Αποστολέας Θέμα: Αυτοφωρο και δικασιμος.  (Αναγνώστηκε 95419 φορές)

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #60 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 15:21:36 μμ »
Φιλε tarras δεν εχουμε κατι προσωπικο με τον κυριο Μangusta απλα ο τροπος που τα λεει χωρις να αφηνει να πεσει τιποτα κατω καπου (ενοχλει).
Καπου καπως εν μερει εχει δικιο αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι κανει ο κυριος Mangusta το κανει οπως οριζει ο νομος, δεν υπαρχει ασφαλτος ανθρωπος οπως ειπε και η Ανζελα.
Για την οπλοφοβια του κοσμου ευθυνη ισως εχουν και τα οργανα της ταξης γιατι σε πολες περιπτωσεις τα χρησημοποιησαν λαθος(με τραγικα αποτελεσματα).
Φιλε tarras μπορω να βγαλω αδεια κυνηγιου να παρω ενα οπλο(κυνηγητικο) και να παω και σε χωραφι και σε ακατοικητη περιοχη να ριχνω ειτε να κυνηγω αρκει να επιτρεπεται στη περιοχη αυτη το κυνηγι,δεν καταλαβαινω γιατι να μην μπορω με το αεροβολο μου, επειδη δεν πληρωσα στο κρατος ξεχωριστη αδεια.
Ε δεν θα παω και στο Ζαπειο να ριχνω με το αεροβολο μου, και ουτε στην επαρχεια θα παω στην πλατεια του χωριου μου να ρινω, υπαρχουν πολα σημεια να το κανουμε αυτο, οπως υπαρχουν και πολα μερη που πανε τα πουλακια να τραγουδησουν και οι ανθρωποι για χορτα.
Για τους νομους τωρα υπαρχουν διαφορες επαρχειας Αθηνας ενα μικρο παραδειγμα ας πουμε με το δακτυλιο, εμεις εδω οπως και σε πολες πολεις δεν ισχειει.
Φιλε μου ναι υπαρχουν και καποιοι καφροι αναμεσα μας αλλα δεν ειμασται ολοι,το οπλο απο μονο του δεν σκοτωνει αυτος που το κρατα ειναι ο υπευθηνος για το αποτελεσμα, και μην ξεχνας το οτι ζουμε σημερα ελευθεροι το χρωσταμε και στα οπλα.
Το τι κοιτα η πλοιοψηφια στην Ελλαδα πως το εβγαλες εκανες κανενα γκαλοπ, μηπως αναφερεσαι σε αλλη πολη(USA).
Η νοοτροποια μπορει να κατεχει καποιους οχι ολους.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #61 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 17:00:56 μμ »
  Αγαπητε μου Στεφανε (einhorn).ορθως ανεφερες οτι τα πραγματα ειναι αυστηρα και δε θα πρεπει να εθελοτυφλουμε χρησιμοποιωντας ημιμετρα η προσπαθωντας να ξεγελασουμε τις αρχες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειδαμε τι αποτελεσμα θα υπηρχε παρουσια ενος τετοιου ημιμετρου πχ ταυτοτητα σκοε η συλλογου,οποτε θεωρω οτι η παρατηρηση σου δεν εχει εφαρμογη στην παρουσα κατασταση!εχω επισης την εντυπωση πως η ποινη που επιβληθηκε ηταν η ελαχιστη οποτε υπηρχε περιθωριο ελαστικοτητας που ομως δεν εξαντληθηκε στο επακρο.Ισως με μια ταυτοτητα ,και τονιζω το ισως,τα πραγματα να ηταν ακομη καλυτερα για το φιλο.
  βεβαιως εξαιρω την παροχη βοηθειας που ανακοινωσες καθως συμβαλλει στο κλιμα αλληλεγγυης που θα επρεπε να διεπει ολους μας, προσβλεποντας σε αυτα που θα επρεπε να εχουμε και οχι στα ελαχιστα που εχουμε τωρα

                                                           φιλικα προς ολους

Φίλε snipAIR,
όπως έγραψα στο παρόν θέμα και προγενέστερα το σχόλιο μου δεν είχε καμία μομφή προς καμία πλευρά. Επεσήμανα μια διαπίστωση πως πολλές φορές μέλη που έχουν την τάση να επιμένουν στο "γράμμα" του Νόμου αντιμετωπίζονται από άλλα μέλη επιθετικά (όχι ακραία) με αποτέλεσμα να απαιτείται μια παρέμβαση για να τηρηθούν οι ισσοροπίες.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό ΟΛΩΝ των πλευρών και σίγουρα οποιαδήποτε ενίσχυση έχουμε προς όφελος μας (π.χ. σκοπευτική ταυτότητα) ακόμη και ως ημίμετρο είναι προς συμφέρον μας. Πρέπει να είναι σαφές όμως πως είναι ημίμετρο και δεν είναι απόλυτο πως θα προστατευτείς. Πρέπει ΠΑΝΤΟΤΕ να είμαστε προσεκτικοί στις επιλογές μας.
Προς τιμήν του ο basilzog μοιράστηκε το πρόβλημα του μαζί μας για να παραδειγματιστούμε, να είμαστε προσεκτικότεροι αλλά και έρθουν και πάλι στην επιφάνεια τα προβλήματα στη χρήση του αεροβόλου. Αυτός ήταν και ο λόγος που σχολίασα, όχι για να συγκρίνω καταστάσεις αλλα να υπενθυμίσω τα προβλήματα που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε σε κάθε περίπτωση.

Διακρίνω ένα πνεύμα αλληλεγύης από διαφόρα μέλη απέναντι σε μία καθαρά παραβατική κίνηση,και το πιό δυσάρεστο είναι ότι εκπρόσωπος(?) του ΑΟΦΑ(που να σημειωθεί ότι τελεί ακόμα υπό σύσταση)δηλώνει ότι θα σταθεί δίπλα στον κύριο basilzog και δεν καταλαβαίνω υπό ποιά ιδιότητα.
Του σκοπευτικού συλλόγου;(γιατί τέτοιος δεν είναι).
Του κοινωνικού φορέα απανταχού κατετρεγμένων και χριζόντων αμνηστίας;
Του φιλανθρωπικού ιδρύματος;
Μήπως να ξεκινήσουμε και απεργία πείνας;
Συγγνώμη για το έντονο ύφος αλλά είναι ανήκουστο το να παραβαίνουμε το Νόμο και να "ζητάμε και τα ρέστα".

Στο μέλος mangusta που έχει εκφράσει την επιθυμία να βοηθήσει με τη παρουσία του το χώρο του αεροβολισμού θέλω να πω πως αρκετά από τα σχόλια του έχουν έμεσσες αναφορές σε άλλα μέλη με σκοπό τι, την έκθεση; Δεν είναι αυτός ο τρόπος να προσφέρεις βοήθειες ή πληροφόρηση. Μπορεί σε ένα βαθμό να έχει δίκιο στα γραφόμενα του αλλά αν οι σκοποί του είναι αγνοί τον παροτρύνω να συνεχίσει τη γλώσσα της αλήθειας αλλάζοντας το ύφος της γραφής του, αλλιώς θεωρώ πως παίζει μαζί μας και το ενδιαφέρον του δεν είναι ειλικρινές.
Αν δε κάνει τίποτα από τα παραπάνω και πάλι η παρουσία του στο forum είναι χρήσιμη για τη συγκομιδή συμπερασμάτων. Του δίνεται πάντα η ευκαρία να διαψεύσει ή να επαληθεύσει τον εαυτό του.
Αναφέρθηκε στην ιδιότητα του συλλόγου ΑΟΦΑ. Παραθέτω το άρθρο 4 του καταστατικού μας με κάποιες από τις παραγράφους του.

