Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 154231 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #15 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 22:47:56 μμ »
Παρ'ότι εθνικόφρων,δεν θα δίσταζα να αγοράσω κάτι το οποίο είναι κατασκευασμένο στην Τουρκία.Αρκεί να ήταν καλής ποιότητας.
Δυστυχώς στην περίπτωση της Hatsan δεν νομίζω ότι ισχύει η παραπάνω προυπόθεση.Θα προτιμήσω τα λεμόνια.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #16 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 22:58:29 μμ »
Παρ'ότι απλός καταναλωτής θα προτιμούσα ένα ελληνικό αεροβόλο ανεξαρτήτου ποιότητας και σίγουρα όχι τα τουρκικά λεμόνια.
Αλλά θα μου πείτε εδώ δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε λεμόνια αεροβόλα θέλεις.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #17 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:02:01 μμ »
Προσωπικά πιστεύω καλό είναι, όπου έχουμε την επιλογή τουλάχιστον, να μην "βάζουμε τα χεράκια μας να βγάζουμε τα ματάκια μας".
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος koslaz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • resting heart rate 42 bpm
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #18 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:06:28 μμ »
Το γεγονός ότι παράγονται στην γειτονική φιλική μας χώρα η οποία επενδύει όλο το υστέρημά της στο να εφευρίσκει νέους τρόπους να μας κάνει ζημιά (π.χ. Σκοπιανή προπαγάνδα) δες σας επηρεάζει καθόλου?

Φίλε OneShot, κάπως έτσι το έβλεπα κι εγώ, μέχρι που πέρυσι κάνοντας μια ψιλοανακαίνιση στο σπίτι
κατέληξα να πάρω κάτι καρέκλες από το ΙΚΕΑ, όταν ήρθε η ώρα να ανοίξω της συσκευασίες με έκπληξη
είδα ότι ήταν φτιαγμένες στην γείτονά μας... Μάλιστα όταν ξαναπήγα κοιτώντας στις συσκευασίες των επίπλων
στην αποθήκη τους είδα πως το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι φτιαγμένο εκεί...
Ξέρεις πολλούς που δεν αγόρασαν κάτι απ' το ΙΚΕΑ?
Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα πως το πρόβλημα δεν είναι ο επεκτατισμός της Τουρκίας αλλά η κατάντια
η δική μας.
Υ.Γ.
Τώρα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 2 hatsan at44-10 (4,5 & 5.5mm) και σκοπεύω να κλείσω την συλλογή
με ένα 6.35.
Τώρα καταλαβαίνω την μοναξιά του sheerhan...

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #19 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:11:12 μμ »
Τώρα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 2 hatsan at44-10 (4,5 & 5.5mm) και σκοπεύω να κλείσω την συλλογή
με ένα 6.35.
Πολύ σωστά όταν ξεκινάμε κάτι πρέπει να το ολοκληρώνουμε. 8)
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #20 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:14:33 μμ »
Τώρα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 2 hatsan at44-10 (4,5 & 5.5mm) και σκοπεύω να κλείσω την συλλογή
με ένα 6.35.
         Βάλε και κανένα μοντέλλο ελατηρίου φίλε koslaz - κι αυτά έχουν τις χάρες τους ;)

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #21 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:15:24 μμ »
Φίλε μου να τα χαίρεσαι τα όπλα σου. :)
Όσο για το που βρίσκεται το πρόβλημα με την σύμμαχο είναι ολόκληρο θέμα το οποίο δεν άπτεται του συγκεκριμένου νήματος.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #22 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:23:52 μμ »
Νομίζω ότι στο "Περί ανέμων κ υδάτων" υπάρχει ένα θέμα "οι αγαπημένοι μας γείτονες" που προσφέρεται για σχετικές συζητήσεις κ παρόμοιους προβληματισμούς. Αν σκεφτόμουν κατά τον ίδιο τρόπο θα μπορούσα να μπω σ' ένα θέμα της Weihrauch ή της Diana ή της Air Arms κ να εκφράσω τα δικά μου επιχειρήματα στο γιατί δεν θα έπρεπε να τα αγοράζουμε. Λόγοι υπάρχουν... Δεν το κάνω όμως... Ας μη δοθεί συνέχεια κ χαλάσουμε κ άλλο το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #23 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:46:49 μμ »
Ρε συ Ξενοφων γιατι κοβεσαι τοσο μην αποτρεψουμε καποιους να αγορασουν hatsan?
 Κατα την γνωμη μου οποιος δεν παρει hatsan κερδισμενος ειναι! Το φθηνο κοστιζει λενε.......

Αποσυνδεδεμένος koslaz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • resting heart rate 42 bpm
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #24 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:48:50 μμ »
Τώρα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 2 hatsan at44-10 (4,5 & 5.5mm) και σκοπεύω να κλείσω την συλλογή
με ένα 6.35.
         Βάλε και κανένα μοντέλλο ελατηρίου φίλε koslaz - κι αυτά έχουν τις χάρες τους ;)

Φίλε Κώστα για ελατηρίου έχω ένα Β-40 4,5mm στο οποίο έχω κάνει μια σκανδάλη τύφλα να έχει
το αυθεντικό ΑΑ.    8)
Η καινούρια  σκανδάλη quatro της hatsan, όπως θα δείτε εδώ http://www.hatsan.com.tr/airguns_quattro_sas.asp
είναι στην ουσία ίδια με αυτήν του ΤΧ200. http://www.arld1.com/tx200trigger.html
Η οποία μάλιστα πιστεύω πως είναι ανώτερη κι από την record των
Weihrauch.  ;D ;D ;D
Τώρα καταλαβαίνω την μοναξιά του sheerhan...

Αποσυνδεδεμένος koslaz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • resting heart rate 42 bpm
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #25 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:54:30 μμ »
Νομίζω ότι στο "Περί ανέμων κ υδάτων" υπάρχει ένα θέμα "οι αγαπημένοι μας γείτονες" που προσφέρεται για σχετικές συζητήσεις κ παρόμοιους προβληματισμούς. Αν σκεφτόμουν κατά τον ίδιο τρόπο θα μπορούσα να μπω σ' ένα θέμα της Weihrauch ή της Diana ή της Air Arms κ να εκφράσω τα δικά μου επιχειρήματα στο γιατί δεν θα έπρεπε να τα αγοράζουμε. Λόγοι υπάρχουν... Δεν το κάνω όμως... Ας μη δοθεί συνέχεια κ χαλάσουμε κ άλλο το θέμα...

Αλίμονο φίλε Ξενοφών, γιατί να χαλάσει το θέμα...
Απλά δεν ήθελα να μείνει αναπάντητη η απορία του φίλου OneShot...
Τέσπα... μια άλλη φορά κάπου αλλού... ::) ::)
Τώρα καταλαβαίνω την μοναξιά του sheerhan...

Αποσυνδεδεμένος koslaz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • resting heart rate 42 bpm
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #26 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 23:56:41 μμ »
Κατα την γνωμη μου οποιος δεν παρει hatsan κερδισμενος ειναι! Το φθηνο κοστιζει λενε.......

Πολλές φορές κοστίζει και το ακριβό...
Τώρα καταλαβαίνω την μοναξιά του sheerhan...

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #27 στις: 09 Οκτωβρίου, 2010, 00:31:43 πμ »
Φίλε Κώστα για ελατηρίου έχω ένα Β-40 4,5mm στο οποίο έχω κάνει μια σκανδάλη τύφλα να έχει
το αυθεντικό ΑΑ.    8)
Η καινούρια  σκανδάλη quatro της hatsan, όπως θα δείτε εδώ http://www.hatsan.com.tr/airguns_quattro_sas.asp
είναι στην ουσία ίδια με αυτήν του ΤΧ200. http://www.arld1.com/tx200trigger.html
Η οποία μάλιστα πιστεύω πως είναι ανώτερη κι από την record των
Weihrauch.  ;D ;D ;D

        Όντως σχεδιαστικά η νέα σκανδάλη Quattro μοιάζει πάρα πολύ με την CD των Air Arms (αλλάζει λίγο η διάταξη μερικών επιμέρους εξαρτημάτων αλλά η γενική φιλοσοφία ρύθμισης και λειτουργίας είναι σχεδόν ίδια ανάμεσά τους). Από αναφορές σε άλλα forum αεροβόλων του εξωτερικού διαπιστώνεται η μη ανάγκη ειδικών περιποιήσεων (εξτρά λειάνσεων, επανεφαρμογών κλπ - άν και όλο και κάποια ανήσυχα πνεύματα θα τα δοκιμάσουν κι αυτά :D) - η σκανδάλη δείχνει να ρυθμίζεται και να λειτουργεί πολύ καλά ανάλογα με τις ανάγκες και το είδος σκοποβολής του εκάστοτε χρήστη. Διατηρώ μόνο μια μικρή επιφύλαξη όσον αφορά τα υλικά κατασκευής και την ποιότητα της επεξεργασίας τους - άν αντέχουν στις χιλιάδες χιλιάδων κύκλων όπλισης και βολής υπό την φόρτιση ισχυρότατων ελατηρίων χωρίς μεταβολή στις διαστάσεις τους και κυρίως χωρίς προβλήματα "αστοχίας υλικού" (βλέπε θραύσεις) με συνέπεια πιθανά ατυχήματα από τυχαίες απελευθερώσεις/βολές - τα μοντέλλα είναι του 2010 και δεν έχουν δοκιμαστεί σε ευρεία κλίμακα για να εξαχθούν συμπεράσματα. Ο τομέας ΑΣΦΑΛΕΙΑ έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα - άν αυτή εξασφαλίζεται με επιτυχία τόσο το καλύτερο.
         Όσο για τη σύγκριση με την σκανδάλη των HW γνώμη μου είναι πώς σε επίπεδο υλικών, συναρμολόγησης και φινιρίσματος η Rekord υπερέχει - κι αυτό οφείλεται βέβαια στην κατασκευαστικά ανώτερη βαθμίδα των HW εν συγκρίσει με τα φθηνότερα Hatsan που τώρα υπολείπονται (λέω "τώρα" γιατί στο μέλλον κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί ;)) Σαν σχεδιασμός όμως και με την δυνατότητα των ρυθμίσεων που παρέχει θεωρώ ότι είναι ένα σκαλοπάτι πάνω από την Rekord - άν μάλιστα είχε και ρύθμιση της απόστασης του ωστηρίου της από την λαβή όπως σε καθαρόαιμα σκοπευτικά τουφέκια θα ήταν η καλύτερη εργοστασιακή σκανδάλη σε αεροβόλο ελατηρίου γενικής χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος koslaz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 272
  • resting heart rate 42 bpm
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #28 στις: 09 Οκτωβρίου, 2010, 00:38:40 πμ »
Ίσως ήμουν λίγο ασαφής, αλλά εννοούσα πως ανώτερη είναι αυτή των ΑΑ από την
αρχική record... (Θα στεναχωρήσω τον Στέφανο) ;D ;D ;D
Τώρα καταλαβαίνω την μοναξιά του sheerhan...

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #29 στις: 09 Οκτωβρίου, 2010, 01:00:44 πμ »
Ίσως ήμουν λίγο ασαφής, αλλά εννοούσα πως ανώτερη είναι αυτή των ΑΑ από την
αρχική record... (Θα στεναχωρήσω τον Στέφανο) ;D ;D ;D
      Το ίδιο κάνει - αφού όπως είπαμε η μία είναι ίδια με την άλλη ;D
           Συμφωνώντας μαζί σου λές να τον στεναχωρώ περισσότερο; :(  Φίλε Στέφανε δεν το κάνω επίτηδες - μια γνώμη είπα - στο τέλος άλλωστε η επιτυχία έρχεται από αυτόν που χειρίζεται το όπλο κι όχι από το όπλο μόνο του ;) (ξεγλίστρησα πάλι διπλωματικά ::))