Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας  (Αναγνώστηκε 64964 φορές)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #15 στις: 09 Φεβρουαρίου, 2016, 14:32:01 μμ »
Για να αγοραστεί διόπτρα από χώρα του εξωτερικού, απαιτείται, μαζί με την άδεια αγοράς που θα εκδόσει η οικεία αστ. αρχή, και σχετική άδεια εισαγωγής.
Κατά τα λοιπά ισχύει η κείμενη νομοθεσία.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος antliak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #16 στις: 09 Φεβρουαρίου, 2016, 23:13:34 μμ »
Δηλαδή πρώτα βγάζω άδεια αγοράς και μετά αγοράζω, όπως ισχύει στα κυνηγετικά όπλα? Και η άδεια εισαγωγής τι είναι, άλλο φρούτο? Ποιος την δίνει αυτή? Και τι θα γίνει με τις ήδη υπάρχουσες διόπτρες?

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #17 στις: 09 Φεβρουαρίου, 2016, 23:26:51 μμ »
Αγαπητέ Αντώνη, προφανώς πρώτα πρέπει να έχεις την άδεια αγοράς και μετά πας να αγοράσεις.

Και η άδεια εισαγωγής είναι εξ' ίσου παλιό φρούτο με την άδεια αγοράς και την εκδίδει και αυτή η οικεία αστυνομική αρχή.

Οσο για τις υπάρχουσες διόπτρες, προς το παρόν δεν θα γίνει τίποτα.

Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με τους συντοπίτες σου, που θα σε κατατοπίσουν αναλυτικότερα ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος antliak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #18 στις: 10 Φεβρουαρίου, 2016, 14:14:45 μμ »
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Μήτσος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • kardamitsos
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #19 στις: 10 Φεβρουαρίου, 2016, 17:30:48 μμ »
Αρα και εγω που σκέφτομαι να προβώ σε μια αγορά θα πρέπει πρώτα ο σύλογος μου να εχει το αντίστοιχο αντικείμενο FT ,να εκδώσω άδεια στις τοπικές αρχές και μετά να προβώ σε αγορά?
...οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει ποιο δυνατό...

Αποσυνδεδεμένος antliak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #20 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 16:11:01 μμ »
Σήμερα πήγα από την Ασφάλεια να κάνω αίτηση για αγορά διόπτρας και καταλήξαμε ότι θέλουν πρώτα βεβαίωση από τον ΣΚΟΕ. Οκ, πήραμε τηλ. στον ΣΚΟΕ και μου είπαν ότι θέλουν ενυπόγραφη βεβαίωση από το μαγαζί (εγχώριο -για εξωτερικό όύτε λόγος...) με όλες τις παραμέτρους του σκοπευτικού...και μετά αυτοί να μου στείλουν έγκριση που θα την πάω στην Ασφάλεια για να κάνω αίτηση αγοράς και να περιμένω να μου έρθει η τελική έγκριση αγοράς...και ο θεός να βάλει το χέρι του...!Πολύ μπλέξιμο  :(

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #21 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 22:45:57 μμ »
Για συμμετοχή σε σύλλόγο, μέλος της ΣΚΟΕ, δεν αναθέρθηκε τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #22 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 23:05:08 μμ »
Για συμμετοχή σε σύλλόγο, μέλος της ΣΚΟΕ, δεν αναθέρθηκε τίποτα?

τα αυτονοητα παραλειπονται!!!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος antliak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #23 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 23:05:58 μμ »
Για συμμετοχή σε σύλλόγο, μέλος της ΣΚΟΕ, δεν αναθέρθηκε τίποτα?
Είμαι γραμμένος σε σύλογο κανονικά και έχω ταυτότητα σκοπευτή εδώ και 3 έτη...αυτό αποτελεί προϋπόθεση για την Ασφάλεια...

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #24 στις: 23 Αυγούστου, 2016, 00:25:38 πμ »
Την Καλησπέρα μου στα παιδιά του φόρουμ,
Γνωρίζει κανείς αν τελικά για το αγώνισμα FT και BR χρειάζεται να έχεις κλείσει χρόνο στην σκοε για να πάρεις την άδεια κατοχής και αν τελικά η άδεια βγαίνει με τον δοκιμο όρο σκοπευτικη διοπτρα αεροβολου έτσι ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε παραπάνω διοπτρες χωρίς την παραπάνω διαδικασία η πρέπει για κάθε διοπτρα ξεχωριστά.  Και τέλος πόσο κοστίζει έκδοση της άδειας.
Ευχαριστώ προκαταβολικά το BR είναι ένα άθλημα που θέλω να ασχοληθώ χωρίς τον φόβο του εκάστοτε ελέγχου.
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #25 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 12:29:32 μμ »
Την Καλησπέρα μου στα παιδιά του φόρουμ,
Γνωρίζει κανείς αν τελικά για το αγώνισμα FT και BR χρειάζεται να έχεις κλείσει χρόνο στην σκοε για να πάρεις την άδεια κατοχής και αν τελικά η άδεια βγαίνει με τον δοκιμο όρο σκοπευτικη διοπτρα αεροβολου έτσι ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε παραπάνω διοπτρες χωρίς την παραπάνω διαδικασία η πρέπει για κάθε διοπτρα ξεχωριστά.  Και τέλος πόσο κοστίζει έκδοση της άδειας.
Ευχαριστώ προκαταβολικά το BR είναι ένα άθλημα που θέλω να ασχοληθώ χωρίς τον φόβο του εκάστοτε ελέγχου.

Καλημέρα.
Δεν απαιτείτε να έχεις κλείσει χρόνο.Κάνεις την εγγραφή και μόλις σου έρθει η ταυτότητα κάνεις την αίτηση.
Η αίτηση είναι αυτή που αναφέρετε στο πρώτο μήνυμα.Δυστυχώς είναι μόνο για την συγκεκριμένη διόπτρα και απαιτείτε η ίδια διαδικασία για κάθε άλλη.
Σιγουρέψου μόνο ότι ο σύλλογος που θα κάνεις εγγραφή θα ασχοληθεί με αυτά τα αθλήματα.
Το πρόβλημα που υπάρχει ακόμα είναι η μορφή του εντύπου της συγκεκριμένης αδείας που δεν είναι στάνταρ και κάθε αστυνομικό τμήμα δίνει κάτι διαφορετικό.Πιστεύω όμως ότι θα λυθεί σύντομα μετά από ενημέρωση της ΓΑΔΑ από την ΣΚΟΕ.
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #26 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 12:46:53 μμ »
Καλημέρα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Είμαι ήδη γραμμένος σε σύλλογο και μου έχουν πει ότι θα μου υπογράψουν  την αίτηση.
Κάτι τελευταίο , γνωρίζεις αν υπάρχει περιορισμός στην μεγέθυνση ?
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #27 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 16:35:25 μμ »
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για την ώρα  ;)
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #28 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 17:58:52 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .
Σύντομα πιστεύω θα έχω νέα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #29 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 19:45:11 μμ »
Για να σας το κανω λιγο πιο απλο και μιας και ημουν ο πρωτος εδω μεσα που ειχα αναρτησει αδεια σκοπευτικης διοπτρας αν θυμαστε καλα . Η αδεια εκτος του οτι θα πρεπει να εισαι σκοπευτης με δελτιο στην σκοε δεν απαιτει να ασχολειτε ο συλογος σας με το συγκεκριμενο αθλημα ουτε να κατεχεις καποιο συγκεκριμενο οπλο . Στην αιτηση προς την σκοε θα αναφερετε οτι ζητατε αδεια αγορας της συγκεκριμενης διοπτρας που εχετε βρει με serial number και απο ποιον εμπορο θα γινει η αγορα και την θελετε για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ Η ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ . Αυτη η λεπτομερεις λυνει πολλα προβληματα στο μελλον .