Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia  (Αναγνώστηκε 60801 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #60 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 20:19:24 μμ »
Αγαπητοί, καλησπέρα
Μετά από μεγάλη απουσία, να 'μαι πάλι μαζί σας.  Στα μέσα του Ιουλίου μετά από σχετική έρευνα αγοράς και λαμβάνοντας υπόψη τις πληροφορίες τις οποίες καταξιωμένα μέλη του Φόρουμ παραθέτουν, προχώρησα στην απόκτηση του πρώτου μου αεροβόλου, ενός Slavia 631. Μετά τις πρώτες 450 βολές με σφαιρίδια Diabolo, μπορώ να σας πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.  Το όπλο είναι ευθύβολο, μπορώ να πετύχω κατ' επανάληψη μικρό κουτάκι της μπύρας στα 26 μέτρα παρά την παρουσία ανέμου και επίσης μπορώ να έχω ικανοποιητικές συγκεντρώσεις βολής τόσο στα 10 μέτρα όσο και στα 12  αλλά και στα 15 μέτρα. Επομένως το όπλο δουλεύει καλά.  Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς θα ρυθμίζω το κλισιοσκόπιο ανάλογα με την απόσταση. Και αυτό διότι η αριθμημένη ροδέλα που ρυθμίζει το πάνω-κάτω δεν είναι και τόσο ακριβής. Δηλαδή και αυτό το γράφω για όσους κατέχουν το συγκεκριμένο τύπο,  δηλ το 631, στρέφοντας την ροδέλα από το 0 έως το 9, η πλακίτσα του σκοπευτικού δεν μετακινείται. Χρειάζεται να περιστρέψω αρκετές φορές την ροδέλα μέχρις ότου η πλακίτσα του κλισιοσκοπίου να μετακινηθεί προς τα επάνω. Μπορεί να μου πει κανείς τι συμβαίνει;
Εάν αναρωτιέστε πώς μπορώ και πετυχαίνω το στόχο σε διαφορετικές αποστάσεις, αυτό το κάνω εμπειρικά προσαρμόζοντας το ύψος του ματιού του κατά μήκος της σκοπευτικής γραμμής(:μάτι-εγκοπή κλισιοσκοπίου-ακίδα στόχαστρου). Δηλαδή πότε το μάτι μου βλέπει ολόκληρη την ακίδα, και πότε ένα μέρος της.  Δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να σας το περιγράψω καλύτερα.

Πάντως το όπλο είναι όμορφο και ευθύβολο.  Η ανάκρουσή του είναι ομαλή και ο ήχος που βγάζει γλυκός.

Θα με βοηθούσε πολύ, εάν κάποιος που γνωρίζει το όπλο, μου απαντήσει για την ροδέλα του κλισιοσκοπίου.
Φιλικά
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #61 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 20:22:31 μμ »
Αυτο που περιγραφεις με τη ρυθμιση δεν ειναι προβλημα. Τα νουμερα δεν σημαινουν τιποτα, δεν αντιστοιχουν σε αποστασεις, ειναι για να εχεις μια αναφορα οταν αλλαζεις ρυθμισεις.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #62 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 21:30:06 μμ »
Φίλε Τηλέμαχε, καλορίζικος ο "Τσέχος"  και καλές βολές έυχομαι...
'Εχω το ίδιο όπλο και εγώ, το απέκτησα πριν λίγο καιρό.
Πιστεύω ότι θα βρεις την απάντησή σου στο θέμα ''ανοικτά σκοπευτικά''.Πριν λίγο καιρό είχα κάνει παρόμοια ερώτηση για την διαδικασία μηδενισμού με ανοικτά σκοπευτικά στο slavia 631.Διάβασε προσεκτικά και πιστεύω ότι θα βοηθηθείς από τις απαντήσεις των μελών του forum.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #63 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 22:30:31 μμ »
Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις.