Άρθρο 4: Σκοποί

Σκοποί του Σωματείου είναι:

§      Προώθηση, διάδοση και ανάπτυξη της Αθλητικής Σκοποβολής με Αεροβόλα Όπλα.

§      Συστηματική καλλιέργεια και ανάπτυξη των δυνατοτήτων των μελών του Σωματείου για τη συμμετοχή τους σε αθλητικούς αγώνες.

§      Κοινωνική και ηθική εξύψωση των μελών του Σωματείου σύμφωνα με τις γενικές αρχές του αθλητισμού.

§      Ίδρυση σκοπευτηρίου για άσκηση Αθλητικής Σκοποβολής με αεροβόλα όπλα.

§      Διοργάνωση αγώνων αθλητικής σκοποβολής με συμμετοχή των μελών του σωματείου ή άλλων μελών αντίστοιχων σωματείων, συλλόγων, συνδέσμων και ομίλων, καθώς και η διοργάνωση ανοικτών αγώνων αλλά και με πρόσκληση προς άλλους αθλητές αγωνισμάτων τελούμενων με αεροβόλα όπλα καθώς επίσης και η συμμετοχή των μελών του σωματείου σε διεθνείς αγώνες αεροβόλων όπλων.

§      Συμμετοχή των μελών του Σωματείου σε σεμινάρια, συνέδρια, εκθέσεις και αθλητικούς αγώνες σκοποβολής με αεροβόλο όπλο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.



Ελπίζω να σεβαστεί και να εκτιμήσει την επικύρωση εκ μέρους της πολιτείας (αν και εφ'όσον ο σύλλογος λάβει την έγκριση). Το πως θα επιτευχθούν αυτοί οι σκοποί είναι η δική μας δουλειά, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούνται πάντοτε οι πεπατημένες, αρκεί να χρησιμοποιούνται όλα τα έννομα μέσα.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #62 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 17:05:46 μμ »
  Αγαπητε μου Στεφανε (einhorn).ορθως ανεφερες οτι τα πραγματα ειναι αυστηρα και δε θα πρεπει να εθελοτυφλουμε χρησιμοποιωντας ημιμετρα η προσπαθωντας να ξεγελασουμε τις αρχες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειδαμε τι αποτελεσμα θα υπηρχε παρουσια ενος τετοιου ημιμετρου πχ ταυτοτητα σκοε η συλλογου,οποτε θεωρω οτι η παρατηρηση σου δεν εχει εφαρμογη στην παρουσα κατασταση!εχω επισης την εντυπωση πως η ποινη που επιβληθηκε ηταν η ελαχιστη οποτε υπηρχε περιθωριο ελαστικοτητας που ομως δεν εξαντληθηκε στο επακρο.Ισως με μια ταυτοτητα ,και τονιζω το ισως,τα πραγματα να ηταν ακομη καλυτερα για το φιλο.
  βεβαιως εξαιρω την παροχη βοηθειας που ανακοινωσες καθως συμβαλλει στο κλιμα αλληλεγγυης που θα επρεπε να διεπει ολους μας, προσβλεποντας σε αυτα που θα επρεπε να εχουμε και οχι στα ελαχιστα που εχουμε τωρα

