Αποστολέας Θέμα: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013  (Αναγνώστηκε 43953 φορές)

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #90 στις: 07 Αυγούστου, 2013, 21:39:34 μμ »
ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ 10η ΘΕΣΗ  :o :o :o :o ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΘΗΡΙΑ ΜΠΡΑΒΟ..
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #91 στις: 07 Αυγούστου, 2013, 23:09:46 μμ »
Λοιπόν, η διοργάνωση έκλεισε για την ομάδα μας!
Τα αποτελέσματα μεταβάλλονται συνέχεια.
Οι λόγοι είναι αρκετοί. Κάποιες φορές λόγω ενστάσεων, άλλες φορές λόγω διαφοροποίησης στο πρόγραμμα συμμετοχής κάποιων ομάδων που διέπονται από ειδικές συνθήκες κ.τ.λ...
Όλα αυτά έχουν ευνοήσει την Ελληνική αποστολή. Όμως αυτό που πραγματικά έχει σημασία είναι πως στις μεταξύ μας συζητήσεις αισθανόμαστε τυχεροί που μοιραστήκαμε αυτή την εμπειρία.
Απολαύσαμε τη διοργάνωση με τις όποιες δυσκολίες προέκυψαν, οι οποίες αντιμετωπίστηκαν και πραγματικά περισσότερο απο 3 χρόνια εμπειρίας με τον ΑΟΦΑ μου επιτρέπουν να καταλάβω το μέγεθος της δυσκολίας για το στήσιμο μιας διοργάνωσης με τόσες πολλές συμμετοχές.
Νομίζω πως το πρόσιμο για τους περισσότερους από εμας έκλεισε θετικά!

Περισσότερα για τα τελικά αποτελέσματα θα σας μεταφέρουμε το σημντομότερο δυνατό!
Έχετε την αγάπη μας και τις ευχαριστίες μας για την υποστήριξη σας!

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #92 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 02:29:19 πμ »
Καλησπέρα και από μένα.

Μετά από μια ακόμα κουραστική μέρα, αφού πέρα από τις σκοπευτικές μου υποχρώσεις είχα την τιμή να εκπροσωπώ τον ΑΟΦΑ και κατ' επέκταση στη χώρα μας, στις συνατήσεις (μιά κάθε απόγευμα) της ευρωπαϊκής και της παγκόσμιας ομοσπονδίας, να πω και εγώ το κάτι τις μου.

Διάφορα οργανωτικά θέματα δημιούργησαν αρκετές καθυστερήσεις στις διαδικασίες και έτσι, μέχρι τώρα ακόμα, δεν έχω την αναλυτική εικόνα όλων των αποτελεσμάτων, ωστόσο τό σίγουρο ως τώρα είναι ότι στην LV καταφέραμε να καταταγούμε 9οι ανάμεσα στις 28 ομάδες του παγκόσμιου και 8οι ανάμεσα στις 21 ομάδες του πανευρωπαϊκού.

Σε επίπεδο πρώτων ομάδων χωρών - πολλές χώρες είχαν 2 -3 ακόμα και 4 ομάδες - καταταγήκαμε 7οι στο παγκόσμιο ανάμεσα σε 20 χώρες και 5οι στο πανευρωπαϊκό ανάμεσα σε 14 χώρες.

Για μένα, αυτό είναι η μεγαλύτερη επιτυχία, πέρα από τα όποια προσωπικά σκορ του καθενός από μας, γιατί μια πρωτοεμφανιζόμενη αποστολή, από μια χώρα που μέχρι το περασμένο Σάββατο δεν υπήρχε στον αεροβολικό χάρτη, κατάφερε να αφήσει πίσω της τρείς από τις ομάδες της Αγγλίας αλλά και αρκετές ακόμα ομάδες χωρών με παράδοση στο άθλημα και στο τέλος της ημέρας σαν team captain εισέπραξα τον σεβασμό των άλλων team captains - ένας εκ των οποίων ο καταπληκτικός Todd Banks - που με έκαναν να αισθανθώ πως μας θεωρούν έναν αξιόμαχο και υπολογίσιμο αντίπαλο!!

Οσο για τα αποτελέσματα, για να πάρετε μια ιδέα του σκληρού ανταγωνισμού, σε κάποια φάση του αγώνα βρέθηκα να ισοβαθμώ με ακόμα 18 αντίπαλους και ένας βαθμός παραπάνω στο σκορ μου, χωρίς καμιά αλλαγή στα Χ, θα με ανέβαζε κατά 14 θέσεις στη γενική κατάταξη.

Οι τρέις πρώτοι της LV, έσπασαν ο καθένας τους το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ, το οποίο πλέον είναι 745/750 και ανήκει στον 87-χρονο Ron Harding.

Στην HV, αν και παίξαμε με τα 12λιβρα ανάμεσα στα θηρία - μιλάμε όμως για πολλά θηρία - καταφέραμε ομαδικό σκορ σημαντικά καλύτερο από αυτό που είχαμε στην LV, αλλά τις οριστικές μας θέσεις θα τις μάθουμε όταν ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα.

Από αύριο, για τους περισσότερους από μας αρχίζει το ταξίδι της επιστροφής  :'( :'( :'( :'(, οπότε περισσότερα νεώτερα και παραλειπόμενα, άμα τη επανόδω...

"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος igerog

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #93 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 07:12:47 πμ »
Μπράβο στους φίλους και συναγωνιστές.
Ενα νέα κεφάλαιο για τον αεροβολισμό στην χώρα μας ανοίγει.
Στους δύσκολους καιρούς που περνάμε μία ομάδα αθλητών αεροβολιστών μας έκανε περήφανους, και ύψωσε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ σημαία.
Καλή επιστροφή.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Αποσυνδεδεμένος vaiosk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 113
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #94 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 07:34:45 πμ »
Μπραβο παιδια παντα τετοια και σε ανωτερα, τον σεβασμο μου σε ολους, ....σας ζηλευω,καλη επιστροφη.

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #95 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 09:22:22 πμ »
Συγχαρητήρια και ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλους σας. Εύχομαι και του χρόνου, πρώτα Ο Θεός, ακόμα καλύτερα...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος gkotzak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 466
  • keep shooting
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #96 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 10:06:21 πμ »
ΜΠΡΑΒΟ ρε παιδιά και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!
δώσατε ενα δυνατό παρών
(Τομεάρχης Μεσσηνίας της WFKS)

Αποσυνδεδεμένος ELEFTHEROS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ...!
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #97 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 11:26:06 πμ »
συγχαρητηρια  απο καρδιας!

ειμαστε υπερηφανοι για την ομάδα μας και  ευχόμαστε  ανοδική  πορεία για την συνέχεια..!

Ελευθεριος

Αποσυνδεδεμένος iosif

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #98 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 16:47:02 μμ »
Συγχαρητήρια παίδες! Και του χρόνου η εθνική μας στο βάθρο!
Να δείτε πως θα γίνει... βαζω και στοίχημα!!!

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #99 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 16:56:07 μμ »
Χαιρομαι μαζι σας που περασατε ομορφα συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα σας και καλη επιστροφη  :)

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #100 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 17:09:16 μμ »
Συγχαρητήρια και καλή επιστροφή πίσω στην Ελλάδα.
Μπράβο όχι μόνο για την κατάταξη, αλλά και όσες δυσκολίες αντιμετωπίσατε και τις φέρατε με επιτυχία σε πέρας!!!!!
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #101 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 17:55:18 μμ »
Καλησπερα σε ολους!
Γυρισαμε σημερα απο Πιλσεν ο Lykos και εγω. Τελος καλο, ολα καλα αν και με μια μικρη ταλαιπωρια στο αεροδρομιο της Πραγα...(καταλοιπα συστηματος 50 χρονων δυσκολα αποβαλλονται.. :P)
Δυστυχως δεν φεραμε μαζι μας κατι σε μεταλλο με λουρι, αλλα διαφορετικα πραγματα πολυ πιο χρησιμα και πολυτιμα για ολους οσους ασχολουμαστε με το BR. Μια ηθικη ικανοποιηση σε οτι αφορουν τα σκορ ηρθε στην HV κατηγορια, οπου καναμε πραγματικα καλο αγωνα. Ακουσα περισσοτερους απο 3 ξενους σκοπευτες την να μου λένε την φραση "hey..good shooting" και ομολογω οτι δεν περιμενα απο εμπειρους σκοπευτες που εχουν να ασχοληθουν με τον δικο τους εντονο ανταγωνισμο, να παρακολουθουν ακινδυνους νεοφωτιστους...Καλο μαθημα και αυτο..! Το 247 στην τελευταια καρτελα της HV ηταν το κερασακι στο συνολο αυτων που κερδισα τις τελευταιες 5 ημερες και για τα οποια θα μιλαμε για τους επομενους μηνες, προσπαθωντας να κανουμε το BR μας καλλυτερο. Λιγη υπομονη -για οσους ενδιαφερονται, ωστε να κατασταλαξουν οι γνωσεις η εμπειρια και οι πληροφοριες που συγκεντρωσαμε και να γινουν κτημα κατα το δυνατον, ολων των σκοπευτων του ΑΟΦΑ..
Καλως σας βρηκα..
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #102 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 18:29:10 μμ »
Καλως ηρθες Σωτηρη,και χρονια σου πολλα. :)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #103 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 18:35:05 μμ »
Συγχαρητηρια Σωτηρη και στα υπολοιπα παιδια, σιγουρα θα συζηταμε πολυ καιρο τα καθ'εκαστα και τις εμπειριες που αποκομισατε καθως το <<βαπτισμα πυρος>> που λαβατε επι της πραγματικης μαχης στο παγκοσμιο, σιγουρα θα περιεχει χρησιμες συμβουλες προς ολους εμας που παρακολουθουσαμε απο μακρια.
Οι θεσεις και οι βαθμολογιες που πηρατε καθως και η προσπαθεια σας σε τετοια ασχημη και αχαμνη εποχη ειναι πραγματικα πολυ παραπανω των προσδοκιων μας, καθως ο μοναδικος μας στοχος αρχικα ηταν η συμμετοχη των χρωματων της χωρας μας για πρωτη φορα σε τετοια διοργανωση αλλα και η ανταμοιβη των οσων εχουμε προσπαθησει για προωθηση του χομπυ μας μεσω του ΑΟΦΑ με τις οποιες ευχαριστες ή δυσαρεστες κριτικες.
Νοιωθω βαθυτατα υποχρεωμενος στο προσωπο σας, νοιωθω οτι εκπροσωπηθηκα απο τους καλυτερους, ευχαριστω την μοιρα μου που μου δινει την ευκαιρια να αγωνιζομαι μαζι σας.
Σας ευχαριστουμε εγω και η οικογενεια μου την οποια οι περισσοτεροι γνωριζετε μεσα απο την καρδια μας για ολα, και ευχομαι ολο και καλυτερα σκορ σε καθε αγωνα.
Μπραβο και παλι!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό Πίλζεν 2013
« Απάντηση #104 στις: 08 Αυγούστου, 2013, 21:04:06 μμ »
Νοιώθω βαθύτατα συγκινημένος και νομίζω πως τα γραπτά σας λόγια είναι παραπάνω από όσο αξίζουμε...

Σίγουρα πιστεύω πως η παρουσία μας ως "αθλητές" ήταν υποδειγματική. Έπρεπε να είναι και ήταν.

Σκοπευτικά δε θα σταθώ στις επιτυχίες, οι οποίες αδιαμφισβητητα υπάρχουν- δεδομένου οτι μιλάμε για μια πρώτη συμμετοχή!

Υπάρχουν πολλές εμπειρίες που θα σας μεταδοθούν από τον καθένα μας ξεχωριστά. Μη ξεχνάμε ποτέ πως η σκοποβολή είναι ένα ατομικό σπορ και άρα, οι σκοπευτικές δεξιότητες είναι διαφορετικές καθώς και οι τακτικές!

Το κέρδος που αποκόμησα από τη συμμετοχή μου σε αυτό το Παγκόσμιο μέσα από τις προπονήσεις, τους αγώνες αλλά και τις συζητήσεις με σκοπευτές από όλο το πλανήτη (Άγγλους, Ιταλούς, Γερμανούς, Αμερικάνους, Αυστραλούς, από τη Βενεζουέλα ακόμη και από τις Φιλιππίνες) είχε να κάνει με τις τακτικές.
Θα τα μοιραστώ ευχαριστώς μαζί σας αλλά επισημαίνω πως δεν είμαι κάποιος γκουρού, εσείς θα τα φιλτράρετε και θα τα προσαρμόσετε στα δικά σας δεδομένα. Όταν επιστρέψω θα ανοίξω ένα ξεχωριστό θέμα πάνω σε θέματα τακτικής. Θέλω να σημειώσω πως δε χρησιμοποίησα ούτε ζυγισμένα σφαιράκια ούτε κάποια ειδική παρτίδα, τα συνήθη jsb 4,52 σε 8,44 που παρέλαβα περίπου ένα μήνα πριν.

Σας ευχαριστώ πολύ από τα βάθη της καρδιάς μου όλους μα όλους!