Αποστολέας Θέμα: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.  (Αναγνώστηκε 42219 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sporos9268

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #15 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 17:55:33 μμ »


 Αυτοι που γεννηθηκαν εως το 1969-70 ειναι.... οι τελευταιοι των μοικανων. 8)   :)

+1...  :)

Αποσυνδεδεμένος TitaniumRx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 314
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #16 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 19:34:13 μμ »
γιατι Φιλοπαππου ??

ησουν γειτονας ?? ;D ;D

Ναι,17 χρονών έφυγα απο Αθήνα.Έμενα Ζωγράφου,Καλλιθέα πλατεία Κύπρου και τέλος Ν.Κοσμο,στο γήπεδο του Πρωτέα. 8) .Εποχές BMX απο το μοναστηράκι κομμάτι-κομμάτι συναρμολογημένο,λίγο BreakDance,BruceLee στο δυσεύρετο video,ABC σινεμά και Intiana Jones.Suboteo ποδοσφαιράκι,ηλεκτρονικάδικα στα κλεφτά.Κοπάνα απο το σχολείο στον εθνικό κήπο,μπάνιο το καλοκαίρι στα λιμανάκια όπου πηγαίναμε με τα ποδήλατα.Τρελά χρόνια και στιγμές,αξέχαστες!!!!!!
FX Independence .22 cal
Gamo Shadow CSI .177 cal
Gamo Delta .177 cal
Gamo PT85 Blowback .177 cal

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #17 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 19:40:15 μμ »
Τι μου θυμίσατε ρε παιδιά τώρα... τα πατίνια που φτιάχναμε με τα ρουλεμάν, τα λακουβάκια με τα γκαζάκια, τις σβουρες, το ξυλίκι....δεν γράφω άλλα, γιατι συγκινήθηκα! :'(
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #18 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 19:54:59 μμ »
Αγαπητέ φίλε Gambler, καλώς ήλθες.
Η ανάγνωση των παιδικών σου αναμνήσεων, μου ξύπνησε κι εμένα τα ''ανήσυχα'' παιδικά μου χρόνια. Μπορεί να είμαι της γενιάς της δεκαετίας '70-'80, αλλά έχω το προνόμιο να έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην επαρχία. Βίωσα σχεδόν όλες τις εμπειρίες που περιγράφεις καθώς μεγάλωσα κι εγώ με σφεντόνες, τόξα και αεροβόλο. Οι δύο πρώτες κατηγορίες......χειροποίητες! ;D ;D ;D ;)
 
...δεν μπορείτε "οι νεότεροι" να μας αφήσετε ένα χώρο να τα λέμε "οι γριές".... >:(
Αμαν πιά...., όταν μυριστείτε άρωμα εμπειρίας, έρχεστε σαν τις μύγες στο σκατό... ;D

Ωραίες "γριές" είσαστε εσείς ;D. Εύχομαι κι εγώ όταν γίνω ''γριά'', να γίνω σαν εσάς και να παίζω με....παιδικά παιχνίδια!!! :o :D :D :D ;D ;)
Καμιά φορά και το σκατό, είναι.....νόστιμο ;D. Εκτός και αν εσύ, αγαπητή dakota της πένας, θεωρείς τις εμπειρίες σου, (με όλο τον σεβασμό ;D)....''σκατούλες'' :D :D :D.

Με πολύ αγάπη και εκτίμηση

Γιάννης


Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #19 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 21:29:43 μμ »
Και ποιος δεν θυμαται το Rodeo στο Καλαμακι με τα αξεχαστα Σαββατοβραδα, τις τσαρκες στη Γλυφαδα στα american bar, στις disco της εποχης ABS, BARBARRELA,για μπανια και ματι στα λιμανακια, και ποσα ακομα να θυμηθουμε απο την Αθηνα εκεινων των χρονων με τις γειτονιες που μεγαλωσαμε τους χωματοδρομους που τρεχαμε με τα ποδηλατακια μας τα θρυλικα velamos, την μπαλα, το ξιλυκι,το κρυφτο,τον πολεμο,δεν ξεχνιουνται αυτα φιλοι μου τα σκευτωμαι καπου καπου και μεσα μου ποναω γιατι τα χρονια αυτα εχουν περασει αλλα ηταν τα καλυτερα χρονια της ζωης μου     αχχχχχχχ..........................................
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #20 στις: 16 Μαρτίου, 2011, 22:26:22 μμ »
Όταν πιάνω αεροβόλο στα χέρια μου και βάλω κάνα δυό σφαιράκια στο στόμα αυτά θυμάμαι,τα χρόνια μου τα παιδικά,τα ατέλειωτα καλοκαίρια στο χωριό (οι μανάδες τότε δε δουλεύανε...),τις τσάρκες με το όπλο στο δάσος,τις επιστημονικές δοκιμές που κάναμε τότε (όποιο έβαζε πιο βαθιά τη βολίδα στην κολώνα της ΔΕΗ ήταν το καλύτερο... ;D),τις φωνές της μάνας μου άμα κάνα κακόμοιρο πετούμενο είχε την ατυχία να πλησιάσει το σπίτι  ::),θυμάμαι ακόμα πως ζηλεύαμε τα μεγαλύτερα παιδιά πού 'χαν πρόσβαση στα 12άρια....
Τώρα βέβαια τα 12άρια τά 'χουμε δικά μας,ότι ζηλεύαμε το αποκτήσαμε,μόνο που χάσαμε το χρόνο να ασχολούμαστε,
ειδικά και γενικά,τώρα μόνο δουλειά και τρέξιμο,ένα μόνιμο άγχος αν θα προλάβουμε...
εμείς είμαστε οι μπαμπάδες τώρα,ο πιτσιρίκος θέλει laptop,wi-fi,power ranger,αεροβόλο δικό του (χαλάλι)...
Το μόνο που μας έμεινε είναι κάνα δυό σφαιράκια στο στόμα να μας θυμίζουν τη γεύση της παιδικής μας ηλικίας...και μια οθόνη να βλέπουμε ότι είναι και άλλοι σαν και μας και να παίρνουμε κουράγιο...
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #21 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 15:35:22 μμ »
Παιδια περναγαμε πολυ καλα τοτε ! 3 μηνες διακοπες..... και ζωη. Δουλευε μονο ο πατερας και ολα οκ . Ηρακλη ξεχασες την Σαν Λορετζο και Μεηκ απ  ;D
 Τα γιαλενια τα ξεχασατε;  ;D  , αυτες οι βουζες ηταν αλλο πραμα  :D
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #22 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 21:24:54 μμ »
Παιδια περναγαμε πολυ καλα τοτε ! 3 μηνες διακοπες..... και ζωη. Δουλευε μονο ο πατερας και ολα οκ . Ηρακλη ξεχασες την Σαν Λορετζο και Μεηκ απ  ;D
 Τα γιαλενια τα ξεχασατε;  ;D  , αυτες οι βουζες ηταν αλλο πραμα  :D
Τι να πρωτοθυμηθω και γω,η τα παρτυ της εποχης με πικ απ βαλιτσακι και τα δισκακια τα 45αρια που ειχαμε 6-7 disco και 15-20 bluse,γιατι ηταν ευκαιρια να αγκαλιασουμε τα κοριτσια,αξεχαστα χρονια ρε παιδια.........................................
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #23 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 22:12:05 μμ »
...εγώ πρόλαβα τα juke boxes στις δόξες τους, με ελληνικά 45-άρια μέσα...
...τα πικάπ στα αυτοκίνητα, με την σχισμή οριζόντια για το 45-αρι και τον μηχανισμό τους σε ανάρτηση, το έλυνε ο   
   πατέρας μου για να το φτιάξει σε μιά Buick που είχε και μάθαινε το Κολωνάκι οδήγηση...
...τα μπισκότα "Παπαδοπούλου" στα παντοπωλεία μέσα στα τσίγκινα κουτιά, πουλιόντουσαν χύμα...
...τα Αλγκόν στα περίπτερα και τα τσιγάρα χύμα, με τα "Φαντάζιο" και "Ρομάντσο" που αγοράζαμε για τις θείες και τις
   μαμάδες...
...τα πρώτα μας τουφέκια, λαστιχοβόλα μιά σανίδα με πρόκα και μανταλάκι των ρούχων...
...τα ποδήλατα με τα χαρτόνια και τα μανταλάκια στις ακτίνες...
...τα "υποβρύχια" και τους λουκουμάδες, τα γλυκά κουταλιού και τις εκείνες τις μακριές κυλινδρικές καραμέλλες "αστα-
   κός", τα μαντολάτα και τις μαστίχες Χίου...
...το λουλάκι στα ασπρόρουχα, το Tide και η Klinex, τα ψυγεία του πάγου, οι γκαζιέρες για το μαγείρεμα...
...τα ραδιόφωνα είχαν ακόμη λάμπες και οι κεραίες ψηλά, παράλληλα στο ταβάνι ....
...οι ντομάτες μύριζαν, τα μανταρίνια είχαν κουκούτσια και τα μπαρμπούνια μουστάκια... :D
...ο κόσμος είχε φιλότιμο και ευγένεια, οι λέξεις τόνους και πνεύματα, η ρετσίνα έρεε και οι γυναίκες φόραγαν
   φουρώ στις εξόδους και παπούτσια ψιλοτάκουνα και οι άνδρες μαντήλι στο πέτο και μπριγιαντίνη στα μαλλιά...
...οι δρόμοι είχαν λακούβες στις γειτονιές, οι γειτονιές Χωροφυλακή και η Κηφισσιά τροχονόμο ....
...στο κέντρο της Αθήνας, υπήρχε υγραέριο και οι γάμοι γίνονταν Κυριακή πρωϊ για να βλέπεις τι πέρνεις... :D

....μελαγχόλησα  >:(   
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #24 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 22:25:05 μμ »
...εγώ πρόλαβα τα juke boxes στις δόξες τους, με ελληνικά 45-άρια μέσα...
...τα πικάπ στα αυτοκίνητα, με την σχισμή οριζόντια για το 45-αρι και τον μηχανισμό τους σε ανάρτηση, το έλυνε ο   
   πατέρας μου για να το φτιάξει σε μιά Buick που είχε και μάθαινε το Κολωνάκι οδήγηση...
...τα μπισκότα "Παπαδοπούλου" στα παντοπωλεία μέσα στα τσίγκινα κουτιά, πουλιόντουσαν χύμα...
...τα Αλγκόν στα περίπτερα και τα τσιγάρα χύμα, με τα "Φαντάζιο" και "Ρομάντσο" που αγοράζαμε για τις θείες και τις
   μαμάδες...
...τα πρώτα μας τουφέκια, λαστιχοβόλα μιά σανίδα με πρόκα και μανταλάκι των ρούχων...
...τα ποδήλατα με τα χαρτόνια και τα μανταλάκια στις ακτίνες...
...τα "υποβρύχια" και τους λουκουμάδες, τα γλυκά κουταλιού και τις εκείνες τις μακριές κυλινδρικές καραμέλλες "αστα-
   κός", τα μαντολάτα και τις μαστίχες Χίου...
...το λουλάκι στα ασπρόρουχα, το Tide και η Klinex, τα ψυγεία του πάγου, οι γκαζιέρες για το μαγείρεμα...
...τα ραδιόφωνα είχαν ακόμη λάμπες και οι κεραίες ψηλά, παράλληλα στο ταβάνι ....
...οι ντομάτες μύριζαν, τα μανταρίνια είχαν κουκούτσια και τα μπαρμπούνια μουστάκια... :D
...ο κόσμος είχε φιλότιμο και ευγένεια, οι λέξεις τόνους και πνεύματα, η ρετσίνα έρεε και οι γυναίκες φόραγαν
   φουρώ στις εξόδους και παπούτσια ψιλοτάκουνα και οι άνδρες μαντήλι στο πέτο και μπριγιαντίνη στα μαλλιά...
...οι δρόμοι είχαν λακούβες στις γειτονιές, οι γειτονιές Χωροφυλακή και η Κηφισσιά τροχονόμο ....
...στο κέντρο της Αθήνας, υπήρχε υγραέριο και οι γάμοι γίνονταν Κυριακή πρωϊ για να βλέπεις τι πέρνεις... :D

....μελαγχόλησα  >:(   

τι ειπες τωρα τα κανατε και σεις στην πτωτευουσα αυτα  ???
ξεχασες τηνβολτα στην πλατεια την κυριακη μετα την εκλησια
και το " εστωσαν αι ενοπλοι δυναμεις " για να μην πω τιποτε αλλο
καλα τοσο mature εισαι ?
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #25 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 22:27:48 μμ »
...είχε και η "πρωτεύουσα" γειτονιές...., δεν ήταν Manhattan  ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #26 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 22:33:18 μμ »
... και στη δική μου γειτονιά, θυμάμαι τον παγοπώλη με βράκα και ξυπόλητο να περνάει τραβώντας το τριζάτο ξύλινο καρότσι του και να πουλάει πάγο... με το κομμάτι, που το έκοβε από τις παγοκολώνες σκεπασμένες με τη λινάτσα...
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #27 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 22:52:02 μμ »
...είχε και η "πρωτεύουσα" γειτονιές...., δεν ήταν Manhattan  ;D

εγω πρωτη φορα πηγα το 88 εμενα κυψελη για εναν "αξεχαστο" χρονο
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #28 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 23:10:25 μμ »
Η εικόνα του παγοπώλη είναι από την Κυψέλη του '63-'65 και ο δρόμος που πέρναγε, ήταν ο πίσω δρόμος της περίφημης - τότε - Quinta. Ο εμπρός δρόμος, η Φωκίονος Νέγρη...
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #29 στις: 17 Μαρτίου, 2011, 23:38:02 μμ »
Θυμαστε μηπως και τα παρτι!!!! Οταν καταφερνες να παρεις καμια μικρουλα για κανα μλουζ !!! Τουμπανο ο ''μικρος'' για τις επομενες ωρες  ;) ;) ;)