                                                           φιλικα προς ολους

Φίλε snipAIR,
όπως έγραψα στο παρόν θέμα και προγενέστερα το σχόλιο μου δεν είχε καμία μομφή προς καμία πλευρά. Επεσήμανα μια διαπίστωση πως πολλές φορές μέλη που έχουν την τάση να επιμένουν στο "γράμμα" του Νόμου αντιμετωπίζονται από άλλα μέλη επιθετικά (όχι ακραία) με αποτέλεσμα να απαιτείται μια παρέμβαση για να τηρηθούν οι ισσοροπίες.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό ΟΛΩΝ των πλευρών και σίγουρα οποιαδήποτε ενίσχυση έχουμε προς όφελος μας (π.χ. σκοπευτική ταυτότητα) ακόμη και ως ημίμετρο είναι προς συμφέρον μας. Πρέπει να είναι σαφές όμως πως είναι ημίμετρο και δεν είναι απόλυτο πως θα προστατευτείς. Πρέπει ΠΑΝΤΟΤΕ να είμαστε προσεκτικοί στις επιλογές μας.
Προς τιμήν του ο basilzog μοιράστηκε το πρόβλημα του μαζί μας για να παραδειγματιστούμε, να είμαστε προσεκτικότεροι αλλά και έρθουν και πάλι στην επιφάνεια τα προβλήματα στη χρήση του αεροβόλου. Αυτός ήταν και ο λόγος που σχολίασα, όχι για να συγκρίνω καταστάσεις αλλα να υπενθυμίσω τα προβλήματα που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε σε κάθε περίπτωση.

Διακρίνω ένα πνεύμα αλληλεγύης από διαφόρα μέλη απέναντι σε μία καθαρά παραβατική κίνηση,και το πιό δυσάρεστο είναι ότι εκπρόσωπος(?) του ΑΟΦΑ(που να σημειωθεί ότι τελεί ακόμα υπό σύσταση)δηλώνει ότι θα σταθεί δίπλα στον κύριο basilzog και δεν καταλαβαίνω υπό ποιά ιδιότητα.
Του σκοπευτικού συλλόγου;(γιατί τέτοιος δεν είναι).
Του κοινωνικού φορέα απανταχού κατετρεγμένων και χριζόντων αμνηστίας;
Του φιλανθρωπικού ιδρύματος;
Μήπως να ξεκινήσουμε και απεργία πείνας;
Συγγνώμη για το έντονο ύφος αλλά είναι ανήκουστο το να παραβαίνουμε το Νόμο και να "ζητάμε και τα ρέστα".

Στο μέλος mangusta που έχει εκφράσει την επιθυμία να βοηθήσει με τη παρουσία του το χώρο του αεροβολισμού θέλω να πω πως αρκετά από τα σχόλια του έχουν έμεσσες αναφορές σε άλλα μέλη με σκοπό τι, την έκθεση; Δεν είναι αυτός ο τρόπος να προσφέρεις βοήθειες ή πληροφόρηση. Μπορεί σε ένα βαθμό να έχει δίκιο στα γραφόμενα του αλλά αν οι σκοποί του είναι αγνοί τον παροτρύνω να συνεχίσει τη γλώσσα της αλήθειας αλλάζοντας το ύφος της γραφής του, αλλιώς θεωρώ πως παίζει μαζί μας και το ενδιαφέρον του δεν είναι ειλικρινές.
Αν δε κάνει τίποτα από τα παραπάνω και πάλι η παρουσία του στο forum είναι χρήσιμη για τη συγκομιδή συμπερασμάτων. Του δίνεται πάντα η ευκαρία να διαψεύσει ή να επαληθεύσει τον εαυτό του.
Αναφέρθηκε στην ιδιότητα του συλλόγου ΑΟΦΑ. Παραθέτω το άρθρο 4 του καταστατικού μας με κάποιες από τις παραγράφους του.

Άρθρο 4: Σκοποί

Σκοποί του Σωματείου είναι:

§      Προώθηση, διάδοση και ανάπτυξη της Αθλητικής Σκοποβολής με Αεροβόλα Όπλα.

§      Συστηματική καλλιέργεια και ανάπτυξη των δυνατοτήτων των μελών του Σωματείου για τη συμμετοχή τους σε αθλητικούς αγώνες.

§      Κοινωνική και ηθική εξύψωση των μελών του Σωματείου σύμφωνα με τις γενικές αρχές του αθλητισμού.

§      Ίδρυση σκοπευτηρίου για άσκηση Αθλητικής Σκοποβολής με αεροβόλα όπλα.

§      Διοργάνωση αγώνων αθλητικής σκοποβολής με συμμετοχή των μελών του σωματείου ή άλλων μελών αντίστοιχων σωματείων, συλλόγων, συνδέσμων και ομίλων, καθώς και η διοργάνωση ανοικτών αγώνων αλλά και με πρόσκληση προς άλλους αθλητές αγωνισμάτων τελούμενων με αεροβόλα όπλα καθώς επίσης και η συμμετοχή των μελών του σωματείου σε διεθνείς αγώνες αεροβόλων όπλων.

§      Συμμετοχή των μελών του Σωματείου σε σεμινάρια, συνέδρια, εκθέσεις και αθλητικούς αγώνες σκοποβολής με αεροβόλο όπλο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.



Ελπίζω να σεβαστεί και να εκτιμήσει την επικύρωση εκ μέρους της πολιτείας (αν και εφ'όσον ο σύλλογος λάβει την έγκριση). Το πως θα επιτευχθούν αυτοί οι σκοποί είναι η δική μας δουλειά, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούνται πάντοτε οι πεπατημένες, αρκεί να χρησιμοποιούνται όλα τα έννομα μέσα.

+ 1000000 για πρωτη φορα στον Στεφανο απο μενα ;)
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #63 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 17:20:02 μμ »
Μα φυσικά κι από μένα  +10000000000000000000000000000000000000000000000000000000 ;)
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #64 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 17:32:49 μμ »
+10ν
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #65 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 17:45:43 μμ »
o einhorn εγραψε
Φίλε snipAIR,
όπως έγραψα στο παρόν θέμα και προγενέστερα το σχόλιο μου δεν είχε καμία μομφή προς καμία πλευρά. Επεσήμανα μια διαπίστωση πως πολλές φορές μέλη που έχουν την τάση να επιμένουν στο "γράμμα" του Νόμου αντιμετωπίζονται από άλλα μέλη επιθετικά (όχι ακραία) με αποτέλεσμα να απαιτείται μια παρέμβαση για να τηρηθούν οι ισσοροπίες.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό ΟΛΩΝ των πλευρών και σίγουρα οποιαδήποτε ενίσχυση έχουμε προς όφελος μας (π.χ. σκοπευτική ταυτότητα) ακόμη και ως ημίμετρο είναι προς συμφέρον μας. Πρέπει να είναι σαφές όμως πως είναι ημίμετρο και δεν είναι απόλυτο πως θα προστατευτείς. Πρέπει ΠΑΝΤΟΤΕ να είμαστε προσεκτικοί στις επιλογές μας.
Προς τιμήν του ο basilzog μοιράστηκε το πρόβλημα του μαζί μας για να παραδειγματιστούμε, να είμαστε προσεκτικότεροι αλλά και έρθουν και πάλι στην επιφάνεια τα προβλήματα στη χρήση του αεροβόλου. Αυτός ήταν και ο λόγος που σχολίασα, όχι για να συγκρίνω καταστάσεις αλλα να υπενθυμίσω τα προβλήματα που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε σε κάθε περίπτωση.
ο snipAIR απαντα

συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #66 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 18:00:14 μμ »
Εγώ πάντως έστειλα το σχολιό μου στο παραπάνω link

http://www.opengov.gr/yptp/?c=261

Ιδού και το τί έγραψα.

