Αποστολέας Θέμα: Απορίες για αγορά αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 46525 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #15 στις: 02 Αυγούστου, 2015, 23:23:54 μμ »
Γιατί μου λέτε να μην πάρω 4,5 με υπσηλές ταχύτητες?
hatsan mod 99 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #16 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 00:38:58 πμ »
Γιατί μου λέτε να μην πάρω 4,5 με υπσηλές ταχύτητες?
Γιατι ελαχιστα αεροβολα ελατηριου 4,5 μπορουν να διαχειριστουν τις υψηλες ταχυτητες χωρις να εχουν επιπτωσεις στην λειτουργια τους ,στην ευστοχια κλπ
Και εαν υπαρχουν μερικα ,αυτα εχουν κοστισει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ οι βελτιωσεις που φερουν.. 
Αυτα δε που εσυ εχεις στην λιστα σου ειναι ΓΤΠ ("για τα Πανηγυρια" η μπορεις να το μεταφρασεις και αλλιως...."για τον π@%*ο")
 Δυστυχως απο οτι φαινεται απο τα γραφομενα σου εισαι "αεροβολικα" πρωταρης ,το οποιο σημαινει ,ΟΤΙ η κανεις αυτο που σε ευχαριστει ΤΩΡΑ και θα αγοραζεις ενα αεροβολο Magnum-turbo κλπ (το οποιο σε κανα μηνα θα φιγουραρει στις αγγελιες πωλησης του car.gr )και ασφαλως θα ΧΑΣΕΙΣ αρκετα ευρω ..
Υπαρχει και το γνωστο ρητο που λεει "Θα πληρωσεις για να μαθεις" η το "Εαν δεν πληρωσεις ΔΕΝ θα μαθεις"
Η καθεσαι και διαβαζεις/ενημερωνεσαι απο τις αντιστοιχες σελιδες του αεροβολου στις οποιες υπαρχουν πληθωρα ερωτησεων/απαντησεων για το ιδιο ΘΕΜΑ.

Εσυ αποφασιζεις ποιο δρομο θα διαλεξεις ???
καλη τυχη !!!!
 

 
 

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #17 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 09:21:33 πμ »
Λοιπον επαθα ενα deja vu και εχω την αντυπωση οτι τα εχω ξαναδιαβαση ολα αυτα..... και επειδη μαλλον η νεοτερη βαριουνται να διαβασουν τα παλια ας το ξαναβαλουμε για μια ακομα φορα...

http://www.oplognosia.com/aerovola/aerovola9.php
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #18 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 10:59:14 πμ »

Το Μάρκετινγκ είναι μεγάλη επιστήμη, εδώ έκανε το γιαούρτι στην συνείδηση του καταναλωτή από τροφή ηλικιωμένων και αρρώστων ( οι παλιότεροι θα καταλάβουν τι λέω) τροφή Fitness & Lifestyle.

Όχι ότι είναι κακό το γιαούρτι, σαν παράδειγμα το γράφω όπως μου το επεσήμανε ένας κορυφαίος Έλληνας μαρκετίστας.

Στο θέμα μας τώρα, όπως έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα η Χρυσόμυγα είναι ένα όμορφο Ιριδίζον έντομο αλλά συχνάζει σε πολύ άσχημα και δύσοσμα μέρη.

Επειδή περάσαμε σχεδόν όλοι από το στάδιο της Χρυσόμυγας προσπαθούμε να γλιτώσουμε τους νεώτερους από αυτό και να πάνε κατευθείαν στο στάδιο της Μέλισσας (επιλεκτική, μεθοδική, αποτελεσματική).

Εγώ π.χ. όταν ανακάλυψα το φόρουμ είχα μόλις πουλήσει ένα Diana 48-52 και ετοιμαζόμουν να αγοράσω ένα Diana 350 Magnum.
Για να το κάνω λιανά, είχα με ανακούφιση ξεφορτωθεί ένα όπλο με δύναμη που με δυσκόλευε στον κύκλο λειτουργίας και μου χαλούσε την ευθυβολία και το Μάρκετινγκ με είχε έτοιμο να αποκτήσω ένα κατά γενική ομολογία χειρότερο σε αυτά που με ενοχλούσαν.

Ο Θεός μου φανέρωσε το παρών Φόρουμ και με φώτισε να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα.
Το αποτέλεσμα ήταν αντί για το Diana 350 Magnum να αγοράσω μεταχειρισμένο με τα μισά σχεδόν χρήματα ένα εκπληκτικό HW 97.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ λοιπόν και όπως έγραψε πολύ σωστά ο npmair ιεράρχησε τα θέλω σου γιατί όπως έγραψε ο kostas100 λεφτά για πέταμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Φιλικά,
Στέλιος

Υ.Γ. Κανείς από τους γράφοντες δεν σε "μαλώνει" και κανείς δεν σου κάνει τον έξυπνο, να σε γλιτώσουν από λάθος προσπαθούν.
Υ.Γ. 2 Το έργο είναι ..... χιλλιοπαιγμένο.  :) :) :)



Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #19 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 12:12:46 μμ »

Υ.Γ. 2 Το έργο είναι ..... χιλλιοπαιγμένο.  :) :) :)


Χιλιοπαιγμένο; Πόσα μέλη έχει το φόρουμ; ;D
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #20 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 13:28:50 μμ »
Εσείς τελικά προτείνεται σπαστη κάνη ή σταθερη?
hatsan mod 99 4.5

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #21 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 13:31:48 μμ »
Εσείς τελικά προτείνεται σπαστη κάνη ή σταθερη?
..αντε παλι !!!
παρε σπαστης (εγω ετσι λεω)  κ παμε παρακατω
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Συνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #22 στις: 03 Αυγούστου, 2015, 18:00:47 μμ »
Μαζεύτηκαν όλες οι καταχωρήσεις που αφορούν τις απορίες του φίλου kostg7 σε ένα θέμα μιας και σίγουρα στο μέλλον θα μας απασχολήσουν και πάλι από κάποιο άλλο μέλος αυτή τη φορά.

Θεωρώ πως επί της ουσίας δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι μιας και οι φίλοι που τοποθετήθηκαν κάλυψαν το θέμα επαρκώς, συνεπώς φίλε kostg7 τώρα η ευθύνη της επιλογής (μετά από μελέτη πάντα) πέφτει σε εσένα.

Μια φράση μόνο΄ εδώ μέσα οι παλαιότεροι μάθαμε πληρώνοντας... σήμερα οι νεοεισερχόμενοι έχουν την δυνατότητα να μάθουν διαβάζοντας... κάτι που στις δεδομένες συνθήκες είναι ανεκτίμητο.

Πέραν αυτών θα ήθελα να ζητήσω τόσο από τον φίλο kostg7 αλλά και από όσους ακόμα διατυπώνουν παρόμοιες απορίες να έχουν στο μυαλό τους πάντα αυτό που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος Στέλιος (blackxx):




Υ.Γ. Κανείς από τους γράφοντες δεν σε "μαλώνει" και κανείς δεν σου κάνει τον έξυπνο, να σε γλιτώσουν από λάθος προσπαθούν.






Καλή συνέχεια σε όλους

Μπάμπης


Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #23 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 01:04:43 πμ »
Παιδιά καλησπέρα όπως διάβαζα το φόρουμ έβλεπα που λεγατε για διαμέτρους και δυναμη. Εγώ ψάχνω για αεροβόλο αλλά δεν ξέρω να πάρω με σπαστη κάνη ή με σταθερή? Αν και ξέρω ότι το κυνήγι απαγορεύεται με αυτά θέλω να το χρησοιμοποιησω και εκεί αλλά και για σκοποβολή. Όπως λέτε σκεφτόμουν να πάρω κανένα hatsan 135 με διάμετρο 4.5 αλλά από ότι βλεπω αυτό το όπλο είναι αρκετά δυνατό και από ότι λέτε με δυνατά όπλα μικρη διάμετρος δεν πάει οπότε πάμε στα 5,5. Εγώ το θέλω για μεγάλες αποστάσεις 60+ μετρα ή θα λεγατε ένα hatsan 99 με 4.5?
Αναμενω απαντησεις
hatsan mod 99 4.5

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #24 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:24:01 μμ »
Φίλε και τα 2χατσαν  είναι δυνατά και είναι για διαμετρημα 5.5 καλύτερα το 99 που είναι ίδιο με το 88 απλά ξύλινο κοντάκι είναι 20 λιβρο το 135 είναι παραπάνωτωρα για να σου δώσω να καταλάβεις κάτι τα 60 μετρα τα φτάνουν άνετα για πλάκα εδω τα 6/7 λιβρα τα φτάνουν αυτά τα μετρα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μακριά πάνε ολα τα αεροβολα.και κάτι άλλο που λες για δύναμη το 5.5 διαμετρημα είναι πιο διακριτικό από το 4.5 λόγο μεγέθους άρα το 5.5 θα είναι δυνατότερο από το 4.5
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #25 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:33:08 μμ »
ναι ομως θα ειναι και ευθειβολα για μαπα? τι ενοεις το 135 ειναι για παραπανω? για το διαμετριμα το καταλαβα. οι λιμπρες τι ειναι? οποτε και στα δυο βαζω το 5.5
hatsan mod 99 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #26 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:38:11 μμ »
και κατι ακομα με 5.5 τα 80 μετρα τα ποιανω?
hatsan mod 99 4.5

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #27 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:48:01 μμ »
Συνήθως στα ελατήρια η παραπάνω δύναμη εχει και παρπανω ανάκρουση με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι περισσότερο να κανεις κάποια πράματα η έως αδύνατο καποια  αλλα,(δηλαδή δεν θα πρέπει να ζητάς το τέλειο από ελατήρια με αυτή τη δυναμη τα ελατήρια έχουν ένα όριο,δύναμη πολύ και ευστοχία έχουν τα pcp) είναι βασικά το τι θες και τη ζητάς να μην έχεις αυταπάτες  δηλαδή αν θες ένα όπλο για πρωταθλητισμό ε αυτό δεν γίνεται η να βαράς πολυ μακριά πολύ μικρούς στόχους αν θες να κάνεις τη πλάκα σου καλα είναι.τωρα και τα 2 όπλα που λες σε 5.5 είναι καλύτερο για το 135 που λέω παραπάνω εννοώ  ποδολιβρες παραπάνω από 20 δεν ξέρω πόσο.παντως το δικό μου είναι είναι γύρω στις 13-14 και μου είναι αρκετή αυτή η δύναμη.λγο πολύ και οι προηγούμενοι αυτά θελανε να σου πουνε
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #28 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:51:48 μμ »
και κατι ακομα με 5.5 τα 80 μετρα τα ποιανω?

.  Και με όπλο που γράφει 240 m/s σε 5.5 τα 80  τα φτάνεις.και κάτι άλλο μεχρη τα 30 μετρα θα μπορείς απροβλημάτιστα να ρίχνεις με τα ανοιχτά σκοπευτικά του όπλου σε μικρούς στόχους πχ κουτάκι σπίρτα από κει και πάνω η θα πρέπει η στόχοι να είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος η θα χρειαστείς δίοπτρα για να βλέπεις.τουλαχιστον έτσι είναι η δικι μου η όραση,δεν έχω μυωπία  η κάτι αλλο
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος kostg7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 132
Απ: Απορίες για αγορά αεροβόλου
« Απάντηση #29 στις: 04 Αυγούστου, 2015, 15:53:28 μμ »
εσυ δηλαδη εχεις το 135? και αν ναι αναμεσα σε αυτα τα δυο ποιο προτινεις?
hatsan mod 99 4.5