Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 407624 φορές)

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #45 στις: 19 Μαΐου, 2008, 22:01:39 μμ »
     Ετσι ειναι birigogos αλλα και παλι δεν ξερω αν αυτο τελικα ειναι αρκετο αλλα ουτε και γνωριζω να σου πω τι νομιζω οτι ειναι αρκετο τελικα.

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #46 στις: 21 Μαΐου, 2008, 12:35:17 μμ »
Δεν θα ασχοληθω με εθνολογικου τυπου διαφορες στην ηθική γιατι κατα τη γνωμη μου η "διαφορες" αυτες είναι εν πολλοίς τεχνητες.
 
Γεγονός είναι οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων θα γίνουν όσο διεφθαρμένοι  τους αφήνει κανείς να γίνουν. Τις τυχες ενός λαου γενικά τις καθορίζει αυτο που λέμε "αρχουσα τάξη" πνευματική, οικονομική, πολιτική κλπ.

Κατα τη γνωμη μου το μεγάλο πρόβλημα της ελλάδος δεν είναι μονο οτι η "αρχουσα ταξη" της είναι πολυ διεφθαρμενη  αλλα οτι πολλές φορες είναι κραυγαλέα αντεθνικη - χωρίς εθνικη συνείδηση. Μάλιστα ένα ακομη χαρακτηριστικό είναι ότι είναι μονοδιάστατη δηλ μόνο οικονομική με τις υπόλοιπες "ποικιλίες" απο αδύναμες ώς ανύπαρκτες.

Με άλλα λογια πιστεύω ότι άν το καλοσκεφτεί κανείς στην Ελλάδα δεν υπάρχει δημοκρατία αλλα ολιγαρχία με κοινοβουλευτικό μανδύα. Σκεφτείτε ποιο είναι το εκλογικό σύστημα, πως εκλέγονται οι βουλευτές , ποιοί τους χρηματοδοτουν και ποιοι είναι αυτοι που κρίνονται κατάλληλοι προς εκλογη - λίστες . Δείτε στην καθημερινή πράξη πως υπουργοί, βουλευτες  διαρρηγνυουν τα υματια τους (λεκτικα) για τα μεγάλα προβλήματα που μαστίσζυν το απλό πολιτη (ακριβεια , ανεργία, παιδεία ) και στη συνέχεια κανουν ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ. Πως να περάσεις νομοσχέδιο που πλήττει τα συμφέροντα αυτου που σε χρηματοδότησε όταν μάλιστα είσαι μεν βουλευτης αλλα και ανεπάγγελτος και χωρίς παιδεία με την ευρήτερη έννοια ?

Βεβαίως η διαφθορά διαχέεται απο πανω πρός τα κάτω και τελικώς τη λουζεται αυτος που δεν έχει καμμια ισχύ (αν και αυτος όλο και κάποιον θα βρεί να αυθαιρετησει)

Τι δέον γενεσθαι λοιπον ? Η μόνη ελπίδα για μενα , επειδή δέν πρόκειται τιποτα να αλλαξει στο υπάρχον συστημα είναι η Ευρωπαϊκη Ενωση η οποία τελικώς θα επιβάλλει μια κοινοβουλευτικη δημοκρατία που θα είναι μεν διεφθαρμένη αλλα θα εξασφαλίζει ενα ελάχιστο ανεκτο επιπεδο λειτουργίας- οπως στα περισσότερα δυτικα κράτη. Η άλλη λύση είναι αυτη της επανάστασης και κατάργησης της κρατουσας τάξης - λυση που έχει συμβεί αρκετες φορες στην Ιστορία (Γαλλία, Ρωσία ακόμα και στην Αγγλία ) αλλα αυτη είναι αδύνατη (λογω ΕΕ αλλα και υπερχρεωμενων μαχόμενων για την καθημερινη επιβίωση πολιτών) και κυριως απρόβλετη ως προς τα αποτλέσματα....

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #47 στις: 21 Μαΐου, 2008, 12:58:12 μμ »
Πεστα , Χρυσοστομε Stealth.
To Εκλογικο μου Βιβλιαριο ειναι Λευκο σαν το πρωτο χιονι ,και το θεωρω τιτλο τιμης και προσφορας στην Πατριδα.
Με Εκτιμηση
AR

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #48 στις: 21 Μαΐου, 2008, 15:34:45 μμ »
Εδώ έχεις κάνει σφάλμα φίλε AR. Έχουν κατέβει και οι κυνηγοί!

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #49 στις: 21 Μαΐου, 2008, 16:52:05 μμ »
Εδώ έχεις κάνει σφάλμα φίλε AR. Έχουν κατέβει και οι κυνηγοί!
+1

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #50 στις: 21 Μαΐου, 2008, 17:03:52 μμ »
Αυτό που τελικά με χαροποιεί είναι πως το παρόν forum τουλάχιστον πλειοψηφικά αποδεικνύει πως έχουμε τη "παστα" να κάνουμε σωστή χρήση του νόμου εάν προέκυπτε η άρση της απαγόρευσης του κυνηγιού με αεροβόλο.
Οι ηλεκτρονικές συζητήσεις -όπως θα έχετε διαπιστώσει από διάφορα θέματα τελευταία- έχουν βαρύτητα!
Σας θυμίζω τα διάφορα δημοσιογραφικά block, τι φασαρία προκάλεσαν στο κόσμο της πολιτικής! Στο μέλλον πιστεύω σε περισσότερα καθώς παίρνουν τη μορφή λαϊκης δημοσκόπησης αλλά και "μετρήματος" του τι είναι έτοιμοι να δεχτούν ή ακόμα-ακόμα του τι ζητούν οι πολίτες!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #51 στις: 21 Μαΐου, 2008, 19:02:36 μμ »
Με αφορμη το μηνυμα του STF εχει προστεθει και η αντιστοιχη ψηφοφορια.

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #52 στις: 21 Μαΐου, 2008, 20:23:29 μμ »
Προς Eliminator , Giorgos 200 sx.
Δεν Ψηφιζω . Νομιμοποιηση της'' καταστασης'' δεν θα δωσω με την ψηφο μου, ουτε για χαρη του ΚΕΚ.
AR

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #53 στις: 22 Μαΐου, 2008, 02:11:19 πμ »
Δικαιομα σου ειναι φιλε μου AR....αν ετσι αισθανεσαι καλα κανεις!πραγματικα...

Φιλικα.......

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #54 στις: 22 Μαΐου, 2008, 07:22:18 πμ »
Σωστά φίλε AR! Να πάμε για τουφεκιές τη μέρα των εκλογών!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #55 στις: 22 Μαΐου, 2008, 08:58:26 πμ »
Καλημέρα!!

AR τι ειναι ΚΕΚ φιλε μου;;; (κεντρο εκπαιδευτικης καταρτισης...)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #56 στις: 22 Μαΐου, 2008, 09:21:12 πμ »
ΚΕΚ= ΚρανιοΕγκεφαλική Κάκωση.(Ενίωτε Κόμα Ελλήνων Κυνηγών)

Αποσυνδεδεμένος Vardeos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 375
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #57 στις: 22 Μαΐου, 2008, 09:36:00 πμ »
Άλλη Μούφα , Χρηματιστηριακή φούσκα ή πες το όπως θες.
Αλήθεια που είναι αυτοί βρε παιδιά… ΟεΟ 
Varvata®
ΑΠΛΕΣ Εφαρμογές Τροποποιήσεις

Τον ρουφιάνο όσο και αν βαράς ΡΟΥΦΙΑΝΟΣΗΜΑ του κολλάς...

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #58 στις: 22 Μαΐου, 2008, 09:48:47 πμ »
Κομμα Ελληνων Κυνηγων ,το βαφτισανε αλλα θα συμφωνησω με την .....διαγνωση του Εliminator.
Oι επικεφαλης εκαναν και πολιτικα παιχνιδια .......τρομαρα τους .
Φιλικα
AR
H ονομασια δεν μου αρεσε ποτε.Μια κινηση τετοια πρεπει να καλυπτει ολες τις δραστηριοτητες υπαιθρου μεσα απο την πολιτικη σταση απεναντι στην ζωη και την ποιοτητα της.Οι συνειδητοποιημενοι που εχω συναντησει ακολουθουν ουσιαστικα την Επικουρεια φιλοσοφικη σχολη για να
''επιβιωσουν'' στην Ελληνικη πραγματικοτητα. 

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #59 στις: 23 Μαΐου, 2008, 11:39:27 πμ »
Δεν θα ασχοληθω με εθνολογικου τυπου διαφορες στην ηθική γιατι κατα τη γνωμη μου η "διαφορες" αυτες είναι εν πολλοίς τεχνητες.
 
Γεγονός είναι οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων θα γίνουν όσο διεφθαρμένοι  τους αφήνει κανείς να γίνουν. Τις τυχες ενός λαου γενικά τις καθορίζει αυτο που λέμε "αρχουσα τάξη" πνευματική, οικονομική, πολιτική κλπ.

Κατα τη γνωμη μου το μεγάλο πρόβλημα της ελλάδος δεν είναι μονο οτι η "αρχουσα ταξη" της είναι πολυ διεφθαρμενη  αλλα οτι πολλές φορες είναι κραυγαλέα αντεθνικη - χωρίς εθνικη συνείδηση. Μάλιστα ένα ακομη χαρακτηριστικό είναι ότι είναι μονοδιάστατη δηλ μόνο οικονομική με τις υπόλοιπες "ποικιλίες" απο αδύναμες ώς ανύπαρκτες.

Με άλλα λογια πιστεύω ότι άν το καλοσκεφτεί κανείς στην Ελλάδα δεν υπάρχει δημοκρατία αλλα ολιγαρχία με κοινοβουλευτικό μανδύα. Σκεφτείτε ποιο είναι το εκλογικό σύστημα, πως εκλέγονται οι βουλευτές , ποιοί τους χρηματοδοτουν και ποιοι είναι αυτοι που κρίνονται κατάλληλοι προς εκλογη - λίστες . Δείτε στην καθημερινή πράξη πως υπουργοί, βουλευτες  διαρρηγνυουν τα υματια τους (λεκτικα) για τα μεγάλα προβλήματα που μαστίσζυν το απλό πολιτη (ακριβεια , ανεργία, παιδεία ) και στη συνέχεια κανουν ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ. Πως να περάσεις νομοσχέδιο που πλήττει τα συμφέροντα αυτου που σε χρηματοδότησε όταν μάλιστα είσαι μεν βουλευτης αλλα και ανεπάγγελτος και χωρίς παιδεία με την ευρήτερη έννοια ?

Βεβαίως η διαφθορά διαχέεται απο πανω πρός τα κάτω και τελικώς τη λουζεται αυτος που δεν έχει καμμια ισχύ (αν και αυτος όλο και κάποιον θα βρεί να αυθαιρετησει)

Τι δέον γενεσθαι λοιπον ? Η μόνη ελπίδα για μενα , επειδή δέν πρόκειται τιποτα να αλλαξει στο υπάρχον συστημα είναι η Ευρωπαϊκη Ενωση η οποία τελικώς θα επιβάλλει μια κοινοβουλευτικη δημοκρατία που θα είναι μεν διεφθαρμένη αλλα θα εξασφαλίζει ενα ελάχιστο ανεκτο επιπεδο λειτουργίας- οπως στα περισσότερα δυτικα κράτη. Η άλλη λύση είναι αυτη της επανάστασης και κατάργησης της κρατουσας τάξης - λυση που έχει συμβεί αρκετες φορες στην Ιστορία (Γαλλία, Ρωσία ακόμα και στην Αγγλία ) αλλα αυτη είναι αδύνατη (λογω ΕΕ αλλα και υπερχρεωμενων μαχόμενων για την καθημερινη επιβίωση πολιτών) και κυριως απρόβλετη ως προς τα αποτλέσματα....
ειναι πρωτη φορα που διαβαζω κατι και ειναι σαν καποιος να το εχει γραψει -λιγο πιο εξευγενισμενα -διαβαζωντας το μυαλο μου :o
μπραβο ρε φιλε εχεις μια θαυμαστη-για μενα -ικανοτητα ναπρενας τις σκεψεις σου μεσα απο ενα πληκτρολογιο  τινα πω  :o
τελικα ειναι πολυ ομορφο πραγμα το φορουμ αυτο -πολυ παραπανω απο τη <<λοξα>> για το αεροβολο
χαιρομαι που ειμαι μελος αυτης της παρεας  :) :) :) :) :)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!