Αποστολέας Θέμα: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.  (Αναγνώστηκε 41915 φορές)

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #30 στις: 18 Μαρτίου, 2011, 10:55:00 πμ »
πω πω τι μου θυμισες ....λαστιχοβολα σε σανιδι με μανταλακι, φυσοκαλαμα και μαχες μεταξυ γειτονιων,τις κοπελες που βαζαμε στοχο και οποιος βαρουσε μαλακο ''στοχο'' ηταν και ο πρωτος..
Ωχ σκ@τ@ με προλαβε ο χρονος και με προσπερναει χωρις να παρω χαμπαρι........................
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #31 στις: 18 Μαρτίου, 2011, 17:06:21 μμ »
Θυμαστε μηπως και τα παρτι!!!! Οταν καταφερνες να παρεις καμια μικρουλα για κανα μλουζ !!! Τουμπανο ο ''μικρος'' για τις επομενες ωρες  ;) ;) ;)

Το καλο ηταν οτι το μπλουζ ηταν προμελετημενο  :D Τα παντα ερχοντουσαν στην ωρα τους  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=hej8x3vc5Xc
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Gambler

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 234
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #32 στις: 19 Μαρτίου, 2011, 23:37:53 μμ »
Όλοι μας μιλάμε για το παρελθόν. Μιλάμε για τον χρόνο και αναφερόμαστε σε αυτόν με αντικείμενα τα οποία καταλαμβάνουν χώρο. Το ίδιο συμβαίνει και αν αναφερθούμε σε χωρικά φαινόμενα. Χρειάζεται χρόνος για να καταγραφούν στην μνήμη. Για να συμβούν. Ο χωρόχρονος η χωροχρόνος  (και τα 2 είναι σωστά και υπάρχει ένα καταπληκτικό άρθρο του Καραθεοδωρή  στο λήμα χωροχρόνος στην εγκυκλοπαίδεια  του Ηλίου του  Ι.  Πασσά)  μάλλον είναι μια τετραδιάστατη απεικόνιση του πραγματικού σύμπαντος. Μήκος.πλάτος, ύψος και χρόνος είναι οι 4 διαστάσεις. Τα αισθητήρια  αντιληπτικά όργανα του ανθρώπου τον αναγκάζουν να αντιληφθεί κατ’ αυτόν τον τρόπο τον Κόσμο γύρω του. Αν και ο Ηράκλειτος έλεγε: τα αυτιά και τα μάτια των κακών ανθρώπων, κακοί μάρτυρες είναι. Στις ημέρες μας η επιστήμη μιλάει για τρισδιάστατο χρόνο και για συνολικά δώδεκα διαστάσεις μετρήσιμες στο Σύμπαν.   Ο Αινστάιν έλεγε ότι με τις γνώσεις που διαθέτει, δεν μπορεί να εξηγήσει και να περιγράψει το σύμπαν στο οποίο ζούμε. Αντίθετα με την φαντασία του, έλεγε, μπορούσε να περιγράψει άπειρα σύμπαντα.
Οι Αρχαίοι Έλληνες, ονόμαζαν Κόσμο το σύνολο των  ουρανίων σωμάτων.
Η λέξη Κόσμος προέρχεται από το ρήμα:  κοσμάω-κοσμώ, σε νεοελληνική απόδοση: στολίζω. Δηλ. τα ουράνια σώματα είναι τα κοσμήματα, στολίδια του ουρανού. Ο Πλάτων μάλλον, βάζει τον Σωκράτη να αναφέρεται στην νύχτα και να την ονομάζει ευφρόνια, δηλ. καλή φρόνηση-καλή σκέψη.  Ο Πλάτων και κατά συνέπεια ο Σωκράτης, θεώρησαν ότι μόνο την νύχτα ο άνθρωπος μπόρεσε να αντιληφθεί το βάθος και το μεγαλείο της δημιουργίας, εφόσον κοίταξε τους αστέρες και κατανόησε τις αποστάσεις και κατά συνέπεια τις διαστάσεις, μέσα σε αυτό,  το οποίο ο ίδιος ονόμασε Πλάση. Κάπως έτσι κάνουμε και όλοι εμείς. Υπολογίζουμε την απόσταση από την έξοδο της κάννης μέχρι το κέντρο του ατομικού μας γαλαξία, ο οποίος την συγκεκριμένη στιγμή είναι το κέντρο του στόχου, προσπαθούμε να μάθουμε να σκοπεύουμε και με τα 2 μάτια ανοιχτά, έτσι ώστε να έχουμε τετραδιάστατη αντίληψη του περιβάλλοντα  χώρου, υπολογίζουμε την διεύθυνση και την ταχύτητα του ανέμου, την υγρασία, την θερμοκρασία, βρισκόμαστε σε μια κατάσταση έκστασης την στιγμή που γινόμαστε ένα με όλα τα άλλα γύρω μας. Μια πολύ καλή εξήγηση για την λέξη έκσταση, είναι η αέναη υπέρβαση του είναι. Οπότε εύκολα όλοι πια αντιλαμβανόμαστε ότι η σκοποβολή και γενικότερα ο αεροβολισμός, κάνει τον άνθρωπο να ενώνεται με όλα τά άλλα. Να υπερβαίνει στιγμιαία την ανθρώπινη φύση. Η ζωή είναι ένα σύνολο από άπειρες στιγμές. Αν καταλάβεις το νόημα μίας στιγμής, είναι το ίδιο με τα να καταλάβεις το νόημα της αιωνιότητας. Για να αντικρύσεις την στιγμή πρέπει να βγείς έξω από αυτήν, να υπερβείς το είναι σου, να δεις τον φυσικό εαυτό σου μέσα στην στιγμή και τότε ακριβώς παγώνει ο χρόνος, όπως ακριβώς όλοι μας έχουμε αισθανθεί τον χρόνο να παγώνει την στιγμή που κοιταζόμαστε στον καθρέφτη. Ότι κοιτάει τον εαυτό του παγώνει. Ο καθρέφτης παραμένει η πιο ειλικρινής επαφή με τον εαυτό μας. Ο χρόνος παγώνει κάθε φορά που απελευθερώνεται ο βέκτορας  (μολυβάκι)και ταξιδεύει προς το πεπρωμένο του (στόχος).   Και,  κατ ’αυτόν τον τρόπο λοιπόν, γινόμαστε ένα με  τα όντα που έλεγε ο Λάιμπνιτς η με το κάτι που ονόμαζε ο Χάιντεγκερ. Εν, το Παν όπως έλεγαν  οι Εμπεδοκλής και Παρμενίδης, η αν θέλετε, ότι χωρίζει τα όντα είναι αμαρτία και ότι τα ενώνει είναι αρετή. Μάλλον κάπως  έτσι είδα η  φαντάστηκα τα πράγματα  σήμερα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας. Δεν διεκδικώ την πατρότητα σε τίποτα  από όσα ανέφερα πριν και φυσικά μου αρέσει  να λέω, αλλά και να ακούω παρόμοιες αφηγήσεις, έστω και  σαν ένα  όμορφο παραμυθάκι.
Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.

Αποσυνδεδεμένος Gambler

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 234
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #33 στις: 22 Μαρτίου, 2011, 16:12:39 μμ »
Έλα, δώστε μια χείρα βοηθείας και εσείς. Με αφήσατε μόνο μου στα βαθιά. Προσπάθησα να δώσω μια πιο επιστημονικο-φανταστική διάσταση στο θέμα αεροβόλο. Κολυμπάω αλλά δεν βλέπω στεριά. Ποιός λοιπόν θα βουτήξει;
Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #34 στις: 22 Μαρτίου, 2011, 16:22:46 μμ »
Μα γιατι?  Μια χαρα τα καταφερνεις και μονος!
Χρειαζονται μυαλα που σκεφτονται φιλοσοφικα και με εντονη καλλιτεχνικη αισθηση για να συμετεχουν σε αυτο.
Εγω σιγουρα δεν διαθετω τετοιο μυαλο οποτε μην περιμενεις βοηθεια απο εμενα. Με παρασυρουν ομως οταν τα διαβαζω και με οδηγουν στο να δω τις εικονες με τα ματια του συγγραφεα, αυτο ειναι που με κανει να νοιωθω......ανωτερος.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Gambler

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 234
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #35 στις: 22 Μαρτίου, 2011, 16:37:27 μμ »
Φίλε μου καλέ, τίποτα από ότι γράφω δεν είναι δικό μου. Για μένα κάθε άνθρωπος, είναι  ένας πομπός αλλά και ένας δέκτης. Από κάπου μέσα στον χωροχρόνο, τα δανείζομαι και εγώ. Διδαχή μου μέχρι σήμερα παραμένει μια ρήση του Λεονάρντο Ντα Βίντσι.  Να παρατηρείς, να αναλύεις και να περιγράφεις. Το προσπαθώ, χωρίς επιτυχία βέβαια, αλλά το προσπαθώ. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οπόταν Σαββάτο στο Σχιστό, γκαιφές, τζιγαράκι, βολιδούλες από 4,5 μέχρι 6,35 (προς το παρόν) και συζήτηση σαν τους Δειπνοσοφιστές.  Αποστόλη Γιώργο και Στέφανε την πνευματική συνδρομή σας.
Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #36 στις: 22 Μαρτίου, 2011, 23:07:53 μμ »
....φίλε μου Σωτήρη δώσε μου λίγο χρόνο, πνευματικά αυτό τον καιρό είμαι ασταθής..... :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Atlas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Για όσους γεννήθηκαν μέχρι το 1985
« Απάντηση #37 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 07:18:19 πμ »
H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε.
Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή:
περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας. Έπρεπε να
περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο
ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές
έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε.
Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή..

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα
ζωντανοί.. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα
σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και
μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.. Ανεβαίναμε στα
ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ,
καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν
φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες
κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε
κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε
ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε
«μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση...


Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και
δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα
στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν
υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν
υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν
έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα
θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε
κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε
καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το
ξεπερνάμε.


Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι..

Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,
βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε
φίλους.. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε.. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα.. Χάσαμε
χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη
βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους
πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα
στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν
ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των
φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να
ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο
σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση.. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν
υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι.. Τι φρίκη!

Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντηλιακή κρέμα με δείκτη
προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..
Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με
ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P

Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί....
Ω Ελλάς αρχαία χώρα
τι παλληκάρια είχες πριν
και τι μ@λ@κες τώρα!!!!

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #38 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 07:27:21 πμ »
Γιατι εμεις του πριν το 85 μεγαλωνουμε τα παιδια μας στερωντας τα ολα αυτα που εμεις καναμε σαν παιδια ??
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #39 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 07:49:44 πμ »
Τι μας Θύμισες πρωι - πρωι Atlas... :( :(
Καλημέρα...
team Walther Greece

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #40 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 07:57:47 πμ »
Νοσταλγικο αλλα σιγουρα οτι ομορφοτερο εχουμε να θυμομαστε.
Καλημερα και απο εμενα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #41 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 11:43:25 πμ »
Το συγκεκριμενο κειμενο το εχω ξαναδιαβασει παλιοτερα και ειναι οντως πετυχημενο.

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι τοτε οταν γυριζαμε στο σπιτι "τραυματιες", οι γονεις μας ελεγαν "ας προσεχες" και μπορει να
επεφτε και καμμια φαπα.
Τωρα αρχιζει η ανακριση για να βρεθει ο υπευθυνος που σε καμμια περιπτωση δεν ειναι "το παιδι μας".
Ετσι το παιδι μαθαινει οτι για οτι κακο του συμβαινει δεν φταιει ποτε αυτο, αλλα παντα καποιος ή κατι αλλο.
Και φυσικα δεν αναλαμβανει ποτε τις ευθυνες των πραξεων του.
Εαν ηξεραν οι γονεις ποσο κακο κανουν στα παιδια τους με την πολυ "φροντιδα" θα ηταν πολυ πιο προσεκτικοι.

Η τελευταια φραση ειναι ολα τα λεφτα : Ημαστε τυχεροι γιατι μεγαλωσαμε σαν παιδια
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #42 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 16:25:25 μμ »

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί....


Eξαιρετικό κείμενο, με την τελευταία φράση να περικλείει όλο το νόημα.

Αποσυνδεδεμένος igerog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #43 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 18:31:28 μμ »
Atlas. Μπράβο με έκανες και συγκινήθηκα .
 Ανακάλεσα στην μνήμη μου τις όμορφες στιγμές που πέρασα στην πορεία της παιδικής μου ηλικίας μεγαλώνοντας εδώ στον Άγιο Δημήτριο.

Ευχαριστώ  ;D 

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Κάποιοι, Κάπου, Κάποτε.
« Απάντηση #44 στις: 08 Ιουλίου, 2011, 19:46:57 μμ »
Atlas. Μπράβο με έκανες και συγκινήθηκα .
 Ανακάλεσα στην μνήμη μου τις όμορφες στιγμές που πέρασα στην πορεία της παιδικής μου ηλικίας μεγαλώνοντας εδώ στον Άγιο Δημήτριο.

Ευχαριστώ  ;D 
Μπας και παιζαμε μαζι και δεν το ξερουμε :o :o :o
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON