Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 414442 φορές)

Αποσυνδεδεμένος airgun320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 400
    • www.razorsteam.bravehost.com
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #60 στις: 03 Ιουνίου, 2008, 17:16:28 μμ »
 Διαβάζοντας όλες της σελίδες προσεκτικά
Δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν κάνει κάποιος μια αρχή…
Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα μόνο να κερδίσουμε
Σίγουρα γεια να μπει ένας νόμος να ψηφιστεί στην βουλή ,
Έχει πολλές διαδικασίες και ιδικά στην Ελλάδα είναι ιστορία, οδύσσεια θα έλεγα..
Άντε λοιπόν ας κάνουμε μια αρχή όλοι μαζί
Ας ξεκινήσουμε την αντίστροφη μέτρηση εγώ προσωπικά είμαι διατιθέμενος
Να κάνω ότι περνά από χέρι μου  γεια να (σπρώξω) την κατάσταση έστω και ελάχιστα.
Γεια φανταστείτε να το κάνουμε όλοι μαζί! Ίσως να κάνουμε το πρώτο βήμα μας…

ΥΓ:Δεν ονειροπολώ, ελπίζω.
ΥΓ2:Ας αρχίσει κάποιος που να έχει τις κατάλληλες γνώσης περί του θέματος
Να μας  πληροφορήσει γεια το χρειάζεται να κάνουμε

Φιλικά Μάνος   
Μανος

" Κλέφτης και Αμαρτωλός "

www.razorsteam.bravehost.com

http://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c
( Αφιερωμένο ) ...

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #61 στις: 11 Ιουνίου, 2008, 12:00:57 μμ »
pistevo oti to kinigi me aerovolo stin ellada tha itan simadiko gia tin katapolemisi epivlavon! kanenas kinigos den pai na agorasi fisigia kaina kinigisi karakaxes kourounes k.l.p!!! gia afto to logo tha itan poli simadiko na epitrapi stin ellada!!!kai den katalaveno ton logo pou den epitreprte les kai an theli kapiosna kani zimia sto kinigi den borouse na ta kani me to liokano(pou kani magaliteri zimia)!!!
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #62 στις: 12 Ιουνίου, 2008, 12:34:19 μμ »
θελω να επιτρπει οχι γιατι ειμαι κανας φανατηκος κυνηγος (μικρος ημουν....)
απλα πιστευω οτι ειτε σαν εξασκηση ειτε σαν μικροτερη καταστροφη ειτε ακομα μεσω της παρεας εχουμε ανταγωνιστηκοτητα 
ειναι καλο να μπορεις να βγεις στον καμπο με το αεροβολο και να μην νιωθεις σαν κακοποιος τωρα απο κει και περα ειναι και αλλα που δεν μου ερχονται (π.χ. επιβλαβη τρωκτικα και αλλα)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος dragon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #63 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 20:50:19 μμ »
egw pisteuw pws epidi oi ellines kinigoi kata 90% einai an8rwpoi kathisterimenoi pou den sevonte oute sto elaxisto tin fush,an epitrapei to kinigi me aerovolo den tha meinei tpt petoumeno giati fusika to aerovolo einai a8oruvo :D

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #64 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 21:23:48 μμ »
φιλε  dragon μαλλον δεν εισαι κυνηγος, γιατι αν ησουν θα ηξερες οτι κατι τετοιο δεν συμβαινει. Τωρα γιατι χαρακτηριζεις τους κυνηγους καθυστεριμενους μαλλον οφειλετε σε δικο σου προβλημα. φιλικα Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος airgun320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 400
    • www.razorsteam.bravehost.com
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #65 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 21:29:00 μμ »
Συμφωνώ με τον φίλο jopa
+1
Μανος

" Κλέφτης και Αμαρτωλός "

www.razorsteam.bravehost.com

http://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c
( Αφιερωμένο ) ...

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #66 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 22:08:11 μμ »
Φιλε Dragon έχεις δίκιο για τους καθυστερημένους έλληνες κυνηγούς, όμως πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί οι καθυστερημένοι δεν περιμένουν να επιτραπεί το κυνήγι για να κάνουν τις καταστροφές τους. Αν το κυνήγι επιτραπεί απλά θα επιρτέψει στους υπόλοιπους να χαρούν στο κυνήγι με το αγαπημένο τους όπλο με σεβασμό και σε αρμονία με τη φύση. Σιχαίνομαι τους ανεγκέφαλους καταστροφείς όσο εσύ και συμμερίζομαι τις απόψεις σου για αυτή την ομάδα των "κυνηγών" της μαγκιάς και της περιφρόνησης της φύσης.
Φιλικά,
Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #67 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 22:27:57 μμ »
ΦΙΛΕ ELIMINATOR ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΛΑΘΡΟΘΥΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!! ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #68 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 22:36:32 μμ »
Έχεις δίκιο φίλε Jopa γι αυτό και έγραψα τα παραπάνω.

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #69 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 22:52:17 μμ »
Θα ηθελα απο τον dragon αν εχει την καλοσυνη να δημοσιοποιησει τα στοιχεια της ''μελετης'' βασει της οποιας η
συντριπτικη πλειοψηφια των κυνηγων ειναι καθυστερημενοι...Επισης βασει ποιων στοιχειων και ερευνων εφθασε στο συμπερασμα οτι η χρηση αεροβολου για κυνηγετικους σκοπους θα συντελεσει δραματικα στην εξαφανιση της
Ελληνικης πανιδας τριχωτης και φτερωτης..
Ενας καθυστερημενος
AR
ΥΓ
Γιατι ο κυνηγος συνδεεται με τον λαθροθηρα δεν το καταλαβα ποτε μου.Ισως η απαντηση να καλυψει και τις αποριες των jopa ,airgun 320.

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #70 στις: 17 Ιουνίου, 2008, 01:59:20 πμ »
δεν ξερω φιλε dragon, εαν εκανες τον κοπο να κοιταξεις ολο το θεμα και να διαβασεις ολες τις παραθεσεις απο την αρχη, γιατι το σχολιο σου δεν αρμοζει της νοοτροπιας των συζητητων εδω. Θα δεις μεσα στο φορουμ (με ελαχιστες εξαιρεσεις) συνειδηση και πειθαρχια, μεχρι και απεχθεια προς το κυνηγι.

Τωρα, εαν εννοεις οτι η αλλαγη της νομοθεσιας θα επιτρεψει στον καθε καθυστερημενο να παρει ενα αεροβολο και να λεει οτι ειναι κυνηγος, τοτε αυτο ειναι αλλη υποθεση. Θελω να πιστευω ομως οτι υπαρχει 'στοφα' απο ανθρωπους σοβαρους, με καλη θεληση για την πανιδα και χλωριδα του τοπου και την σωστη της εκμεταλλευση ωστε να αποτελει πηγη διασκεδασης και χαρας αλλα και κληρονομια στην επομενη γενια.

αυτους στους οποιους αναφερεσαι ειναι μαλλον η ιδια φυλη που αναβει τις φωτιες, χτιζει τα παρανομα και αυθερετα, πεταει τα σκουπιδια οπου τους καπνισει, βαρανε τους λαγους με λαμπα την ανοιξη, πετανε δυναμιτες στη θαλασσα (και που και που ριχνουν και κανενα στην αδερφη τους  ;D). Δεν νομιζω ομως οτι αντιπροσωπευουν το 90% των ελληνων κυνηγων. Μαλλον αντιπροσωπευουν το 90% των εγγληματων που αποδιδονται σε ελληνες κυνηγους.

Και μη μου συγχιζεις τους φιλους με τετοιες συντριπτικες δηλωσεις :D

Φιλικα

Μπιριγκογκος

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #71 στις: 17 Ιουνίου, 2008, 08:22:53 πμ »
Παρακαλώ ηρεμία!
dragon σε παρακαλώ όπως αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς άμεσα σε μέλη του forum ή σε μεγάλες ομάδες ανθρώπων στις οποίες ίσως ανήκουν και κάποιοι από εμάς. Κατανοώ ένα μέρος "χιουμοριστικής" διάθεσης τόσο σε εσένα όσο και στον Μπιριγκόγκο (με τη γλαφυρή περιγραφή...) και θελω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό θέμα.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
Καλή συνέχεια,
pri3st

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #72 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 19:20:58 μμ »
Γεια σε ολους!
Δεν ειμαι κυνηγος και ουτε μου αρεσει το κυνηγι. Τουλαχιστουν στην μορφη που ειναι τωρα.
Με αεροβολο σιγουρα θα μου αρεσε γιατι νομιζω τοτε θα μπορουσα να το δω και σαν ''Σπορ"". Απο την στιγμη που κανενας πλέον δεν κυνηγαει για να ζησει, αυτος θα πρεπει να ειναι ο σκοπος μας ενα σπορ.
Αγαπω την σκεψη μια βολη! ενας στοχος!
Παρα πολυ φιλοι μου ειναι κυνηγοι και οι περισσότεροι (δυστυχώς)  ειναι δεσμιοι του: Γεμισα τον καταψηκτη απο ορτικια, τριγωνια, γουρουνια και οτι ποθει ο καθενας. Και το άσχημο ειναι οτι συνηθως ο καταψυκτης παραμενει ως εχει μεχρι την επομενη σεζον.
Το δυστυχως το λεω γιατι αυτοι εχουν χασει την μαγεια για μενα της συγκέντρωσης πριν τη βολη την αναμονη και ολη την απολαυση μιας βολης!
Ενδιαφερονται για το καφενειο και το εγω πηρα τοσα!
Φυσικα αυτοι ειναι και ο λογοι που νομιζω οτι το κυνηγι με αεροβολο θα αλαξει προς τον καλύτερο την νοοτροπια πολων κυνηγων.
Γατι αν στο καφενειο η συζητηση δεν ειναι για το πηρα τοσα, αλλα για την τελεια βολή στο καιριο σημειο, σιγα σιγα θα αλαξει η νοοτροπια και στα λειοκανα.
Δεν εχω ριξει ποτέ με το αεροβόλο μου εδω και πολλα χρόνια εναντίων θηράματος. Και αυτο γιατι πιστευω οτι πρεπει να κανουμε αυτο που πολλοί προανεφεραν , να κανουμε το κρατος να μας εμπιστευθεί.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #73 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 20:21:12 μμ »
Φιλε Sniperman
Θα συμφωνησω με την εμπεριστατωμενη αναλυση σου, που βασιζεται στην πραγματικοτητα.
Θα μου επιτρεψεις να αναφερω καποιες αποψεις.
Το κυνηγι και γενικοτερα οι οποιες δραστηριοτητες υπαιθρου ειναι για καποιους φυσικο ενστικτο και τροπος ζωης.
Μια βολη ενας στοχος ειναι πολυ σωστο αλλα το επεκτεινω σε οποιαδηποτε μορφη οπλου.
Το Κρατος θα πρεπει να εμπιστευθει πρωτο εμας και να μην μας θεωρει εν δυναμει αναξιους.Ο ρολος του πρεπει να ειναι ο ελεγχος και η καλη λειτουργια του συστηματος και οχι οι απαγορευσεις.....
Με εκτιμηση
AR   

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #74 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 20:26:01 μμ »
Φιλε Sniperman
Θα συμφωνησω με την εμπεριστατωμενη αναλυση σου, που βασιζεται στην πραγματικοτητα.
Θα μου επιτρεψεις να αναφερω καποιες αποψεις.
Το κυνηγι και γενικοτερα οι οποιες δραστηριοτητες υπαιθρου ειναι για καποιους φυσικο ενστικτο και τροπος ζωης.
Μια βολη ενας στοχος ειναι πολυ σωστο αλλα το επεκτεινω σε οποιαδηποτε μορφη οπλου.
Το Κρατος θα πρεπει να εμπιστευθει πρωτο εμας και να μην μας θεωρει εν δυναμει αναξιους.Ο ρολος του πρεπει να ειναι ο ελεγχος και η καλη λειτουργια του συστηματος και οχι οι απαγορευσεις.....
Με εκτιμηση
AR   



  Σωστα. Δυστυχως το Ελληνικο κρατος οτι δεν κατανοει η δεν μπαινει καν στον κοπο να κατανοησει το απαγορευει. Η πιο ευκολη λυση βλεπετε... 
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Ιουνίου, 2008, 20:43:22 μμ από Konstantin »