Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 268509 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #30 στις: 23 Οκτωβρίου, 2008, 14:16:13 μμ »
Άδικος κόπος....Μην περιμένεις να γίνει όπως ήταν στην αρχή,αν αποφασίσεις να επέμβεις...


   Σωστα αυτο ειπα και εγω. Ειναι δυνατον να γινει με αυτον τον τροπο η κανη οπως ηταν πριν στραβωσει? Ποτε δεν θα ειναι ιδια. Αυτες τις κανες τις παραγουν πολυπλοκα μηχανηματα που εχουν την ικανοτητα να μετρουν με ακριβεια μεγαλυτερη του χιλιοστου, πως λοιπον γινεται να την ισιωσει καποιος μονος του και να εχει τα αποτελεσματα ενος μηχανηματος? Απλα δεν γινεται.

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #31 στις: 23 Οκτωβρίου, 2008, 14:33:31 μμ »
Αν και συμφωνω με τον Konstantin, ο μόνος τρόπος για να εφαρμόσεις τη μέγιστη δύναμη στη κάνη για ίσιωμα είναι να τοποθετήσεις τη κανη με τη βοήθεια κάποιων ξύλων στη μέγγενη όπως φαίνεται παρακάτω. Χρησιμοποιώ αυτό το τρόπο για να ισιώνω ατσάλινες λεπίδές.


Νικόλας

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #32 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 20:54:20 μμ »
Καλησπέρα.Όπως έχω αναφέρει και στο forum των νέων μελών είμαι αρχάριος και θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός αεροβόλου τυφεκίου σπαστής κάννης τύπου GAMO SHADOW 1000 4,5 mm  σε συνδιασμό με οφθαλμίδα της TASCO για σκοποβολή έως και 50 μέτρα (μάλλον 3-9x40). Θα ήθελα λοιπόν 1ον την άποψη κάποιου έμπειρου σχετικά με αυτό το όπλο ή κάποια εναλλακτική και 2ον τί σημαίνουν τα νούμερα στην διόπτρα? . Τα χρήματα που διαθέτω απ' ότι καταλαβαίνετε δεν είναι πολλά (περίπου 220ευρώ για το όπλο και 120 για την διόπτρα οι τιμές των παραπάνω) οπότε οποιαδήποτε εναλλακτική άποψη να μην υπερβαίνει σε σύνολο τα 400 ευρώ....
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #33 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 20:59:49 μμ »
  Καλό όπλο για τα χρήματα που διαθέτεις είναι το gamo cfx και το norica dream hunter.Και τα 2 λειτουργούν με underleaver.Εφόσον τα θες για σκοποβολή ακριβείας προτίμησε το 4.5 όπου είναι και σκοπευτικό διαμέτρημμα.
  Όσο για τα νούμερα πάνω στην διόπτρα που λες,το 3-9 σημαίνει ότι έχει μεγένθυση από 3x εώς και 9x.Το 40 υποδηλώνει την διάμετρο του εμπρόσθιου φακού.
Όποια διόπτρα και να πάρεις όμως,να κοιτάξεις για πιστοποίηση αντικραδασμού και συγκεκριμένα για αεροβόλα ελατηρίου.Χωρίς αυτό διατρέχεις τον κίνδυνο,η διόπτρα σου να σου ''ξεψυχίσει'' στα χέρια κατά τις βολές.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:02:40 μμ από Sundaze643™ »

