Αποστολέας Θέμα: Τι είναι το PCP;  (Αναγνώστηκε 49234 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Τι είναι το PCP;
« στις: 01 Αυγούστου, 2008, 17:34:46 μμ »
γεια σας ηθελα να ρωτησω επιδει τωρα γραφτηκα κ διαβαζω διαφορα θεματα και ειδα να αναφερετε το pcp τι ακριβως ειναι???? και επισεις κατι τελευτεο εχω το walther p88 το οπιο κανει πολυ θορυβο κατα την εκτονοσι τις αμπουλας....διαβασα καπου οτι υπαρχει τροπος να γινει καπως πιο αθορυβο..??? ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου, 2008, 01:22:37 πμ από Einhorn »
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: pcp???
« Απάντηση #1 στις: 01 Αυγούστου, 2008, 17:54:25 μμ »
φιλε fousk@s τα pcp ειναι αεροβολα προσυμπιεσμενου αερα. χρησιμοποιουν δηλαδη μια ενσωματωμενη φιαλη οπου αποθηκευουν τον αερα για να εκτελεσουν βολη. μεγαλο προσον τους η μηδενικη ανακρουση κατι που βοηθαει στην ακριβεια. μοναδικο μειονεκτημα το σχετικα υψηλο κοστος αποκτησης. για μια πρωτη εισαγωγη στα pcp αλλα και στα αλλα ειδη αεροβολων ριξε πρωτα μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=159.0   οσον αφορα το cp88 τι εννοεις πιο αθορυβο?
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Αυγούστου, 2008, 18:02:19 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: pcp???
« Απάντηση #2 στις: 02 Αυγούστου, 2008, 03:03:04 πμ »
καταλαβα τι πεζει!! ευχαριστω! οσο για το αθορυβο που ειπα ακυρο ... ::)
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: pcp???
« Απάντηση #3 στις: 04 Αυγούστου, 2008, 19:20:29 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους PCP η τους γνωστες απο PCP μερικα πραγματα σχετικα με το γεμισμα του PCP.

Απ' οτι ειδα γραμμενο και σε αλλο θεμα το τρομπαρισμα ενος PCP ειναι αρκετα επιπονο και χρονοβορο, και επειδη τουλαχιστον προσωπικα θεωρω οτι η σκοποβολη ειναι ενα hobby που το κανεις καλυτερα ενω εισαι ξεκουραστος, και δεν πρεπει να σου βγαινει η ψυχη μεχρι να γεμισεις το οπλο για να ριξεις 40 βολες (για να μη μηλησουμε για το FX Gladiator DA που εχει δυο φυαλες) και μετα φτου κι απ'την αρχη, προσανατολιζομαι στην δευτερη επιλογη που ειναι η φυαλη καταδυσης.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

α) Εστω οτι το οπλο λεει 220 bar maximum, η φυαλη καταδυσης πρεπει να ειναι τουλαχιστον 220 bar για να μπορεσω να το γεμισω ;

β) Εχω ακουσει (ισως ραδιο-αρβυλα) οτι αν γεμισεις μια φορα, η δευτερη δεν εχει την ιδια πιεση, η τριτη ακομη λιγοτερη, και ετσι εχουμε μια φθηνουσα πορεια πιεσης μεσα στη φυαλη, με αποτελεσμα να φθηνει και ο αριθμος βολων, η η δυναμη αυτων ειναι αληθεια;

γ) Ξερω, οτι για να μεταφερθει αερας απο ενα δοχειο στο αλλο, πρεπει το δοχειο που θα δεχτει τον αερα να εχει λιγοτερη πιεση, αρα αν αγορασω καταδυτικη φυαλη 220 bar και προσπαθησω να γεμισω με αυτην το οπλο (220bar) την επομενη φορα που θα γεμισω ισως να μην εχω την ιδια πιεση. Ειναι σωστος αυτος ο συλλογισμος;

δ) Ποια αλλα κριτηρια πρεπει να θεσω για να επιλεξω μια φυαλη καταδυσης, ωστε πρωτα απ' ολα να ειναι ασφαλης για μενα, ευχρηστη και αποδοτικη; 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα απο τετοιου ειδους οπλα και χρειαζομαι οποιαδηποτε πληροφορια μπορω να βρω.


