Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου  (Αναγνώστηκε 74777 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #15 στις: 20 Απριλίου, 2010, 14:43:19 μμ »
Ρε xenofon ειναι πιστο αντιγραφο μπερετας γιαυτο νομιζω εγινε η φαση.καλη τυχη tsou αν και πιστευω θα αθωοθεις.Ρωτησα ενα γνωστο αστηνομικο τι να κανω για την δικη μου περιπτωση.Μου ειπε οτι πρεπει να παω στο αστ τμημα της περιοχης μου και να κανω μια βεβαιωση μονιμης κατοικιας και της διαδρομης που κανω συνηθως οταν το εχω στο αμαξι.Αφου δηλωθει το διαμετρημα η μαρκα του με τον αριθμο του, μαζι με την αποδειξη αγορας μπορω να το φερω στο αμαξι στον χωρο αποσκευων για την συγκεκριμενη διαδρομη που δηλωσα.Ετσι μου ειπε.
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #16 στις: 20 Απριλίου, 2010, 14:49:30 μμ »
Επισης σε καθε ελενχο ενημερωνεις οτι εχεις αεροβολο μαζι σου και οτι ειναι ασφαλισμενο πισω στο χωρο αποσκευων
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος apollo99

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 245
  • ------ΕΛΕΥΣΙΣ-----
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #17 στις: 20 Απριλίου, 2010, 15:05:32 μμ »
εμενα που δεν χωραει ,οπως ειναι με  την θηκη του στο πορτ-μπαγκαζ ?    :o
anics skif a-3000 LB
anics 101-M
diana 21
weihrauch hw100


"You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed, and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland, and I show you just how deep the rabbit hole goes."

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #18 στις: 20 Απριλίου, 2010, 15:16:04 μμ »
αλλαξε αμαξι :D
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #19 στις: 20 Απριλίου, 2010, 15:19:56 μμ »
Εγώ πάντως αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο θα στρεφόμουν δικαστικά εναντίον των οργάνων γιατί το όπλο δεν είναι απομίμηση αλλά αεροβόλο κ γιατί δεν υπάρχει δελτίο κατοχής για αεροβόλα, επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι κ μέλος σκοπευτικού συλλόγου για την κατοχή του. Κ νομίζω ότι έχεις κάθε δικαίωμα να το μεταφέρεις από το ένα σπίτι σου στο άλλο ή πιθανότοτα κ προς κάποιον αγοραστή ή για σέρβις ή για οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων. Θα μπορούσες να τους κατηγορήσεις για παράβαση καθήκοντος, υπερβάλλοντα ζήλο κ άγνοια νόμων κ να ζητήσεις την ηθική κ οικονομική ικανοποίησή σου, ψυχική οδύνη κ τα ρέστα...
Σωστα ολα αυτα αλλα μετα την συμβουλη δικηγορου μην πας για μαλλι & φυγεις κουρεμενος
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος apollo99

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 245
  • ------ΕΛΕΥΣΙΣ-----
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #20 στις: 20 Απριλίου, 2010, 15:24:03 μμ »
 ;)
anics skif a-3000 LB
anics 101-M
diana 21
weihrauch hw100


"You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed, and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland, and I show you just how deep the rabbit hole goes."

Αποσυνδεδεμένος avalanche

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • i like to shoot things
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #21 στις: 20 Απριλίου, 2010, 16:09:32 μμ »
Όπως αναφέρει ένα μέλος το κλειδί είναι στη ρέπλικα, γιατί ο νόμος είναι ξεκάθαρος
για τα αεροβόλα!!!
Προς τα πίσω? Ούτε Βήμα!!! Ούτε καν για να πάρεις Φόρα!!!

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #22 στις: 20 Απριλίου, 2010, 20:02:10 μμ »
Απο το κατηγορητήριο φαίνεται οτι πρόκειται για άγνοια των αστυνομικών οργάνων και ακόμη μεγαλύτερη του εισαγγελέα. Αν για το πολίτρη δεν νοείται άγνοια νόμου, φαντασθέιτε για τους εισαγγελέις......ήμαρτον..
τα περι ρεπλικάς δεν μου φαίνονται οτι ευσταθούν. Οταν δίνεται ΑΔΕΙΑ εισαγωγής για αεροβόλο που ΜΟΙΑΖΕΙ με πραγματικό είναι γνωστο στα "οργανα".
Τελος πάντων επειδή ζουμε στην χώρα του παραλόγου, αν θέλεις βοήθεια φίλε tsou, μπορούμε να σου συστήσουμε δικηγόρους εξειδικευμένους στα θέματα όπλων. Στειλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #23 στις: 20 Απριλίου, 2010, 20:06:29 μμ »
H κατάληξη αυτής της υπόθεσης έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όλους μας, αφού μπορεί να αποτελέσει δεδικασμένο για μελλοντικές περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #24 στις: 20 Απριλίου, 2010, 20:12:14 μμ »
H κατάληξη αυτής της υπόθεσης έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όλους μας, αφού μπορεί να αποτελέσει δεδικασμένο για μελλοντικές περιπτώσεις.


Φυσικα..
εγω απο καιρο σκέφτομαι να αλλάξω χόμπι/ασχολία.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #25 στις: 20 Απριλίου, 2010, 21:27:29 μμ »
Απο το κατηγορητήριο φαίνεται οτι πρόκειται για άγνοια των αστυνομικών οργάνων και ακόμη μεγαλύτερη του εισαγγελέα. Αν για το πολίτρη δεν νοείται άγνοια νόμου, φαντασθέιτε για τους εισαγγελέις......ήμαρτον..
τα περι ρεπλικάς δεν μου φαίνονται οτι ευσταθούν. Οταν δίνεται ΑΔΕΙΑ εισαγωγής για αεροβόλο που ΜΟΙΑΖΕΙ με πραγματικό είναι γνωστο στα "οργανα".
Τελος πάντων επειδή ζουμε στην χώρα του παραλόγου, αν θέλεις βοήθεια φίλε tsou, μπορούμε να σου συστήσουμε δικηγόρους εξειδικευμένους στα θέματα όπλων. Στειλε πμ.

Απο τα άρθρα που εχουν βάλει στο κατηγορητήριο όντως φαίνεται να εχουν άγνοια.
Αλλα το περι ρεπλικας πιθανών να ισχυει. Το οτι πωλείτε απο έμπορο δεν συνεπαγη οτι μπορεί να αγοραστεί χωρίς αδεια.
Αν και δεν εχουν βαλει το  αρθρο στο κατηγορητήριο :-\ αλλα αναφέρουν οτι ειναι ρεπλίκα πυροβόλου.
Τι να πεις...... ΕΛΛΑΔΑ........ 
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #26 στις: 20 Απριλίου, 2010, 21:35:58 μμ »
Και τις θορυβοδες εξατμησεις που βαζουν στα παπια και οχι μονο καποιος τις εισαγει και πουλαει νομιμα,αλλα απαγορευωνται!
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #27 στις: 21 Απριλίου, 2010, 00:03:48 πμ »
Ρε συ Πάνο, μήπως ξέρεις να μου πεις που μπορώ να βγάλω άδεια κατοχής για 2 airsoft beretta 92? Πολύ θα χαιρόμουν να πάρω σοβαρή απάντηση σ' αυτό το ερώτημά μου... Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να πάρω ένα 55 Ekol ES 4.5 cal CO2. Πως μπορώ να είμαι βέβαιος ότι δε μοιάζει με κάποιο πυροβόλο ώστε να μη βρεθώ στη φυλακή, Σάββα? Ας αφήσουμε όμως τα αστεία. Το πιστόλι μπήκε στη χώρα μας σαν αεροβόλο κ πουλήθηκε σαν τέτοιο. Το παληκάρι αγόρασε αεροβόλο. Η ομοιότητά του με κάποιο πυροβόλο έχει δευτερεύουσα σημασία. Κ ο αγοραστής δεν έχει καμία υποχρέωση να γνωρίζει όλα τα πυροβόλα όπλα πριν προβεί στην αγορά ενός αεροβόλου. Σε τελική ανάλυση ο αγοραστής - κάτοχος είναι ο λιγότερο υπεύθυνος κ ο τελευταίος κρίκος μιας αλυσίδας παραβατών από τον αστυνομικό που δε συνέλαβε τον έμπορο όπλων  ;D, τον έμπορο που διατηρεί μεγάλο αριθμό παράνομων όπλων στο μαγαζί του μέχρι τον τελωνειακό υπάλληλο που επέτρεψε την εισαγωγή. Αυτό το θέατρο του παραλόγου όμως, είναι η ανταμοιβή για τις επιλογές μας... ξέρετε, αυτές που κάνουμε κάθε 4ετία... :-[ :'( >:(

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #28 στις: 21 Απριλίου, 2010, 00:15:38 πμ »
και αν δεν κανω λαθος μιλαμε για την εκδοση της berreta που ειναι απο πλαστικο, φανταστειτε  να ειχε το μεταλλικο αντιγραφο berreta της umarex ο φιλος.
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #29 στις: 21 Απριλίου, 2010, 00:40:28 πμ »
Διαβάζω με περίσσια προσοχή όλα αυτά που έχουν γραφτεί.Το συμπέρασμά μου είναι ότι πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση που δεν ορίζει την νόρμα των πραγμάτων.
Παλαιότερα στα χρόνια της αεροβολιστικής μου "αθωότητας" είχα κάνει την μεγαλειώδη βλακεία να μετακινούμαι στο κέντρο της Αθήνας με δύο αεροβόλα τουφέκια χωρίς θήκη,στο πίσω κάθισμα.Στο πορτ-μπαγκάζ είχα και ένα Crosman 357 καθώς και ένα Beretta 92FS.Σε κάποιο φανάρι(συγκεκριμένα στους πύργους των Αθηνών),έρχεται δίπλα μου ένα KIA Sportage περιπολικό και σταματάει δίπλα μου στο φανάρι.Τυχαία κοίταξε ένας από τους αστυνομικούς μέσα από το παράθυρο,και του "έφυγε η πυτιρίδα"!!!
Αμέσως κατέβηκαν όλοι κάτω,με κατέβασαν κάτω,μου έβαλαν χειροπέδες και βούρ για το τμήμα.Αφού έγινε εξακρίβωση των στοιχείων μου,μου είπαν πώς πρέπει να μεταφέρω τα όπλα με τον σωστό τρόπο και μου είπαν να πάω στο καλό.Εννοείται ότι πήρα και τα όπλα μου πίσω.
Τι θέλω να πώ μ'αυτό?Ότι μέχρι ένα σημείο και οι αστυνομικοί την δουλειά τους κάνουν(που μέσα σ'αυτήν είναι να παρουσιάζουν και κάποιο έργο στους ανώτερους)και σταματάει εκεί η ιστορία.
Η συγκεκριμένη περίπτωση του φίλους μας,πιστεύω ότι συγκαταλέγεται στις λεγόμενες "κακιές στιγμές"(και δική του,αλλά και των αστυνομικών)και είμαι σίγουρος ότι ενώπειον του δικαστηρίου δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα.
Έχει τύχει από την περίοδο που άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά με το αεροβόλο,να δεχθώ τρείς ελέγχους στο δρόμο.
Η πρώτη ήταν πηγαίνοντας σε αγώνα στα Γρεβενά,όπου λίγο έξω από τα Μετέωρα,σε έλεγχο που μου έγινε,αφού τους είπα ότι πάω σε αγώνες σκοποβολής,όχι μόνο δεν μου είπαν τίποτα,αλλά μου ευχήθηκαν και καλή επιτυχία.
Η δεύτερη και η τρίτη ήταν στην Αθήνα,πηγαίνοντας πρός το σκοπευτήριο.Στην πρώτη περίπτωση ήταν λίγο πιό σχολαστικοί από την δεύτερη,αλλά όλα καλά,
Την δεύτερη μάλιστα,όταν άνοιξα την βαλίτσα για να τους δείξω το όπλο,το έβγαλαν και το χάζευαν και είπαν ότι καλά θα ήταν,να είχαν χρόνο να πέρναγαν μιά βόλτα από το σκοπευτήρι να το έριχναν.
Αφήστε δε και τις φορές που έχουν έρθει στο σκοπευτήριο πόσες φορές και όχι μόνο δεν "ψαχνόντουσταν",αλλά πιάνουμε και την κουβέντα.
Όπως έγραψα και σε άλλο μήνυμα,όλα είναι θέμα προσέγγισης και χειρισμού της κατάστασης.