Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια  (Αναγνώστηκε 118663 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #75 στις: 25 Ιουνίου, 2009, 23:04:22 μμ »
Βασικα, αυτο λεει αδεια μεταφορας, οχι αδεια εισαγωγης.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #76 στις: 26 Ιουνίου, 2009, 00:22:12 πμ »
Ακριβως.Στο αρθρο 1 που γινετε περιγραφη των οπλων αναφερει και τα αεροβολα.Πηγενοντας λοιπον στο αρθρο 2 που αφορα εισαγωγη απο εξωτερικο λεει οτι αφορα τα οπλα που αναφερει το αρθρο 1.Δηλαδη και τα αεροβολα.Και οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο ozzy1948 αυτο που αναρτησες αφορα την μεταφορα.Δλδ πας το ταξιδακι σου στο εξωτερικο πχ για σημετοχη σε αγωνα και δεν χρειαζεσε αδεια.Α και κατι ακομη μιας και το εφερε η κουβεντα.Οσοι ασχολειστε και με κυνηγετικα οπλα να ξερετε οτι υπαρχει και το ΕΔΠΟ (ευρωπαικο δελτιο πυροβολων οπλων) με το οποιο αν θελετε να κανετε ταξιδι στο εξωτερικο για κυνηγι δεν χρειαζεστε να τρεχετε συνεχεια στο αστυνομικο τμημα για αδεια.Ισχυει βεβαια και για σκοπευτες πυροβολου ραβδωτου οπλου.

Αποσυνδεδεμένος alekasas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #77 στις: 19 Αυγούστου, 2009, 21:01:07 μμ »
 Ρε παιδια να ρωτησω κατι ασχετο. Εμεις που εχουμε ηδη στην κατοχη μας αεροβολο οπλο, μπορουμε να το δηλωσουμε στην αστυνομια ωστε αν καμια φορα μας πιασει κανα μπλοκο (επιδει το μεταφερω απο την πολη στο χωριο μου με το αυτοκινητο) να τους δειξουμε το χαρτι και να ειμαστε οκ χωρις ουτε καν παρατηρηση?

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #78 στις: 19 Αυγούστου, 2009, 21:04:26 μμ »
Δεν δηλωνεις αεροβολο. Ο μονος νομος που το διεπει ειναι πανω απο 18, τωρα αν θελεις εχε και το χαρτι αγορας μαζι σου αν και δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο. Αν εχεις διοπτρα ή σιγαστηρα ειναι παρανομο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος alekasas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #79 στις: 19 Αυγούστου, 2009, 21:58:14 μμ »
Γαμωτο εχω διοπτρα. Τωρα παει ειμαι επισημα τρομοκρατης με την κατοχη διοπτρας, ισως να με δειτε στην τηλεοραση να καταζητουμαι ... Γεια σου ρε Ελλαδα!!!

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #80 στις: 20 Αυγούστου, 2009, 00:38:35 πμ »
Αμα την εχεις ξεχωριστα απο την βαση της και το οπλο σου ομως, απ οτι ξερω δεν εισαι αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου. Ο σιγαστηρας απαγορευεται και μαλιστα αυστηρα ειτε πανω στο οπλο ειτε οχι.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος alekasas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #81 στις: 20 Αυγούστου, 2009, 02:28:29 πμ »
 Την εχω επανω στο οπλο και ειναι μηδενισμενη στα 20 μετρα. Δεν παιζει να την βγαζω-βαζω. Εγω παντως εχω μονιμα μεσα στην θηκη του οπλου την αποδειξη απο διοπτρα και απο το αεροβολο. Τωρα αν με πανε μεσα επιδει εχω διοπτρα τι να πω.... Καλυτερα να μην μου τυχει.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #82 στις: 20 Αυγούστου, 2009, 20:12:34 μμ »
Προσοχή, είστε εκτός θέματος!

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #83 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2009, 14:09:59 μμ »
Τελικά για να γίνει μια ανακεφαλαίωση που θα συμπεριλαμβάνει όχι μόνο το θέμα εισαγωγής από το εξωτερικό αλλα και τα υπόλοιπα (χρήση διόπτρας, προμήθεια παρελκομένων, χρήση του αεροβόλου).
1. Η εισαγωγή αεροβόλου από οπιοδήποτε κράτος απαιτεί άδεια εισαγωγής από τη ΓΑΔΑ. Σε περίπτωση που δεν την έχεις και προχωρήσεις σε αγορά επαφίεσε στη καλή σου τύχη.
2. Η χρήση διόπτρας σε αεροβόλο απαγορεύετε και σε τυχόν έλεγχο της αστυνομίας είσαι υπόλογος και υπεύθυνος των πράξεών σου.
3. Η χρηση αεροβόλων πέραν των σκοπευτηρίων είναι παράνομη και καταχρηστική και σε περίπτωση ελέγχου είσαι πάλι υπόλογος και υπεύθυνος (σκοποβολή στην ύπαιθρο).
4. Η μεταφορά αεροβόλου με το αυτοκίνητο μπορεί να θεωρηθεί παράνομη εάν δεν μεταβαίνεις ή επιστρέφεις από σκοπευτήριο.
5. Η προμήθεια παρελκομένων από το εξωτερικό (βάσεις διοπτρών, boreshighters κλπ) πάλι εμπίπτει στους περιορισμούς της παρ1.

Παρακαλώ πείτε μου που κανω λάθος στα παραπάνω και τελικά αν υπάρχει κάτι 100% σίγουρο να αναφερθεί ως αξίωμα σε συγκεκριμένο χώρο του sight, για να μη μπερδεύεται τελικά ο κόσμος.
Φίλοι μου αν ήξερα το μπάχαλο που επικρατεί στο τομέα αεροβόλο (από νομικής άποψης), πιθανώς να μην έδινα από το υστέρημά μου για την αγορά ενός τέτοιου όπλου. Επειδή αυτό το καιρό είμαι Γαλλία, όταν κάποια στιγμή σε κατάστημα τους είπα ότι η χρηση διόπτρας στην Ελλάδα είναι απαγορευμένη, οι κύριοι δεν το πίστευαν. Βέβαια και αυτοί εδώ έχουν περιορισμόυς δύναμης (έως 7 joule-για παραπάνω ενέργεια χρειάζεσαι άδεια κηνυγίου), αλλά τουλάχιστο ξέρουν που βαδίζουν.
Σας χαιρετώ
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #84 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2009, 18:44:36 μμ »
Φίλε zafka μάλλον δε διάβασες καλά όσα έχω γράψει. Η ΓΑΔΑ δεν δίνει άδεια εισαγωγής. Χρειάζεται απλά να δώσει βεβαίωση ότι το όπλο είναι αεροβόλο. Τα υπόλοιπα τα κάνουν στο τελωνείο όπου γνωρίζουν πολύ καλά τους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #85 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 09:14:10 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Λάθος έκφραση. Για τα υπόλοιπα όμως τι γίνεται, ισχύουν;
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #86 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2009, 09:52:56 πμ »
Για το θεμα της αγορας αεροβολου και παρελκομενων απο το εξωτερικο εχουν γραφει αρκετα πραγματα σε αυτο το θεμα, αλλα και γενικοτερα στο forum.
Οσον αφορα την χρηση της διοπτρας, γινονται προσπαθειες για νομιμοποιηση στην χρηση της, ενω η χρηση του αεροβολου περαν του σκοπευτηριου δεν επιτρεπεται.
Στο θεμα της μεταφορας τα πραγματα ειναι πιο απλα καθως δεν ειναι δυνατο να εξακριβωθει αν ο κατοχος πηγαινει η επιστρεφει απο καποιο σκοπευτηριο.

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #87 στις: 11 Δεκεμβρίου, 2009, 13:50:51 μμ »
επεστρεψα παλι.. :) λιγο αργα βεβαια για την απαντηση αλλα την γραφω να υπαρχει

αν ερχεται με αεροπλανο με προορισμο Αθηνα θα περασει απο το τελωνειο αερολιμανα Αθηνων.. αλλιως θα πρεπει να σου πουν πως ερχεται και να δηλωσεις το αντιστοιχο τελωνειο..
το θεμα ειναι οτι θα παρεις ενα αντιγραφο εσυ στα χερια σου απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης σου (θα το στειλει η ΓΑΔΑ υπηρεσιακως) και το τελωνειο που θα εχεις δηλωσει στην αιτηση θα παρει και εκεινο ενα αντιγραφο (θα το στειλει η ΓΑΔΑ και αυτο υπηρεσιακως)
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #88 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2009, 23:26:11 μμ »
δειτε νεοτερα απο την Κυπρο και περι αεροβολων..
πως λεμε τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι..

www.airgunhunting.com
στη αριστερη στηλη υπαρχει ενας συνδεσμος που λεει "Νομοθεσια Οπλων" πατηστε τον και
ψαχτε το κειμενο με την λεξη αεροβολο - μεχρι και για επισκευη χρειαζεται να βγαλεις αδεια..

η διαφορα με εδω .. ολες τις παραπανω αδειες τις παιρνεις σχετικα συντομα και ειναι ολα γραμμενα ωστε να ξερει κανεις τι του γινεται..

τα σχολια σας παρακαλω...
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Δεκεμβρίου, 2009, 23:42:25 μμ από kostasgr »
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια
« Απάντηση #89 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2009, 23:57:24 μμ »
τωρα οσο αφορα την εισαγωγη απο το εξωτερικο να κανω μια λεπτη διευκρινιση - στο πρακτικο κομματι τουλαχιστον που εχω βιωσει και οχι στο πως (οπως σωστα εχετε αναφερει και ερμηνευσει) ερμηνευουμε τον νομο

Η αιτηση που κανει καποιος στην ΓΑΔΑ ειναι για :  "χορηγηση αδειας εισαγωγης-μεταφορας ειδων οπλισμου"
και η ΓΑΔΑ σου στελνει μια αδεια η οποια ειναι : "Αδεια μεταφορας οπλων για ιδια χρηση"
που σου επιτρεπει να το μεταφερεις εντος ορισμενου χρονικου περιθωριου (3 μηνες) και αναφερει ρητα οτι "δεν θα συνοδευεται ή θα εχει ενσωματωμενες σκοπευτικες διοπτρες και πασης φυσεως σκοπευτρα"

τα δικαιολογητικα εχουν ηδη αναφερθει προηγουμενα (και τεκμηριωμενα)...

ολα αυτα απο προσωπικη εμπειρια..
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)