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #34 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:06:22 μμ »
Φιλε Στρατο
Χρησιμοποιησε την 'αναζητηση' και θα βρεις αρκετες πληροφοριες για το εν λογω οπλο.
Η διοπτρα που εχεις επιλεξει δεν ξερω αν ειναι αντικραδασμικη για χρηση σε αεροβολο ελατηριου, ισως πρεπει να το ξαναδεις.
3-9 ειναι οι μεγενθυσεις και 40 η διαμετρος του φακου.
Οσον αφορα τις προτασεις, κατα την γνωμη μου παντα ειναι καλυτερο να ψαξεις πρωτα μονος σου και να κατασταλαξεις σε 2-3 μοντελα και να ζητησεις την αποψη των υπολοιπων πανω σε αυτα, γιατι διαφορετικα αν αρχισει ο καθενας μας να σου προτεινει και κατι διαφορετικο, μαλλον θα μπλεχτεις περισσοτερο.
Για παραδειγμα τα οπλα που προτεινει ο Μαριος ειναι και τα δυο σταθερης κανης (πολυ καλα), μηπως ομως εσυ ψαχνεις σπαστης? Για το διαμετρημα εχει επισης δικιο αλλα μηπως εσυ προτιμας κατι αλλο?
Καλυτερα ειναι πρωτα να συγκεκριμενοποιησεις αυτο που ψαχνεις και μετα να εισαι σιγουρος οτι ολοι μας θα χαρουμε να βοηθησουμε.
Παντως τα χρηματα που διαθετεις επαρκουν για ενα καλο αεροβολο ελατηριου και μια διοπτρα που να αντεχει πανω σε αυτο. ;)

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #35 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:09:53 μμ »
Φιλε Στρατο,
Η επιλογή ενός αεροβόλου για πρώτη φορά δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί ο καθένας να σου πει και να ταιριάξει σε αυτό που θέλεις  εσύ. Το ερώτημα που κάνεις έχει απαντηθεί αν όχι απόλυτα σίγουρα κατά μεγάλο ποσοστό. Πριν προχωρήσουμε με μεγάλη μας χαρά να σε βοηθήσουμε όλοι μας σε μια σωστή επιλογή, ποιο σωστό είναι να βοηθήσεις εσύ ο ίδιος το εαυτό σου κάνοντας μια καλή περιήγηση στο Forum και διαβάζοντας σχετικά θέματα (υπάρχουν πάρα πολλά) όπως προτείνει ο φίλος destro.
Μέτα την ανάγνωση των θεμάτων να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις πολυ ποιο εμπεριστατωμένη άποψη για το τη ζητάς από ένα αεροβόλο, και αφού μας ενημερώσεις, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ποιο αποτελεσματικά!

Πάντα Φιλικά
Νικόλας


Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #36 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:13:57 μμ »
Φιλε Στρατο,
Η επιλογή ενός αεροβόλου για πρώτη φορά δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί ο καθένας να σου πει και να ταιριάξει σε αυτό που θέλεις  εσύ. Το ερώτημα που κάνεις έχει απαντηθεί αν όχι απόλυτα σίγουρα κατά μεγάλο ποσοστό. Πριν προχωρήσουμε με μεγάλη μας χαρά να σε βοηθήσουμε όλοι μας σε μια σωστή επιλογή, ποιο σωστό είναι να βοηθήσεις εσύ ο ίδιος το εαυτό σου κάνοντας μια καλή περιήγηση στο Forum και διαβάζοντας σχετικά θέματα (υπάρχουν πάρα πολλά) όπως προτείνει ο φίλος destro.
Μέτα την ανάγνωση των θεμάτων να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις πολυ ποιο εμπεριστατωμένη άποψη για το τη ζητάς από ένα αεροβόλο, και αφού μας ενημερώσεις, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ποιο αποτελεσματικά!

Πάντα Φιλικά
Νικόλας

+1 !


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #37 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:38:56 μμ »
Για να σε βοηθήσω και γω λιγάκι και μετά εσύ με την σειρά σου:
1.Αν θες να κάνεις σκοποβολή ακριβείας προτήμησε 4.5mm διαμέτρημα.Αν θες να κάνεις καταστροφές όπως λέει και ο φίλος giannis36 και να βλέπεις τα κουτάκια της μπύρας να ανατινάζοντε,προτίμησε 5.5mm.Το δεύτερο διαμέτρημα έχει μεγαλύτερη καμπύλη τροχιάς του βλήματος με αποτέλεσμα την κακή ευθυβολία.
2.Το θέμα σταθερής η σπαστής κάννης,λίγη σημασία έχει για τέτοιας κατηγορίας όπλα αν και καλύτερο είναι το σταθερής κάννης,πιο πολύ για λόγους ψυχολογίας.
3.Στο θέμα της διόπτρας-αν διαθέσεις λίγα χρήματα,προτίμησε διόπτρα χωρίς zoom,μιας και κατά την μεγένθυση,θα χάνουν το κέντρο τους.Αν επιμένεις στο zoom,με 100€ πάνω κάτω μπορείς να βρεις κάτι αξιόλογο από τον ελλαδικό χώρο.(βλ.τις 3 επιλογές accushot  http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MODULE=bce/application/node&NodeBranch=N_N0000000001_N0000000016_N1000000054_N1000000147 )
Ελπίζω να βοήθησα.Φιλικά,Μάριος..
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:40:54 μμ από Sundaze643™ »

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #38 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 21:59:46 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια! Όσον αφορά την επιλογή μεταξύ σπαστής ή σταθερής κάννης δεν μπορώ να έχω άποψη διότι οι αρχικές μου επιλογές ήταν τα GAMO SHADOW 1000 και CROSMAN PHANTOM 1000 τα οποία και τα 2 είναι σπαστής κάννης, έχουν περίπου 1000fps (χλωμό αλλα έτσι λένε οι κατασκευαστές) , 4,5 mm (δεν θέλω μεγαλύτερο διαμέτρημα) συμφωνούν με το budget μου και η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου τη διαφορά (όσον αφορά την λειτουργικότητα την ευχρηστία και το βεληνεκές τουλάχιστον) μεταξύ σπαστής και σταθερής κάννης.Όσον αφορά την διόπτρα της TASCO που αναφέρω, μου την προτείνει σκοπευτής-ιδιοκτήτης οπλοπωλείου ο οποίος με διαβεβαιώνει ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους κραδασμούς. Τελικώς έχω απορρίψει το PHANTOM γιατί έχω διαβάσει τα "χειρότερα" και έριξα μια ματια στο GAMO CFX που μου προτείνετε και το βρίσκω ιδιαίτερα αξιόλογο για τα λεφτά του (244 ευρώ)
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #39 στις: 28 Οκτωβρίου, 2008, 22:44:11 μμ »
Διαβασε ανασκοπησεις και τα διαφορα θεματα, θα βρεις απαντησεις σε ολα.
Ως κατοχος Crosman Phantom, αν το σκεφτεσαι go for it, εινα αξιολογο οπλο σε αυτα τα χρηματα.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #40 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 00:02:47 πμ »
  Φίλε Στράτο,κατ'αρχάς,όποτε διαβάζεις τα ''x'' fps ή m/s,υπολόγιζε 40 με 60 κάτω τουλάχιστον στα m/s.Kανένα όπλο αυτών των κατηγοριών,δεν πιάνει την ταχύτητα που αναγράφει ο κατασκευαστής.Η μόνη περίπτωση για να πιάσεις τέτοιες ταχύτητες,θα είναι,αν εκτός από pellet,χρησιμοποιήσεις καθαριστικό τσοχάκι.
  Στο θέμα σταθερής ή σπαστής κάννης,το πρώτο υπερτερεί σε ευθυβολία.Τα σπαστής κάννης,έχουν την τάση να αποκτούν με τον καιρό τζόγο,με αποτέλεσμα την μείωση της ευθυβολίας.Όποτε δηλαδή θα οπλίζεις και θα κουμπώνεις την κάνη,εκείνη δεν θα έρχετε πάντα στο ίδιο σημείο και έτσι θα σου χαλάει την σκόπευση.Όλα αυτά σε βάθος χρόνου φυσικά και μην φανταστείς κάποια μεγάλη ζημιά στην σκόπευση.Προσωπική μου άποψη είναι πως αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις σκοποβολή ακριβείας,το θέμα break/fixed barrel να μην σε απασχολεί.Αν πάλι έχεις τέτοιο σκοπό,το fixed barrel είναι το ιδανικό για σένα.
  Στο θέμα τις διόπτρας,θα μου επιτρέψεις να έχω κάποιους ενδιασμούς,μιας και έχω δυσσάρεστη εμπειρία.Ο κάθε πωλητής θα σου πει τα δικά του.Το θέμα είναι να ενημερωθείς για να μην την πατήσεις όπως πολλοί από μας εδώ μέσα και να κρίνεις μόνος σου αν αυτό που σου πουλάει,αξίζει.Αν επιτρέπετε τι τιμή σου έδωσε για την διόπτρα και τι τιμή για την βάση-δαχτυλίδια??
  Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ την εμπειρία-ληστεία μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2008, 00:05:12 πμ από Sundaze643™ »

