Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 346266 φορές)

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #135 στις: 06 Ιουνίου, 2010, 23:41:07 μμ »
Εριξα περιπου 700 βολες απο 14 00 εως 19 00.

Βρε θηριο...........φανταστειτε τον με pcp πολυσφαιρο!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #136 στις: 07 Ιουνίου, 2010, 22:32:41 μμ »
Καλησπερα.Η αληθεια ειναι οτι ειμαι ψιλοπιασμενος.Μαστορα εβγαλα το αχτι μου.Λαθος ομως.ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.Πολυ βασικη αρχη κα ται μου.
Αλλα λογω πολλων υποχρεωσεων,τη συγκεκριμενη περιοδο,παρολο που ειμαι πολυ κοντα στο σκοπευτηριο,δεν υπαρχει χρονος.
Πολυ σωστα ο φιλος Einhorn διατυπωσε την αποψη του.Καταλαβα οτι καπου το παρακανα.Σιγα  σιγα με ρεγουλα που ελεγε και ο Αυλωνιτης.
Και φυσικα δεν το ξανακανω,μεχρι να λιπανθει σωστα.Βεβαια δεν οπλιζα αγαρμπα,απλα γλυκα σταθερα.Το μονο που δεν εκανα, ηταν να κρατω την κανη
κατα την οπλιση,που θεωρω οτι ετσι πρεπει.Φυσικα ετσι θα εριχνα τις μισες.Αλλα η ασφαλεια προεχει.Τωρα με τις βιδες αυτο θα τι γινεται;Μηπως θελει ποιο πολυ σφιξιμο;γιατι η αληθεια δε ζοριζω.Αλλα αυτο που με ενδιαφερει,ειναι η τριβη  μεταλων κατα την οπλιση κατα διαστηματα.Μη φανταστειται υπερβολες
απλα το καταλαβα γιατι εριξα πολλες.Εχει γουστο να βρω ρινισματα.  ???

Ευχαριστω.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #137 στις: 07 Ιουνίου, 2010, 22:42:38 μμ »
Δρακος ρινισματα ειναι δυσκολο να βρεις αλλα πριν να δεις ποτε μην εισαι σιγουρος ακομα και για οπλα κορυφαιων εταιριων! ;)
Για τις βιδες το σωστο ειναι να μπει λιγη locktite μπλε και τελειωσε το προβλημα. Αυτο ομως κανε το μετα που θα κανεις λυπανση και οτι αλλο τουναρισμα θες. Οταν δηλαδη θα εισαι ευχαριστημενος με το οπλο σου και πεις οτι τωρα πια δεν το ξανανοιγω για 20 χρονια!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #138 στις: 07 Ιουνίου, 2010, 22:49:43 μμ »
και το δικό μου 80αρι μετα τις πρωτες και απανωτές 300 βολες άρχισε να γρατσουνάει κατα την όπλιση.
Ο λόγος ηταν οτι δεν εχει γράσο αλλα ενα λεπτό λάδι το οποίο κάηκε απο τη χρήση και άφησε εκτεθειμένα τα μέταλλα.
Η αλήθεια ειναι οτι κατω απο το παπουτσακι ειχα βρει και ενα μικρό γρέζι το οποίο δεν εκανε και ζημία γιατι δεν το δούλεψα μετα το γρατσούνισμα που έκανε. Πέρυσι το καλοκαίρι το ξανα έπαθα αυτο με 40 βαθμους όταν είχα ξεκινήσει το δευτερο JSB 500αρι κουτί στη σειρα (χωρις γρέζι αυτη τη φορα) και το έβαλα λιγο γράσο βγάζοντας το κοντάκι. Απο τοτε δεν ξανα ασχολήθηκα, και πίστεψε με ρίχνω ΠΟΛΥ :D :D


Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #139 στις: 07 Ιουνίου, 2010, 23:40:54 μμ »
Φιλε Γιωργο συμφωνω.Ποτε μη λες ποτε.Τωρα περιμενω τη στιγμη που θα κλεισει ,και εκει βεβαια θα το γνωρισω τελεια.[Σκοπευση].
Και αυτο το λεω γιατι,οταν λασκαριζαν οι βιδες μεγαλη αποκληση.
Φιλε Κυριακο ,εγω συνεχισα.Υπαρχει περιπτωση να εγινε κατι;Επειδη διαβαζω, καλο ειναι να ριχνουμε 2500-3000 βολες πρωτου ανοιξουμε,
να βαλω λιγο γρασσο στο παπουτσακι;Εχω το[ ceys] grasa de lithio ,που ειχα παρει για το δικανο,κανει η΄θελει το γνωστο sg3;
Eπισης επειδη κατεχεις το ιδιο οπλο,και απ΄οτι καταλαβαινω του εχεις  αλλαξει τον αδοξαστο,τι σφαιρακια να παραγγειλω;
Να συνεχισω να ριχνω η΄ να καθαρισω και λιπανω μαμα οπως ειναι;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #140 στις: 08 Ιουνίου, 2010, 00:49:47 πμ »
              Το 80άρι σου φίλε drakos320 είναι καινούριο του κουτιού; Το dieseling εξαφανίστηκε πρός το παρόν ή επιμένει ακόμα; Για τις βίδες του κοντακιού δοκίμασε να τις απολιπάνεις με καθαρή βενζίνη τόσο αυτές όσο και τις βόλτες (τα σπειρώματά τους) πάνω στον κύλινδρο. Έτσι θα γλιστράνε λιγότερο (αυξημένες τριβές) και δεν θα ξεσφίγγονται τόσο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #141 στις: 08 Ιουνίου, 2010, 14:55:34 μμ »
               Για τις βίδες του κοντακιού δοκίμασε να τις απολιπάνεις με καθαρή βενζίνη τόσο αυτές όσο και τις βόλτες (τα σπειρώματά τους) πάνω στον κύλινδρο. Έτσι θα γλιστράνε λιγότερο (αυξημένες τριβές) και δεν θα ξεσφίγγονται τόσο εύκολα.
Φιλε Κωστα αυτο νομιζω ειναι πολυ λαθος γιατι υπαρχει μετα μεγαλη πιθανοτητα για οξειδωση!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #142 στις: 08 Ιουνίου, 2010, 15:01:34 μμ »
Φιλε Γιωργο συμφωνω.Ποτε μη λες ποτε.Τωρα περιμενω τη στιγμη που θα κλεισει ,και εκει βεβαια θα το γνωρισω τελεια.[Σκοπευση].
Και αυτο το λεω γιατι,οταν λασκαριζαν οι βιδες μεγαλη αποκληση.
Φιλε Κυριακο ,εγω συνεχισα.Υπαρχει περιπτωση να εγινε κατι;Επειδη διαβαζω, καλο ειναι να ριχνουμε 2500-3000 βολες πρωτου ανοιξουμε,
να βαλω λιγο γρασσο στο παπουτσακι;Εχω το[ ceys] grasa de lithio ,που ειχα παρει για το δικανο,κανει η΄θελει το γνωστο sg3;
Eπισης επειδη κατεχεις το ιδιο οπλο,και απ΄οτι καταλαβαινω του εχεις  αλλαξει τον αδοξαστο,τι σφαιρακια να παραγγειλω;
Να συνεχισω να ριχνω η΄ να καθαρισω και λιπανω μαμα οπως ειναι;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Θα βγάλεις το κοντάκι και θα βάλεις απο το γράσο που εχεις σε όλο το μηκος της ραγας εκει κάτω.
Βαλε και λιγο μπορστα και πισω απο το παπουτσακι.
Αμα δεις οτι ακόμα γρατσουνάει θα πρεπει να λύσεις το μοχλό η την καννη για να βγάλεις το παπουτσακι ετσι ωστε να δεις αν εχει κατι απο κάτω του. Οσο αφορα τις βολιδες ειναι πολλοί παραγοντες, αλλα δεδομενο οτι το εχεις παρει προσφατα και ειναι στην εργοστασιακη του μορφή δοκιμασε ελαφριές όπως Crosman Premier 14,3 Grain και τις JSB 14,3 και 16 grain. Εμενα με τις πρωτες πηγαινε αριστα.


Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #143 στις: 08 Ιουνίου, 2010, 15:18:55 μμ »
             Το 80άρι σου φίλε drakos320 είναι καινούριο του κουτιού; Το dieseling εξαφανίστηκε πρός το παρόν ή επιμένει ακόμα; Για τις βίδες του κοντακιού δοκίμασε να τις απολιπάνεις με καθαρή βενζίνη τόσο αυτές όσο και τις βόλτες (τα σπειρώματά τους) πάνω στον κύλινδρο. Έτσι θα γλιστράνε λιγότερο (αυξημένες τριβές) και δεν θα ξεσφίγγονται τόσο εύκολα.
Γεια χαρα. Ναι ειναι του κουτιου.Σιγουρα οταν εριξα πολλες γλυκανε,αλλα πιστευω υπαρχει.Και το λεω γιατι ποιο παλια, ειχα ριξει με ενα ιδιο με κιτακι και μιλαμε ηταν pcp.Τωρα οσο για τις βιδες, απλο, λογικο, αυτο που προτεινης φιλε accuracy lover.Aλλα σκεφτηκα αφου κανω αυτο που λες, να βαλω λιγο
να βαλω λιγο τεφλον στη βολτα;

Ευχαριστω.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #144 στις: 08 Ιουνίου, 2010, 15:30:23 μμ »
Κυριακο ευχαριστω. Οτι προβλημα αντιμετωπισω εδω ειμαστε.

« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιουνίου, 2010, 15:48:15 μμ από MASTORAS »
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #145 στις: 16 Ιουλίου, 2010, 22:07:37 μμ »
Φιλε einhorn θα ηθελα να μου λυσεις μια απορια?Το διαφορετικο κοντακι αναμεσα στο HW 97K και στο HW 97KT εξηπηρετει καποιο σκοπο?Δηλαδη βολευει για καποιο ειδος σκοποβολης το ενα η το αλλο?Επειδη αποφασησα η επομενη αγορα μου να ειναι ενα απο τα δυο σε 4,5 θα ηθελα τη βοηθεια σου.Φιλικα Ηρακλης
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #146 στις: 16 Ιουλίου, 2010, 23:00:14 μμ »
Συνήθως τα μοντέλα "Τ" (Thumhole) θεωρούνται λίγο πιο σπορ μοντέλα.
Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά θέμα γούστου, εγώ προτιμώ τα κλασικά. Αν σου αρέσει το KT πάρε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #147 στις: 16 Ιουλίου, 2010, 23:14:43 μμ »
Στα περισσότερα thumhole, η πιστολοειδής λαβή είναι πιο κάθετη, λόγω του σχεδιασμού τους, σε σχέση με τα κλασικά κοντάκια. Το καλύτερο είναι να επωμίσεις και τα δύο μοντέλα και να δείς πιό σε βολεύει περισσότερο. Προσωπικά σε εμφάνιση μου αρέσουν περισσότερο τα thumhole, αλλά εργονομικά τα classic!
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #148 στις: 17 Ιουλίου, 2010, 13:46:25 μμ »
To oπλο ειτε το ενα ειτε το αλλο συνοδευεται απο την NIKKO STIRLING 4-12-42.Ο συνδιασμος αυτος ειναι ενταξει(δηλαδη δενει το ενα με το αλλο?)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #149 στις: 17 Ιουλίου, 2010, 13:49:14 μμ »
Μιά χαρά είναι για αρχή.