piston) ΚΑΙ οσο πιο αθορυβο για να μην με κυνηγουν οι γειτονες.
Σε χρηματα μαξ 200 ευρω.
Απο 4,5 ή 5,5 δεν ξερω ακομα.
Θελω μελλοντικα να βαλω διοπτρα και να χτυπαω 60+μετρα.(τρελα με μακρυνες βολες) ;)

Βρηκα αυτα απο ελλαδα  εκτος και αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο εσεις σαν εμπειροι.

1) Gamo big cat E-IGT 1000
2)Gamo black 1000 IGT
3)Gamo blac 1000-AS IGT ( μου το δινουν 200 σε μαγαζι)
4) hatsan 125 sniper
5) hatsan 130
6) bsa grt meteor evo
7) bam b23-4
8) magtech n2 adventure (σε ενα μαγαζι που ρωτησα μου ειπε πολλα προβληματα με magtech ,καλυτερα gamo)
9)norica. Mod dead eye grs
10)norica spider grs
11)Magtech n2 black
12) crosman vantage np
13) crosman stealth shot
14)crosman summit
15) crosman ranger
16)crosman benjamin summit
17)crosman phoenix
Τα crosman τα χω βρει σε 200 ευρω απο γνωστο φιλου μου.


*Το magtech n2 black φαινεται στην καννη σαν "χωνι" σιγαστηρας και τα crosman benjamin summit kai crosman phoenix βλεπω πως οι κανες τους ειναι πιο φαρδιες για λιγοτερο ηχο πιο αθορυβα οπως λενε στις περιγραφες.στο phoenix λενε πως εχει ραβδωτη κανη και ατσαλινη ενω στο crosman benjamin summit δεν λεει για ραβδωτη και ατσαλινη κανη.Επισης τα crosman δεν ειδα πανω σκοπευτικα θα μπορεις να σημαδεψεις χωρις διοπτρα?

Τα HW δεν τα βρισκεις στα 200 δυστυχως.
Ευχαριστω πολυ και περιμενω να μου προτεινεται ειδικα οποιος το εχει το οπλο θα ειναι ενα +.


Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #1 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 13:36:10 μμ »
Καποιος να ξερει να βοηθησει???

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #2 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 14:02:52 μμ »
Καλησπέρα φίλε μου

Τα αεροβόλα που αναφέρεις είναι λίγο-πολύ ''μία η άλλη''.

Να πάρεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #3 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 14:13:24 μμ »
Καλησπέρα φίλε μου

Τα αεροβόλα που αναφέρεις είναι λίγο-πολύ ''μία η άλλη''.

Να πάρεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.

Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε αλλα ελεγα μηπως εχει καποιος στην κατοχη του καποιο απο τα οπλα..Επισης να το παρω σε 4,5 ή 5,5 για μακρυνες βολες που θελω?
Ποια μαρκα ειναι πιο "σταθερη" χωρις προβληματα....πιο ειναι πιο ευθυβολο?
Αυτα θελω να ξερω. Για gamo kai crosman λενε πολλοι.ειδικα τα crosman ειναι πιο καλα απ ολα τα υπολοιπα μου προτειναν μερικα μαγαζια.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #4 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 14:18:25 μμ »
Οι μακρυνές βολές με αυτά τα όπλα σηκώνουν κουβέντα αλλά δεν είναι του παρόντος...

Προτάσεις καταστημάτων ειδικά από Ελλάδα καλύτερα να μην λάβεις υπόψιν..

Όσο μπορείς αφιέρωσε χρόνο για μελέτη πριν από την αγορά.

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #5 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 14:22:24 μμ »
Φίλε μου από εμπειρία σου λέω ότι το   crossman vantage και το  bam 19 gas ram είναι τα ίδια οπλα.φτιαγμενα στο ίδιο εργοστάσιο και φοράνε τα ίδια   gas ram. Πάρε το μπαμ σε 4.5 που είναι και πο φτηνό.ο Λογότυπος αλλάζει μόνο.η   bam.  Φτιάχνει και τα crossman.θα κάνεις το κέφι σου αξιοπρεπώς.οταν μπορέσεις φόρεσε του και μια τσιμουχα πιστολιού από tx 200 και θα είναι αθάνατο.μελλοντικα Κάνε οικονομίες να πάρεις κάνα hw90.είναι πολύ μπροστά σε όλα του σε σχέση με αυτά που αναφερεις

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #6 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 17:39:20 μμ »
Φίλε μου το μόνο αεροβόλο από την λίστα σου που πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του και δεν θέλει μεγάλες παρεμβάσεις είναι το BAM 23-4.Έχει φοβερό κοντάκι και έχουν βελτιώσει πολύ το κομμάτι που μπαίνει η σκανδάλη και πατάει το gas ram(το έχουν κάνει monoblock) με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό στην βολή.Την μόνη παρέμβαση που του έκανα εκτός την αναλίπανση ήταν να του αλλάξω τις πλαστικές ροδέλες στην κάννη με μπρούτζινες για καλύτερη σταθερότητα.Το έχω σε 5,5 και είναι πάνω από 18 ποδόλιβρα με  JSB 14.35 grains.Σε 4,5 με JSB 10.34 grains θα είναι περίπου στα 17 ποδόλιβρα που θεωρώ υπερβολική την δύναμη για αυτό το διαμέτρημα.
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #7 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 18:10:09 μμ »
Φίλε μου το μόνο αεροβόλο από την λίστα σου που πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του και δεν θέλει μεγάλες παρεμβάσεις είναι το BAM 23-4.Έχει φοβερό κοντάκι και έχουν βελτιώσει πολύ το κομμάτι που μπαίνει η σκανδάλη και πατάει το gas ram(το έχουν κάνει monoblock) με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό στην βολή.Την μόνη παρέμβαση που του έκανα εκτός την αναλίπανση ήταν να του αλλάξω τις πλαστικές ροδέλες στην κάννη με μπρούτζινες για καλύτερη σταθερότητα.Το έχω σε 5,5 και είναι πάνω από 18 ποδόλιβρα με  JSB 14.35 grains.Σε 4,5 με JSB 10.34 grains θα είναι περίπου στα 17 ποδόλιβρα που θεωρώ υπερβολική την δύναμη για αυτό το διαμέτρημα.
Με διοπτρα κανεις μακρυνες βολες να υποθεσω ε?
Για βολες 50+ που θελω να το παρω σε 5,5 ή 4,5? Θελω αργοτερα να του βαλω διοπτρα για μακρυνες βολες...

Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #8 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 18:13:24 μμ »
Φίλε μου από εμπειρία σου λέω ότι το   crossman vantage και το  bam 19 gas ram είναι τα ίδια οπλα.φτιαγμενα στο ίδιο εργοστάσιο και φοράνε τα ίδια   gas ram. Πάρε το μπαμ σε 4.5 που είναι και πο φτηνό.ο Λογότυπος αλλάζει μόνο.η   bam.  Φτιάχνει και τα crossman.θα κάνεις το κέφι σου αξιοπρεπώς.οταν μπορέσεις φόρεσε του και μια τσιμουχα πιστολιού από tx 200 και θα είναι αθάνατο.μελλοντικα Κάνε οικονομίες να πάρεις κάνα hw90.είναι πολύ μπροστά σε όλα του σε σχέση με αυτά που αναφερεις
Ευχαριστω για την απαντηση σου.Δεν το ηξερα αυτο με την crosman. Εχω δει το crosman summit να ειναι με την λεπτη καννη και το crosman benjamin summit me την χοντρη καννη χωρις σκοπευτικα. Εκτος απο τις καννες και τις δυο εταιριες στο ενα μοντελο τι αλλο παιζει?

