Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 346438 φορές)

Αποσυνδεδεμένος DeltaN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #330 στις: 23 Οκτωβρίου, 2011, 21:33:44 μμ »
Αμα εχεις αποφασίσεις να παρεις το 90αρι που ειναι απο τα πολυ δυνατα της weihrauch σίγουρα θα πρέπει να το πάρεις 5,5 για να το εκμεταλλευτείς περισσότερο. εχει αρκετή δυναμη για να εχεις καλή τροχιά με 5,5 βολίδα και θα ριχνει πιο μαλακα απο το 4,5 το οποιο θα του πέφτει ελαφρύ σαν διαμέτρημα.


θα χασω ομως σε αποσταση.Απλα ελεγα μηπως με βαρια 4.5αρια εστρωνε η κατασταση.
Μηπως να το ξανασκεφτω για κανα HW80 ;

τι εννοείς οτι θα χάσεις σε αποσταση??
Για μακρινές βολες?


Ναι για μακρινες βολες..δεν θελω να πετυχαινω και κερμα στα 50 μετρα απλα πανω απο τα 50 κουτακια μπουκαλια κλπ και οχι απλα να τα αγγιζει

Αποσυνδεδεμένος DeltaN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #331 στις: 23 Οκτωβρίου, 2011, 22:24:14 μμ »
Διαβασα οτι το HW90 εχει λιγοτερο κλωτσημα, απαιτησεις για σερβις και δεν εχεις και τον ηχο του ελλατηριου.
Βεβαια υπαρχουν και οι αντιθετες αποψεις: ειναι διοπτροφαγο, χανει αερα συνεχεια,ποιο κακη σκανδαλη απο τα υπολοιπα τις εταιριας κ.α  .
Δεν βγαζω ακρη
Δεν με ενδιαφερει το βαρος και η πιεση οπλισης, απλα θελω ενα δυνατο ευθυβολο all round αεροβολο και να ξεφευγα απο το ελλατηριο και οτι
αυτο συνεπαγεται (tuning,αλλαγες ελλατηριου λαδωματα και και ..)
Σαν εμφανιση βεβαια μ'αρεσουν τα hw97,98 αλλα δεν εχουν σκοπευτικα 
   

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #332 στις: 23 Οκτωβρίου, 2011, 22:26:54 μμ »
Για όλα τα παραπάνω που ζητάς το 90αρι θα σε καλύψει :)
Απλά μην το πάρεις σε 4,5 γιατι θα το μετανιώσεις αργότερα.
οχι πως ειναι κατι τραγικό γιατι μπορεις να πάρεις οτι καννη θέλεις απο 4,5 μεχρι 6,35. :D :D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #333 στις: 23 Οκτωβρίου, 2011, 22:33:17 μμ »
φιλε ΔΝ

κατσε και διαβασε λιγακι το φορουμ, γιατι σε βλεπω πολυ μπερδεμενο  8)

αλλο το 90, αλλο τα 97-98... :o :o

αυτα που θελεις τα κανουν ολα.
ακομη και τα 95αρια με 13-15 πδλ πετυχαινουν ανετα κουτακια και σε πολυ παραπανω απο 80 μετρα.

δες και τα δυνατα ντιανα (350 μαγκνουμ, 48/52 και 54)

θα σε καλυψουν πληρως σε αυτα που θελεις
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος DeltaN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #334 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 13:05:52 μμ »
Tελικα πηρα το HW90 σε 5.5. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ;)
Oldtimer δεν τα μπερδευω νομιζω οτι το εχω ψαξει αρκετα,απλα τα 97 κ 98 μ αρεσουν εμφανισιακα
 αλλα θα τα επαιρνα σαν δευτερα αεροβολα λογω του οτι δεν εχουν σκοπευτικα τα οποια χρειαζομαι (παλιας σχολης).
Για το οπλο νομιζω πλεον οτι δεν χρειαζονται σχολια.
To προβλημα μου τωρα ειναι οτι το εχω μηδενισει στα 25 μετρα και το γκρουπ του ειναι  σε 15 με 20cm αποσταση απο βολιδα σε βολιδα
διασπαρτα με ταση αριστερα και  λιγο κατω.
Εχω ριξει περιπου 400 βολες (ανοιχτα σκοπευτικα) αλλα μονο με JSB exact Jumbo στα 5.52mm απο καρεκλα με στηριγμα στο αριστερο χερι και ελαφρυ κρατημα
αλλα και ορθιος.Το αεροβολο δεν εχει ντιζελαρει σχεδον καθολου μονο στις 250 με 300 βολες σε κανα 2 βολες και ελεγχω συνεχεια τις βιδες.
Θα δοκιμασω απο βδομαδα και αλλες βολιδες και θα σας ενημερωσω για αποτελεσματα.

