Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας  (Αναγνώστηκε 64664 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #30 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 19:48:23 μμ »
Η σκοε τοτε θα εκδοσει βεβαιωση οτι η διοπτρα ειναι συμφωνη με τους κανονισμους των αγωνισματων . Με λιγα λογια αυτη η λεπτομερεια ειναι συμαντικη γιατι δεν αναφερει για πιο οπλο ειναι συγκεκριμενα η διοπτρα . Ετσι μπορεις να εχεις μια διοπτρα και να την τοποθετεις σε παραπανω απο ενα οπλο

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #31 στις: 24 Αυγούστου, 2016, 20:57:32 μμ »
Ναι αλλά η διόπτρες πέρα απο τις στρατιωτικού τύπου δεν έχουν σειριακό αριθμό από όσο ξερω...
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #32 στις: 28 Αυγούστου, 2016, 22:18:22 μμ »
Οι καλες διοπτρες απο καλα εργοστασια φερουν σειριακο αριθμο

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #33 στις: 28 Αυγούστου, 2016, 23:19:32 μμ »
Οπότε λες ότι θα έχω πρόβλημα αν πάρω μια διοπτρα χωρίς σειριακό?
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #34 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 00:20:49 πμ »
Θεωρώ απίθανο να δεχτεί η αστυνομία να γράψει διοπτρα χωρίς σειριακό. Ή διαδικασία θυμίζει αυτήν για πυροβόλο όπλο. Βέβαια μπορεί και να υπάρχει εξαίρεση αλλα ποιος ξέρει
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #35 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 08:11:39 πμ »
Oi περισσοτερες καλες διοπτρες εχουν part number ,που δηλωνει το μοντελο ..
το serial number ειναι μοναδικο σε καθε συσκευη και ειναι αυξων αριθμος κατασκευης ..
Μπορει να δηλωθει ενα οπτικο και με το part number...

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #36 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 08:15:02 πμ »
Υπάρχουν οπτικά που έχουν και άλλα που δεν εχουν σειριακο αριθμο.
Πχ το πιο δημοφιλές οπτικό στο άθλημα του FT  που έκανε  και χρήση ο φετινός παγκόσμιος πρωταθλητης η γνωστή  σε πολλους Diamond δεν έχει σειριακό αριθμό όπως δεν έχουν και πολλές αλλες.
Από άδειες που είδα μέχρι τώρα αναφέρετε μόνο ο τύπος οπτικου.
Αυτό που θα πρέπει να απασχόληση τους ενδιαεφερομενους είναι μετά την άδεια κατοχης θα πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε αγώνες FT η BR διότι αν δεν παίρνεις μέρος  θα γίνει ανάκληση άδειας όπως υσχηει  και στα πυροβολα.
Το λέω γιατί  μπορεί ο σύλλογος στον οπιο ανήκεις  να μην κάνει τέτοιους αγωνες.
Στην χειρότερη πιστεύω θα πρέπει να παίρνεις μέρος σε αγώνες άλλον συλλογών οι οπιο κάνουν open αγωνες  στα αθληματα  FT και BR και μάλιστα  δηλωμενους στην σκοε.
Επισεις προς το παρόν το τονίζω προς το παρών δεν υπάρχει  οδηγία  τι γινετε στην περίπτωση που ο αθλητής εγκαταλείπει  η θέλει να το πουληση τι κανει?Εννωο η αγορά διοπτρας προς το παρόν γίνετε ΜΌΝΟ από μαγαζί κατάλυλο που έχει άδεια να πουλάει διοπτρες.
Και κάτι τελευταίο που μας έχει ανακοινωθεί.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι νομικά καλυμμένος ο νόμιμος κάτοχος διοπτρας για χρήση σε μη προβλεπόμενο  χωρο και για καμιά άλλη χρήση εκτός από προπόνηση   η αγώνα στα αθλήματα BR και FT.
Ότι έγραψα είναι ότι ξέρω επίσημα μέχρι πριν ένα μήνα περίπου
που ενημερώθηκα  για την δική μου άδεια αγορας όσο αφορά την άδεια αγοράς  διοπτρας για Αεροβολο.
Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσει  καπιος.





« Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου, 2016, 09:05:04 πμ από EXADAS »
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος magtech n2 5,5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 256
  • ποσα μετρα????
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #37 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 09:02:10 πμ »
Υπάρχουν οπτικά που έχουν και άλλα που δεν εχουν σειριακο αριθμο.
Πχ το πιο δημοφιλές οπτικό στο άθλημα του FT  που έκανε  και χρήση ο φετινός παγκόσμιος πρωταθλητης η γνωστή  σε πολλους Diamond δεν έχει σειριακό αριθμό όπως δεν έχουν και πολλές αλλες.
Από άδειες που είδα μέχρι τώρα αναφέρετε μόνο ο τύπος οπτικου.
Αυτό που θα πρέπει να απασχόληση τους ενδιαεφερομενους είναι μετά την άδεια κατοχης θα πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε αγώνες FT η BR διότι αν δεν παίρνεις μέρος  θα γίνει ανάκληση άδειας όπως υσχηει  και στα πυροβολα.
Το λέω γιατί  μπορεί ο σύλλογος στον οπιο ανήκεις  να μην κάνει τέτοιους αγωνες.
Στην χειρότερη πιστεύω θα πρέπει να παίρνεις μέρος σε αγώνες άλλον συλλογών οι οπιο κάνουν open αγωνες  στα αθληματα  FT και BR και μάλιστα  δηλωμενους στην σκοε.
Επισεις προς το παρόν το τονίζω προς το παρών δεν υπάρχει  οδηγία  τι γινετε στην περίπτωση που ο αθλητής εγκαταλείπει  η θέλει να το πουληση τι κανει?Εννωο η αγορά διοπτρας προς το παρόν γίνετε ΜΌΝΟ από μαγαζί κατάλυλο που έχει άδεια να πουλάει διοπτρες.
Και κάτι τελευταίο που μας έχει ανακοινωθεί.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι νομικά καλυμμένος ο νόμιμος κάτοχος διοπτρας για χρήση σε μη προβλεπόμενο  χωρο και για καμιά άλλη χρήση εκτός από προπόνηση   η αγώνα στα αθλήματα BR και FT.
Ότι έγραψα είναι ότι ξέρω επίσημα μέχρι πριν ένα μήνα περίπου
που ενημερώθηκα  για την δική μου άδεια αγορας όσο αφορά την άδεια αγοράς για Αεροβολο.
Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσει  καπιος.






+1000

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #38 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 10:08:56 πμ »
Υπάρχουν οπτικά που έχουν και άλλα που δεν εχουν σειριακο αριθμο.
Πχ το πιο δημοφιλές οπτικό στο άθλημα του FT  που έκανε  και χρήση ο φετινός παγκόσμιος πρωταθλητης η γνωστή  σε πολλους Diamond δεν έχει σειριακό αριθμό όπως δεν έχουν και πολλές αλλες.
Η diamond εχει part number,μονο

Επισεις προς το παρόν το τονίζω προς το παρών δεν υπάρχει  οδηγία  τι γινετε στην περίπτωση που ο αθλητής εγκαταλείπει  η θέλει να το πουληση τι κανει?Εννωο η αγορά διοπτρας προς το παρόν γίνετε ΜΌΝΟ από μαγαζί κατάλυλο που έχει άδεια να πουλάει διοπτρες.

Εαν για καποιο λογο ο Αθλητης τα παρατησει και δεν λαμβανει μερος σε αγωνες ,η δεν ανανεωσει την "αδεια κατοχης"μετα την τριετια το οπτικο το παραδιδει στην Αστυνομια (του ανηκει ομως )
ΕΑΝ βρει αλλον αγοραστη ο οποιος κανει τα προβλεπομενα για την αποκτηση οπτικου ΤΟΤΕ μπορει να το πουλησει σε καποιον αλλο











Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #39 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 10:40:16 πμ »
Κατάλαβα δηλαδή είναι η κλασική ελληνική κατάσταση του ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις...
Δεν υπάρχει φόρμουλα για όποιον θέλει να ασχοληθεί με άθλημα που απαιτείται διοπτρα πρέπει να ψαχτει πολύ !
Και πόσους αγώνες θέλει για να διατηρήσεις στην κατοχή σου την διοπτρα?
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #40 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 10:48:52 πμ »
Κατάλαβα δηλαδή είναι η κλασική ελληνική κατάσταση του ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις...
Δεν υπάρχει φόρμουλα για όποιον θέλει να ασχοληθεί με άθλημα που απαιτείται διοπτρα πρέπει να ψαχτει πολύ !
Και πόσους αγώνες θέλει για να διατηρήσεις στην κατοχή σου την διοπτρα?


Αυτο δεν παιζει στην παρουσα φαση.. να μετράμε αγωνες για διατήρηση οπτικου.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #41 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 11:00:48 πμ »
Το bobcat και το wildcat θα πάρουν φωτιά!!!!
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #42 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 11:10:45 πμ »
Υπάρχει φόρμουλα και είναι ΠΟΛΥ !!! συγκεκριμένη.

Ο σκοπευτής, εφόσον έχει ενεργό ΔΕΣΚ, κάνει άιτηση στο σύλλογό του για αίτηση αγοράς σκοπευτικού βοηθήματος, συγκεκριμένης μάρκας και μοντέλου.

Ο Σύλλογος με τη σειρά του κάνει αίτηση προς τη ΣκΟΕ για χορήγηση βεβαίωσης προς αγορά του συγκεκριμένου σκοπευτικού βοηθήματος, την οποία η ΣκΟΕ χορηγεί μετά από έλεγχο και σύντομο χρονικό διάστημα.

Ο Σκοπευτής με την βεβαίωση στο χέρι πηγαίνει στο τμήμα όπλων του οικείου παραρτήματος ασφαλείας όπου υποβάλεί αίτηση για την αγορά του συγκεκριμένου σκοπευτικού βοηθήματος, όπου επίσης θα πρέπει να δηλώσει και το κατάστημα από το οποίο θα γίνει η αγορά.

Αφού εκδοθεί η άδεια αγοράς, ο σκοπευτής έχει περιθώριο 6 μηνών για να προβεί στην αγορά και στη συνέχεια προσκομίζει τα παραστατικά αγοράς στην αστυνομία ώστε να εκδοθεί η άδεια κατοχής.


Οι κανονισμοί των αθλημάτων αεροβόλου που αυτή τη στιγμή αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, δηλ Benchrest 25 και Field Target και παίζονται με διόπτρα, πουθενά δεν προδιαγράφουν τον τύπο ή το είδος της διόπτρας. Οποιαδήποτε διόπτρα βολεύει τον σκοπευτή επιτρέπεται.
Βάσει των ίδιων κανονισμών, με διόπτρα επιτρέπεται να εφοδιαστούν αεροβόλα διαμετρήματος 4,5 - 5,0 - 5,5 χιλ και δύναμης μέχρι 20 ποδολιβρών.

Οι διότρες, εξαιρουμένων ορισμένων πολύ "επώνυμων", ΔΕΝ ταυτοποιούνται και για αυτό το λόγο, στην έκδοση της άδειας κατοχής ΔΕΝ προβλέπεται να αναγράφεται κάποιος σειριακός αριθμός, παρά μόνο η μάρκα και το μοντέλο της διόπτρας.

Προς το παρόν η μόνη προϋπόθεση είναι η ύπαρξη ισχύοντος ΔΕΣΚ και δεν υπάρχει υποχρεωτικός αριθμός συμμετοχών για τη διατήρηση της άδειας. Ο κάθε σύλλογος εφαρμόζει τον δικό του εσωτερικό κανονισμό για την ανανέωση του ΔΕΣΚ των μελών του.


"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #43 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 11:30:42 πμ »
Σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικοτατο ποστ !!!!!
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #44 στις: 29 Αυγούστου, 2016, 21:33:41 μμ »
Στις περισοτερες περιπτωσεις που γνωριζω εγω τουλαχιστον τα ατομα σκοπευτες που κατεχουν τυφεκια με διοπτρες σε σκοπευτικους συλογους εχουν την διοπτρα πανω στην αδεια . Δηλαδη ειχαν ιδη αδεια για καποιο πυροβολο οπλο και καναν αιτηση και πηραν διοπτρα . Η διοπτρα δεν αναφερεται πουθενα σε ποιο οπο ειναι προσαρτιμενη ουτε σε ποιο αγωνισμα θα χρησιμοποιηθει . Στις αιτησεις που υποβαλουν οι ενδιαφερομενοι αλλα και στην βεβαιωση που εκδιδει η ΣΚΟΕ  δεν αναφερει σε ποιο αγωνισμα θα χρησιμοποιηθει αλλα και σε ποιο οπλο θα ειναι προσαρτημενη . Αναφερει οτι η παπαπανω διοπτρα ειναι συμφωνη με τις προδιαγραφες και τους κανονισμους των αγωνισματων τις σκοποβολης που επιτρεπετε η χρηση της . Οπως επισης δεν αναφερεται για πιο οπλο ειναι . Στην αιτηση μας αιτουμαστε αδεια αγορας διοπτρας που θα χρησιμοποιηθει με οποιοδηποτε απο τα νομιμος κατεχομενα οπλα που εχουμε η αυτα που θα εχουμε στο μελον. Η διοπτρα δεν θελει αγωνες . Τα πυροβολα οπλα θελουν συγκεκριμενους αγωνες μεσα στην τριετια της ισχυς της . Στις περισοτερες περιπτωσεις παντως ολοι εχουν πυροβολα . Και κατι τελευταιο . Η αδεια εχει διαρκεια 3 ετη . 4 μηνες πριν την ληξη της πρεπει να κανουμε αιτηση στην ομοσπονδια ξανα να εκδοσει βεβαιωση και ξανα ολη η διαδικασια απο την αρχη .Το αναφερει αλωστε η αδεια πανω της οτι εχει ισχυ 3 ετη