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #9 στις: 08 Μαρτίου, 2019, 23:05:29 μμ »
Φίλε μου το μόνο αεροβόλο από την λίστα σου που πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του και δεν θέλει μεγάλες παρεμβάσεις είναι το BAM 23-4.Έχει φοβερό κοντάκι και έχουν βελτιώσει πολύ το κομμάτι που μπαίνει η σκανδάλη και πατάει το gas ram(το έχουν κάνει monoblock) με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό στην βολή.Την μόνη παρέμβαση που του έκανα εκτός την αναλίπανση ήταν να του αλλάξω τις πλαστικές ροδέλες στην κάννη με μπρούτζινες για καλύτερη σταθερότητα.Το έχω σε 5,5 και είναι πάνω από 18 ποδόλιβρα με  JSB 14.35 grains.Σε 4,5 με JSB 10.34 grains θα είναι περίπου στα 17 ποδόλιβρα που θεωρώ υπερβολική την δύναμη για αυτό το διαμέτρημα.
Με διοπτρα κανεις μακρυνες βολες να υποθεσω ε?
Για βολες 50+ που θελω να το παρω σε 5,5 ή 4,5? Θελω αργοτερα να του βαλω διοπτρα για μακρυνες βολες...

Δεν του έχω βάλει ακόμα διόπτρα αλλά με ανοικτά στα 40 μέτρα πετυχαίνεις άνετα το πίσω μέρος ενός κάλυκα από 12άρι.
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος Sniper035

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Βοηθεια για επιλογη αεροβολου
« Απάντηση #10 στις: 09 Μαρτίου, 2019, 00:01:47 πμ »
Φίλε μου το μόνο αεροβόλο από την λίστα σου που πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του και δεν θέλει μεγάλες παρεμβάσεις είναι το BAM 23-4.Έχει φοβερό κοντάκι και έχουν βελτιώσει πολύ το κομμάτι που μπαίνει η σκανδάλη και πατάει το gas ram(το έχουν κάνει monoblock) με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό στην βολή.Την μόνη παρέμβαση που του έκανα εκτός την αναλίπανση ήταν να του αλλάξω τις πλαστικές ροδέλες στην κάννη με μπρούτζινες για καλύτερη σταθερότητα.Το έχω σε 5,5 και είναι πάνω από 18 ποδόλιβρα με  JSB 14.35 grains.Σε 4,5 με JSB 10.34 grains θα είναι περίπου στα 17 ποδόλιβρα που θεωρώ υπερβολική την δύναμη για αυτό το διαμέτρημα.
Με διοπτρα κανεις μακρυνες βολες να υποθεσω ε?
Για βολες 50+ που θελω να το παρω σε 5,5 ή 4,5? Θελω αργοτερα να του βαλω διοπτρα για μακρυνες βολες...

Δεν του έχω βάλει ακόμα διόπτρα αλλά με ανοικτά στα 40 μέτρα πετυχαίνεις άνετα το πίσω μέρος ενός κάλυκα από 12άρι.

Για μακρυνες βολες παιρνουμε 4,5 ή 5,5? Γιατι πηρες το 5,5 και οχι 4,5?
Διαβασα και σε φορουμ του εξωτερικου που κυνηγουν κιολας..ουτε στο κυνηγι βγαζεις συμπερασμα ουτε στην σκοποβολη γιατι το 4,5 και οχι το 5,5... Το 5,5 καταλαβα πως το προτιμουν στο εξωτερικο για πιο μεγαλη ζημια στο κυνηγι αλλα για πιο μακρυνα χτυπηματα στο 4,5... Αν το καταλαβα σωστα υσχυει? Ποτε παιρνουμε 4,5 και ποτε 5,5??? Πολυ μπερδεμα...δεν ειχα ποτε 5,5.
Και επισης ποια η διαφορα bam 23-4 με bam 23x???