Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo  (Αναγνώστηκε 133936 φορές)

Αποσυνδεδεμένος madmax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #180 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2013, 22:05:08 μμ »
φιλε old rookie ειχα και  εγω το ιδιο προβλημα με  ενα  gamopt85.
Απευθηνθηκα  στο  μαγαζι που το  πηρα  και  σε  2 εβδομαδες το  ειχα  στα  χερια  μου .
Κανε μια  ερωτηση στο e-aerovolo .

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #181 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2013, 23:17:15 μμ »
φιλε old rookie ειχα και  εγω το ιδιο προβλημα με  ενα  gamopt85.
Απευθηνθηκα  στο  μαγαζι που το  πηρα  και  σε  2 εβδομαδες το  ειχα  στα  χερια  μου .
Κανε μια  ερωτηση στο e-aerovolo .
ευχαριστω πολυ φιλε μου για την συμβουλη,αλλα δυστυχως το μαγαζι που ειχα παρει το ενα εκλεισε (μεσα στα πολλα και αυτο....την κριση μας μεσα@&$*!#&^%!!) και το αλλο ειναι δωρο.δοκιμασα σε αλλο καταστημα αλλα δεν....   
ας πουμε οτι δεν πεταξαν και απο την χαρα τους να με εξυπηρετησουν...   κομπλαρανε οι ανθρωποι φαινεται απο το υψος της παραγγελιας..χαχαχαχα    πως μπαινεις σε καταστημα και πρεπει να παρεις κατι μονο και μονο για να πας τουαλετα?  ε, καπως ετσι,μονο που εγω δεν ειχα καμια διαθεση να παρω κατι για να παω τουαλετα...χαχαχα
καλα ,κατι θα κανω καποια στιγμη,οπως και να εχει ευχαριστω και παλι.
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #182 στις: 25 Μαρτίου, 2013, 20:56:07 μμ »
Eίμαι κάτοχος ενός Gamo whisper igt και μετά από αρκετές βολές παρατήρησα ότι πρέπει να έφυγε μια φλάντζα που βρίσκεται στο τέλος του νιτροπίστονου είναι το part 22060 στο παρακάτω σχέδιο (http://www.aceros-de-hispania.com/airguns-parts/whisper-x-airgun.htm) υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει για το που μπορώ να βρω την φλάντζα αυτή ?
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #183 στις: 05 Απριλίου, 2013, 11:31:08 πμ »
Εχω ενα Gamo Cadet το οποιο αγοραστηκε αρχες της δεκαετιας του 90 ισως και το 89. Δεν θυμαμαι καλα.
Θελω να αλλαξω το λαστιχακι που στεγανοποιει την καννη. Το εχω δει σαν πετσακι καννης στον Βασιλικο.

http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002001_N0000002033_N0000002045_N0000002495_P0000006040

Βρηκα ορισμενα σχεδιαγραμματα του οπλου αλλα εχει διαφορετικο αριθμο του ανταλλακτικου. πχ 118.0
Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει;
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #184 στις: 05 Απριλίου, 2013, 13:07:33 μμ »
Εχω ενα Gamo Cadet το οποιο αγοραστηκε αρχες της δεκαετιας του 90 ισως και το 89. Δεν θυμαμαι καλα.
Θελω να αλλαξω το λαστιχακι που στεγανοποιει την καννη. Το εχω δει σαν πετσακι καννης στον Βασιλικο.

http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002001_N0000002033_N0000002045_N0000002495_P0000006040

Βρηκα ορισμενα σχεδιαγραμματα του οπλου αλλα εχει διαφορετικο αριθμο του ανταλλακτικου. πχ 118.0
Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει;

          Στο γνωστό Αγγλικό διαδικτυακό κατάστημα  ανταλλακτικών  στο διάγραμμα του μοντέλλου Gamo Cadet η τσιμούχα κάννης έχει κωδική ονομασία BS002 
                             
               http://www.gunspares.co.uk/shopdisplayproducts.asp?id=24263&cat=Gamo+Cadet

        ...είναι δε η ίδια με την τσιμούχα του μοντέλλου Hunter 440/220/880/890, Gamo 2000 Magnum - Gamo 3000 Magnum.  Άν η τσιμούχα του Βασιλικού ταιριάζει στο κλασσικό Hunter 440 θα κάνει και στο δικό σου.

           Εννοούμε το παλιό μοντέλλο Cadet με το ξύλινο κοντάκι όπως φαίνεται στις παρακάτω εικόνες  κι όχι άλλη  έκδοση του όπλου:

               http://www.airguns.pl/wiatrowka-opis-gamo-cadet
               http://media.liveauctiongroup.net/i/12928/13064661_1.jpg?v=8CF16AD60DABAF0
               http://www.aclevante.com/t1557-gamo-cadet
 
             
              Νομίζω πώς η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία των Gamo στην χώρα μας (Τουρής ΑΕ - http://www.touris.eu/default.asp)  και να ζητήσεις να σου απαντήσουν υπεύθυνα  για το ποιό αναλώσιμο ανταλλακτικό ταιριάζει στο όπλο σου.


Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #185 στις: 05 Απριλίου, 2013, 13:19:29 μμ »
Eίμαι κάτοχος ενός Gamo whisper igt και μετά από αρκετές βολές παρατήρησα ότι πρέπει να έφυγε μια φλάντζα που βρίσκεται στο τέλος του νιτροπίστονου είναι το part 22060 στο παρακάτω σχέδιο (http://www.aceros-de-hispania.com/airguns-parts/whisper-x-airgun.htm) υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει για το που μπορώ να βρω την φλάντζα αυτή ?
Ευχαριστώ 

          Για να μην παιδεύεσαι άδικα πάρε ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία της Gamo στην Αθήνα να μάθεις ότι χρειάζεσαι.
            Έχουν καλή φήμη από πλευράς εξυπηρέτησης και θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς.

                   http://www.touris.eu/contact.asp

Αποσυνδεδεμένος sparkie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #186 στις: 06 Απριλίου, 2013, 00:47:13 πμ »
Ευχαριστώ μάλλον θα πάρω ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία να δω τι γίνεται .....

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #187 στις: 06 Απριλίου, 2013, 11:21:25 πμ »
Το παλιό ειναι όπως στους συνδεσμους που έβαλες. Την τσιμουχα του Βασιλικού την εβαλα για να δείξω τι περίπου ψαχνω. Δεν ξέρω εάν ταιριάζει.
Κώστα σε ευχαριστώ.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος giorgostsia

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #188 στις: 18 Αυγούστου, 2017, 14:40:21 μμ »
καλησπερα σε ολους.καινουριος στο forum και ακομα πιο καινουριος στο αεροβολο.εδω και μια εβδομαδα εχω αγορεσει το γαμο big cat 1000 και ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος.εχει αυτα που ζηταω.δυναμη και ευστοχια μεχρι τα 25 με 30 μετρα.πιο μακρυα δε με νοιαζει γιατι δε μπορω να εστιασω λογω αστιγματισμου.τελος παντων.ευτυχισμενος απο την επιλογη μου.το θεμα μου ειναι το εξης.οτι κι αν παταω στην αναζητηση του forum δε μου βγαζει κατι γι αυτο το μοντελο.καποια παρουσιαση η καποια συζητηση.κανω κατι λαθος;μηπως λεγετε αλλιως και δε το ξερω;

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #189 στις: 18 Αυγούστου, 2017, 21:29:47 μμ »
Για να μην σου βγαζει κατι,μαλλον δεν θα εχει γινει κουβεντα για αυτό το αεροβολο.

Αν το πηρες σε καλη τιμη (εχουν κατι καλες προσφορες),μια χαρα οπλο είναι.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος giorgostsia

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #190 στις: 19 Αυγούστου, 2017, 08:28:21 πμ »
Christopher μια χαρα ηταν η τιμουλα του.λιγο πιο ακριβο απο τα κινεζικα(που απο οτι διαβαζω ειναι εξισου καλα) αλλα δε με πειραζει.θα ηθελα παντως μια παρουσιαση για να μαθω και καμια λεπτομερεια!ισως σε λιγο καιρο και κανενα tuning!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #191 στις: 19 Αυγούστου, 2017, 13:30:20 μμ »
ειναι κλωνος του shadow 1000, bam19 ,,gamo 640 ,440 ,crossman phantom , κτλ  αρα ισχυουν τα ιδια κ δω
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος giorgostsia

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #192 στις: 11 Σεπτεμβρίου, 2017, 11:48:39 πμ »
παιδια μια ερωτηση.αλλαξα στο gamo big cat 1000 τη βιδουλα πισω απο τη λεπιδα της σκανδαλης(πατεντουλα που τη διαβασα μεσα στο forum).απο 6 χιλιοστα εβαλα μια 8.η σκανδαλη βελτιωθηκε απιστευτα.εχω ενα θεματακι ομως.απο την ωρα που τη να αλλαξα το οπλο βαραει πιο αριστερα απο πριν.για να το φερω στα ισα του αλλαξα σχεδον 8 με 10 κλικ στο σκοπευτικο.εχει καποιο προβλημα η μου φαινεται;

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #193 στις: 11 Σεπτεμβρίου, 2017, 13:54:40 μμ »
  Καλημέρα, ελπίζοντας πως δεν ελάφρυνες σε σημείο επικινδυνο την σκανδάλη, εννοώ το αεροβόλο οπλισμένο εαν τρανταχθεί να ρίχνει μόνο του....., τότε είναι λογικό να έχεις μιά απόκλιση αριστερά-δεξιά στην σκοπευτική γραμμή σου και επομένως να κάνεις την διόρθωση που αναφέρεις γιατί τώρα δεν εφαρμόζεις την ίδια πίεση με τον δείκτη σου στην λεπίδα της σκανδάλης και η πίεση αυτή με την σειρά της δεν επηρεάζει δυναμικά όπως πρώτα την σκοπευτική γραμμή που είχες πριν την αποφόρτιση της λεπίδας.
  Όλα αυτά ισχύουν, εαν δεν πείραξες οτιδήποτε άλλο.  :)

Υπ΄όψη, όσο πιό δυνατό το όπλο και τραχύς ο κύκλος λειτουργίας του με μιά σκληρή σκανδάλη να πρωταγωνιστεί αρνητικά στον κύκλο βολής σε αυτό, τότε ανάλογα με την δύναμη που εφαρμόζεται στην λεπίδα είναι λογικό να υπάρχουν αποκλίσεις στον στόχο και μάλιστα αυτό το καταλαβαίνεις γιατί οι αποκλίσεις δεν είναι πάντοτε οι ίδιες σε διεύθυνση αλλά και ύψος.... Ο τρόπος που τραβάμε την σκανδάλη επηρεάζει πάντοτε την βολή, σε όπλα χαμηλής δύναμης και με μιά καλή σκανδάλη αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι εύκολα -μετράει πάντα και η πείρα-, αλλά είναι ιδιαίτερα κοινό και με έντονες αποκλίσεις σε όπλα με μέτρια σκανδάλη και μεγάλης απόδοσης γιατί η ανάκρουση είναι επίσης μεγαλύτερη. Το φαινόμενο που αντιμετώπισες είναι πολύ έντονο στα ελατήρια αλλά και στα προσυμπιεσμένα μεγάλων δυνάμεων που επίσης έχουν ανάκρουση λόγω έντασης της σφύρας που χτυπά την βαλβίδα εκτόνωσης αέρα και δεν έχουν μιά ποιοτική και διακριτή στα στάδια λειτουργίας της, σκανδάλη.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Σεπτεμβρίου, 2017, 14:09:47 μμ από alpha-63 »
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος giorgostsia

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #194 στις: 12 Σεπτεμβρίου, 2017, 00:21:33 πμ »
Φιλε alpha-63 οχι δεν εχω αλλαξει κατι αλλο στο οπλο.ευτυχως δε ριχνει και μονο του γιατι το δοκιμασα.ειχα ενα red dot της κακιας ωρας το οποιο για τα δεκα μετρα καλο ηταν αλλα το εβγαλα σημερα.με το red dot ειχα συνηθησει να κανω μικροδιορθωσεις καθημερινα(ωσπου μου εσπασε τα νευρα) οποτε δεν ειχα καταλαβει οτι ειχα τοσο μεγαλη αποκλιση.το οπλο αν και ειναι πολυ δυνατο ειναι εξαιρετικα ευστοχο και με τη βελτιωση της σκανδαλης εχει γινει παιχνιδακι μεχρι τα 30-35 μετρα.απο κει και περα δεν εχω δοκιμασει.απλα δε μου αρεσει να βλεπω το πισω σκοπευτικο τοσο λοξο.