Βλέπει κανείς το τι έγραψες??? (Σημειώνω από προσωπική πείρα ότι εσύ μπορείς να βλέπεις το τι έγραψες στο link)
Δεν νομίζω ότι θα δει ποτέ κανείς οτιδήποτε από αυτο που εγραψες. Θυμίζω ότι η "Διαβούλευση" είναι ενα επικοινωνιακό τρικ αυτής της κυβέρνησης. Ενα εργαλείο απυθμενου ΘΡΑΣΣΟΥΣ. Θυμίζω επίσης ότι στην διαβούλευση για την απαγόρευση του κυνηγίου στον Υμμητό δεν εμφανίστηκαν ΠΟΤΕ περισσότερα από 1000 μυνήματα εκ των οποίων 3 δικά μου σε αρτιο λόγιο ύφος και χωρίς την παραμικρή δόση ειρωνίας ή χλευασμού. Στην ίδια διαβούλευση εγιναν αριστες τεκμηριωμένες τοποθετήσεις από πολλούς ενδιαφερόμενους και το 97 % των παρεμβάσεων ηταν εναντίον αυτής της κατάργησης ενώ καταγραφτηκαν προτάσεις απειρα καλύτερες από τις φαντασιώσεις των νομοθετών. Φυσικά το νομοσχέδιο ψηφίστηκε ΧΩΡΙΣ καμμία τροποποίηση από το αρχικό προς διαβούλευση σχέδιο και χωρίς ποτέ κανείς από τους βουλευτές να ρίξει ή να ενημερωθεί για οτιδήποτε χρήσιμο γραφτηκε από απλούς πολίτες.
Για να καταλάβετε καλύτερα τι ακριβώς συμβαίνει ρίξτε μία ματιά εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=19LB5MCJ9vY

και εν συνεχεία φυσικά ακούστε τις συμβουλές του Κ. mangusta περί τηρησης των νόμων. Φυσικά και των νέω Νόμων περί φορολογίας, απάτης κλπ όπως πχ ο κος Βοσκόπουλος ... Τσοχατζόπουλος ... και άλλων σε "πούλος"!!!

Απο τα παραπάνω γραφόμενα μελών, κρατώ την επικινδυνότητα του να έχει δίκιο αυτός που παρανομεί και άδικο ο νομοθέτης - εφαρμοστής της νομοθεσίας και ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΦΡΑΣΗ του basilzog "Νομίζω οτι πάλι μπορούν να σας συλλάβουν αν θέλουν."
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #67 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 18:10:42 μμ »
Μα φυσικά και δεν επικυρώθηκε για να αναρτηθεί, απλά εγώ βιάστηκα να το δημοσιεύσω στο forum.

Και το κείμενο που έγραψα είναι το ακόλουθο:
Παράθεση
     Βασικά η ενίσχυση της οπλοφοβικής συμπεριφοράς συνεχίζεται
ασύστολα, ότι δεν μπορούμε να το ελεγξουμε το απαγορεύουμε, δυστυχώς
υπάρχουν άλλες χώρες όπου επιτρέπονται πράγματα που εδώ τα
ονειρευόμαστε όπως πχ κυνήγι επιβλαβών με αεροβόλα και πυροβόλα
ραβδωτά, ιδιωτικά σκοπευτήρια, κυνήγι με ραβδωτά όπλα σκοποβολή
ανοικτού πεδίου ( field target ), η χρήση σκοπευτικών βοηθημάτων όπως
τα σκοπευτικά κουκίδας ή τα laser pointers ή και οι διόπτρες, κι εδώ
απαγορεύονται.

     Δεν αναφέρομαι για τους εγκληματικούς σκοπούς γιατί οι
περισσότερες εγκληματικές ενέργειες δεν γίνωνται από άτομα που
κατέχουν νόμιμα το όπλο τους και κάνουν την προπόνησή τους, ή το έχουν
για αυτοπροστασία ή το έχουν για κυνήγι. Το ένα στα δέκα μην πω το ένα
στα τριάντα περιστατικά είναι τέτοιο. Τα περισσότερα γίνονται με
παράνομα όπλα αγνώστου προελεύσεως.

