Αποστολέας Θέμα: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων  (Αναγνώστηκε 82660 φορές)

papazlis euthimios

  • Επισκέπτης
Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« στις: 11 Απριλίου, 2008, 21:46:30 μμ »
Θα ηταν ισως καλο να ασχοληθουμε και με το θεμα της ασφαλους χρησης των αεροβολων οπλων. Τα αεροβολα οπλα ειναι κατεξοχην οπλα ασκησης στην σκοπευση και κατα δευτερο λογο , μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως κυνηγητικα υπο συνθηκες (συγκεκριμενα θηραματα , συγκεκριμενες καιρικες συνθηκες κλπ). Ειναι δηλαδη οπλα μειωμενης ισχυος αλλα παραμενουν οπλα και θα πρεπει ο κατοχος τους να τα αντιμετωπιζει με την δεουσα σοβαροτητα, ωριμοτητα, προσοχη, και σεβασμο. Δεδομενου οτι η  αγορα τους ειναι ελευθερη απο την μια γιατι προαγει τον αθλητισμο , τυπικο- οργανωμενο και ατυπο- ατομικο, και εχει ευεργετικες στην σωματικη και ψυχολογικη υγεια και δεδομενου οτι ο κατοχος τους μπορει να μην εχει την αναλογη καθογηση - εκπαιδευση , καλο θα ηταν να ανοιξει και ενα θεμα σχετικο με την ασφαλεια.
Ασφαλεια στην φυλαξη, στην συντηρηση , στην μεταφορα, στην σκοπευση. Βεβαια οι περισσοτεροι εχουμε παει στρατειωτες ,πολλοι απο τους φιλους αεροβολιστες ειναι ειτε αθλητες ειτε κυνηγοι παρολαυτα υπαρχουν και αλλοι λιγοτερο εμπειροι , ειτε μικροι σε ηλικια που χρειαζονται πρακτικες συμβουλες για το σημαντικο αυτο θεμα . Παρακαλω να πειτε την αποψη σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αυγούστου, 2008, 08:14:15 πμ από pri3st »

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #1 στις: 15 Απριλίου, 2008, 20:53:53 μμ »
Aν όλοι τηρούσαν 4 απλούς κανόνες δέν θα υπηρχε ατυχημα με όπλα

1 Ολα ΤΑ ΟΠΛΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΑ
2 Η ΚΑΝΝΗ πάντα να είναι ΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
3 Το ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ μεχρι τη στιγμη της βολής
4 Γνωση του ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου, 2008, 15:54:34 μμ από stealth »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #2 στις: 15 Απριλίου, 2008, 21:11:17 μμ »
Aν όλοι τηρούσαν 4 απλούς κανόνες δέν θα υπηρχε ατυχημα με όπλα

1 Ολα τα όπλα θεωρούνται ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΑ
2 Η ΚΑΝΝΗ πάντα να είναι στραμμένη ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
3 Το ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ μεχρι τη στιγμη της βολής
4 Γνωση του ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ

απλα και ωραια!!!
μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #3 στις: 15 Απριλίου, 2008, 22:34:36 μμ »
Να προσθέσω....
όταν επιδεικνύουμε τα όπλα μας αυτό να γίνετε μακρία από τα βλέματα των παιδιών.
Τα όπλα να φυλάγονται σε ασφαλές μέρος.
Δεν είναι περίεργες μόνο οι γάτες!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #4 στις: 17 Απριλίου, 2008, 13:47:29 μμ »
Να προσθέσω....
όταν επιδεικνύουμε τα όπλα μας αυτό να γίνετε μακρία από τα βλέματα των παιδιών.
Τα όπλα να φυλάγονται σε ασφαλές μέρος.
Δεν είναι περίεργες μόνο οι γάτες!
επεισης οσο αφορα την φυλαξη καλα ειναι τα οπλα να αποθηκευινται λυμενα η εστω με καποιον τροπο να μην μπορουν να λειτουργισουν αμεσως (ενωειται χωρια τα πυρομαχικα η και καποιο τμημα του οπλου σε πυροβολα π,χ, κλειστρο η αλλα )
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #5 στις: 17 Απριλίου, 2008, 14:15:03 μμ »
Aν όλοι τηρούσαν 4 απλούς κανόνες δέν θα υπηρχε ατυχημα με όπλα

1 Ολα τα όπλα θεωρούνται ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΑ
2 Η ΚΑΝΝΗ πάντα να είναι στραμμένη ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
3 Το ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ μεχρι τη στιγμη της βολής
4 Γνωση του ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ

Και ο πιο σημαντικος κανονας

ΠΟΤΕ μην στρεφετε το οπλο προς ανθρωπους
ΠΟΤΕ μην σκοπευετε κατι που δεν προκειτε να πυροβολησετε


Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #6 στις: 17 Απριλίου, 2008, 14:53:03 μμ »
Να προσθέσω....
όταν επιδεικνύουμε τα όπλα μας αυτό να γίνετε μακρία από τα βλέματα των παιδιών.
Τα όπλα να φυλάγονται σε ασφαλές μέρος.
Δεν είναι περίεργες μόνο οι γάτες!

Δεν θα ηταν επιθυμητο να μαθουν τα παιδια την ασφαλη χρηση των οπλων? σε τι ηλικια πιασατε εσεις οπλο για πρωτη φορα? Εαν δειξουμε υπευθυνοτητα και μορφωσουμε τα παιδια στο χειρισμο οπλων, μπορει να μειωσουμε τους κινδυνους.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #7 στις: 17 Απριλίου, 2008, 15:20:49 μμ »
Αμα το παιδι μαθει ΣΩΣΤΑ απο μικρή ηλικια ειναι καλύτερα!!
Εγω και ο μικρος αδερφος μου μεγάλωσαμε σε σπίτι με οπλα και απο προσωπική εμπειρία εχω να πω οτι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου δεν πειραξαμε ποτε τα οπλα του πατερα μου και αυτο οχι γιατι δεν μπορουσαμε αντιθέτως τα οπλα ηταν προσβάσιμα σε εμας ευκολα, δεν ηταν κριμένα και τωρα που το σκέφτομαι έπαιξε και αυτο το ρολο του γιατι ολοι ξέρετε ποσο περίεργα ειναι τα παιδια και αμα δεν ειναι ποσο ευκολα μπορει αν γίνουν! απλα ο πατερας μου μας ειχε μιλήσει για τους κινδύνους και μας ειχε κανει οχι να τα φοβόμαστε αλλα να τα σεβόμαστε!!!
Φιλικα...

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #8 στις: 17 Απριλίου, 2008, 15:22:19 μμ »
Αμα το παιδι μαθει ΣΩΣΤΑ απο μικρή ηλικια ειναι καλύτερα!!
Εγω και ο μικρος αδερφος μου μεγάλωσαμε σε σπίτι με οπλα και απο προσωπική εμπειρία εχω να πω οτι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου δεν πειραξαμε ποτε τα οπλα του πατερα μου και αυτο οχι γιατι δεν μπορουσαμε αντιθέτως τα οπλα ηταν προσβάσιμα σε εμας ευκολα, δεν ηταν κριμένα και τωρα που το σκέφτομαι έπαιξε και αυτο το ρολο του γιατι ολοι ξέρετε ποσο περίεργα ειναι τα παιδια και αμα δεν ειναι ποσο ευκολα μπορει αν γίνουν! απλα ο πατερας μου μας ειχε μιλήσει για τους κινδύνους και μας ειχε κανει οχι να τα φοβόμαστε αλλα να τα σεβόμαστε!!!
Φιλικα...

σωστότατο παράδειγμα!!
Η παιδεία θα είναι πάντα το βασικότερο συστατικό επιτυχίας όποιας ενασχόλησης._

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #9 στις: 17 Απριλίου, 2008, 15:54:48 μμ »
Σωστα pri3st, αυτη ειναι η σωστη λεξη...ΠΑΙΔΕΙΑ μια τοσο μικρη λεξη που κανει οποιον την κατέχει να ξεχωρίζει, και μονο με σωστη παιδεία θα παμε μπροστά!!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος NewOrder

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #10 στις: 17 Απριλίου, 2008, 19:48:44 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να προσθέσουμε την αγορά αεροβόλου που να πληρεί κάποιες προδιαγραφές ασφαλείας?
Beretta 9000s, skif 3000,  ΑΤΑΑ
(ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ)
BSA METEOR

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #11 στις: 18 Απριλίου, 2008, 16:11:03 μμ »
Η δική μου γνωμη (αλλα είναι μονο γνωμη) είναι ότι τα παιδιά θα έπρεπε να έρχονται σε επαφή με τα όπλα. Η ηλικία στην οποια θα γινει αυτο εξαρτάται απο το παιδί και είναι στη κρίση του γονιου που παρατηρεί την ωριμότητα η μη του παιδιου του.

