Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας  (Αναγνώστηκε 64804 φορές)

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #75 στις: 03 Σεπτεμβρίου, 2016, 18:08:50 μμ »
Φίλε jericho

Νομίζω πως η φράση :  

οπως καταλαβα μετα απο 20 χρονια σκοπευτης βλεπω οτι και εδω αρχιζει σιγα σιγα το μαντρωμα και ευχαριστω πολυ αλλα δεν θα γινω αλλο ενα προβατο σας .

....είναι τουλάχιστον ατυχής και θέλω να πιστεύω πως εκφράστηκες εν θερμώ...

Εαν δεν θέλεις να μετέχεις στο forum απλά δεν χρειάζεται να συνδεθείς ξανά, από την πλευρά μας δεν υπάρχει κανένα θέμα διαγραφής.


Καλή συνέχεια σε όλους

Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #76 στις: 03 Σεπτεμβρίου, 2016, 20:21:30 μμ »
Φίλε jericho

Νομίζω πως η φράση :  

οπως καταλαβα μετα απο 20 χρονια σκοπευτης βλεπω οτι και εδω αρχιζει σιγα σιγα το μαντρωμα και ευχαριστω πολυ αλλα δεν θα γινω αλλο ενα προβατο σας .

....είναι τουλάχιστον ατυχής και θέλω να πιστεύω πως εκφράστηκες εν θερμώ...

Εαν δεν θέλεις να μετέχεις στο forum απλά δεν χρειάζεται να συνδεθείς ξανά, από την πλευρά μας δεν υπάρχει κανένα θέμα διαγραφής.


Καλή συνέχεια σε όλους

Μπάμπης

Εγω φιλε jericho εχω συμπερανει  εξ'αρχης οτι εισαι απολυτος και δεν θα δεχθεις οποιαδηποτε ενσταση ή υποδειξη λαθους στο σκεπτικο σου, ποσο μαλλον να δεχθεις την αληθεια την οποια μπορεις (αφου εισαι 20 χρονια σκοπευτης) να ανακαλυψεις και μονος σου, (κατι σαν τον τροχο που λες και εσυ).
Αφου ετσι ευκολα γινοταν τοσα χρονια να βγαλεις αδεια για σκοπευτικο  αεροβολου .......... ετσι εξηγουνται λοιπον οοοοοολες αυτες οι αδειες για διοπτρα που ειχα δει ανα την Ελλαδα να κατεχει το μεγαλυτερο ποσοστο των αεροβολαδων. Φαινεται οτι τους ειχε εκμαθει την διαδικασια καποιος 20ετης σκοπευτης που ειχε ξεψαχνισει τους κανονισμους και τις οδηγιες των αναλογων νομων του Ελληνικου κρατους.
Εμεις φαινεται ειμαστε λιγο ατυχοι γιατι οποιος βρεθηκε να μας εξηγησει τον τροπο που θα νομιμοποιουσαμε τα σκοπευτικα μας τελικα ........... γινοταν λουης στο παρα πεντε (οπως τωρα) με καποια εγωιστικη υποσεινηδητη δικαιολογια οπως το <<μαντρωμα>>.
Τι να κανουμε,,,,,,,,,,, πριν 6 χρονια επρεπε λοιπον ασκουσαμε ολοι πυροβολα (αγωνες και προπονησεις) για να εχουμε διοπτρες ωστε να μπορουμε καλλιστα να τις βαλουμε σε αεροβολα και σε καποιο αυτοφωρο να παιζαμε τους ηλιθιους λεγοντας οτι <<συγνωμμη Κε Δικαστη αλλα δεν γνωριζαμε οτι απαγορευεται να την βαλουμε σε αεροβολο επειδη δεν υπαρχει σε κανενα καταστατικο της ομοσπονδιας αγωνισμα που να υποστηριζει διοπτρα σε αεροβολο>>, ακολουθησαμε τον δυσβατο μακρυ δρομο που τελικα μας επετρεψε να εχουμε ακριβως αυτο που θελουμε.
Μα καλα ρε παιδια, οι υπολοιποι που το ξερατε δεν φιλοτιμηθηκατε τοσα χρονια να μου πειτε και εμενα το κολπο............?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #77 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 11:45:13 πμ »
Λοιπόν ρώτησα την γαδα τμήμα οπλων  και μου απάντησε ότι δεν μπορεί να εκδόσει άδεια κατοχής διοπτρας για αεροβολο .
Το μόνο που κάνει η σκοε είναι να βεβαιώνει ότι η διοπτρα είναι για άθλημα και μέχρι εκεί....
Άρα τζίφος το πράγμα
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #78 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 11:53:11 πμ »
Κάτι δεν σου είπαν καλά ή κάπου στράβωσε η συνεννόηση φίλε μου !!!

Επαναλαμβάνω πως η διαδικασία για την απόκτηση άδεια σκοπευτικής διόπτρας είναι αυτή που περιγράφεται σε προηγούμενες αναρτήσεις μου στην 3η και 4η σελίδα του παρόντος θέματος.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #79 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 11:59:44 πμ »
Κάτι δεν σου είπαν καλά ή κάπου στράβωσε η συνεννόηση φίλε μου !!!

Επαναλαμβάνω πως η διαδικασία για την απόκτηση άδεια σκοπευτικής διόπτρας είναι αυτή που περιγράφεται σε προηγούμενες αναρτήσεις μου στην 3η και 4η σελίδα του παρόντος θέματος.
21 0647 6787 τμήμα οπλων πάρε να ρωτήσεις
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #80 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:11:24 μμ »
Δηλαδή εσύ τώρα μας λές πως από τη ΓΑΔΑ (τηλεφωνικά) σου είπαν να πάρεις μια βεβαίωση από τη ΣκΟΕ που θα λέει πως η διόπτρα είναι για άθλημα, και με αυτή τη βεβαίωση θα κοτσάρεις μια διόπτρα πάνω σε ένα οποιοδήποτε αεροβόλο και όλα εντάξει!

Αυτό αγαπητέ μου, μόνο αν είναι κάποια πάαααρα πολύ πρόσφατη (των τελευταίων 15 ημερών δηλαδή) υπουργική απόφαση και έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ μπορεί να ισχύει, διότι αντιφάσκει με την μέχρι τώρα ισχύουσα νομοθεσία.

Αν έχεις λοιπόν την καλωσύνη, κάλεσε πάλι στη ΓΑΔΑ και ζήτα να σου πουν σε ποιό ΦΕΚ αναφέρεται αυτό ώστε να το βρούμε και μείς, να το εφαρμόσουμε και να σκίσουμε τις άδειες κατοχής σκοπευτικών βοηθημάτων που εκδόσαμε από τις οικείες αστυνομικές αρχές σύμφωνα με την προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #81 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:15:41 μμ »
Δηλαδή εσύ τώρα μας λές πως από τη ΓΑΔΑ (τηλεφωνικά) σου είπαν να πάρεις μια βεβαίωση από τη ΣκΟΕ που θα λέει πως η διόπτρα είναι για άθλημα, και με αυτή τη βεβαίωση θα κοτσάρεις μια διόπτρα πάνω σε ένα οποιοδήποτε αεροβόλο και όλα εντάξει!

Αυτό αγαπητέ μου, μόνο αν είναι κάποια πάαααρα πολύ πρόσφατη (των τελευταίων 15 ημερών δηλαδή) υπουργική απόφαση και έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ μπορεί να ισχύει, διότι αντιφάσκει με την μέχρι τώρα ισχύουσα νομοθεσία.

Αν έχεις λοιπόν την καλωσύνη, κάλεσε πάλι στη ΓΑΔΑ και ζήτα να σου πουν σε ποιό ΦΕΚ αναφέρεται αυτό ώστε να το βρούμε και μείς, να το εφαρμόσουμε και να σκίσουμε τις άδειες κατοχής σκοπευτικών βοηθημάτων που εκδόσαμε από τις οικείες αστυνομικές αρχές σύμφωνα με την προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία.
Δεν με κατάλαβες αγαπητέ μου που σου είπα δεν είναι ότι με μια βεβαίωση τελείωσες αλλά ότι ΔΕΝ γίνεται να εκδώσει η γαδα άδεια κατοχής διοπτρας για αεροβολο χωρίς προηγουμενος να υπάρχει έστω μια αδεια πυροβολο όπλου .
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #82 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:34:50 μμ »
Αυτή είναι μια εκδοχή που την πρόσθεσες τώρα και που σαφώς δεν προκύπτει από το προηγούμενή σου ανάρτηση, αλλά φοβάμαι πως ούτε και αυτό που αναφέρεις ισχύει!

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτό που λές, κάποιος ο οποίος ΔΕΝ έχει πυροβόλο όπλο με την άδειά του αλλά και ούτε θέλει να αποκτήσει, ΔΕΝ μπορεί να εκδόσει άδεια κατοχής διόπτρας για αεροβόλο.

Μάλλον δεν ευσταθεί αυτό.

Η άδεια διόπτρας για αεροβόλο όπλο δεν έχει κανένα συσχετισμό με πυροβόλα όπλα !!
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #83 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:43:57 μμ »
Αυτή είναι μια εκδοχή που την πρόσθεσες τώρα και που σαφώς δεν προκύπτει από το προηγούμενή σου ανάρτηση, αλλά φοβάμαι πως ούτε και αυτό που αναφέρεις ισχύει!

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτό που λές, κάποιος ο οποίος ΔΕΝ έχει πυροβόλο όπλο με την άδειά του αλλά και ούτε θέλει να αποκτήσει, ΔΕΝ μπορεί να εκδόσει άδεια κατοχής διόπτρας για αεροβόλο.

Μάλλον δεν ευσταθεί αυτό.

Η άδεια διόπτρας για αεροβόλο όπλο δεν έχει κανένα συσχετισμό με πυροβόλα όπλα !!
Αυτό ειπα και εγώ στον αστυνομο ότι δεν γίνεται να βγαλω μόνο για το αεροβολο και μου είπε όχι πρέπει να έχεις δελτίο με πυροβολο για να στο συνδέσω. 
Τώρα είμαι δουλειά και από την δουλειά τον πήρα τηλέφωνο να μιλάω δεν έχω πρόβλημα αλλά να γράφω είναι λίγο χρονοβόρο αυτήν την στιγμή για μένα ίσως γιαυτό δεν το αποτυπωσα σωστά.  Το τηλέφωνο το ανέβασα ας πάρει άλλος ένας να ρωτήσει και αν δεν του πει τα ίδια εγώ να ζητήσω συγνώμη
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #84 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:55:23 μμ »
Προφανώς αυτός με τον οποίο μίλησες στο τηλέφωνο δεν γνωρίζει τη διαδικασία.

Δες τα πμ σου ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #85 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 17:32:50 μμ »
Προφανώς αυτός με τον οποίο μίλησες στο τηλέφωνο δεν γνωρίζει τη διαδικασία.

Δες τα πμ σου ;)
Σε ευχαριστώ πολύ  !!!
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #86 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 17:38:38 μμ »
Χαρά μου που βοήθησα.

Σε περιμένουμε σύντομα να γνωριστούμε ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #87 στις: 21 Σεπτεμβρίου, 2016, 17:49:35 μμ »
Σίγουρα η γνωριμία θα γίνει άμεσα!!
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #88 στις: 08 Οκτωβρίου, 2016, 21:59:02 μμ »
εμενα παντως η διοπτρα εχει αναγραφει μεσα στο μπλε τεφτερι με τα ραβδωτα πυροβολα που κατεχω. Μετα τη βεβαιωση της ΣΚΟΕ για την εν λογο διοπτρα που ειναι συμβατη με το συγκεκριμενο αγωνισμα πηρα αδεια αγορας και μετα αναγραφηκε οπου προειπα. Παρεπιπτοντος αν δειτε μια αδεια εισαγωγης για εμπορο η ιδιωτη εκει καλειται και ο εισαγωγεας να αναφερει τον σκοπο στον οποιο θα χρησιμοποιηθει το εν λογο αντικειμενο(οπλο-σκοπευτικο βοηθημα) και ρητα αναφερει το field target(οπως και IPSC kai Oπλοφορεια)

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #89 στις: 14 Νοεμβρίου, 2016, 20:43:38 μμ »
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΔΙΟΠΤΡΑΣ ΣΤΟ ΑΤ ΝΙΚΑΙΑΣ 23  ΜΑΡΤΙΟΥ 2016 ΣΤΗΝ ΓΑΔΑ ΣΤΗΝ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ Η ΑΔΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ 14 /11 ΑΛΛΑ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΟΠΤΡΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝ ΔΙΜΗΝΟ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ   ΚΟΙΝΩΣ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL