Αποστολέας Θέμα: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις  (Αναγνώστηκε 9209 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« στις: 01 Νοεμβρίου, 2021, 20:11:27 μμ »
Κύριοι καλησπέρα και καλό μήνα!

Έχοντας στην κατοχή μου ακριβώς ένα μήνα το εν λόγω όπλο , θέλησα να γράψω μερικά θετικά και αρνητικά που διαπίστωσα από το διάστημα αυτό.

Τα αρνητικά :
Ένα από τα αρνητικά λοιπόν είναι το βάρος του,  το οποίο δεν σε αφήνει να πραγματοποιήσεις βολές εκ του ορθίου , εκτός και αν είσαι αθλητής της άρσης βαρών!
Άλλο ένα αρνητικό , το οποίο πρέπει να ισχύει σε όλα τα αεροβόλα με έμβολο , είναι ότι μετά από ένα ορισμένο αριθμό βολών , οι βίδες του όπλου λασκάρουν.
Μεγάλο πρόβλημα βέβαια δεν είναι αν έχεις μαζί σου ένα κατσαβίδι ή καταφύγεις στη λύση του διάφανου βερνικιού νυχιών με μια μικρή ποσότητα στα σπειρώματα.

Τα θετικά :
Έχοντας το όπλο με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στην πίεση , τα ανοικτά σκοπευτικά και δοκιμάζοντάς το με δύο τύπους βλημάτων , τα h&n barracuda hunter  και cometa jumbo heavy , σαν συμπέρασμα λέω ότι είναι πολύ φιλικό προς τον χρήστη.
Όλες οι δοκιμές έγιναν σε στόχους 14x14 σε απόσταση από 20 έως και τα 35 μέτρα  , με το όπλο να στηρίζεται σε τραπεζάκι πάνω σε μαξιλάρι και εγώ καθήμενος.

Όσο αφορά την ευθυβολία είμαι αρκετά ικανοποιημένος , δεδομένου ότι ακόμα το μαθαίνω.
Η όπλιση είναι ελάχιστα ζόρικη χωρίς να είναι ενοχλητική.
Η ανάκρουση που έχει προσωπικά δεν κατάλαβα να με ενοχλεί.
Τα ανοικτά σκοπευτικά έχουν πολύ καλή ποιότητα.
Η λειτουργία της σκανδάλης πάρα πολύ απαλή , εξαιρετική θα έλεγα.
Η δύναμη της βολής υπέρ αρκετή , αφού στα 40 μέτρα μπουκάλι γυάλινο από ουίσκι του αλλάζει τα φώτα.
Προσωπικά για παραπάνω μέτρα αρχίζω και δεν βλέπω καλά , οπότε η χρήση οπτικού μάλλον επιβάλλεται.... Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει.

Αυτά προς το παρόν....

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: 02 Νοεμβρίου, 2021, 19:18:53 μμ »
Βολές βολές βολές να το λιώσεις να το ευχαριστηθείς είναι πολύ καλό όπλο βάλε λίγο λοκτάιτ μπλε η μανό στα σπειρώματα και δοκίμασε
JSB EXACT JUMBO HEAVY DIABOLO 5,52mm (500)
17,00€
Αν χρειάζεστε βαριά βλήματα αεροβόλου, καλοζυγισμένα, για ευστοχία σε μακρινές αποστάσεις, ακόμα και με δύσκολες καιρικές
Κάνουν θαύματα ,
Γενικά τα WH πάνε καλά τα JSB αν εχει τον αέρα της μάνας του μέσα δοκίμασε από 14γκραίιν και πάνω υπάρχουν πολλά κάποιο θα σε ενθουσιάσει με τα αποτελέσματα του

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #2 στις: 02 Νοεμβρίου, 2021, 22:20:41 μμ »
Δυστυχως εαν το εχεις αφησει στα μαμισια bar , θα εχεις αυτα τα προβληματα
και φυσικα ξεχνα το οπτικο , γιατι θα βγει off .
Ενω εαν το ηρεμησεις , θα ηρεμησεις απο πολλα . . . . . .
Αν δεν εχεις μπαρομετρο , βρες ενα χρονυ και αφου το ξεφουσκωνεις απο πισω σιγα σιγα ,
θα το σεταρεις με την ταχυτητα του βληματος . Στα 17-18 ποδολ. συνηθως ειναι μια χαρα .
Ετσι το ειχα κανει κι εγω οταν το ειχα . Ειναι πανευκολο . Θα εχεις και  καλυτερη ακριβια  ;) .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #3 στις: 04 Νοεμβρίου, 2021, 16:57:43 μμ »
Βολές βολές βολές να το λιώσεις να το ευχαριστηθείς είναι πολύ καλό όπλο βάλε λίγο λοκτάιτ μπλε η μανό στα σπειρώματα και δοκίμασε
JSB EXACT JUMBO HEAVY DIABOLO 5,52mm (500)
17,00€
Αν χρειάζεστε βαριά βλήματα αεροβόλου, καλοζυγισμένα, για ευστοχία σε μακρινές αποστάσεις, ακόμα και με δύσκολες καιρικές
Κάνουν θαύματα ,
Γενικά τα WH πάνε καλά τα JSB αν εχει τον αέρα της μάνας του μέσα δοκίμασε από 14γκραίιν και πάνω υπάρχουν πολλά κάποιο θα σε ενθουσιάσει με τα αποτελέσματα του

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Τα βλήματα που έχω ρίξει είναι περίπου στα 18gr + - 1.

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #4 στις: 04 Νοεμβρίου, 2021, 17:03:07 μμ »
Δυστυχως εαν το εχεις αφησει στα μαμισια bar , θα εχεις αυτα τα προβληματα
και φυσικα ξεχνα το οπτικο , γιατι θα βγει off .
Ενω εαν το ηρεμησεις , θα ηρεμησεις απο πολλα . . . . . .
Αν δεν εχεις μπαρομετρο , βρες ενα χρονυ και αφου το ξεφουσκωνεις απο πισω σιγα σιγα ,
θα το σεταρεις με την ταχυτητα του βληματος . Στα 17-18 ποδολ. συνηθως ειναι μια χαρα .
Ετσι το ειχα κανει κι εγω οταν το ειχα . Ειναι πανευκολο . Θα εχεις και  καλυτερη ακριβια  ;) .

Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνο σου.
Έχω ήδη παραγγείλει μανόμετρο και το περιμένω.
Γενικά απ' ότι μου είπαν,  δουλεύει καλά από 17 έως 20 bar.
Μόλις παραλάβω το μανόμετρο θα ξεκινήσω δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #5 στις: 06 Νοεμβρίου, 2021, 22:57:50 μμ »
Υπάρχουν κάτι τρομπάκια έχουν που εχουν ενσωματωμένο μπαρόμετρο για να συμπληρώνεις αέρα και να ρυθμίζεις ανάλογα την ανάρτηση της μοτοσικλέτας στην τιμή 20-25 ευρώ και ΄κανα 10ευρω σε τόρνο για τον αντάπτορα και είσαι κομπλέ
ένα τέτοιο χρειάζεσαι που το έχουμε σχεδόν όλοι για να διαμορφώνεις το όπλο σου και να ψάχνεσαι  πάντα για το τι σου ταιριάζει την κάθε στιγμή ( ΜΗΝ πας αλλού σε άλλη λύση δεν αξίζουν τα λεφτά τους  ) ακύρωσε την παραγγελία και ψάξου για τρομπάκι

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #6 στις: 07 Νοεμβρίου, 2021, 21:19:00 μμ »
Υπάρχουν κάτι τρομπάκια έχουν που εχουν ενσωματωμένο μπαρόμετρο για να συμπληρώνεις αέρα και να ρυθμίζεις ανάλογα την ανάρτηση της μοτοσικλέτας στην τιμή 20-25 ευρώ και ΄κανα 10ευρω σε τόρνο για τον αντάπτορα και είσαι κομπλέ
ένα τέτοιο χρειάζεσαι που το έχουμε σχεδόν όλοι για να διαμορφώνεις το όπλο σου και να ψάχνεσαι  πάντα για το τι σου ταιριάζει την κάθε στιγμή ( ΜΗΝ πας αλλού σε άλλη λύση δεν αξίζουν τα λεφτά τους  ) ακύρωσε την παραγγελία και ψάξου για τρομπάκι

Φίλε σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία όμως έχω ήδη την τρόμπα και το μανόμετρο το έχω πληρώσει.
Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #7 στις: 09 Νοεμβρίου, 2021, 10:00:06 πμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #8 στις: 10 Νοεμβρίου, 2021, 08:09:15 πμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς
Η κυριοτερη χρηση τρομπας ειναι σε ποδηλατα και οχι σε μηχανες, οπου ο αερας παιζει το ρολο του ελατηριου, αν το κανεις σε μοτ/τα θα βρεθεις με σκασμενη τσιμουχα λογω πιεσης

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #9 στις: 10 Νοεμβρίου, 2021, 19:05:43 μμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς

Φίλε μου μάλλον κάνεις κάποιο λάθος.
Στα αμορτισέρ monoshock δεν υπάρχει αέρας αλλά άζωτο και αυτό γιατί ο αέρας αναπτύσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κάνει φυσαλίδες στο λάδι.
Στα καλάμια τώρα όσα έχουν βαλβίδα και κυρίως στα enduro -motocross είναι για εξαέρωση και όχι για πλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: 10 Νοεμβρίου, 2021, 19:07:19 μμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς
Η κυριοτερη χρηση τρομπας ειναι σε ποδηλατα και οχι σε μηχανες, οπου ο αερας παιζει το ρολο του ελατηριου, αν το κανεις σε μοτ/τα θα βρεθεις με σκασμενη τσιμουχα λογω πιεσης

Σωστός ο Mike!

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #11 στις: 10 Νοεμβρίου, 2021, 19:53:28 μμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς

Φίλε μου μάλλον κάνεις κάποιο λάθος.
Στα αμορτισέρ monoshock δεν υπάρχει αέρας αλλά άζωτο και αυτό γιατί ο αέρας αναπτύσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κάνει φυσαλίδες στο λάδι.
Στα καλάμια τώρα όσα έχουν βαλβίδα και κυρίως στα enduro -motocross είναι για εξαέρωση και όχι για πλήρωση.
Σωστος ο Γιωργος !

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #12 στις: 11 Νοεμβρίου, 2021, 19:50:27 μμ »



Σε ποιά μοτοσικλέτα φουσκώνεις την ανάρτηση;
Σε όσες έχουν στα καλάμια και στα μονοσόκ βαλβίδες όπως αυτές στους τροχούς

Φίλε μου μάλλον κάνεις κάποιο λάθος.
Στα αμορτισέρ monoshock δεν υπάρχει αέρας αλλά άζωτο και αυτό γιατί ο αέρας αναπτύσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κάνει φυσαλίδες στο λάδι.
Στα καλάμια τώρα όσα έχουν βαλβίδα και κυρίως στα enduro -motocross είναι για εξαέρωση και όχι για πλήρωση.
Σωστος ο Γιωργος !

Βρε Γιώργη μου βρε καρδούλα μου δεν πουλάω τρόμπες ούτε επισκευάζω μηχανές ούτε εχω ρωτήσει σε τι χρησιμεύουν αυτές οι βαλβίδες στα καλάμια αυτοί που μου την πούλησαν μου είπαν οτι είναι για της αναρτήσεις των μοτοσικλετών και οσους ξέρω που αγόρασαν από αλλού το ιδιο τους είπαν  .Μην με μαλώνεις είμαι πολύ μεγάλος να μάθω και άλλα είμαι ενας ταπεινός  Μηχανικός ηλεκτρολόγος 65 ετων τώρα πλέων ξεχνάω απλά προσπάθησα να σου γλυτώσω χρήματα επειδή είμαι κάτοχος τέτοιας τρόμπας που είναι απολύτως χρηστική  και φτηνή .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΫΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ 

Αποσυνδεδεμένος Γοραντωνάκης Γεώργιος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: HW 90 5.5mm Πρώτες εντυπώσεις
« Απάντηση #13 στις: 11 Νοεμβρίου, 2021, 22:52:33 μμ »
 
Βρε Γιώργη μου βρε καρδούλα μου δεν πουλάω τρόμπες ούτε επισκευάζω μηχανές ούτε εχω ρωτήσει σε τι χρησιμεύουν αυτές οι βαλβίδες στα καλάμια αυτοί που μου την πούλησαν μου είπαν οτι είναι για της αναρτήσεις των μοτοσικλετών και οσους ξέρω που αγόρασαν από αλλού το ιδιο τους είπαν  .Μην με μαλώνεις είμαι πολύ μεγάλος να μάθω και άλλα είμαι ενας ταπεινός  Μηχανικός ηλεκτρολόγος 65 ετων τώρα πλέων ξεχνάω απλά προσπάθησα να σου γλυτώσω χρήματα επειδή είμαι κάτοχος τέτοιας τρόμπας που είναι απολύτως χρηστική  και φτηνή .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΫΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΠΕΡΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ
[/quote]

Φίλε μου Φραγκίσκο δεν είχα καμία πρόθεση να σε μαλώσω , αντίθετα μάλιστα σε ξανά ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις την πληροφορία για την τρόμπα.

Υγ. 65 ετών δεν είσαι και πολύ μεγάλος για να επεκτείνεις τις γνώσεις σου.
Άμα ήσουν 90 το συζητούσαμε  :)