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #41 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 01:32:13 πμ »
Τα σπαστής κάννης,έχουν την τάση να αποκτούν με τον καιρό τζόγο,με αποτέλεσμα την μείωση της ευθυβολίας.Όποτε δηλαδή θα οπλίζεις και θα κουμπώνεις την κάνη,εκείνη δεν θα έρχετε πάντα στο ίδιο σημείο και έτσι θα σου χαλάει την σκόπευση.Όλα αυτά σε βάθος χρόνου φυσικά και μην φανταστείς κάποια μεγάλη ζημιά στην σκόπευση.

Μια ερωτηση πανω σ αυτο. Εφοσον τα σκοπευτικα συνηθως ειναι και τα δυο πανω στην κανη γιατι να χαλαει η ευθυβολια?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #42 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 05:33:14 πμ »
Τα σπαστής κάννης,έχουν την τάση να αποκτούν με τον καιρό τζόγο,με αποτέλεσμα την μείωση της ευθυβολίας.Όποτε δηλαδή θα οπλίζεις και θα κουμπώνεις την κάνη,εκείνη δεν θα έρχετε πάντα στο ίδιο σημείο και έτσι θα σου χαλάει την σκόπευση.Όλα αυτά σε βάθος χρόνου φυσικά και μην φανταστείς κάποια μεγάλη ζημιά στην σκόπευση.

Μια ερωτηση πανω σ αυτο. Εφοσον τα σκοπευτικα συνηθως ειναι και τα δυο πανω στην κανη γιατι να χαλαει η ευθυβολια?
Σωστή ερώτηση.Στο μάτι σου δεν θα χαλάσει η σκόπευση,αλλά όταν θα έχει αποκτίσει έναν ελάχιστο τζόγο και η κάννη θα ταλαντώνετε (απειροελάχιστα λόγο κραδασμών) σε κάθε βολή χωρίς να είναι σταθερή,τότε αυτό θα είναι αρκετό να σου χαλάσει τις συγκεντρώσεις σε μεσαίες εως μεγάλες αποστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #43 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 09:34:35 πμ »
               Για την ρύθμιση και ελάττωση/εξαφάνιση του τζόγου σε σπαστά αεροβόλα ελατηρίου υπάρχει η πλαϊνή βίδα στις σιαγόνες του όπλου - μόλις αρχίσει να παίρνει κάποιο ίχνος τζόγου (γίνεται πιό εύκολα αντιληπτό αναλόγως με την εμπειρία κάποιου) σφίγγουμε την βίδα και το σύστημα ξαναέρχεται στη θέση του. Ένα χαρακτηριστικό ποιοτικής κατασκευής  που δεν συναντάται συχνά σε σημερινά σπαστά όπλα είναι η χρήση της ασφαλειόβιδας - μιάς μικρής βίδας που φροντίζει να κρατάει σταθερά στη θέση της την μεγάλη βίδα/κεντρικό πίρο της κάννης. Ακόμα και σε φτηνά όπλα όμως σπάνια θα εξαντληθεί το εύρος ρυθμίσεων - το όπλο δεν θα παρουσιάζει πρόβλημα στη χρήση σε βάθος χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #44 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 13:16:54 μμ »
Καλημέρα. Φίλε Sundaze643™ όσον αφορά την διόπτρα της TASCO 3-9x40 που αναφέρω η τιμή της είναι 120 ευρώ και η βάση της (ενιαία βαση για την κλασσική ράγα dovetail 11mm) περί τα 25-30 ευρώ
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2008, 13:19:16 μμ από stratos »
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight