Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 342408 φορές)

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #225 στις: 30 Ιανουαρίου, 2011, 23:15:48 μμ »
Καταλαβα . Ευχαριστω .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #226 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 01:30:16 πμ »
          Το HW 77 δέχεται κανονικά το εμπρός σκοπευτικό της Weihrauch που εξοπλίζει τα περισσότερα σπαστά μοντέλλα όπως HW 30S, 50S, 95 LUXUS, 80, 85 90 (το οποίο διαθέτει δυνατότητα εναλλαγής ακίδων) .Το έχω ξαναγράψει στο forum και είχα αναρτήσει και σχετική φωτό - την παραθέτω εδώ για να καταλάβεις για τι ακριβώς μιλάμε.
             http://i298.photobucket.com/albums/mm256/veltistos/P8181985-1.jpg
   Η στήριξη του σκοπευτικού είναι στερεότατη και δεν πρόκειται να κουνήσει ποτέ από τη θέση του - η εφαρμογή γίνεται σε μικρές ράγες που είναι χαραγμένες στην επάνω πλευρά της βάσης του εμπρός σκοπευτικού ακριβώς όπως οι "χαρακιές"-εγκοπές στο άκρο της κάννης των σπαστών μοντέλλων.
                
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου, 2011, 02:08:38 πμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #227 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 06:54:51 πμ »
τωρα που καταλαβες να πω καλοριζικο  :D :D :D :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #228 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 16:23:42 μμ »
τωρα που καταλαβες να πω καλοριζικο  :D :D :D :D


Χριστοφορε, ελα που μου αρεσει και το 95αρι. :-\ Κλασικος .Σπαστη ....ξερεις.Αλλα εαν παρω με σταθερη κανη αυτο θα ειναι το  77αρι.  ;D

ΥΓ.Φιλε accuracy lover, οντως θυμομουν οτι κατι ειχα διαβασει αλλα χαθηκα,και χρησιμοποιησα την ευκολη λυση.Συγνωμη, αλλα, ευχαριστω.  :)
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #229 στις: 31 Ιανουαρίου, 2011, 16:56:52 μμ »
             Και τα δύο (HW 95 και HW 77) είναι πολύ καλά για την δουλειά που καλούνται να κάνουν - το 95άρι είναι ελαφρύτερο και πιό εύκολο στον χειρισμό και την συντήρηση, το 77 είναι βαρύτερο και λίγο πιό ογκώδες ενώ τα ανοιχτά σκοπευτικά του δεν βολεύουν στη χρήση τόσο όσο αυτά των σπαστών μοντέλλων (οχι τόσο καλή ευκρίνεια). Από ισχύ είναι στο ίδιο επίπεδο (με ένα πολύ μικρό προβάδισμα στο 95) οπότε είναι σαν να έχεις δύο ίδια όπλα με διαφορετικό τρόπο όπλισης και διαστάσεις κι αυτός είναι ένας λόγος που θα σου πρότεινα άν σκοπεύεις να πάρεις δύο όπλα να σκεφτείς σοβαρά το HW 50S. Είναι λίγο πιό αδύναμο από το HW 95, στα όρια σχεδόν των non-FAC Αγγλικών αεροβόλων (κοντά στις 12 ποδόλιμπρες), έχει μεγάλη ακρίβεια, χαμηλότερο βάρος και μήκος και δουλεύει σε φάσμα ταχυτήτων ιδανικό για τα περισσότερα βλήματα της αγοράς, ενώ έχει στον στάνταρ εξοπλισμό το εμπρός σκοπευτικό με εναλλασσόμενες ακίδες (με σέτ των 5) ενώ το HW 95 όχι (έχει πιό απλό μη ρυθμίσιμο εμπρός σκοπευτικό) - έχε το υπ' όψη σου από τώρα.
        
         Υ.Γ.: Από αυτά που γράφω γίνεται νομίζω σαφές ότι το συγκεκριμένο μοντέλλο είναι στη λίστα των επόμενων αγορών μου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #230 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2011, 09:08:39 πμ »
Για το 95αρι δινει ο Μιληδωνης το σκοπευτικο με της εναλλασομενες ακιδες στην τιμη των 25 ευρω.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #231 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2011, 14:59:02 μμ »
Και τα δύο (HW 95 και HW 77) είναι πολύ καλά για την δουλειά που καλούνται να κάνουν
να σκεφτείς σοβαρά το HW 50S.


Αυτο ειναι το θεμα με τα HW. Αντιθετος με τις περισσοτερες μαρκες, για ολα τα HW μονο καλα λογια θ΄ακουσεις.Οποτε το μονο ζητημα που μπαινει ειναι
εμφανησιακο,και γουστου.Αλλα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι, εκει που εχεις αποφασισει και πας ν΄αγορασεις, το ποιο πιθανο ειναι ν΄αλλαξεις γνωμη
και παρεις αλλο  ;D
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #232 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 15:11:27 μμ »
Καλησπερα!
Σκεφτομαι να παρω το πρωτο μου αεροβολο τουφεκι και εχω σχεδον καταληξει στο HW 95 μιας και εχω ακουσει αρκετα καλα λογια απο πολλους μεσα στο φορουμ.
Αν το παρω απο την οπλοεμπορικη στην Κυπρο που το δεινει 250+50 μεταφορικα ειναι τελικη τιμη ή πληρωνω + φορους και τετοια?
Επεισης με την εγγυηση τι γινεται?
Μηπως καλυτερα να στραφω σε καποιο ελληνικο μαγαζι ωστε να ειμαι πιο καλυμενος αν και η τιμη του ειναι πιο τσιμπιμενη(η πιο χαμηλη που εχω βρει ειναι 360) ?
Τελος, πειτε μου αν καποιος ειχε προβληματα με αυτο το οπλο γιατι θελω να παρω ενα και καλο, για να μου μεινει.
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #233 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:19:56 μμ »
Για μενα το καλυτερο σπαστης κανης.Το μονο που παρατηρησα εγω,αν μπορεις να το πεις κακο,ειναι οτι καπου στις 2000 με 3000 βολες σπαει το εργοστασιακο ελατηριο και πρεπει να παρεις ενα αλλο.Βεβαια ολοι βαζουν TITAN και τελειωσε η ιστορια.Ειναι ενα εξερετικο αεροβολο που σε καμια περιπτωση δεν απογοητευει.Να το παρεις απο οπου το βρεις πιο φτηνο.Εγω την πρωτη φορα το πληρωσα ακριβα,την δευτερη απο Γερμανια ;)
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #234 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:26:25 μμ »
Ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση φιλε Σαββα :)
Εισαι αρκετα κατατοπιστικος!
Απο την Γερμανια ποσο σου ηρθε συνολο? Ειναι FAC?
Επεισης εχει καμια διαφορα με το HW95Luxus?
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #235 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:32:44 μμ »
Οχι δεν ειναι FAC,απο γερμανια 330Ε παραδομενο στη πορτα μου το τονιζω αυτο,μαζι με ελατηριο FAC και εξτρα τσιμουχα εμβολου,ετσι για να εχω,και ειναι το Luxus,το απλο γυρω στα 50Ε κατω,μεταφορικα φυσικα πληρωμενα,ε τι αλλο... ;)
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #236 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:34:52 μμ »
το LUXUS εχει ομορφοτερο κοντακι και εναλλασωμενες ακιδες μπροστα.
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος nradeon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #237 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:38:54 μμ »
Προχωρα αφοβα απο /www.oploemboriki.com,
Εχω προσφατα αγορασει το 80HW μου, και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο το
συγκεκριμενο καταστημα, ειδικα απο τον Πετρο που ειναι αριστος γνωστης, και πωλητης!!
Φοροι τελωνεια κτλ δεν υπαρχουν, και το εχεις με ελτα σε 3 εργασιμες στο σπιτι σου.
Η μονη χρεωση ειναι το κοστος του εμβασματος , που εαν γινει μεσω internet banking ειναι 0,50 λεπτα.
Το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι τα οπλα απο Κυπρο ειναι F.A.C. ;)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #238 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 16:41:46 μμ »
το LUXUS εχει ομορφοτερο κοντακι και εναλλασωμενες ακιδες μπροστα.

      Όχι απλώς ομορφότερο αλλά και χωρίς μάγουλο από την αριστερή πλευρά του όπως το απλό μοντέλλο = αμφιδέξιο (ambidextrous στα Αγγλικά) κοντάκι

Αποσυνδεδεμένος CYBERCBR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #239 στις: 13 Μαρτίου, 2011, 17:41:42 μμ »
Στο αμφιδεξιο κοντακι δεν καταλαβαινω τι + εχει οταν δεν εχει μαγουλο απο την αριστερη μερια? ???
Το luxus μονο Γερμανια το βρισκεις ή και Ελλαδα?
Αν ναι ξερεται να μου πειτε και μια τιμη?
Οταν ρωτας, γινεσαι για μια φορα βλακας. Οταν δεν ρωτησεις μενεις για παντα βλακας.