Γενικα είναι σωστο ότι τα όπλα θα πρέπει να φυλάσσονται ξεχωριστα απο τα πυρομαχικά (βέβαια  η ξεχωριστή φύλαξη αντιβαίνει σε τυχόν αμυντική χρήση του πυροβόλου αλλα αυτο είναι μεγάλο θέμα)

Αντιγράφω απο τους κανόνες ασφαλείας για παιδιά της NRA. Σημειώστε ότι αποτελούν τη λύση είτε άν υπάρχει οπλο στο σπιτι για άμυνα όπως επίσης και σε συνάντηση του παιδιού με όπλο σε φιλικό σπίτι.

Το παιδί θα πρέπει να μάθει όταν βλέπει εκτεθειμένο όπλο

1. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ και να ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙ
2. ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ
3. ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΗΛΙΚΑ

Χρήσιμη είναι και η συζήτηση με το παιδί της διάκρισης μεταξυ των όπλων παιχνιδιών και τον αληθινών όπλων (αν και αυτο δεν είναι πάντα δυνατό) και κυρίως της μεταξυ της χρησης όπλων όπως φαίνονται στις ταινίες και της πραγματικότητας

Προσωπικά ο γιός μου (8 ετων σήμερα) απο του χρονου θα μπει στα αεροβόλα και λιγο αργότερα σε πυροβόλα
Δημητρης
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου, 2008, 16:55:23 μμ από stealth »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #12 στις: 19 Απριλίου, 2008, 19:18:21 μμ »
Ναι συμφωνώ απόλυτα με όλους σε σχέση με τα παιδιά και τη παιδεία!
Θα έπρεπε να τονίσω ή μαλλόν να διευκρινίσω οτι αναφερόμουν σε πολύ μικρές ηλικίες παιδιών και σε κάθε περίπτωση ακόμα και για μεγαλύτερα παιδιά, είναι ανόητο να φιγουράρουμε τα όποια όπλα μας με τρόπο που να εξιτάρει τη φαντασία των παιδιών.
Η γνώση και η συμμετοχή υπό επίβλεψη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #13 στις: 10 Αυγούστου, 2008, 02:24:24 πμ »
Ανοιγω αυτο το θεμα διοτι παρατηρω οτι, τα λαθη που αφορουν την ασφαλεια στον χειρισμο τους, ειναι πολυ συχνα ακομη και σε ατομα με μακροχρονη εμπειρια.

Υπενθυμιζω τον βασικοτερο κανονα ολων.

Η μηχανικη ασφαλεια του οπλου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ.

Δηλαδη, ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ η αφαλεια του οπλου οπως και ΟΛΑ τα μηχανικα μερη ενος οπλου μπορει να δυσλειτουργησει η να ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ οτι ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ , ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΝΤΑ, ΕΙΤΕ ΑΔΕΙΟ ΕΙΤΕ ΓΕΜΑΤΟ.

ΔΕΝ ΟΠΛΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Το να ειμαστε προσεκτικοι με τα οπλα, δημιουργει ενα αισθημα ασφαλειας και στους ανθρωπους που βρισκονται στην παρεα μας.
Και κανει τους αλλους να μας εκτιμουν περισσοτερο.



Νικος

 
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #14 στις: 10 Αυγούστου, 2008, 11:22:50 πμ »
Εξαιρετικο θεμα! αν συμφωνει ο φιλος feugatos, νομιζω πως μπορουμε να προσθεσουμε αποψεις, εκτος απο την ασφαλεια κατα την χρηση, τοσο για την ασφαλεια κατα την αποθηκευση οσο και για την ασφαλεια κατα την μεταφορα του οπλου, ουτως ωστε να εχουμε σε ενα θεμα ολα οσα αφορουν την ασφαλη κατοχη των οπλων μας.