...και παλι ευχαριστω :) 

Αποσυνδεδεμένος D 52

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 382
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #335 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 13:48:07 μμ »
Nα το χαίρεσαι το 90άρι φίλε...όντως τα γκρούπ είναι λίγο ανοιχτά εφόσον ρίχνεις στηρίζοντας το όπλο.
Κράτησε το όπλο σου με τον ίδιο τρόπο σε κάθε σου βολή και τότε μηδένισε..
Οσον αφορά τι βολίδες προτιμά,οσονούπω θα έρθει βοήθεια από τους απανταχού 90άρηδες ;D
Εγώ...εγώ σκότωσα την γριά..
..Η θα σηκωθούμε να πολεμήσουμε ή θα πέσουμε να ψοφήσουμε..

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #336 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 14:31:44 μμ »
Tελικα πηρα το HW90 σε 5.5. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ;)
Oldtimer δεν τα μπερδευω νομιζω οτι το εχω ψαξει αρκετα,απλα τα 97 κ 98 μ αρεσουν εμφανισιακα
 αλλα θα τα επαιρνα σαν δευτερα αεροβολα λογω του οτι δεν εχουν σκοπευτικα τα οποια χρειαζομαι (παλιας σχολης).
Για το οπλο νομιζω πλεον οτι δεν χρειαζονται σχολια.
To προβλημα μου τωρα ειναι οτι το εχω μηδενισει στα 25 μετρα και το γκρουπ του ειναι  σε 15 με 20cm αποσταση απο βολιδα σε βολιδα
διασπαρτα με ταση αριστερα και  λιγο κατω.
Εχω ριξει περιπου 400 βολες (ανοιχτα σκοπευτικα) αλλα μονο με JSB exact Jumbo στα 5.52mm απο καρεκλα με στηριγμα στο αριστερο χερι και ελαφρυ κρατημα
αλλα και ορθιος.Το αεροβολο δεν εχει ντιζελαρει σχεδον καθολου μονο στις 250 με 300 βολες σε κανα 2 βολες και ελεγχω συνεχεια τις βιδες.
Θα δοκιμασω απο βδομαδα και αλλες βολιδες και θα σας ενημερωσω για αποτελεσματα.

...και παλι ευχαριστω :) 
εισαι αριστεροχειρας? αν ναι προσπαθησε να ελεγξεις το τραβηγμα της σκανδαλης  γιατι αυτο νομιζω οτι ευθυνεται για την διασπορα που εχεις
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #337 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 15:38:11 μμ »
Η διασπορά είναι μεγάλη και δεν ευθύνονται τα βλήματα αποκλειστικά,είναι αρκετά δυνατό όπλο και χρειάζεται εξοικείωση για να σφίξουν τα γκρουπ.
Μην βιαστείς να δοκιμάσεις πολλά διαφορετικά βλήματα από τώρα δεν υπάρχει λόγος,προσπάθησε να βελτιώσεις τις επιδώσεις σου με αυτά που διαθέτεις με το όπλο στηριγμένο σε κάποιο "gun rest".
Αργότερα θα μπορείς να εκτιμήσεις καλύτερα ποιο βλήμα ταιριάζει στο όπλο και μην ξεχνάς ότι με το συγκεκριμένο έχεις την δυνατότητα να ρυθμίσεις την δύναμη του ώστε να αποδίδει καλύτερα σε συγκεκριμένο τύπο βλήματος.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος DeltaN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #338 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 16:32:05 μμ »
Δεξιοχειρας ειμαι.Το οπλο καθεται αρκετα σταθερα χωρις να σφιγγεται και με σκοπευση παντα στη βαση του στοχου.
Μετα απο βολες σημερα τα γκρουπ εχουν κλεισει στα 15cm για τα 25m και στα 5-10cm για τα 12m.
Σημερα εκει που παω να δω αν εχουν χαλαρωσει οι πλαινες βιδες ομως σφιγγοντας χαλαρα την δεξια αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα,
βλεπω κατω απ την παπια και ενω η μια βαση παταει καλα πανω στο ξυλο και κανα δυο πασα τις βιδας εχουνε βγει απο την τρυπα η αλλη βαση(δεξια)
εχει κενο απο το ξυλο περιπου μισο ποντο με αποτελεσμα η βιδα να πιανει σε 3-4 σπειρες.Μετα απο δυο βολες η βιδα τα παιξε, την εβγαλα
και εχουν φαγωθει οι πρωτες 3 σπειρες και δεν ξερω τι εχει παθει η βαση. ???
Δεν με πηγε απο την αρχη >:(
Θα το ξαναπαω στο καταστημα πριν κανω οτιδηποτε αλλο να δω τι θα γινει  ???     

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #339 στις: 30 Οκτωβρίου, 2011, 17:29:38 μμ »
Φίλε μου,
στη χειρότερη περίπτωση η ζημιά που έχεις κάνει (ή που είχε το όπλο) ανέρχεται σε ένα ευρώ (1€) οπότε μη σκας για το τίποτα  :)

Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος DeltaN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #340 στις: 25 Νοεμβρίου, 2011, 18:57:28 μμ »
Tελικα το εργαλειο αλλαχτηκε με ΤΟ΄εργαλειο HW97K + Hawke 3-12x44 .
Μπραβο στα καταστηματα Θεσσαλονικης και Κομοτηνης
για την αμεση και φιλικη εξυπηρετηση τους !

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #341 στις: 25 Νοεμβρίου, 2011, 19:30:24 μμ »
Ακριβως αυτο που ειπες ειναι Το εργαλειο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #342 στις: 25 Νοεμβρίου, 2011, 22:00:14 μμ »
Καλοριζικο,και καλοριχτο. :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος racer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #343 στις: 17 Δεκεμβρίου, 2011, 00:26:39 πμ »
Ότι θέλετε να ρωτήσετε για τα μοντέλα της Weihrauch. Εδώ είναι το κατάλληλο μέρος που θα βρείτε τις απαντήσεις σας!
ειμαι για αγορα μεταξυ diana 350,hw80 τι να κανω?εχει αρκετη δυναμη το 80?εχει ευκολα ανταλακτικα τι ειναι η εκδοση fac?ειναι αξιοπιστο οσο το διανα ?παλια ειχα το 34 μοντελο.μπορω να κανω το 80 να ριχνει σαν το διανα. ΣΟΣ περιμενω...ευχαριστω.υσ ποιος ειναι αντ/ποσ στο80?

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #344 στις: 17 Δεκεμβρίου, 2011, 00:37:38 πμ »
Καλώς ήλθες στο φόρουμ :)

Θα σου πρότεινα να δαπανήσεις αρκετό χρόνο διαβάζοντας σχετικά με τα όπλα που έχεις καταλήξει στις σχετικές ενότητες, υπάρχει σημαντικά μεγάλος όγκος πληροφοριών και για τα δυό. Μετά θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου και οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου θα προκύψουν από μόνες τους.

Ο αντιπρόσωπος την HW είναι ο Μηλιδώνης http://www.milidonis.gr/index.php?sl=GR

Και για να σε "κεντρίσω" λιγάκι (με την καλή έννοια της έρευνας και αναζήτησης) θα σου αντιστρέψω το δίλημμα: "Μπορεί το Diana να γίνει να ρίχνει σαν το 80-άρι?"
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"