Αποστολέας Θέμα: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο  (Αναγνώστηκε 87484 φορές)

Αποσυνδεδεμένος u5064247

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #120 στις: 15 Σεπτεμβρίου, 2014, 11:52:32 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση .
Μπορείς να μου υποδείξεις σημεία , έχει δύο ζευγάρια μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το ένα ζευγάρι και το είχα σχεδόν τέρμα πίσω .
Σε ευχαριστώ για των χρόνο σου .

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #121 στις: 15 Σεπτεμβρίου, 2014, 11:57:09 πμ »
Και παλι δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση.
Βαλε το 1 ζευγαρι τερμα μπρος και κανε βολες, να δεις την διαφορα.
Θα διαπιστωσεις οτι η ακιδα τρεμει λιγοτερο αλλα και οτι τα 20 γραμμαρια που ζυγιζουν τα αισθανεσαι πολλαπλασια.
Με πειραματισμο μετα θα πρεπει να βρεις ποσο μπροστα τα αντεχεις ωστε να εχεις και οφελος απο την αδρανεια και να μπορεις να ολοκληρωνεις την βολη χωρις μεγαλη κουραση.
Λαβε υποψιν οτι πρεπει να αντεχεις 60 βολες +δοκιμαστικες σε ενα αγωνα.
Μονο με βολες μπορεις να βρεις τι σου ταιριαζει.
Εξαλλου το μπροστοβαρο ζυγισμα ειναι μια πλευρα του νομισματος μονο.
Πολλοι σκοπευτες και στο κορυφαιο επιπεδο προτιμανε ελαφρα και πισωβαρα πιστολια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αερο&#
« Απάντηση #122 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 11:25:04 πμ »

Για να ανοιξουμε λιγο παλι την κουβεντα του 10μετρου πιστολιου.
Και για να εχουμε κατι να πουμε, να και 2 συγκεντρωσεις απο την χτεσινη προπονηση. Προφανως αυτες ειναι οι καλες, και δεν ηταν ολες ετσι :) σιγα μην ποσταρω τις σκορπιες!

Η πρωτη και πιο σημαντικη σε σχεση και με καποια πραγματα που εχω γραψει κατα καιρους, ειναι σε ασπρο στοχο.
Ειναι δεκα βολες, τα σφαιρακια ειναι Stopper Training τα οποια ειναι ΗΝ Sport με ετικετα καταστηματος.
Το πιστολι ειναι το Steyr LP10, και για τους νεοτερους στο thread ειναι στα 10m, ορθιος, με το 1 χερι, και ανοιχτα σκοπευτικα.
Η αξια της προπονησης σε λευκο στοχο, ειναι οτι αφαιρουμε το αγχος του αποτελεσματος. Δεν υπαρχει μαυρο, δεν υπαρχει 10αρι, ασχολουμαστε μονο με την τεχνικη.
Σταση, σκοπευτικα, σκανδαλη. Σημαδευουμε ολοκληρη την καρτελα, στο σημειο που σημαδευουμε συνηθως, αλλα χωρις σημεια αναφορας μονο με τις αναλογιες.
Και φυσικα δεν σημαδευουμε τις προηγουμενες τρυπες.
Το αποτελεσμα ειναι οτι οι περισσοτεροι σκοπευτες, ακομα και οι τελειως αρχαριοι, γκρουπαρουν καλυτερα σε ασπρο παρα στο μαυρο.
Επισης στο συγκεκριμενο στοχο βλεπουμε το αποτελεσμα οταν σου βαλει χερι ο προπονητης γιατι οι προηγουμενοι στοχοι ηταν σκορπιοι...
Το συμπερασμα παντως ειναι οτι οταν ο σκοπευτης ασχολειται με την τεχνικη του, και εμπιστευεται το κρατημα του χωρις να ψειριζει την ακριβη τοποθετηση των σκοπευτικων πανω στο στοχο, το αποτελεσμα ερχεται.
Η βολη χαλαει παντα σχεδον πανω στο πατημα της σκανδαλης. Και ενας νεος σκοπευτης μπορει να πετυχει κρατημα αρκετα σταθερο που να ειναι μεσα στο 9αρι, το προβλημα ειναι να πατηθει η σκανδαλη ετσι ωστε να μην διαταραχθει η σκοπευση.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #123 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 11:46:12 πμ »
Το δευτερο γκρουπ δεν μας λεει πολλα πραγματα και δεν ειναι και βαθμολογικα τιποτα ιδιαιτερο, ειναι το τελευταιο της μερας και ηταν απο τα συμμαζεμενα της συγκεκριμενης προπονησης.
Η συγκεντρωση ειναι αριστερα λιγο, κυριως επειδη κανω αλλαγες στη λαβη αυτο το καιρο και δεν ασχολουμαι να ρυθμισω σκοπευτικα οταν εχω πιο σοβαρα δεδομενα στο μυαλο μου.
Εχει τραβηγματα δεξια ομως, οπως και το πρωτο γκρουπ εχει μια δεξια που ξεκολαει απο τις υπολοιπες.
Ο λογος ειναι κυριως βολες που αργησαν να φυγουν με αποτελεσμα να τις πιεσω και να πατησω την σκανδαλη λιγο πιο αποτομα.
Η κατακορυφη ταση δειχνει οτι δεν κοιταω το μπροστινο σκοπευτικο εξισου καλα σε ολες τις βολες, και οτι χρειαζομαι και λιγο καλυτερο follow through.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #124 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 11:48:47 πμ »
Ελπιζω να δημιουργησα λιγη περιεργεια στους νεοτερους ωστε να αρχισουμε λιγη κουβεντα.
Οι παλαιοτεροι που εχετε παρομοιες εμπειριες, ή και τελειως διαφορετικες, πειτε τη γνωμη σας.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Dimitri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
  • Too many Chiefs, not enough Indians.........
    • Dimitri
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #125 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 13:04:19 μμ »
Μια και έκανες την ερώτηση για την περιέργεια, να το εκμεταλευτώ  ;D