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος gpapado

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
Απ: pcp???
« Απάντηση #4 στις: 04 Αυγούστου, 2008, 19:58:33 μμ »
φίλε feugatos  οι φιάλες κατάδυσης είναι 232 bar και 300 bar. όμως κανείς δεν γεμίζει φιάλες πάνω από 230 γιατί είναι επικίνδυνο (αντε να βρείς κανένα να στην γεμίσει με 240 αλλά θα είναι ζεσταμένη η φιάλη και πάλι 230 θα κατέβει η πίεση όταν κρυώσει). τώρα η σκέψη σου με το άδειασμα είναι της είναι σωστή. εάν κάνεις μερικά γεμίσματα (οχι ένα) τότε η πίεση θα πέσει αλλά αυτό εξαρτάται και απο την χωρητικότητα της φιάλης. αν πάρεις μια δεκάλιτρη στα 232 και για να γεμίσεις την μιά φιάλη του ΗΤ 100 στα 200 bar με χωρητικότητα 0.175 λίτρα φαντάσου πόσα γεμίσματα θα κάνεις και η πίεση στην φιάλη κατάδυσης  δεν θα άλλάξει σημαντικά. τώρα η ασφάλεια παίζει σημαντικό ρόλο σε μια φιάλη κατάδυσης και κάθε λίγα χρόνια χρειάζεται μια συντήρηση αξίας 35 ευρώπερίπου.άλλωστε αν δεν έχει συντηρηθεί κανένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του και τον πελάτη δεν θα στη γεμίσει.
ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: pcp???
« Απάντηση #5 στις: 04 Αυγούστου, 2008, 20:58:37 μμ »
όμως κανείς δεν γεμίζει φιάλες πάνω από 230 γιατί είναι επικίνδυνο (αντε να βρείς κανένα να στην γεμίσει με 240 αλλά θα είναι ζεσταμένη η φιάλη και πάλι 230 θα κατέβει η πίεση όταν κρυώσει).

Δηλαδη για να γινει σαφες, αν παρω φιαλη 300 bar θα μου γεμισουν 230 max, και αν παρω φιαλη 230 bar θα μου γεμισουν 160 ;

Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: pcp???
« Απάντηση #6 στις: 04 Αυγούστου, 2008, 22:31:30 μμ »
Από οσο έχω διαβάσει οι περισσότεροι στη γεμίζουν έτσι και αλλιώς στα 200 bar. Το θέμα είναι πως κατά τη γνώμη μου η τρόμπα είναι καλύτερη λύση. Κατ'αρχάς αν δεν αφήνεις τη πίεση του αεροβόλου να πέφτει πολύ χαμηλά, δηλαδή τη γεμίζεις μετά από κάθε 40 βολές περίπου, με 6 έως 10 τρομπαρισιές είσαι πάλι γεμάτος και κυρίως αυτόνομος χωρίς εξαρτήσεις. Παράλληλα κουβαλάς μαζί σου κι ένα ελατηρίου και οταν βαρεθείς τη τρόμπα καταπιάνσαι με αυτό  ;).

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: pcp???
« Απάντηση #7 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 07:45:33 πμ »
Ή κουβαλας και εναν αλλον μαζι σου και τον βαφτιζεις "Υπευθυνο Αυτονομιας και Διατηρησης Ενεργειας" (ε μην τον πεις ετσι τρομπα φορα πατριδα και παρεξηγηθει) ο οποιος θα κανει το τρομπαρισμα.
Και ανευ πλακας αυτο ειναι η καλυτερη λυση που προτεινη ο Στεφανος αφου και δε σε πιανει βαρεμαρα να τρομπαρεις συνεχεια στο τελος και διατηρεις μια περιπου στασιμη κατασταση στο οπλο ωστε να εχεις ομοιομορφια (ειδικα στα pcp χωρις ρεγουλατορο).
Καλημερα,
pri3st

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: pcp???
« Απάντηση #8 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 13:27:07 μμ »
ο Υπευθυνος Αυτονομιας και Διατηρησης Ενεργειας καλλιστα μπορει να γινει ανεκδοτο  ;D

Αν ομως το εγχειριδιο του οπλου λεει 40 βολες maximum αυτο δεν σημαινει οτι το οπλο θα ειναι αδειο μετα απο αυτες ;


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: pcp???
« Απάντηση #9 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 19:50:24 μμ »
Από οσο έχω διαβάσει οι περισσότεροι στη γεμίζουν έτσι και αλλιώς στα 200 bar. Το θέμα είναι πως κατά τη γνώμη μου η τρόμπα είναι καλύτερη λύση. Κατ'αρχάς αν δεν αφήνεις τη πίεση του αεροβόλου να πέφτει πολύ χαμηλά, δηλαδή τη γεμίζεις μετά από κάθε 40 βολές περίπου, με 6 έως 10 τρομπαρισιές είσαι πάλι γεμάτος και κυρίως αυτόνομος χωρίς εξαρτήσεις. Παράλληλα κουβαλάς μαζί σου κι ένα ελατηρίου και οταν βαρεθείς τη τρόμπα καταπιάνσαι με αυτό  ;).

Με 10 τρομπαρισιες 40 βολες?????
Σε τι ενεργεια?
Ρωταω γιατι καποιον που ειχα ρωτησει στο σκοπευτηριο μου ειχε πει για 3 τρομπιες η ατμοσφαιρα.
Σε μεγαλες ενεργειες χανεις καμια 10 ατμοσφαιρες στη βολη, δηλαδη μιλαμε για πολυ τρομπαρισμα αν ισχυει αυτο που μου ειχε πει.
Γιαυτο δεν ειχα σκεφτει να αγοράσω.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: pcp???
« Απάντηση #10 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 22:25:37 μμ »
Κοιτάξτε,
το HW100 έχει μια πράσινη ζώνη που ξεκινά (αν θυμάμαι καλά) στα 120 bar και τελειώνει στα 200 bar! Μέσα σε αυτή τη ζώνη ρίχνω περίπου 2 γεμιστήρες (28 βολές) συν άλλη μία (14 βολές) με μία μικρή πτώση. Αν συνεχίσω φτάνω τις 100 βολές αλλά η τελευταίες βολές έχουν την ίδια δύναμη που θα είχαν αν τις πετούσες με το χέρι... ;D ;D ;D.
Το θέμα είναι πως ρίχνοντας περίπου 30 βολές κάνω 20 τρομπαρισιές και είμαι στα 200 bar πάλι. ;D

Επισημαίνω βέβαια πως το 100άρι μου είναι είναι το SK με τη μικρή φιάλη αλλά και το S με τη μεγάλη δε νομίζω να χρειαστεί περοσσότερο από 10 τρομπαρισιές!
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Σεπτεμβρίου, 2008, 22:34:21 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: pcp???
« Απάντηση #11 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 22:55:48 μμ »
Στεφανε εισαι  πολυ διαφωτιστικός!

Ομως υποθετω οτι οι 2 γεμιστηρες με το PCP, αδειαζουν μεχρι να πεις "κρεμμυδι" , υπολογιζω δηλαδη οτι δεν σου περνει πανω απο 10 λεπτα να αδειασεις και τις δυο (ισως λεω και πολλα).
Αν ειναι ετσι, για καθε 10 λεπτα βολων θελεις 6 τρομπαρισματα.

Και επιπλεον πρεπει να αφιερωσεις και χρονο γεμισματος των γεμιστηρων.

Χμμμ...δεν ακουγεται πολυ ελκυστικο, η αληθεια να λεγετε.


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: pcp???
« Απάντηση #12 στις: 05 Αυγούστου, 2008, 23:05:39 μμ »
Θα σας πω τη γνώμη μου,
τα pcp είναι τα αεροβόλα Βασιλιάδες της ακρίβειας σκόπευσης. Σε οτι αφορά εμένα είμαι οπαδός των αεροβόλων ελατηρίου αφού έχουν την απόλυτη αυτονομία αλλά και τη χαρά του βαθμού δυσκολίας από άποψη ανάκρουσης κ.τ.λ.
Ως φανατικός οπαδός των Weihrauch όμως ήταν αδύνατο να λείπει από τον οπλοβαστό το HW100 το οποίο σκόπιμα επιλέχθηκε να είναι το SK ώστε γενικά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα. Πανάλαφρο με γρήγορο και εύκολο "φούσκωμα" κυριολεκτικά έχεις πολλές-πολλές βολές.
Για το κάθε PCP όμως νομίζω πως δεν είναι αεροβόλο που χρησιμοποιείται για πλάκα. Θα το πάρεις κοντά σου σχεδόν πάντα παράλληλα με κάποιο ελατηρίου και θα το χρησιμοποιήσεις σε μια παρεϊστικη κόντρα ή σε κόντρα με τον εαυτό σου μετά τη σχετική ρύθμιση!
Είναι αεροβόλα υψηλών αποδόσεων και δεν συνιστώνται απλώς για χαβαλέ εκτός αν σου περισεύουν οπότε παίρνεις το κομπρεσεράκι των 2500€ και το γεμίζεις με την μπαταρία του αυτοκινήτου όσες φορές θές.... Σε άλλη περίπτωση ούτε η καταδυτική μπουκάλα βοηθάει!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Αυγούστου, 2008, 21:14:38 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: pcp???
« Απάντηση #13 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 05:52:22 πμ »
παιδια πια μοντελα-μαρκες λειτουργουνε με συστημα PCP?? να παρω μια ιδεα!!! ευχαριστω!! πολυ χρησιμα ολα αυτα που ειπατε!  :) :)
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: pcp???
« Απάντηση #14 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 08:31:58 πμ »
Από οσο έχω διαβάσει οι περισσότεροι στη γεμίζουν έτσι και αλλιώς στα 200 bar. Το θέμα είναι πως κατά τη γνώμη μου η τρόμπα είναι καλύτερη λύση. Κατ'αρχάς αν δεν αφήνεις τη πίεση του αεροβόλου να πέφτει πολύ χαμηλά, δηλαδή τη γεμίζεις μετά από κάθε 40 βολές περίπου, με 6 έως 10 τρομπαρισιές είσαι πάλι γεμάτος και κυρίως αυτόνομος χωρίς εξαρτήσεις. Παράλληλα κουβαλάς μαζί σου κι ένα ελατηρίου και οταν βαρεθείς τη τρόμπα καταπιάνσαι με αυτό  ;).

Με 10 τρομπαρισιες 40 βολες?????
Σε τι ενεργεια?
Ρωταω γιατι καποιον που ειχα ρωτησει στο σκοπευτηριο μου ειχε πει για 3 τρομπιες η ατμοσφαιρα.
Σε μεγαλες ενεργειες χανεις καμια 10 ατμοσφαιρες στη βολη, δηλαδη μιλαμε για πολυ τρομπαρισμα αν ισχυει αυτο που μου ειχε πει.
Γιαυτο δεν ειχα σκεφτει να αγοράσω.

Καλημερα,

Με προλαβε ο Στεφανος. Στα περισσοτερα pcp υπαρχει μια "πρασινη ζωνη" οπου το οπλο εχει την ιδια συμπεριφορά. Σε αυτη τη ζωνη μπορεις να βρισκεσαι με τον παραπανω τροπο,οποτε θα εχεις και τα ιδια αποτελεσματα...