Αποστολέας Θέμα: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 20743 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΓΓΕΛΗΣ83

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • BLB.gr κατασκευή ιστοσελίδων
Καλημέρα σε όλους,
Μετά από πολύ διάβασμα σε νόμους και σε σχετικές συζητήσεις, και έπειτα από αρκετούς διαλόγους με εμπόρους αεροβόλων και οπλουργούς, δημιουργώ αυτό το θέμα για την καθολική ενημέρωση όλων μας και πάνω από όλα την ασφάλεια.

Παρακαλώ για την σωστή ανάπτυξη του θέματος να μην κάνουμε copy/paste ολόκληρα κείμενα από νόμους. Μια απλή παραπομπή με link, βοηθάει. Θεωρώ αυτονόητο ότι όλοι μας έχουμε διαβάσει τους σχετικούς νόμους και θα ήθελα να επικεντρωθούμε στο πρακτικό μέρος της ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

Συνοπτικά, σύμφωνα με την τρέχουσα νομοθεσία στην Ελλάδα γνωρίζουμε πως οποιοσδήποτε άνω των 18 μπορεί να αγοράσει και να αποκτήσει οποιοδήποτε αεροβόλο.

Τι συμβαίνει όμως με την μεταφορά και την χρήση του; Για την χρήση δεν θα ασχοληθώ καθόλου, λόγω του ότι μερικοί κάνουν παράνομο κυνήγι (στο οποίο είμαι 100% ενάντιος) και ας βρουν τη λύση μόνοι τους. Ας υποθέσουμε, ότι κάποιος του αρέσει πολύ ο αεροβολισμός, και θέλει σπίτι του και μόνο σε δικούς του εσωτερικούς χώρους να ασκείται σε αυτό.

Πως μπορεί όμως να το μεταφέρει με ασφάλεια και νόμιμα; Ας πούμε ότι μετακομίζει κάποιος, ή απλά θέλει να μεταφέρει το αεροβόλο από την πόλη στο χωριό (ή το αντίστροφο). Χωρίς να είναι εγγεγραμμένος σε σκοπευτικό σύλλογο, γνωρίζουμε ότι διατρέχει μεγάλο κίνδυνο για κατάσχεση του αεροβόλου, εισαγωγή στο τμήμα και κλήση για δικάσιμο.

Γνωστά και μη παραδείγματα:

Ακόμη και αν έχουμε φροντίσει τα απαραίτητα, όπως πχ ασφαλή φύλαξη του αεροβόλου στις αποσκευές, κλειδωμένο, αφοπλισμένο, ξεχωριστά τα βλήματα κλπ, τι ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος για την ασφαλή μεταφορά ενός αεροβόλου;

Ρωτάω όλους τους παλιούς και έμπειρους, και θα ήταν καλό να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας και τις τεχνικές μεταφοράς.
Προετοιμάσου για οποιαδήποτε κατάσταση σε οποιοδήποτε χρόνο: https://www.prepper.gr/

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #1 στις: 17 Απριλίου, 2019, 16:27:14 μμ »
Φιλε μου καλησπερα.
Ο νομος  λεει ξεκαθαρα οτι απογορευονται βολες με αεροβολο εκτος σκοπευτηρειου...

Οποτε οτι και να σου πω ή ακουσεις θα ειναι εμπειριες,πραγμα που δεν μας κανει.....Με ρισκο θα κανεις οτι κανεις και σε ποιον θα πεσεις......Και εγω απο πλευρας μου σα λατρης του αεροβολου ειπα οτι για να μπορω να το εχω και να ριχνω θα πρεπει να παω βαση νομου..αρα ειμαι σε καποιο συλλογο και 《αφοβα》κανω βολες και αγωνες
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #2 στις: 17 Απριλίου, 2019, 16:37:28 μμ »
Φιλε μου καλησπερα.
Ο νομος  λεει ξεκαθαρα οτι απογορευονται βολες με αεροβολο εκτος σκοπευτηρειου...

Οποτε οτι και να σου πω ή ακουσεις θα ειναι εμπειριες,πραγμα που δεν μας κανει.....Με ρισκο θα κανεις οτι κανεις και σε ποιον θα πεσεις......Και εγω απο πλευρας μου σα λατρης του αεροβολου ειπα οτι για να μπορω να το εχω και να ριχνω θα πρεπει να παω βαση νομου..αρα ειμαι σε καποιο συλλογο και 《αφοβα》κανω βολες και αγωνες
Που ακριβώς το λέει αυτό αν επιτρέπεται ?
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #3 στις: 17 Απριλίου, 2019, 16:52:19 μμ »
Καλησπέρα φίλε Βαγγέλη


Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες, αν και επί μέρους το συναντάμε και σε παλαιότερες αναρτήσεις, ωστόσο καλό είναι να επανασυγκεντρωθούν κάποιες απόψεις.

Η μεταφορά του αεροβόλου, όπως και η αγορά του, για άτομα άνω των 18 ετών είναι απολύτως νόμιμη, τόσο απλά.

Από εκεί και πέρα βέβαια είναι άλλο πράγμα σε έναν έλεγχο π.χ στις 15:00 το μεσημέρι να βρουν στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου ένα σπαστής κάνης μέσα στην θήκη του και άλλο πράγμα σε έναν έλεγχο που θα γίνει π.χ στις 23:00 το βράδυ να βρουν στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου ένα πιστόλι co2 πιστό αντίγραφο ενός πυροβόλου.

Μεταφορά αεροβόλου έχουμε και στις δύο περιπτώσεις, όμως η δεύτερη είναι ξεκάθαρα περίεργη και κατά πάσα πιθανότητα (και εδώ που τα λέμε και δικαιολογημένα) θα διερευνηθεί σε αντίθεση με την πρώτη περίπτωση όπου μάλλον θα έχουμε ερωτήσεις του στυλ ''από που το αγόρασες'' ή ''τι ταχύτητα βγάζει'' κτλ..

Επειδή ζούμε στην χώρα της τυπολατρίας και της ακατάσχετης γραφειοκρατίας η απόδειξη αγοράς (παρά το οτί δεν είναι απαραίτητη) σίγουρα θα βοηθήσει...


Άρθρο 11 Παράγραφος 2

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/222364/nomos-2168-1993


Τώρα για την χρήση ισχύει εν πολλοίς αυτό που σου έγραψε παραπάνω ο φίλος Θανάσης (amateursv), καθώς ο νόμος κάνει λόγο για χρήση του αεροβόλου μόνο σε ''ειδικό χώρο άσκησης'' με ότι αυτό συνεπάγεται.


Άρθρο 10 Παράγραφος 11

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/222364/nomos-2168-1993

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #4 στις: 17 Απριλίου, 2019, 17:43:04 μμ »
"Άρθρο 10 Παράγραφος 11
11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται."

Επειδή ο νόμος είναι "σαφέστατος" έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις:
Η άποψη ότι σύμφωνα με το παραπάνω "Άρθρο 10 Παράγραφος 11", η χρήση του αεροβόλου επιτρέπεται μόνο στα σκοπευτήρια, μου φαίνεται επιεικέστατα ύποπτη, για να μήν πω τίποτε χειρότερο...
Ο "νομοθέτης" αφιέρωσε ολόκληρο άρθρο για το "Σκοπευτήριο" (Αρθρο 21), η δε λέξη "Σκοπευτήριο" αναφέρεται στον παρόντα νόμο ουκ ολίγες φορές. Θα μπορούσε επίσης εύκολα να αναφερθεί και στο Άρθρο 10 Παράγραφος 11, ξεκαθαρίζοντας τα πράγματα, αλλά δεν...
Η υιοθέτηση κατά την γνώμη μου αυτής της άποψης και η επιδίωξη της ξεκάθαρης νομιμοποίησής της, μπορεί να βολεύει κάποιους, δεν "βολεύει όμως σίγουρα το αεροβόλο γενικότερα και θα γίνει η ταφόπλακά του.
Σε κάθε περίπτωση, αναγκαζόμαστε όλοι να ερμηνεύουμε τον νόμο, ξεχνόντας οτι αυτό είναι αρμοδιότητα της δικαιοσύνης και μόνο.
Μια και αναφέρθηκε επίσης το θέμα της "απόδειξης αγοράς" , νομίζω ότι εαν φυσικά κάποιος είναι ενήλικας και άρα δεν υφίσταται "παράνομη οπλοκατοχή αεροβόλου", οι αποδείξεις λιανικής πώλησης πηγαίνουν στους λογιστές, στα σκουπίδια ή όπου αλλού.
Ποτέ δεν κατάλαβα βάσει ποιού νόμου νομιμοποιείται κάποιος να ζητά απόδειξη αγοράς αεροβόλου απο έναν ενήλικα...
Καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει κανείς πιό σχετικός και γνώστης.
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #5 στις: 17 Απριλίου, 2019, 18:37:55 μμ »
Πας  σε ενα νομικο και βγαζεις ακρη φιλε μου....Βλεπεις και μονος σου οτι τιποτα δεν ειναι ξεκαθαρο....Κανε και κατι αλλο σα μεγαλο παιδι που εισαι,(+18).Παρε το αεροβολο και κανε σκοποβολη οπου θεωρεις εσυ σωστο και αν σε πιασουν πες μας τιιιιι σου ειπαν....Ε!Δεν τρωγομαστε με τιποτα τελικα........
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #6 στις: 17 Απριλίου, 2019, 18:49:36 μμ »
(Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται)

Τιιιι  πιο ξεκαθαρο....ειδικος χωρος δεν ειναι κανενα χωραφι και καμια αλανα...Νομιζωωωωω?????

Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #7 στις: 17 Απριλίου, 2019, 19:11:22 μμ »
"Πας  σε ενα νομικο και βγαζεις ακρη φιλε μου...."
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?
"Τιιιι  πιο ξεκαθαρο....ειδικος χωρος δεν ειναι κανενα χωραφι και καμια αλανα...Νομιζωωωωω?????"
Βεβαίως και νομίζεις, είπα πιο πάνω αλλα δεν το κατάλαβες και το ξαναγράφω :
"Σε κάθε περίπτωση, αναγκαζόμαστε όλοι να ερμηνεύουμε τον νόμο, ξεχνώντας οτι αυτό είναι αρμοδιότητα της δικαιοσύνης και μόνο."
Για να διευκολύνω, ξέρεις κάποιον που να έκανε σκοποβολή με αεροβόλο σε "κανενα χωραφι και καμια αλανα" όπως λες και να καταδικάστηκε γι'αυτό ? Προσοχή, να καταδικάστηκε και όχι να προσήχθη.
Εγώ προζωπικά δεν ξέρω, αλλα είπαμε ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο σχετικός καθ'οτι εδώ...επαρχία και άκρη.
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #8 στις: 17 Απριλίου, 2019, 19:22:38 μμ »
Φίλε Κυριάκο

Ακριβώς επειδή ο νόμος δεν είναι ''σαφέστατος'' πρέπει να είμαστε διπλά προσεκτικοί. Το γιατί η λέξη ''Σκοπευτήριο'' δεν μπήκε στο άρθρο 10 μου προκαλεί και εμένα εντύπωση αλλά δεν είναι το μοναδικό καθώς στους νόμους συναντάμε συχνά τέτοιες ''ασάφειες''.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς γράφοντας:



Επειδή ο νόμος είναι "σαφέστατος" έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις:
Η άποψη ότι σύμφωνα με το παραπάνω "Άρθρο 10 Παράγραφος 11", η χρήση του αεροβόλου επιτρέπεται μόνο στα σκοπευτήρια, μου φαίνεται επιεικέστατα ύποπτη, για να μήν πω τίποτε χειρότερο...

Η υιοθέτηση κατά την γνώμη μου αυτής της άποψης και η επιδίωξη της ξεκάθαρης νομιμοποίησής της, μπορεί να βολεύει κάποιους, δεν "βολεύει όμως σίγουρα το αεροβόλο γενικότερα και θα γίνει η ταφόπλακά του.


Τί είναι ύποπτο και ποιούς βολεύει?? Αν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα να το ξεκαθαρίσεις.

Εγώ δεν έγραψα πουθενά οτί συμφωνώ με το τι γράφει ο νόμος ή οτί το θεωρώ δίκαιο. Και εγώ θα προτιμούσα η χρήση του αεροβόλου να είναι ελεύθερη αλλά επειδή αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν πολλοί και διάφοροι καλό θα είναι στο μέτρο του δυνατού να είμαστε σαφείς.

Η φράση ''ειδικός χώρος άσκησης'' που εμπεριέχεται στο νόμο θεωρώ πως παραπέμπει σαφώς σε οργανωμένο χώρο, δηλαδή Σκοπευτήριο. Φυσικά είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει και να πράττει όπως νομίζει.

Έχε πάντως υπόψιν πως κατά το παρελθόν πρώτοι εμείς ως σύλλογος προσπαθήσαμε να στηριχθούμε σε τέτοια παραθυράκια (π.χ ειδικός χώρος και όχι σκοπευτήριο) αλλά δυστηχώς δεν...



Όσο για την απόδειξη αγοράς το έγραψα και παραπάνω αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες:


Επειδή ζούμε στην χώρα της τυπολατρίας και της ακατάσχετης γραφειοκρατίας η απόδειξη αγοράς (παρά το οτί δεν είναι απαραίτητη) σίγουρα θα βοηθήσει...


.... όπως θα βοηθήσει το οτιδήποτε έχει κανείς μαζί του σε περίπτωση αναποδιάς. Σε έλεγχο που έγινε πριν χρόνια σε φίλο, μεγάλο ρόλο έπαιξαν για παράδειγμα οι αποδείξεις από το Σχιστό που είχε επάνω του.

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #9 στις: 17 Απριλίου, 2019, 19:33:28 μμ »
Κυριακο(μιας και ακουσα το ονομα σου)φιλικα παντα μιλαμε,δεν εχουμε ακουσει πολλα για χωραφια η αληθεια ειναι ....Κανε ενα πειραμα ομως...πες σε ενα γειτονα οτι οταν πας σε ενα δικο σου χωραφι για σκοποβολη  να φωναξει την αστυνομια να δουμε τι θα σου πει...

αστυνομος:Φιλαρακο εδω γραφει για ειδικο χωρο...δε νομιζω η πορτα και το συματοπλεγμα να το κανει ειδικο οποτε για ελα μεσα.......

Αρα αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο χωρις αν,γιατι,ακουσα απο καποιον και αλλα τετοια....για το καλο μας..

Φιλικα Θανασης
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος amateursv

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 304
  • I ♡ FT.......
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #10 στις: 17 Απριλίου, 2019, 19:35:24 μμ »
Καλες γιορτες να εχουμε και παντα με προσοχη ολοι μας.......
Ο στοχος δεν ειναι να εισαι καλυτερος απο τους αλλους.....αλλα να εισαι καλυτερος απο χθες..

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #11 στις: 17 Απριλίου, 2019, 20:04:23 μμ »
"Τί είναι ύποπτο και ποιούς βολεύει?? Αν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα να το ξεκαθαρίσεις."
Φίλε Μπάμπη, προφανώς βολεύει όσους θέλουν να περιορίσουν το αεροβόλο στα σκοπευτήρια.
Όποιους και όσους, τι άλλο να ξεκαθαρίσω παραπάνω, τι δεν καταλαβαίνεις ?
Άλλο να προσπαθείς να επεκτείνεις την χρήση του αεροβόλου και αλλού (FT/BR) και άλλο να προσπαθείς να την περιορίσεις μόνο στα όποια "σκοπευτήρια".
Σε αυτήν την λογική λοιπόν, θα επιθυμούσα την παρακάτω απάντηση για την μεταφορά αεροβόλων :
Απο το καθ'υλην αρμόδιο Άρθρο 10 Παρ.2 για την μεταφορά  αεροβόλων:
"Κατ` εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, μερών, ανταλλακτικών και φυσιγγίων αυτών, καλύκων και καψυλίων κυνηγιού, ως και των ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1, παράγραφοι 2 και 3 περιπτ. ε`."
Το Άρθρο 10 πραγματεύεται την οπλοφορία (φέρω όπλο επάνω μου) και η Παράγραφος 11
δεν μιλά για μεταφορά αλλά λέει "Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα..." όχι να "μεταφέρουν"
Με τα Ελληνικά μου, αυτά καταλαβαίνω εγώ, συμφωνείς ?
"Η φράση ''ειδικός χώρος άσκησης'' που εμπεριέχεται στο νόμο θεωρώ πως παραπέμπει σαφώς σε οργανωμένο χώρο, δηλαδή Σκοπευτήριο. Φυσικά είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει και να πράττει όπως νομίζει."
Περισσότερο όμως "σαφώς" : "Κατ` εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων," Άρθρο 10 Παρ.2
Τι πιο ξεκάθαρο...


Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #12 στις: 17 Απριλίου, 2019, 20:42:49 μμ »
Φίλε Κυριάκο μάλλον κάπου τα έμπλεξες για αυτό ας τα ξεκαθαρίσουμε:



Για το θέμα της μεταφοράς έγραψα:



Η μεταφορά του αεροβόλου, όπως και η αγορά του, για άτομα άνω των 18 ετών είναι απολύτως νόμιμη, τόσο απλά.


Άρθρο 11 Παράγραφος 2

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/222364/nomos-2168-1993


...και το χωρίο αυτούσιο:

2. Επίσης απαγορεύεται η μεταφορά των λοιπών ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1 του παρόντος, χωρίς άδεια της αρμόδιας ορχής. Κατ` εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, μερών, ανταλλακτικών και φυσιγγίων αυτών, καλύκων και καψυλίων κυνηγιού, ως και των ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1, παράγραφοι 2 και 3 περιπτ. ε`.


Για το θέμα του ''ειδικού χώρου άσκησης'' έγραψα:


Τώρα για την χρήση ισχύει εν πολλοίς αυτό που σου έγραψε παραπάνω ο φίλος Θανάσης (amateursv), καθώς ο νόμος κάνει λόγο για χρήση του αεροβόλου μόνο σε ''ειδικό χώρο άσκησης'' με ότι αυτό συνεπάγεται.


Άρθρο 10 Παράγραφος 11

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/222364/nomos-2168-1993

... και το χωρίο αυτούσιο (και όχι μόνο ένα μέρος του όπως εσύ παρέθεσες):

11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.


Από εκεί και πέρα και για να μην γίνουμε σήριαλ νομίζω ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του, άλλωστε όπως έγραψα και πιο πάνω είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει και να πράττει όπως νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #13 στις: 17 Απριλίου, 2019, 21:07:01 μμ »
Έχεις δίκιο για το θέμα της μεταφοράς, όπως και ότι δεν θα γίνουμε σήριαλ...
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΓΓΕΛΗΣ83

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • BLB.gr κατασκευή ιστοσελίδων
Απ: Ασφαλή και νόμιμη μεταφορά αεροβόλων στην Ελλάδα
« Απάντηση #14 στις: 18 Απριλίου, 2019, 08:58:04 πμ »
Καλημέρα παιδιά,
Ας επικεντρωθούμε λίγο στην μεταφορά του αεροβόλου. Είδατε πως το θέμα είναι ασαφές για όλους μας;

Προς το παρόν λοιπόν, ο νόμος ξεκαθαρίζει ΜΟΝΟ την μεταφορά προς το σκοπευτήριο.

- Αν λοιπόν κάποιος μεταφέρει το αεροβόλο του στον οπλουργό που είναι πχ στην επαρχία;
- Αν μετακομίσει;
- Αν θέλει να μεταφέρει το .25άρι του ή ακόμη και το .357 του τα οποία αν έχω καταλάβει καλά δεν κατεβαίνουν σε αγώνες;

Τότε τι γίνεται;
Προετοιμάσου για οποιαδήποτε κατάσταση σε οποιοδήποτε χρόνο: https://www.prepper.gr/