Το πιστόλι που χρησιμοποιώ είναι μεν διαφορετικό (πυροβόλο και όχι αεροβόλο) αλλά αντιλαμβάνομαι (και θέλω να πιστεύω) ότι σε μονή βολή  τεχνική είναι η ίδια (ή σχεδόν η ίδια).

Στο πυροβόλο η "θεωρία" λέει ότι τα τραβήγματα αριστερά/δεξιά είναι από λάθος τοποθέτηση του δαχτύλου στην σκανδάλη (λίγο ή πολύ δάχτυλο αντίστοιχα). Στην ανάλυση που κάνεις βλέπω ότι το αποδίδεις στην αλλαγή λαβής. Αυτό περιλαμβάνει και την αλλαγή θέσης στην σκανδάλη ή κάνω λάθος συνειρμό.

Επίσης η συγκέντρωση αριστερα και πάνω (στις 300 μοίρες περίπου) αποδίδεται σε κακό follow through και πιθανόν στην αναμονή της βολής (οπότε πιέζουμε λίγο κάτω για να αντισταθμίσουμε το recoil). Σε τι βαθμό αυτό συσχετίζεται στα αεροβόλα, όπου το recoil είναι μηδαμηνό? Μήπως με τον καιρό και την συνήθεια του αεροβόλου, έστω και αυτό το μικρό recoil (σε σχέση με πυροβόλο) έιναι αισθητό στον σκοπευτή?

Συγνώμη αν είμαι off topic, αλλά προσπαθώ να καταλάβω όλες τισ διαφορετικές τεχνικές όπλων (αεροβόλων, πυροβόλων) μπας και στο τέλος καταλήξω γιατί έχω την συνήθεια να τραβάω όλες τις βολές αριστερα και λίγο κάτω (περίπου στις 210-220 μοίρες)
Air Arms S410 SL XTRA FAC .22 Thumbhole + Mamba Lite 3-12X44
Browning AirStar 200
Crosman PC77, Crosman 1322, Stoeger Atac .177
Leapers Accushot 3-12X40, Hawke Varmint II 8-32X44, Bushnell 4X20

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #126 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 13:16:59 μμ »
Μια και ασχολούμε με το τουφέκι, θα ήθελα κι εγώ να διαπιστώσω την εκπαίδευση - προπόνηση σε λευκό στόχο. Είναι πολλά τα στοιχεία που πρέπει να βάλει ένας καινούριος σκοπευτής σαν κι εμένα που η προπόνηση σε λευκό στόχο γίνεται μονόδρομός. Την χρήσημοποιώ ακόμα και στις δοκιμές-προθέρμανση πρίν τον αγώνα. Στάση, σύγκέντρωση στα σκοπευτικά, αναπνοή, Συγκέντρωση στη σκανδάλη (πιέζω και οδηγώ), follow through.
Απλά, ο λευκός στόχος τα κάνει ποιό εύκολα. :o
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #127 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 16:01:05 μμ »
μιας και είμαι πολύ του manoual!  :)

τι υπάρχει εκεί έξω στα ελληνικά; ( από αγγλικά χορτάσαμεν....)
αεροβόλο τουφέκι λέει φέτος ο χειμώνας :)
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #128 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 17:40:24 μμ »
Στα ελληνικά για τα αγωνίσματα της ISSF δεν υπαρχει κανένα βιβλίο. Υπήρχε κάποτε ενα μικρο βιβλιαράκι του Κυπριδημου "το αεροβόλο". Δεν εχει υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι άλλο.
Για ξενόγλωσσα υπαρχουν αρκετα. Καποια πιο παλιά (László Antalγια πιστόλι και πολλά ρωσικα (πιστόλι τουφέκι)) αλλα και πιο πρόσφατα οι εκδόσεις της MEC για πιστόλια και τουφέκια που ναι μεν είναι κυρίως στα γερμανικά αλλα αρκετα τα εχει και σε αγγλική εκδοση.
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #129 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 18:52:38 μμ »
τι `παράξενο` ούτε και για το τόξο μπόρεσαν τόσοι προπονηταράδες εθνικών ομάδων, ομοσπονδίας κλπ να γράψουν δυο αράδες.... τυχαίο; όχι βέβαια! το ιερατείο πάντα κρατά κρυφή την γνώση, ώστε να σε έχει πελάτη μόνιμο... πάλι καλά που με την εξάπλωση του διαδικτύου και των φόρουμ, κάτι γίνεται... τώρα θα μου πεις, κάποια πράγματα δεν περιγράφονται, πρέπει δια ζώσης να μεταλαμπαδευτεί το άγιον φως. μα εδώ μιλάμε για τα βασικά, όχι για τα αόρατα....

τεςπα
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αερο&#
« Απάντηση #130 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 19:46:09 μμ »
εδώ είμαστε! πίστευα πως λόγω του μεγάλου πλήθους των σκοπευτών, θα υπήρχε κάτι στα ελληνικά, αλλά παλιά μου τέχνη κόσκινο....

ευχαριστώ Ghostrip!

http://www.schiesssport-buinger.de/shooting/MEC-book-air-rifle-shotting
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #131 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 23:10:44 μμ »
Αργησα αλλα ηρθα και γω.

Για να δουμε αυτα που λεει ο φιλος Dimitri.

Σιγουρα κατ' αρχας οι τεχνικες της αγωνιστικης σκοποβολης εχουν εφαρμογη σε ολα τα ειδη οπλων και σε καποιο βαθμο και σε ολα τα αγωνισματα σκοποβολης.

Οταν μιλαμε για αγωνιστικα πυροβολα οπλα, οι τεχνικες εχουν πρακτικα απευθειας εφαρμογη με μικρες προσαρμογες.
Αν μιλαμε για 9αρια 45αρια κλπ, οι λεπτομερειες της τεχνικης συχνα χανονται στις κακες σκανδαλες, τις λαβες χωρις καμια εφαρμογη και την γενικη ελειψη ακριβειας αυτων των οπλων.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #132 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 23:15:16 μμ »
Η τοποθετηση του δαχτυλου στην σκανδαλη που ανεφερεις εχει βαση αλλα περιλαμβανει και δοση γενικευσης.
Σωστο και οτι μια λαβη με κακη εφαρμογη επιρρεαζει την θεση του δαχτυλου στη σκανδαλη, αλλα στα αγωνιστικα οπλα που η σκανδαλη ρυθμιζεται προς ολες τις κατευθυνσεις αυτο το προβλημα ξεπερνιεται σχετικα απλα.
Το πατημα της σκανδαλης και η επιρροη του στην βολη δεν αφορα μονο τη σκανδαλη καθεαυτη.
Ειναι ενας συνολικος μηχανισμος που επιρρεαζει και τον τροπο που ισορροπουν οι πιεσεις ολων των δαχτυλων πανω στη λαβη.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #133 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 23:22:12 μμ »
Η ανακρουση παλι, στα αγωνιστικα αεροβολα πιστολια ειναι απο ελαχιστη ως ανυπαρκτη, και με σωστη τεχνικη γενικα μπορουμε να την αγνοησουμε.
Αλλα και στα πυροβολα περισσοτερο ο φοβος της ανακρουσης θα επιρρεασει την ευστοχια παρα η ανακρουση η ιδια.
Θυμαμαι εναν τυπο στο ΚΕΒΟΠ που μου τον συστησαν σαν αστυνομικο να πυροβολει μανιασμενα με μια Μ92FS προς την γενικη κατευθυνση του στοχου,
και οταν το οπλο αδειασε το επομενο πατημα του στη σκανδαλη κατεβασε ολο το οπλο και ενα μετρο κατω απο το στοχο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο
« Απάντηση #134 στις: 10 Δεκεμβρίου, 2014, 23:30:08 μμ »
Πιο συγκεκριμενα το σχολιο μου για την ταση αριστερα στον στοχο μου σε σχεση με τη λαβη,
η λαβη μου εχει δεχτει σημαντικες μετατροπες τελευταια με αποτελεσμα μεχρι να οριστικοποιησω καποιες απο τις αλλαγες
και να συνηθησω τη νεα αισθηση και το feedback του οπλου να εχω αλλαγες στο POI.
Αν ειμουν σε αγωνα θα διατηρουσα ενα τροπο πιασιματος ας πουμε, και θα ρυθμιζα φυσικα τα σκοπευτικα.
Στη προπονηση με ενδιαφερει πιο πολυ το feedback καθε βολης και να γκρουπαρω,
ειδικα καθως δοκιμαζα και μικροαλλαγες στις πιεσεις απο στοχο σε στοχο το POI δεν ηταν προτεραιοτητα,
το σφαλμα στις 3 δεξιες παντως ηταν σαφες.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA