Αποστολέας Θέμα: Fieldtarget στην Λάρισα  (Αναγνώστηκε 39355 φορές)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #75 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 16:04:39 μμ »
        
            Δυό ακόμα μικρές αναμνήσεις, λεπτομέρειες από την διεξαγωγή του αγώνα - τις καταθέτω εδώ για να θυμόμαστε καλύτερα στο μέλλον το όλο συμβάν.

          Η πρώτη ήταν η εμφάνιση κάποια στιγμή κατά την διάρκεια του αγώνα ενός κοκκινολαίμη κοντά και μέσα στα πεδία βολής των βατήρων - αρκετοί από τους συμμετέχοντες το πρόσεξαν και το σχολίασαν ευχάριστα. Άκουσε το νταβαντούρι , είδε και τόσους ανθρώπους μαζεμένους στον φυσικό του χώρο και είπε να βγεί και να ελέγξει τι σόϊ πράμα ήταν όλοι αυτοί οι νοματαίοι  στη γειτονιά του!   Εννοείται πώς δεν κινδύνεψε καθόλου καμία στιγμή από τις βολές των διαγωνιζόμενων, κάποια στιγμή δε μας αποχαιρέτησε.

         Η άλλη αφορά το κυρίως αγωνιστικό κομμάτι κι έχει να κάνει με εκείνες τις "διαβολεμένες" κοντινές φιγούρες που υπήρχαν σε κάθε βατήρα και οι ρημάδες δεν έπεφταν με τίποτα!    

         Το είδαμε να συμβαίνει σε πολλούς σκοπευτές και με ελατήρια και με καλά προσυμπιεσμένα και είμαι σίγουρος πώς όλοι αισθανθήκαμε το ίδιο βλέποντας αυτό που θεωρούσαμε σαν σίγουρη, εύκολη, κερδισμένη βολή να καταλήγει σε αποτυχία. Η φιγούρα "έτρωγε" όλη τη βολή αλλά όχι στο σημείο που έπρεπε - λάθος εκτίμηση της απόστασης, υπερβολική σιγουριά ή ότι άλλο και το αποτέλεσμα το ίδιο. Λές και ήταν "μαγεμένη" ή την φυλούσε μια αόρατη ασπίδα.  

          Είναι λιγάκι "σπαστικό" να χτυπιούνται μακρινοί στόχοι και να χάνονται οι (θεωρητικά) εύκολοι, οι κοντινοί. Ακόμα και τώρα το σκέφτομαι και σίγουρα θα το έχω υπ' όψη στο μέλλον ώστε να μην ξανασυμβεί.  



          
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουαρίου, 2015, 18:58:31 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #76 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 18:10:24 μμ »
   Χαιρετώ την παρέα  :)

   Σχόλια από εμένα για τον αγώνα δεν διαβάσατε και δεν θα διαβάσετε, καθαρά για κάποιους προσωπικούς λόγους και από επιλογή μου, γιατί δεν έχει ουσία κατ' εμε, κάποιοι ελάχιστοι εξ' υμών που έχουμε οργώσει την Ελλάδα από χρόνια συν γυναιξί και τέκνοις, οργανώνοντας συναντήσεις, συναντιόντας φίλους, υποστηρίζοντας προσπάθειες φίλων, γνωρίζοντας ανθρώπους που αγαπούν το αεροβόλο και την σκοποβολή και βάλαμε λίγα θεμέλια είτε τότε, είτε πρόσφατα ιδρύοντας τον ΑΟΦΑ, να γράφουμε για το κατ' ημάς αυτονόητο  :(  

   Τίποτα πάντως δεν γίνεται τυχαία, είναι αποτέλεσμα αγάπης, σεβασμού, κόπου και ιδρώτα, εξόδων, προσφοράς στο σύνολο και ανιδιοτέλειας λίγων δυστυχώς, ελαχίστων να πω καλύτερα, ανθρώπων που αγαπούν αυτό που λέγεται αεροβόλο , το στήριξαν σε όλες τις μορφές του και θα το στηρίζουν ηθικά, ψυχικά και πνευματικά και κυρίως -όσο μας επιτρέπουν οι φυσικές μας δυνάμεις- και με την φυσική μας παρουσία, αγωνιστικά σε επίσημους αγώνες BR & FT με τον AOFA αλλά και σε κάθε διοργάνωση, συνάντηση, απάντημα που θα ανακοινωθεί ανα την επικράτεια από οποιoνδήποτε γνωστό ή φίλο του φίλου θα μας τιμήσει με μιά πρόσκληση ή θα ζητήσει την βοήθεια μας και θα αφορά σε αυτή την υπέροχη ενασχόληση ;)
  
   Στα πλαίσια του ήθους πρώτιστα, ήταν μιά διοργάνωση που σκοπό είχε να τιμήσει τα μέλη του ΑΟΦΑ απ΄τον κάμπο που στήριξαν απ΄την πρώτη στιγμή με την φυσική τους παρουσία όλες σχεδόν τις επίσημες ή μη διοργανώσεις του Ομίλου μας, ταξιδεύοντας, συμμετέχοντας, τιμώντας εμάς όλους τους υπόλοιπους, άοκνα, με το χέρι στην τσέπη διαρκώς, αγόγγυστα, με ένα αεροβόλο στο χέρι, έναν καλό λόγο στα χείλη, ένα ειλικρινές χαμόγελο στο καλωσόρισμα και μιά ζεστή αγκαλιά στον αποχαιρετισμό μας!

   Στον 'Ανθρωπο που είναι από τα μεγαλύτερα κεφάλαια του χώρου μας και είναι ο Λαρισαίος Grandmaster, που ότι και να έχετε ακούσει ή ξέρετε λίγο είναι  :o,  για το Πάθος, την Αγάπη του, την Στήριξη, όχι μόνο στο σιδερόξυλο αεροβόλο αλλά σε ότι ανθρώπινο το πλησιάζει, ακουμπά, κρατά. Θέλω μιά ακόμη φορά να ευχαριστήσω από εδώ δημόσια για την βοήθεια και προσωπική εργασία που κατάθεσε, τιμώντας τον Σύλλογο που ανήκει, τους ανθρώπους που τον στελεχώνουν και στηρίζοντας συνεχώς και με συνέπεια και ουσία την κοινή προσπάθεια. Νίκο, χάρηκα περισσότερο από εσένα όταν σε είδα στο πρώτο σκαλί του βάθρου γιατί σε αυτό το βάθρο έβλεπα να τιμώνται το ήθος και η συνολική σου παρουσία, ένα μεγάλο κεφάλαιο για το χόμπυ μας  :)
  
   Θα ήμουν τουλάχιστον ασυνεπής εαν δεν ευχαριστούσα από εδώ επίσης και τα μέλη μας Kyriakos87 & thrass86 για τον γενικότερο συντονισμό της όλης προσπάθειας, την μεγάλη βοήθεια προς τον παραπάνω αναφερόμενο πρεσβύτερο τους και τον χρόνο και κόπο που πρόσφεραν πρώτα για την  επιτυχία της κοινής εκδήλωσης του ΑΟΦΑ αλλά και για την διευκόλυνση της παρουσίας και διαμονής μας στην Λάρισα.
   
   Ευχαριστώ τον Πρόεδρο και τα μέλη του ΩΡΙΩΝΑ ΠΥΡΓΕΤΟΥ για την καταπληκτική δουλειά-πρότυπο που έχουν κάνει και για την συνεργασία τους με τον δικό μας ΑΟΦΑ, την αγκαλιά στους φίλους του αεροβόλου και τους εύχομαι κάθε επιτυχία και μεγαλύτερη αναγνώριση στο μέλλον.

   Ευχαριστώ τυπικά και από εδώ και πήρα μεγάλη χαρά που τους είδα και στον κάμπο, όλους τους φίλους που γνώριζα ήδη από παλιότερες συναντήσεις και ταξίδια αλλά και τους επισκέπτες συγγενείς και φίλους τους όπου σε αυτήν την συνάντηση γνώρισα για πρώτη φορά και μου χάρισαν τις καλύτερες εντυπώσεις, από τις Σέρρες, την Χαλκιδική, Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Κόρινθο.

   Ευχαριστώ ως οφείλω στο ήθος, τον σεβασμό και την αγάπη που τους έχω επίσης, τους φίλους και τα μέλη του ΑΟΦΑ που συμμετείχαν στην κοινή προσπάθεια, τον Πρόεδρο, τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ και όλα τα μέλη μας που είτε ηθικά, είτε με την φυσική τους παρουσία στήριξαν, στηρίζουν και θα στηρίζουν με υπευθυνότητα, σοβαρότητα και συνέπεια την κοινή μας προσπάθεια.

   Να είσαστε σίγουροι όλοι πως τα καλύτερα έπονται  ;)


   υγ: προς τον φίλο accuracy lover μιά ευγενική σπόντα για την σπόντα και μιά μικρή δίορθωση σε πρότερη κατάθεση του  ::)

        Οι φιγούρες στο πεδίο ήταν όλες ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΕΣ / GANZ NEUS/ BRAND NEW και όχι "...πολυκαιρισμένες..."  :-X και οι 20, ευγενική χορηγεία του Grandmaster  ;)

        Οσο για το άκουσα/ακούσαμε το ασταμάτητο και ακατάβλητο "μπλά-μπλά" του φίλου Αποστόλη σε λειτουργία "non-stop"
 
θα πρέπει να ζήσετε με αυτήν την συνθήκη καθώς είναι τις περισσότερες φορές και ουσιαστική και σχετική με την μεγάλη, μακριά σε βάθος χρόνου, πλούσια σε παρουσία και κινήσεις, μεστή από γνωριμίες και φιλικά πρόσωπα -τα περισσότερα εκ του φυσικού και όχι απ΄το πληκτρολόγιο- παρουσία του γράφοντος alpha-63 που ξεσκίστηκε με τηλεφωνήματα, τσιγκλίσματα, παραινέσεις, υποσχέσεις  ::) και απειλές ακόμη  ;D, να έρθουν κάποιοι όπως εσύ για να μας την πεις κιόλας.... >:( >:( >:(   :-*

        Φυσικά και θα καταθέσω και την πικρία μου, πως περίμενα μεγαλύτερη συμμετοχή και υποστήριξη από πολλούς γνωστούς και φίλους από εδώ, μη εξαιρουμένων και μελών του ΑΟΦΑ επίσης, αλλά καταλαβαίνω πως οι συνθήκες έχουν δυσκολέψει για πολλούς εξ' υμών  :( Δεν κρατώ κακίες όμως, θα υπάρξει συνέχεια και ελπίζω να πάρουν περισσότεροι από εσάς χαρά και ευχαρίστηση από αυτό που ξέρετε, πως ξέρουμε πολύ καλά να κάνουμε (ΑΟΦΑ).... ;)  Και δεν αναφέρομαι στο sex  :P
    
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουαρίου, 2015, 18:27:29 μμ από alpha-63 »
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #77 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 18:28:33 μμ »
...ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον ή κάτι ... ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #78 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 18:32:34 μμ »

...υπάρχουν πάντοτε και κακεντρεχείς αλλά ενίοτε και άσπονδοι φίλοι  :D :D :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #79 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 19:19:20 μμ »
         
            Έλα βρε παραπονιάρη , ούτε ένα πείραγμα δεν μπορούμε να σου κάνουμε. 

         Αφού το γνωρίζουν πιά άπαντες, μάζωξη χωρίς τον Αποστόλη είναι μισή γιορτή.

           Όσο για τις φιγούρες του αγώνα δεν τίθεται κάν θέμα αμφισβήτησης της βαρύνουσας γνώμης του κατόχου τους - δεν τους επεξεργάστηκα από κοντά και ίσως η εντύπωσή μου να προήλθε από την εικόνα που έδιναν κατά τη σκόπευση και με βάση τη φωτεινότητα του χώρου.


Αποσυνδεδεμένος Mortimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #80 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 20:47:11 μμ »
  Δεν κρατώ κακίες όμως, θα υπάρξει συνέχεια και ελπίζω να πάρουν περισσότεροι από εσάς χαρά και ευχαρίστηση από αυτό που ξέρετε, πως ξέρουμε πολύ καλά να κάνουμε (ΑΟΦΑ).... ;)  Και δεν αναφέρομαι στο sex  :P
 

Παλι χωρις sex θα την βγαλουμε? Ο αθλοθετης τι εχει να πει γι αυτο? ;D
Weihrauch HW97K 4.5 ΜΤC Mamba 4-16X44 Lite

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #81 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 23:10:53 μμ »
       
            Έλα βρε παραπονιάρη , ούτε ένα πείραγμα δεν μπορούμε να σου κάνουμε.  

         Αφού το γνωρίζουν πιά άπαντες, μάζωξη χωρίς τον Αποστόλη είναι μισή γιορτή.

           Όσο για τις φιγούρες του αγώνα δεν τίθεται κάν θέμα αμφισβήτησης της βαρύνουσας γνώμης του κατόχου τους - δεν τους επεξεργάστηκα από κοντά και ίσως η εντύπωσή μου να προήλθε από την εικόνα που έδιναν κατά τη σκόπευση και με βάση τη φωτεινότητα του χώρου.



...άντε συγχωρεμένος από εμένα

   'Οσο για τις φιγούρες, μάλλον όταν ήρθε η σειρά σου να ρίξεις και τις είδες ήδη είχαν αρπάξει πολλές ...             ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #82 στις: 24 Ιανουαρίου, 2015, 23:38:19 μμ »
     
             Τώρα που το λές ίσως να έπαιξε κι αυτό το ρόλο του. 

          Μια ερώτηση που μου γεννήθηκε στη διάρκεια του αγώνα αλλά ξέχασα να σας την θέσω εκείνη την ημέρα αφορά την δύναμη/ταχύτητα που πρέπει να έχει η βολίδα ώστε να καταφέρει να ρίξει το σημείο σκόπευσης που ενεργοποιεί τον μηχανισμό πτώσης του στόχου. Με άλλα λόγια και λαμβάνοντας υπ' όψη πώς οι στόχοι μπορούν να βρίσκονται σε αποστάσεις έως τα 50 m ή και λίγο παραπάνω ποιά πρέπει να είναι η ταχύτητα του βλήματος στις μεγάλες αυτές αποστάσεις ώστε να "πέσει" ο στόχος;  Υπάρχει μήπως κάποια γνωστή προδιαγραφή των κατασκευαστών των στόχων που να λέει π.χ. ότι το ελάχιστο όριο ταχύτητας/ισχύος για την καταβολή τους είναι το Χ νούμερο;

       

     

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #83 στις: 25 Ιανουαρίου, 2015, 01:48:58 πμ »
...γνωρίζω πως με >3 λίβρες πέφτουν, κάνε τους υπολογισμούς με το βάρος απ' το σφαιράκι σου  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #84 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 10:33:36 πμ »
 Συγχαρητήρια σε όλους σας! Επιτέλους αρχίζουν  αγωνες σε σκοπευτήριο(νομίζω είναι οι πρωτοι?)! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω έστω και για βόλτα.  Με το καλό να επαναληφθεί
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #85 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 14:33:25 μμ »
Να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου τον Νικολα για το οπλο που μου δανεισε βγαζοντας με απο την δυσκολη θεση.
Περασα καταπληκτικα και της δυο μερες γνωρισα ανθρωπους που τους ηξερα μονο σαν nicknames μεσα απο το σαϊτ και  ειδα παλιους γνωριμους που ειχα αρκετο καιρο να δω. Ο αγωνας ηταν αψογος σε ολα και η φιγουρες η ατιμες ηταν ακριβως οπος πρεπει να ειναι, ζορικες(δεν θα ειχε πλακα αν επεφταν με το παραμικρο)  προς το τελος ειδικα .... Γιωργακι εχω ταραξη των κοσμο δειχνοντας την χειραψια του σουβλατσι επεσε πολυ ανεκδοτο.
Μια ειδικη μνεια στον Σωτηρη που ειναι ΠΑΛΙΚΑΡΗ και φυσικα στα φιλαρακια του που τον βοηθησαν(alfa mastora ΓΙωργο).
Μπραβο στα παιδια που διοργανωσαν τον αγωνα(γιατρε ειχες δικιο παλι ακατανομαστο βγαλαμε εδω πανω).

Υ.Γ μου αρεσε που εβλεπα τα πιτσιρικια να αγωνιζονται.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #86 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 15:14:14 μμ »
  Μιχάλη ήταν για όλους μας μεγάλη χαρά που σε γνωρίσαμε και πιστεύω να είσαι και σε επόμενες συναντήσεις κοντά μας  ;)

  ...όσο για τον Γιωργάκη συμμετέχει όσο και όποτε του επιτρέπουν το σχολείο, αλλά και οι άλλες αθλητικές υποχρεώσεις του  :D :D :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #87 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 19:35:51 μμ »
...γνωρίζω πως με >3 λίβρες πέφτουν, κάνε τους υπολογισμούς με το βάρος απ' το σφαιράκι σου  :)
Kαλησπερα !!!
Μπορει να μην εχει αδικο σε αυτα που γραφει ο A.L για τους στοχους FT..
Εχω τις αμφιβολιες μου για την δυναμη που λες οτι πεφτουν(3π/λ)Ειδικοτερα σε βολες 35-40+μετρα.
Εχω τετοιο στοχο και στα 20-25 μετρα με 12λιβρο ΔΕΝ πεφτουν ευκολα,με 6λιβρο (10μετρο) "σπανια" πεφτουν ,κουνιουνται μονο...
(μονο εαν τους βρει η βολιδα το ΠΑΝΩ μερος του κυκλου του στοχου)ενω το χρωμα/μπογια φευγει απο την προσκρουση της βολιδας στον στοχο.....
Ισως να μην λειτουργει σωστα ο δικος μου "κούνελος"παροτι του εβαλα μεχρι λαδακι στις αρθρωσεις των μεταλλων..
Ας κανει και καποιος αλλος δοκιμες και ας μας πει την γνωμη του..

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #88 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 20:21:43 μμ »
Από προσωπική εμπειρία σας λέω οτι με ένα 8λιβρο ρίχνεις άνετα μια φιγούρα στα 40 μέτρα για ένα 12λιβρο δεν το συζητάμε
η φιγούρα πέρα απο το ότι δεν πρέπει να "κολλάει" πρέπει να μην έχει κλίση ιδικά προς τα εμπρός γιατί το βάρος δεν την αφήνει να πέσει ;)   

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #89 στις: 26 Ιανουαρίου, 2015, 22:27:56 μμ »
Οι φιγουρες πέφτουν σιγουρα και ειδικα αυτες στο πεδίο βολής του πυργετου επεφταν
σαν ασφαλειες απο βραχυκύκλωμα αμα .......τις πετυχαινες ;D ;D
Περαν πλακας το hi score που το εκανε ο βαγγελης 35 σιλουέτεςαπο τις 40 με 12 λιβρο.177 ,αποδεικνύει περίτρανα οτι πέφτουν ανετα απο 12 λιβρα. :)
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV