Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1227680 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3300 στις: 31 Ιουλίου, 2016, 01:44:22 πμ »
καλησπέρα,
με λένε Γιάννη από Κρήτη και πρόσφατα αγόρασα ένα TSS GS1250 gas ram 4,5mm. ..... βασικά είμαι άσχετος με το άθλημα και, επειδή ότι πέφτει στα χέρια μου το ψαχουλεύω, κατάφερα να του κάμω τα σκοπευτικά κwλος, αφού το elevation το πήγα τέρμα κάτω και το windage κάπως δεξά-ζερβά, οπότε και ρίχνει αλλού ντ΄ αλλού, μπορεί κάποιος να μου πει πού περίπου πρέπει να πάω το windage σε σχέση με τα truglo πίσω σκοπευτικά.
Kαλως ηλθες Γιαννη στην αεροβολικη παρεα μας..
Χρησιμοποιησε μια λευκη σελιδα Α4 για στοχο και βαλτην στα 10μετρα ...
Βαλε μια κουκιδα η ζωγραφισε ενα σταυρο στο ΚΕΝΤΡΟ της Α4 και το αεροβολο να ειναι στηριγμενο πανω σε κατι σταθερο (τραπεζι κλπ) ,ριξε και σημειωσε που  πανε οι βολες ???? Πανω ??? Δεξια ??? κατω ??? Αριστερα ???
Εαν πηγαινουν πχ δεξια ,διορθωσε το ,πειραζοντας ΜΟΝΟ το Windage (ΑΡ η ΔΕ) μεχρι να ειναι στην ιδια ευθεια με το κεντρο..
Μετα διορθωσε το Elevation και προσπαθησε να πλησιασεις το Κεντρο (εαν το καταφερεις τοτε το αεροβολο σου θα ειναι μηδενισμενο στα 10 μετρα)
Το ιδιο κανεις και σε μεγαλητερη αποσταση ...
Σημειωσε τι κανεις και ετσι θα ξερεις πχ οτι με ολο σηκωμενη την βιδα του Elevation ανεβαινει η κανη και ριχνει μακρια η οταν ακουμπαει το πισω σκοπευτικο στο μπλοκ της κανης το αεροβολο ριχνει κοντα....
Ασχολησου και θα το βρεις ...

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3301 στις: 31 Ιουλίου, 2016, 13:35:58 μμ »
Γιάννη από ποιο μέρος της Κρήτης είσαι;
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος jmj1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3302 στις: 31 Ιουλίου, 2016, 14:14:18 μμ »
από Νεάπολη, κοντά στον Άγιο Νικόλαο, διάσημη μερικές φορές στο πανελλήνιο για την κατάσταση των φυλακών. εσύ από που είσαι;
hatsan 99 .22
tss b2-4 .177

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3303 στις: 31 Ιουλίου, 2016, 16:47:06 μμ »
Δυστυχώς από την άλλη άκρη,από Χανιά.Έλεγα να βρεθούμε για να σου δείξω μερικά πράγματα αλλά είναι λιγάκι δύσκολο λόγο απόστασης :(
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος jmj1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3304 στις: 01 Αυγούστου, 2016, 23:59:39 μμ »
kostas100 ευχαριστώ για τη συμβουλή. δυστυχώς, επειδή δουλεύω καμμιά φορά και όλη τη μέρα τώρα που έχει πέσει δουλειά στο τυπογραφείο και στο προπατζίδικο, μπορώ να κάνω τις δοκιμές μόνο στο σπίτι για καμμιά ώρα το μεσημέρι και λίγο περισσότερο το βράδυ μετά τις 10:30 με 11:00.  ρίχνω μερικές ντουφεκιές σε ένα στόχο που τύπωσα στον εκτυπωτή, αλλά πάλι δυστυχώς γύρω στα 7 μέτρα, αφού τόση είναι η απόσταση από την άκρη της κουζίνας ως την άκρη του σαλονιού. προς το παρόν ρυθμίζω μόνο το windage, αφού το elevation προσπαθώ να το ρυθμίσω στα 20 μέτρα σε ένα κηπούλι που πάω το Σάββατο μεσημέρι ή την Κυριακή, αν και εκεί πιάνει πολλές φορές κάμποσος αέρας. τουλάχιστον πίνω τον καφέ μου, ακούω μουσική από ένα τραντζιστοράκι (πού τη θυμήθηκα τη λέξη!) και κάνω την πλάκα μου. όσο για το σπίτι, όποτε διαβάσω κάμποσα post στο forum, κατεβαίνω στην κουζίνα, πιάνω το αεροβόλο, ρίχνω κάμποσες, και πάλι απ΄ την αρχή, μέχρι να νυστάξω... :P :P το ζητούμενο είναι να περνάς καλά με ότι έχεις, αλλά και να προσπαθείς για κάτι καλύτερο, σωστά;
hatsan 99 .22
tss b2-4 .177

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3305 στις: 02 Αυγούστου, 2016, 12:53:29 μμ »
kostas100 ευχαριστώ για τη συμβουλή. δυστυχώς, επειδή δουλεύω καμμιά φορά και όλη τη μέρα τώρα που έχει πέσει δουλειά στο τυπογραφείο και στο προπατζίδικο, μπορώ να κάνω τις δοκιμές μόνο στο σπίτι για καμμιά ώρα το μεσημέρι και λίγο περισσότερο το βράδυ μετά τις 10:30 με 11:00.  ρίχνω μερικές ντουφεκιές σε ένα στόχο που τύπωσα στον εκτυπωτή, αλλά πάλι δυστυχώς γύρω στα 7 μέτρα, αφού τόση είναι η απόσταση από την άκρη της κουζίνας ως την άκρη του σαλονιού. προς το παρόν ρυθμίζω μόνο το windage, αφού το elevation προσπαθώ να το ρυθμίσω στα 20 μέτρα σε ένα κηπούλι που πάω το Σάββατο μεσημέρι ή την Κυριακή, αν και εκεί πιάνει πολλές φορές κάμποσος αέρας. τουλάχιστον πίνω τον καφέ μου, ακούω μουσική από ένα τραντζιστοράκι (πού τη θυμήθηκα τη λέξη!) και κάνω την πλάκα μου. όσο για το σπίτι, όποτε διαβάσω κάμποσα post στο forum, κατεβαίνω στην κουζίνα, πιάνω το αεροβόλο, ρίχνω κάμποσες, και πάλι απ΄ την αρχή, μέχρι να νυστάξω... :P :P το ζητούμενο είναι να περνάς καλά με ότι έχεις, αλλά και να προσπαθείς για κάτι καλύτερο, σωστά;
Σωστα !!!!
Το αεροβολο ειναι πρωτα απο ολα ψυχοθεραπια και διασκεδαση ,αλλα εαν βρεις τον χρονο ,καλο θα ηταν να το ρυθμισεις να ριχνει ΣΩΣΤΑ,γιατι αλλιως ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!!!!
Δεν μπορει να ριχνεις και το σφαιρακι να πηγαινει οπου νανε ???
φιλικα
Κωστας.

Αποσυνδεδεμένος jmj1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3306 στις: 02 Αυγούστου, 2016, 15:37:52 μμ »
εεεε, όχι κι όπου να ΄ναι! κάνα δυό πόντους δεξιά και άλλο τόσο πάνω, αλλά πάντα μέσα στο χαρτί. πού θα μου πάει όμως, θα το βρώ το άτιμο
hatsan 99 .22
tss b2-4 .177

Αποσυνδεδεμένος GeorgeN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3307 στις: 24 Δεκεμβρίου, 2016, 16:56:45 μμ »
Καλησπερα σας. Με λενε Γιωργο και ειμαι απο Θεσσαλονικη. Εχω ενα ντιανα 28 εδω και παρα πολλα χρονια και μαλλον κοιταζω να καναασχοληθω, Καλες γιορτες και καλα Χριστουγεννα σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3308 στις: 25 Δεκεμβρίου, 2016, 00:42:46 πμ »
Καλώς ηρθες  :)

Αποσυνδεδεμένος JcD

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3309 στις: 29 Δεκεμβρίου, 2016, 18:23:15 μμ »
Καλησπέρα, χάρης από κρήτη, έχω ένα Gamo G-MAGNUM 5.5mm κι ένα πιστόλι blow back της ASG-Cz75

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3310 στις: 03 Ιανουαρίου, 2017, 19:41:31 μμ »
Καλώς ηρθες, καλή διαμονή

Αποσυνδεδεμένος trfbg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3311 στις: 04 Ιανουαρίου, 2017, 19:53:19 μμ »
Καλησπερα σε ολη την παρεα & καλη χρονια. Με λενε Νικο & ειμαι κατοχος ενος Diana 54 airking με διοπτρα Konus 3-9x32. Επειδη με ενδιαφερουν βολες στα 50 μετρα χρησιμοποιω βολιδες H&N DIABOLO BARACUDA.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιανουαρίου, 2017, 20:11:32 μμ από trfbg »

Αποσυνδεδεμένος petridoohan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3312 στις: 05 Ιανουαρίου, 2017, 21:09:09 μμ »
Καλώς ήρθες! Airking έτσι; Πάντα ήθελα να το πιάσω στα χέρια μου και να δω αυτή την περιβόητη ολίσθηση προς τα πίσω που εκτονώνει τη βολή. Σίγουρα διαφορετικό όπλο. Σε τι διαμέτρημα;
BSA R10 5.5
Weihrauch HW-97K 4.5 laminate
Weihrauch HW-95 luxus

Αποσυνδεδεμένος trfbg

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3313 στις: 06 Ιανουαρίου, 2017, 17:36:15 μμ »
το εχω σε 4,5 mm με σκανδαλη ΤΟ5. Οντως ειναι φοβερη η αισθηση του "μη λακτισματος". Στα κατα του θα ελεγα οτι ειναι βαρυ & προσωπικα μεκουραζει.

Αποσυνδεδεμένος petridoohan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3314 στις: 06 Ιανουαρίου, 2017, 19:25:58 μμ »
Ναι στο κουβάλημα θα είναι κουραστικό, αλλά σε πάγκο θα ήθελα να το συγκρίνω με το 97αρι μου : ))
BSA R10 5.5
Weihrauch HW-97K 4.5 laminate
Weihrauch HW-95 luxus