Αγαπητέ Tsibo, από όσα κατάλαβα έχουμε το ίδιο αεροβόλο, καλές βολές, λοιπόν. Εγώ το ευχαριστήθηκα, όταν πήγα στο χωριό. Βέβαια, οι γείτονες με σχολίαζαν, αλλά δεν πειράζει.  Είχα σπείρει άδεια τενεκεδάκια στο χωράφι και το ευχαριστήθηκα. Όταν δεν ενοχλούμε τους άλλους και παίρνουμε όλους τους κανόνες ασφαλείας, μπορούμε άνετα να ασχολούμαστε με την αγαπημένη μας δραστηριότητα.

Φίλε Thorin, ποιες μέρες σε βρίσκει κανείς στο σκοπευτήριο;

Καληνύχτα, για σήμερα

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #64 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 22:49:40 μμ »
Δυστυχως στο Σχιστο δεν εχω καταφερει ακομα να κατεβω.
Σκοπευα να κατευω στην αδεια μου, αλλα προβληματα υγειας στην οικογενεια
περιορισαν τις διαδρομες μου σε σπιτι-Ευαγγελισμο.
Τωρα αρχιζουμε και τις προπονησεις μπαινοντας ο Σεπτεμβριος στον συλλογο μας.
Μπορεις (και ο καθενας φιλος του forum και οχι μονο) να ερθεις και στο σκοπευτηριο του Ζευς
να δεις την σκοποβολη 10Μ και να συζητησουμε.
Στα στοιχεια του προφιλ εχει και το mail και το MSN μου.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος floutsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • The darkest nights produce the brightest stars
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #65 στις: 14 Νοεμβρίου, 2012, 15:38:36 μμ »
Παιδια μπορει καπιος να μου πει τη ελατηριο μπαινει στο slavia 622 .22 και τι τσιμουχα πιστονιου μπορω να βαλω στο σιγκεκριμενο μοντελο απλα κατα προτιμιση αν μπορω να παραγκειλω κατι εντος ελλαδος, το ελατηριο το μετρησα παντος με εναν χαρακα εχει πλατος 14cm παχος 2cm και μηκος 170cm ακριβος βεβαια δεν ξερω κατα ποσο εχει μαζεψει στο μηκος με το περασμα των χρονων μπορει και καθολου δεν το αποκλειω παντος ειναι πολυ ομορφο οπλακι η κανη του ολοισια και θα ασχολιθω να το κανω οπλαρα
Weihrauch HW50s .177
Slavia 622 .22

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #66 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 15:31:13 μμ »
καλησπέρα , που μπορώ να προμηθευτώ ελλατηρια  και φλατζες για το slavia 631 υπάρχει κάποιο στοκ σε Ελλαδα η ευρώπη  εκτος απο τα τσεχοσλοβακικα site?  
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Νοεμβρίου, 2012, 15:52:30 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #67 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 15:56:19 μμ »
 
καλησπέρα , που μπορώ να προμηθευτώ ελλατηρια  και φλατζες για το slavia 631 υπάρχει κάποιο στοκ σε Ελλαδα η ευρώπη  εκτος απο τα τσεχοσλοβακικα site?  

           Μπορείς να τα προμηθευτείς κι από εδώ:

          http://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_97_141_220/products_id/4392    (τσιμούχα πιστονιού)

          http://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_97_142_223/products_id/4393     (τσιμούχα κάννης)

          http://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_91_149_300/products_id/5965     (ελατήριο)


Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #68 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 15:57:47 μμ »
καλησπέρα , που μπορώ να προμηθευτώ ελλατηρια  και φλατζες για το slavia 631 υπάρχει κάποιο στοκ σε Ελλαδα η ευρώπη  εκτος απο τα τσεχοσλοβακικα site?  


Επισης να μην ανοιγεις ασκοπα θεματα.
χρησιμοποιησε την αναζητηση του φορουμ

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #69 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 16:50:23 μμ »
ευχαριστώ αν και μονο στα γερμανικά το site αλλα νομίζω ότι στο τσεχοσλοβάκικο site είχε και ακόμα μια τσιμούχα http://www.shop-cz.com/safety-spring-for-slavia-630-631/d-70612/  μήπως χρειάζεται να πάρω και αυτήν ?

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #70 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 18:21:57 μμ »
ευχαριστώ αν και μονο στα γερμανικά το site αλλα νομίζω ότι στο τσεχοσλοβάκικο site είχε και ακόμα μια τσιμούχα http://www.shop-cz.com/safety-spring-for-slavia-630-631/d-70612/  μήπως χρειάζεται να πάρω και αυτήν ?

         Αυτό που δειχνεις στο link που παρέθεσες είναι το ελατήριο που χρησιμοποιείται στον μηχανισμό της ασφάλειας του όπλου - το λέει ξεκάθαρα άλλωστε "Safety spring for Slavia 630, 631" = "Ελατήριο ασφάλειας για 630, 631" , δεν μπήκες κάν στον κόπο να το διαβάσεις; Κι άν δεν τα καταφέρνεις με τα Αγγλικά (δεν είναι δα και αμαρτία) υπάρχουν τόσα προγράμματα αυτόματης μετάφρασης με πρώτο και καλύτερο (και εύκολο στη χρήση) αυτό του Google. Άν πάλι δείς το σχεδιάγραμμα του μηχανισμού των Slavia 630, 631 το εξάρτημα αυτό δεν έχει καμιά σχέση με πιστόνι και τσιμούχα.

        Με τον ίδιο τρόπο (μετάφραση κειμένων) μπορείς βήμα με βήμα να εγγραφείς στο Γερμανικό site και να παραγγείλεις ότι θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #71 στις: 27 Νοεμβρίου, 2012, 18:42:26 μμ »
γνωρίζω αγγλικά φίλε μου, εντάξει απλά δεν μου πέρασε απο το μυαλό ότι είναι για την ασφάλεια  συγνώμη ,είναι η πρώτη μου επαφή με οπλα βλέπεις , όσο αφορα το γερμανικο site ε  είναι απλά αθλιο ουτε καν τον κόπο  σε δίγλωσσο στην Αγγλική  προσπαθώ  να καταλαβω τι γίνετε κατα το chekout και πως διαολο πληρώνω με visa , όσο για τον τέλειο μεταφραστή που έκαναν τον κόπο να βάλουνε   δουλευει όσο δουλευει  μονο στην αρχική σελίδα τι να σου πώ παλιο γερμαναράδες παιδί μου..  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Νοεμβρίου, 2012, 18:58:34 μμ από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος floutsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • The darkest nights produce the brightest stars
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #72 στις: 28 Νοεμβρίου, 2012, 00:34:46 πμ »
φιλε kiwi δοκιμασε να κανεις μεταφραση κειμενου η λεξης κανοντας copy paste εδω http://translate.google.gr/
Weihrauch HW50s .177
Slavia 622 .22

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #73 στις: 28 Νοεμβρίου, 2012, 16:28:49 μμ »
δεν ασχολουμε με το συγκεκριμένο γερμανικο site  floutsos με τέτοια νοοτροπία δίχνει πόσο σέβεται τους πελάτες του , τα ξαναπαράγγειλα απο το τσέχικο το cz αντε να δουμε τι θα γίνει και με αυτους 3 mail τους έστειλα  για ακυρωση τις πρώτης παρραγελίας γιατι έκανα ενα λαθος με τα μεταφορικά προχτες και ακομα απαντηση δεν πήρα  άλλα ελπίζω να ακυρωθηκε γιατι βλέπω γκρί το layout επίσεις στο invoice που μου έστειλαν στο paypal που ακομα ουτε confirm έχει γίνει η παρραγελία ούτε φαίνετε μέσα στο site ουτε καποιο mail έλαβα  πλην το receipt του paypal ,  έχω την εντύπωση οτι θα φτύσω αίμα με δαύτους υπομονή..   πλάκα θα έχει να μου σκάσουν και τα 2 πακέτα και να πάω καμιά βόλτα τσεχοσλοβακία μετά  έτσι για διακοπές βρε παιδί μου να γνωρίσω τα μέρη P: