Αποστολέας Θέμα: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....  (Αναγνώστηκε 22894 φορές)

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 06:58:28 πμ »
μαζέψανε την υπεύθυνη αγώνα στο ΟΑΚΑ, 27/9 και θα ακολουθήσουν μηνύσεις στους συμμετέχοντες αγώνα τοξοβολίας! μετά από 14 χρόνια ενασχόλησης το άκουσα και αυτό! για άδειες οπλοκατοχής, που κανείς μέχρι τώρα δεν ζητούσε. ο σύλλογος, η ομοσπονδία κλπκλπ έχω βγάλει και ξαναφέρει το (κάποιο από τα ) τόξο μου, σαν μέλος εθνικής ομάδας, εχω κάνει αγώνα κάτω από την Ακρόπολη, στο Ελληνικό, στην Δεκέλεια και στον Πανελλήνιο και παντού, τελικοί Ολυμπιακών γίνανε στο Καλλιμάρμαρο, και τώρα πρέπει να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας.....

ποια η πείρα σας, ω οπλοκάτοχοι;

http://www.sdna.gr/alla-spor/article/122817/mono-stin-ellada-perasan-ta-agonistika-toksa-gia-paranoma-opla
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #1 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 07:32:17 πμ »
Eαν το τοξο ειναι στην ιδια κατηγορια με το Λειοκανο κυνηγετικο οπλο ???
Τοτε χρειαζεται βεβαιωση απο ειδικο παθολογο η ψυχιατρο (ισχυει για 2 χρονια)
2 φωτο για καθε οπλο,τοξο κλπ
Αποδειξη αγορας (να μην εχει περασει 1 μηνας)
Οταν παραλαμβανεις την αδεια κατοχης πληρωνεις 2 χαρτοσημα (6ευρω)

περιμενεις απο 10ημερες εως 50 να γινουν οι απαιτουμενοι ελεγχοι απο την Γαδα

ΥΓ
Η ισχυς του δελτιου κατοχης ειναι για 10 χρονια ,οταν περασουν γινεται ανανεωση..
Εαν περασουν 2 χρονια μετα την ληξη ,Αλλα προσελθει οικιοθελως για ανανεωση ο οπλοκατοχο ,τοτε πληρωνει ενα προστιμο(παλαιοτερα ηταν 120 ευρω,τωρα ειναι 30)
ΥΓ 1
Βαλτε την ομοσπονδια να βγαλει τα "καστανα απ την φωτια"(εαν υπαρχει νομιμα ????
Εαν του γινει ελενχος απο αστυνομικο οργανο και εχει στην κατοχη του αδηλωτο οπλο τοτε πηγαινει ΑΥΤΟΦΟΡΟ και ισχυουν τα προβλεπομενα !!!!

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #2 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 07:35:24 πμ »
ευχαριστώ Κώστα!

λίγο πολύ, τα είχα ακούσει εδώ μέσα αυτά που συνοπτικά παραθέτεις, αλλά ποτέ από τον σύλλογό μου, ομοσπονδία μου κλπ. τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου... ευτυχώς έχω ξεφορτωθεί αρκετά :)
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #3 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 07:40:08 πμ »
Το καλο ειναι οτι "τουλαχιστον " μπορειτε να ειστε ΝΟΜΙΜΟΙ..

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ:
« Απάντηση #4 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 07:45:59 πμ »
Την συγκεκριμένη ημέρα ήμουν στο ΟΑΚΑ και εκανα ποδήλατο με τον γιο μου. Απαράδεκτα μετρα ασφαλείας, ο στίβος ηταν παράλληλα με την μεγάλη αψίδα, και διαχωριζόταν με κάτι κάγκελα του μέτρου δίπλα στους πολίτες που κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου και δεν είχαν αδικο γιατί δεν γνώριζαν τον κίνδυνο. Αμέσως "εκοψα λάσπη" όσο πιο μακρια μπορούσα και ευτυχώς που δεν έγινε κανένα λάθος γιατί στα 10 μέτρα απο τους βατήρες έκαναν ποδήλατο νήπια.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, το λιγότερο, το τόξο είναι δυνητικά θανατηφόρο όπως και το αεροβόλο και πρεπει να διοργανώνεται σε χώρους με μετρα ασφαλείας.

 Τόσες ρημαδοεγκαταστασεις σαπίζουν ανεκμεταλευτες μακριά απο τους απλούς πολίτες, διάλεξαν λάθος χώρο με πολύ "δημοσιότητα" και θα έπρεπε να περιμένουν τέτοια εξέλιξη σε μια οπλοφοβικη χώρα.

Εμείς ηλίθιοι είμαστε που ταξιδεύουμε μια ώρα για να εξασκησουμε το άθλημα μας σε προβλεπόμενο πεδίο βολής με απόλυτη ασφάλεια;

Δεν γνωρίζω τις ποδολιβρες που παράγει ενα αγωνιστικό τόξο και το βεληνεκές του, δεν βλέπω όμως τον λογο να μην το διέπουν οι κανόνες του αεροβολου (επίπεδα FT), αλλά να εξασκείται το άθλημα σε προβλεπόμενους χώρους, όπως το αεροβόλο.

Sent from my A0001 using Tapatalk
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #5 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 08:02:29 πμ »
φυσικά και έχεις δίκαιο!
και εμένα μου ξένισε η εγγύτητα της βόλτας με το "γήπεδο"....
ούτε και ξέρω, πως τα κατάφεραν και αν είναι οκ έστω τυπικά. πριν από το ΟΑΚΑ, πηγαιναμε Μαρκόπουλο στην Ιππασία, πιο πριν Ελληνικό - Χόκευ και πριν τους Ολυμπιακούς στην Δεκέλεια. πριν το 2000 είχανε εξαιρετικό γήπεδο στον Αγιο Κοσμά.

για την ιστορία, μέσο ανδρικό τόξο target = 25-27 ποδόλιβρα
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #6 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 08:28:58 πμ »
Εχω δει να παιζουν Τοξοβολια στις εγκαταστασεις του παλαιου  αεροδρομιου στο Ελληνικου..
Εκει υπαρχει χωρος ,και ΔΕΝ κυκλοφορει κοσμος,παιδια κλπ..
Η ασφαλεια θα πρεπει να ειναι Ο "Πρωταρχικος στοχος "σας...

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #7 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 10:54:21 πμ »
Όσον αφορά την κατοχή τόξου αναφέρεται στον 2168 άρθρο 7 παρ 2η, ότι "επιτρέπεται η κατοχή με άδεια της αρμόδιας αστ. αρχής του τόπου κατοικίας με την προϋπόθεση ότι θα προορίζεται για σκοποβολή". Δε μπορώ να ξέρω αν αυτό συνεπάγεται ίδιες διαδικασίες με ένα πυροβόλο. Πάντως θα δούμε πολλά τρελλά ακόμα....
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #8 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 12:35:47 μμ »
Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια με απόκτηση σκοπευτικού πυροβόλου όπλου.
Εγγραφή σε σκοπευτικό σύλλογο (νομίζω ότι απαιτείτε και να έχει περάσει και ένα έτος από την εγγραφή).
Άδεια έγκρισης από ΣΚΟΕ.
Άδεια αγοράς από αστυνομικό τμήμα περιοχής.
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #9 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 13:00:15 μμ »
εχω μια ερωτηση, πηγαινω για τοξοβολια με το παραδοσιακο μου τοξο(ξυλινο rattan ) πρωτον σε ενα ελεγχο που θα μου κανουν τι αδεια να εχω? αφου ο κατασκευαστης ειμαι εγω και δεν χρειαστικε να το αγορασω, και αν εχω βγαλμενη την χορδη τι μπορουνε να μου κανουνε? αφου η χρηση του χωρις χορδη ειναι σαν γκλιτσα ...
Ασχετο να κανουμε και λιγη πλακα, θελω να δω το αστυνομικο που θα προσπαθησει να βαλει την χορδη στο 60lb χωρις να ξερει...
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #10 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 14:17:04 μμ »
Αστα να πανε.
Το ιδιο σκεφτομαι και εγω που με ενα φιλο μου εχουμε απο ενα ΗΟΥΤ Compound με 50 λιβρες δυναμη...
Μεχρι τωρα ηξερα πως δεν χρειαζοταν αδεια κατοχης.
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #11 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 16:08:40 μμ »
Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια με απόκτηση σκοπευτικού πυροβόλου όπλου.
Εγγραφή σε σκοπευτικό σύλλογο (νομίζω ότι απαιτείτε και να έχει περάσει και ένα έτος από την εγγραφή).
Άδεια έγκρισης από ΣΚΟΕ.
Άδεια αγοράς από αστυνομικό τμήμα περιοχής.

Εδώ και κάποια χρόνια, η τοξοβολία αποσκίρτησε από τη ΣΚΟΕ και δημιούργησε την δική της αυτόνομη ομοσπονδία: http://www.archery.org.gr/
Φαντάζομαι θα είναι σε θέση να κατατοπίσουν τους ενδιαφερόμενους για τη σχετική νομοθεσία.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #12 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 18:48:50 μμ »
Νικόλα, αν ξέρανε τι αρμόζει και τι πρέπει να αλλάξει, δεν θα μαζεύανε  για την μπουζού, την ΓΓ της ΕΟΤ απο το ΟΑΚΑ.
το 2002, με το τόξο μου από εισαγωγή, γράφτηκα στον ΣΣΒολου, πήρα δελτίο και ταυτότητα αθλητή και άρχισα ταξίδια και αγώνας ανα την ελλάδα. μόλις πριν μια βδομάδα, προέκυψε το θέμα... πάρε τ'αυγό και κούρευτο ... ασφαλώς και θα ακολουθούσα την όποια νόμιμη οδό, αν οι "αρμόδιοι" μου την είχαν υποδείξει.... μπουρδέλο και εδώ.....
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 366
    • www.aigunshop.gr
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #13 στις: 09 Οκτωβρίου, 2015, 22:18:13 μμ »
http://www.toys24.gr/product/nerf-n-strike-elite-mega-thunderbowa8768/16743
Ένα τέτοιο πήρα στον μικρό μου και ένα τέτοιο στον μεγάλο μου γιό: http://www.moustakastoys.gr/Product/8771/Nerf+N-Strike+Elite+ECS-12+Blaster+With+Camera+%28A6572%29.html
Τα γλυτώνω τα ισόβια ?
Αστείοι νόμοι, σε αστείες χώρες, με αστείους ...υπηκόους !!!
Μόνον οι σοφοί μαθαίνουν από αυτά που παθαίνουν.
...πολλά όπλα.

Αποσυνδεδεμένος miltosri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 203
    • τοξότης του Πηλίου
Απ: όλα στον αέρα! η καλύτερα, στο πόδι....
« Απάντηση #14 στις: 10 Οκτωβρίου, 2015, 11:40:29 πμ »
Ενημέρωση από ΕΟΤ

"...Ο αγώνας της περασμένης εβδομάδας στο Ολυμπιακό Προπονητήριο ΟΑΚΑ τελικά ολοκληρώθηκε χωρίς
πρόβλημα διότι, εκτός των κανονισμών που τηρήθηκαν και μάλιστα με επίβλεψη της Αστυνομίας, η
Ομοσπονδία μας είχε επιπροσθέτως εξασφαλίσει «Ασφαλιστήριο συμβόλαιο κάλυψης Αστικής Ευθύνης»
τόσο για τις προπονήσεις όσο και για τους αγώνες για όλους τους συμμετέχοντες.

Επιπλέον διευκρινίζουμε ότι τα δύο ανωτέρω επίσημα έγγραφα αδειών στηρίζονται στις υφιστάμενες
από την Γ.Γ.Α. Τεχνικές Προδιαγραφές Ανοικτών και Κλειστών Χώρων Τοξοβολίας (αναρτημένες στο site
της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Ε.Ο.Τ.).

Τέλος, σχετικά με τον χαρακτηρισμό του αθλητικού μας υλικού ως «όπλου» που επικαλέστηκε το Α.Τ.
ΟΑΚΑ, -χαρακτηρισμό με τον οποίο διαφωνούμε ριζικά-, το Δ.Σ. της ΕΟΤ έχει –για πρώτη φορά-
καταθέσει επιμελώς και εμπεριστατωμένα από νομικής απόψεως και τεκμηρίωσης κείμενα
τροποποίησης των αντίστοιχων ΚΥΑ στον Ν. 2168/93.

Και οι δύο Υπηρεσίες (Γ.Γ.Α. & Υπ. Προστασίας του Πολίτη) έχουν εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον
συμφωνήσει επί του βασικού θέματος, καθυστερεί όμως μέχρι σήμερα η νομοπαρασκευαστική
επεξεργασία για την υπογραφή της ΚΥΑ.... "
HW 35 S ole!       
Walther LGR oleole!!

www.pelion-archer.blogspot.com