Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή αεροβόλου με άδεια  (Αναγνώστηκε 113593 φορές)

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #15 στις: 03 Σεπτεμβρίου, 2008, 09:04:28 πμ »
και σε ποιο τελωνειο θα ερθει (Αεροδρομιο Ελ. Βενιζελος, Τελωνειο Πειραια κλπ.) - Προσοχη γιατι η εγκριση πηγαινει υπηρεσιακως στο τελωνειο που θα πειτε οποτε αν πειτε π.χ. Πειραια και ερθει με αεροπλανο στο Αεροδρομιο Ελ. Βενιζελος δεν θα εχουν την εγκριση και δεν θα σας το δωσουν.
 

Κωστα, πως ξερω σε ποιο τελωνειο θα παει το οπλο μου?

Αναλογα με τον τροπο αποστολης και η  περιοχη ειναι στανταρ σε ποιο τελωνειο παει (τα αεροπορικα Αττικης ειναι παντα στο Ελ. Βενιζελος αφού δεν υπάρχει αλλο εμπορικο αεροδρομιο στην Αττικη - το παλιο το εφαγε η μαρμαγκα και οι Ολυμπιακοι Αγωνες του 2004).

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #16 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:32:18 μμ »
Θα ηθελα να προσθεσω στην πολυ αναλυτικη παρουσιαση του Κωστα γυρω απο την διαδικασια για την εισαγωγη αεροβολου απο το εξωτερικο, οτι το παραβολο που πληρωνουμε στην αστυνομια για την εκδοση της αδειας ειναι 6 ευρω.
Επικοινωνησα πριν λιγο με την ΓΑΔΑ, και θεωρησα σωστο να το αναφερω μιας και κατα καιρους εχουν ακουστει διαφορα ποσα. Για περισσοτερες πληροφοριες 210 6476844 στο τμημα οπλων.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #17 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:33:03 μμ »
Μπάμπη είδα και το μήνυμα σου και μου έκανε εντύπωση. Θα προσπαθήσω να "αποσπάσω" μια έγγραφη δήλωση των παραπάνω αφού τελικά δε μπορείς να έχεις σίγουρη απάντηση από πουθενά...(σιγά τα νέα θα μου πεις στην Ελλάδα ζούμε ολοι..)!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #18 στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:50:43 μμ »
Και εγω μολις το ακουσα μου φανηκε παραξενο με τοσα που ειχα ακουσει......ειδωμεν!
Παντως σιγουρα πρεπει να επικοινωνισουμε και παλι με την ΓΑΔΑ για να ειμαστε σιγουροι. Αν καταφερεις και εχεις την απαντηση τους γραπτως, αυτο ειναι το καλυτερο!
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:54:28 μμ από destro »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #19 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:45:32 μμ »
εγω παντως προσωπικα θα παραγγειλω ενα οπλο απο αμερικη και δεν βγαζω καν αδεια.να τρεξω και στο τελος  να μην μου ζηταν τιποτα.κανονικα ετσι επρεπε να γινοταν και με την κυπρο και αλλα ευρωπαικα κρατη με χρηση αδειας.αδεια δεν ζητηθηκε ποτε ομως.κανονιζεις να βρεις ενα μαγαζακι που να στελενει με usps και πληρωνεις τον φορο στο ταχυδρομειο και εισαι οκ...κρατας και το tracking number σε περιπτωση οποιοδηποτε προβληματος και εισαι μια χαρα....οταν το κανω θα σας ενημερωσω....

παρτε και ενα παραθυρακι:
Άρθρο 2: Εισαγωγή από το εξωτερικό.
1. Απαγορεύεται η εισαγωγή από το εξωτερικό όπλων και λοιπών αντικειμένων, που αναφέρονται στο άρθρο 1, πλην των κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρουμένων.
2. Με άδεια της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης, επιτρέπεται η εισαγωγή από το εξωτερικό:
α. Περιστρόφων, πιστολιών, αεροβόλων και κυνηγετικών όπλων, καθώς και ανταλλακτικών, μερών και φυσιγγίων αυτών. Προκειμένου περί ανταλλακτικών κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, η ανωτέρω άδεια απαιτείται μόνο για την εισαγωγή μηχανισμών κλείστρου, θαλαμών και κανών.
β. Εκρηκτικών υλών συμπεριλαμβανόμενης και της πυρίτιδας κυνηγίου. Για την εισαγωγή, κατοχή, διάθεση και μεταφορά χλωρικού καλίου, εφαρμόζονται οι εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί εισαγωγής και διαθέσεως αυτού.
γ. Όπλων που χρησιμοποιούνται για την καταστροφή συγκολλούμενου υλικού σε περιστροφικούς κλιβάνους και φυσιγγίων αυτών.
δ. Εκρηκτικών μηχανισμών για επαγγελματικές ανάγκες μεταλλευτικών, λατομικών ή άλλων συναφών επιχειρήσεων.
ε. Όπλων σκοποβολής, ανταλλακτικών, σκοπευτικών διόπτρων και φυσιγγίων αυτών, από εμπόρους και αναγνωρισμένα αθλητικά σωματεία, που επιδιώκουν την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής και μέλη αυτών.
στ. Λογχών, σπαθών, ξιφών, ξιφιδίων, ξιφολογχών, αστυνομικών ράβδων, τόξων και βαλλιστρίδων.
"ζ. Όπλων ή αντικειμένων του παρόντος νόμου, που προορίζονται για συλλογές. Οι προϋποθέσεις και η διαδικασία χαρακτηρισμού των αντικειμένων αυτών, ως συλλεκτικών, ιστορικών ή οικογενειακών κειμηλίων, καθώς και εισαγωγής, εμπορίας, διάθεσης και κατοχής τους, καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης".

πας λοιπον με μια αδεια σκοπευτικου συλλογου και καθαρισες....
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:53:23 μμ από stefplak »

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #20 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:53:19 μμ »
Αυτο θα ηταν το καλυτερο φιλε Στεφανε, απλα η αδεια σε εξασφαλιζει απο περιτη ταλαιπωρια σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα.Αλλωστε στην Ελλαδα ζουμε...
Κανε μια ενημερωση παντως οταν κανεις την αγορα.Με τις τιμες που επικρατουν εδω, υπαρχουν πιστευω πολλοι που ενδιαφερονται για αγορα απο το εξωτερικο.

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #21 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 20:55:24 μμ »
Αυτο θα ηταν το καλυτερο φιλε Στεφανε, απλα η αδεια σε εξασφαλιζει απο περιτη ταλαιπωρια σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα.Αλλωστε στην Ελλαδα ζουμε...
Κανε μια ενημερωση παντως οταν κανεις την αγορα.Με τις τιμες που επικρατουν εδω, υπαρχουν πιστευω πολλοι που ενδιαφερονται για αγορα απο το εξωτερικο.

εννοειται destro κοιτα το pm σου...

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #22 στις: 19 Μαρτίου, 2009, 02:11:14 πμ »
Ολα κατανοητά πλην του χαρτιού γιατρού για ένα αεροβόλο το οποίο δεν θέλει άδεια κατοχής άπαξ και εισαχθεί στη χώρα. Πρόκειται για μια ακόμη περίπτωση που δεν θέλω να χαρακτηρίσω.

Και προς τι η ανάλωση πολύτιμου αστυνομικού χρόνου για ένα αεροβόλο For heavens sake!!!!  Αν κρατάμε αναλογίες σύμφωνα την επικινδυνότητα αντικειμένων τότε τα Σκι πρέπει να θέλουν δέκα χιλιάδες περισσότερες άδειες από τα αεροβόλα. Ομως τα Σκι δεν κρίνονται επικίνδυνα διότι δεν μοιάζουν με όπλα! Η λογική σε όλο της το μεγαλείο!

Τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος janas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #23 στις: 10 Απριλίου, 2009, 17:15:52 μμ »
Κύριοι Καλησπέρα σας.
Όσον αφορά το θέμα..

Ν.2168/1993, άρθρο 2: Εισαγωγή απο το Εξωτερικό, παράγραφος 6.

6. Επιτρέπεται η εισαγωγή χωρις άδεια από χώρες μη μέλη της Ε.Ο.Κ..

α.  Ενός  κυνηγετικού  όπλου,  μιας  ανταλλακτικής  κάνης  και  500
φυσιγγίων  αυτού,  από  αλλοδαπούς  ή  ομογενείς  με  ξένη υπηκοότητα ή
'Ελληνες μόνιμους κατοίκους εξωτερικού, που συμπλήρωσαν το 18ο έτος της
ηλικίας τους, για προσωπική τους χρήση.  Η  εισαγωγή  αυτή  γίνεται  με
καθεστώς προσωρινής εισαγωγής και με τον όρο της επανεξαγωγής του όπλου
και  της  κάνης.   Οι  ενδιαφερόμενοι  υποβάλλουν σχετικές δηλώσεις στο
τελωνείο εισόδου και στη συνέχεια χορηγείται  προσωρινή  άδεια  κατοχής
του όπλου αυτού από την αρμόδια αστυνομική αρχή του σημείου εισόδου.

[β.  Ενός (1) κυνηγετικού όπλου κατηγορίας Β, μιας (1) ανταλλακτικής
κάνης  και  500  φυσιγγίων  αυτού,  από  'Ελληνες  μόνιμους   κατοίκους
εξωτερικού  ή  ομογενείς,  που  αποσκοπούν  σε  μόνιμη εγκατάσταση στην
Ελλάδα, ή 'Ελληνες ταξιδιώτες, εφόσον οι ανωτέρω έχουν  συμπληρώσει  το
18ο έτος της ηλικίας τους.

***Η εντός [ ] περίπτωση β΄ της παρ.6 καταργήθηκε από την παρ.2
του άρθρου 9 του Ν.3169/2003 (Α΄ 189).

γ.   Ενός  αεροβόλου  όπλου,  από  ημεδαπούς  ή   αλλοδαπούς,   που
συμπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους.


Παράγραφος 10.

10.  Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα  του  παρόντος  άρθρου,  που
προέρχονται  από  χώρες  μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η
οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που  προβλέπονται  για  την  άδεια
εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου.
"Κατ' εξαίρεση δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι τριών (3) αεροβόλων
όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση."


***Το εντός " "  δεύτερο εδάφιο αντικαταστάθηκε ως άνω από την
παρ.3 του άρθρου 9 του Ν.3169/2003 (Α΄ 189).



Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #24 στις: 10 Απριλίου, 2009, 18:20:56 μμ »
μπραβο janas

και για οσους αμετανοητους επιμενουν

ριξτε μια ματια εδω αμαν πια

http://www.et.gr/view_publication/1993/1/147/svg/3?form.submitted=True
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #25 στις: 10 Απριλίου, 2009, 18:37:00 μμ »
Το νόμο αυτό μου τον έδωσαν τυπωμένο στη ΓΑΔΑ την προηγούμενη εβδομάδα (6ος όροφος, γραφείο 615). Μου είπαν ότι ΔΕ χρειάζομαι άδεια για εισαγωγή ενός αεροβόλου. Την Δευτέρα παραλαμβάνω.... :)

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #26 στις: 10 Απριλίου, 2009, 18:48:10 μμ »
Το νόμο αυτό μου τον έδωσαν τυπωμένο στη ΓΑΔΑ την προηγούμενη εβδομάδα (6ος όροφος, γραφείο 615). Μου είπαν ότι ΔΕ χρειάζομαι άδεια για εισαγωγή ενός αεροβόλου. Την Δευτέρα παραλαμβάνω.... :)

Απο πέρυσι το καλοκαίρι αυτό λέω...... :) :)
Να αρχισουν να αλλαζουν και οι τιμες στην Ελλαδα!
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #27 στις: 10 Απριλίου, 2009, 21:54:34 μμ »
αφηστε τα παλληκαρια να αγοραζουν απο εδω. τι εναι
100 % και βαλε  πανω στην τιμη μπροστα στο οφελος
της εγγυησης της αντιπροσωπειας
οχι για μενα ευχαριστω
προτιμω να παρω δυο στην τιμη του ενος να λυσω το ενα
και να εχω ανταλακτικα για δυο ζωες  :D :D :D
καλο θα ηταν να συνελθουν οι εμποροι
δεν υπαρχει μονοπωλιο πια
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #28 στις: 10 Απριλίου, 2009, 22:18:55 μμ »
ΓΟΥΣΤΑΡΩ  ;D ;D ;D ;D.........Εδω και πολυ καιρο...
AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Εισαγωγή αεροβολου με άδεια
« Απάντηση #29 στις: 13 Απριλίου, 2009, 10:56:01 πμ »
Σήμερα παρέλαβα από το τελωνείο του ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ το αεροβόλο που μου έστειλε "φίλος" από USA μέσω UPS.
Γενική εντύπωση: ΜΠΑΧΑΛΟ. Οι άνθρωποι δεν ήξεραν τι να κάνουν. Γνώριζαν το νόμο, αλλά μου ζητούσαν (σωστά κατά τη γνώμη μου) βεβαίωση από τη ΓΑΔΑ ότι το συγκεκριμένο όπλο είναι αεροβόλο. Μετά από αρκετή κουβέντα και αφού ανοίξαμε το πακέτο κατάφερα να τους πείσω και να εκτελωνίσω το όπλο. Άπαιχτες ατάκες:
"Αυτό έχει ραβδώσεις"!
"Ωραίο όπλο, Diana είναι"?
"Που ξέρω εγώ σε τί μπορείς να το μετατρέψεις εσύ"?
"Θέλω μια υπεύθυνη δήλωση πως θα το χρησιμοποιείς μόνο εσύ και ότι είσαι ο μόνος υπεύθυνος για ό,τι μπορεί να συμβεί".
Έτρεχα πέρα-δώθε, έβγαζα φωτοτυπίες, έκανα τον βλάκα, το όπλο το πήρα.
Το πιό απίθανο: είχα ξεχάσει την ταυτότητά μου στο σπίτι! Με καλή γνώση της ελληνικής νοοτροπίας όλα γίνονται στην Ελλάδα.
Όποιος θέλει να φέρει όπλο λοιπόν ας το κάνει γνωρίζοντας ότι ζει στο Ελλάντα. Αξίζει τον κόπο και σαν εμπειρία.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλές βολές.