     Τα δέ αεροβόλα πουλιούνται χωρίς άδεια, καλά κάνουν και τα
πουλάνε, αλλά ποιος ο λόγος πωλησής τους όταν στην ουσία δεν υπάρχουν
μέρη για να πάει ο κατοχος ενός αεροβόλου όπλου για να κάνει βολές;
Μην συγχέουμε τα όπλα με την αυστηρή αθλητική σκοποβολή. Η σκοποβολή
γενικότερα είναι και αναψυχή είναι και εκτόνωση, άσκηση
αυτοσυγκέντρωσης, τρόπος ζωής χωρίς απαραίτητα να βλάπτουμε τον
διπλανό μας, αυτή μας η ευχαρίστηση γιατί να κοστίζει χρυσάφι, γιατί
να είναι απαγορευμένος καρπός και μόνο όσοι έχουν τα πακέτα με τα
πεντακοσάρικα να μπορούν να την ασκούν;

     Και αναφέρομαι στη μερίδα αυτή των ανθρώπων την οποία κανείς δεν
θα αγγίξει σε περίπτωση παραβατικής συμπεριφοράς ενώ εμάς τους
ανθρώπους της διπλανής πόρτας θα μας καραδοκούν μην τυχών και
παραβούμε στο ελάχιστο αυτό το νόμο.

     Τέλος έχω να αναφέρω και την αυτοπροστασία, κύριε Παπουτσή,
έχετε τα προσόντα για να κυκλοφορήσετε στην πλατεία Αττικής ή να
περάσετε την Αχαρνών πεζός; Οταν συμβαίνει κάτι παραβατικό και
ειδοποιούμε την αστυνομία έρχεται σε 5 το πολύ λεπτά για να επιληφθεί
επί του θέματος; Αν κάποιος προσπαθήσει να παραβιάσει το σπίτι μου οι
οδηγίες που έχω λάβει διαβάζοντας τον ιστότοπο της αστυνομίας είναι να
τους αφήσω να κάνουν ανενόχλητοι τη δουλειά τους. Είναι άποψη αυτή;
Εσείς όμως όπως και οι αυλικοί που σας περιτριγυρίζουν έχετε την
δέουσα προστασία. Γιατί εμείς αν χρησημοποιήσουμε ένα σκουπόξυλο για
αυτοάμυνα να βρεθούμε κατηγορούμενοι όταν όντας προσπαθούμε να
αποτρέψουμε μα εγκληματική ενέργεια; Οταν ο δράστης οπλοφορεί, και
κάνει χρήση του όπλου του δεν τον πιάνετε, κι αν κάποιος για να
υπερασπίσει το σπίτι του κάνει χρήση έστω κι ενός κατσαβιδιού τον
σέρνετε κατηγορούμενο;
     Την κοπελιά μου τα Χριστούγεννα τη ληστέψανε, άν είχε μέσο
άμυνας ( σπρέι, ηλεκτροσοκ, πτυσσόμενο μπαστούνι κάτι τελος πάντων να
αμυνθεί ) θα είχε επάρκεια χρημάτων να γεμίσει το Χριστουγενιάτικο
τραπέζι της, όμως οι αλλοδαποί που με την ευλογία της κάθε κυβέρνησης
συσσωρεύονται στη χώρα μας, τη ληστέψανε και οι οδηγίες είναι πάντα να
τους αφήνουμε να κάνουν τη δουλειά τους ανενόχλητοι.
     Υπάρχουν διάφορες συσκευές που δεν προκαλούν θάνατο, ούτε και
μόνιμες βλάβες αλλά απότρέπουν τέτοιες κακόβουλε ενέργειες, Αυτές όμως
απαγορεύονται, γιατί άραγε;

     Τέλος στο θέμα της αυτοπροστασίας υπόκεινται και οι πολεμικές
τέχνες. Ο σκοπός αυτών των τεχών είναι όχι ο αθλητισμός όπως τις
έχουμε καταντήσει αλλά η πνευματική άσκηση καθώς και η αυτοπροστασία.
Αν όμως κάποιος κάνει μαθήματα πολεμικών τεχνών τον φακελώνετε, κι αν
εμπλακεί σε περιστατικό όπως παραδείγματος χάρην αυτό που συνέβει στην
κοπελιά μου, τότε ο αμυνόμενος αντιμετωπίζει σοβαρές κατηγορίες οι
περισσότερες κακουργηματικού χαρακτήρα.
     Ευχαριστώ όλους όσους διαβάσουν αυτό μου το μύνημα, δεν
ευελπιστώ σε απάντηση η αλλαγή στους νόμους μια που εμάς τους κοινούς
θνητούς μας έχετε γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων σας και το μόνο
που φροντίζετε είναι την προσωπική σας ευημερία.
     Με εκτίμηση ένας πολίτης της διπλανής πόρτας που αποφάσισε να
εκθέσει την αποψή του.

Οι σχολιασμοί δικοί σας και συγνώμη για το .. off topic
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #68 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 18:13:57 μμ »
Ως σχολιασμό σε προτρεπω να διαβάσεις και να εμπεδώσεις την υπογραφή μου!
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #69 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 18:43:56 μμ »
Καταπληκτικό κείμενο κύριε asrael.Κρίμα που δεν δημοσιεύθηκε.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #70 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 19:03:53 μμ »
εγραψα καμια 10ρια σειρες ωστε να σχολιασω και γω την κατασταση αλλα ...τις εσβησα καθως συμπυκνωνονται σε δυο μονο λεξεις.πικρα και απελπισια

Αποσυνδεδεμένος pagotatzis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #71 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 21:19:10 μμ »
Ε Μ#$%ΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟΙ
Ο ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ.ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΗΤΕ
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΜΟΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΠΛΕΞΑΤΕ ΜΕ ΟΠΛΑ.ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ
ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ.
ΦΙΛΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Οκτωβρίου, 2010, 21:44:40 μμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #72 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 21:27:01 μμ »
....να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας, τις ήπιες λεκτικά εκφράσεις μας και το επίπεδο της συζήτησης εκεί που πραγματικά απαιτούν οι περιστάσεις, φίλε pagotagis... :(
Φυσικά και κατανοώ την πηγαία σου αγανάκτηση, αλλά....
...σ΄ευχαριστώ  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #73 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 21:39:47 μμ »
"Όπλο είναι κάθε μηχάνημα, το οποίο, με ωστική δύναμη που παράγεται με οποιονδήποτε τρόπο, εκτοξεύει βλήμα ή χημικές ουσίες ή ακτίνες ή φλόγες ή αέρια και μπορεί να επιφέρει κάκωση ή βλάβη της υγείας σε πρόσωπα ή βλάβη σε πράγματα ή να προκαλέσει πυρκαγιά και ιδίως κάθε πυροβόλο όπλο, χειροβομβίδα και νάρκη κάθε τύπου, όπως και κάθε συσκευή πουμπορεί να προκαλέσει με οποιονδήποτε τρόπο τα ανωτέρω αποτελέσματα."

Άρα, σύμφωνα με τις παραπάνω ασυναρτησίες, τα φυσοκάλαμα, οι σφεντόνες και τα νεροπίστολα είναι όπλα και η νόμιμη χρήση τους δεν προβλέπεται.

Και την ίδια ώρα που μας απαγορεύουν ακόμα και την σκοποβολή, μην τυχόν και εκπαιδευτούμε για τρομοκρατικές ενέργειες, οι φίλοι μας οι "πρόσφυγες" γυρνάνε στην χειρότερη με καλάσνικοφ. Το θέατρο του παραλόγου.


Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος basilzog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
Απ: Αυτοφωρο και δικασιμος.
« Απάντηση #74 στις: 05 Οκτωβρίου, 2010, 22:32:34 μμ »
Καλό θα ήταν κύριε mangusta να αφήσετε την επίδειξη γνώσεων χημείας , καθώς και μαθηματικών αφού ούτε μια δύναμη δεν μπορείτε να ορίσετε σωστά. Αυτά να τα αφήσετε για την εργασία σας , εδώ θέλουμε να μιλάμε απλά και όχι να μειώνουμε κάποιον για να εξυψωθούμε, δηλαδή την γνώστη ''τραμπάλα''.