Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 455306 φορές)

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #480 στις: 31 Μαΐου, 2014, 16:36:28 μμ »
Άν η περίπτωσή σου αφορά την δεύτερη κατηγορία (βλάβη βαλβίδας) τύλιξε το όπλο ξανά στην συσκευασία του, βρές και την απόδειξη αγοράς και γραμμή για το κατάστημα που το πήρες για να στο αντικαταστήσουν.

+1 ... καλύτερα να απευθυνθείς στο κατάστημα που το αγόρασες

Αποσυνδεδεμένος Ελμερ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #481 στις: 01 Ιουνίου, 2014, 00:08:14 πμ »
παιδια το εφτιαξα κατι ειχε παιχτη με την αμπουλα οξυγόνου, εβαλα μια αλλη και ολα οκ

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #482 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 11:12:47 πμ »
Να κανω κ εγω μια συνοψη συμφωνα με οσα εχω μουρλαθει να διαβαζω να μου πειτε εαν τα εχω σωστα στο κεφαλι μου ωστε να συνεχισω το διαβασμα με σωστες βασεις.

*τα pcp ειναι ποιο ευθυβολα απο τα ελατηριου εκτος απο περιπτωσεις ελατηριου με recoiler οπως diana mod.54 που αποσβενει τον κραδασμο (εκτος αν του ελατηριου ειναι μειωμενης δυναμης)

*τα gas ram εχουν λιγοτερο λακτησμα κ μπορεις να ανεβεις σε ποδολιβρες (σε λογικα πλαισια) χωρις αρνητικες επιπτωσεις στην σκοπευση σε αντιθεση με τα απλα ελατηριου.

*ολες οι κανες των αεροβολων ειναι ραβδψτες και νομιμα σε αντιθεση με τα λειοκανα κυνηγετικα.

*η μεγαλητερη δυναμη του ελατηριου δημιουργει κλωτσημα στο οπλο οπου χανετε η ευθυβολια σε αντιθεση με τα pcp που δεν τα επιρεαζει.

*οσο περισσοτερο βαρος σε grains ειναι ενα σφαιρακι τοσο μειωνεται η βλητικοτητα και αρχιζει την καμπη αλλα τοσο ποιο καταστροφικο κ δυνατο ειναι στους στοχους που θα βρει και τοσο     ανεπειρεαστο απο πλευρικους ανεμους.

*οι διαφορες των διαμετρηματων .177 .22 & .25 στην ουσια γινεται για να μπορεις να αλλαζεις κλιμακα στα βαρη των σφαιρων.

*Στοχευοντας με οπλο pcp σε μεγαλες ποδολιβρες (δυνατο πολυ οπλο με βαρια σκαγια) κερδιζεις πολυ σε αποσταση κ δυναμη δεν χανεις σε ευθυβολια ουτε σε κοντινες αποστασεις ουτε σε μακρυνες αλλα πεφτουν τα bars απο την μπουκαλα με ελαχιστες βολες κ χανεις σε αυτονομια.

Αυτα για αρχη κ ελπιζω να μην σας κουρασα στο διαβασμα για τις αποριες μου..

Υ.Γ που να πιασω και τις διοπτρες  ;D
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #483 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 11:18:27 πμ »
Να κανω κ εγω μια συνοψη συμφωνα με οσα εχω μουρλαθει να διαβαζω να μου πειτε εαν τα εχω σωστα στο κεφαλι μου ωστε να συνεχισω το διαβασμα με σωστες βασεις.

*τα pcp ειναι ποιο ευθυβολα απο τα ελατηριου εκτος απο περιπτωσεις ελατηριου με recoiler οπως diana mod.54 που αποσβενει τον κραδασμο (εκτος αν του ελατηριου ειναι μειωμενης δυναμης)

*τα gas ram εχουν λιγοτερο λακτησμα κ μπορεις να ανεβεις σε ποδολιβρες (σε λογικα πλαισια) χωρις αρνητικες επιπτωσεις στην σκοπευση σε αντιθεση με τα απλα ελατηριου.

*ολες οι κανες των αεροβολων ειναι ραβδψτες και νομιμα σε αντιθεση με τα λειοκανα κυνηγετικα.

*η μεγαλητερη δυναμη του ελατηριου δημιουργει κλωτσημα στο οπλο οπου χανετε η ευθυβολια σε αντιθεση με τα pcp που δεν τα επιρεαζει.

*οσο περισσοτερο βαρος σε grains ειναι ενα σφαιρακι τοσο μειωνεται η βλητικοτητα και αρχιζει την καμπη αλλα τοσο ποιο καταστροφικο κ δυνατο ειναι στους στοχους που θα βρει και τοσο     ανεπειρεαστο απο πλευρικους ανεμους.

*οι διαφορες των διαμετρηματων .177 .22 & .25 στην ουσια γινεται για να μπορεις να αλλαζεις κλιμακα στα βαρη των σφαιρων.

*Στοχευοντας με οπλο pcp σε μεγαλες ποδολιβρες (δυνατο πολυ οπλο με βαρια σκαγια) κερδιζεις πολυ σε αποσταση κ δυναμη δεν χανεις σε ευθυβολια ουτε σε κοντινες αποστασεις ουτε σε μακρυνες αλλα πεφτουν τα bars απο την μπουκαλα με ελαχιστες βολες κ χανεις σε αυτονομια.

Αυτα για αρχη κ ελπιζω να μην σας κουρασα στο διαβασμα για τις αποριες μου..

Υ.Γ που να πιασω και τις διοπτρες  ;D


Κ συγνωμη εαν εχω παρερμηνεψει κατι μιας κ ημουν τελειως ασχετος με το αντικειμενο... Σε αυτη την περιπτψση απλα διορθωστεμε ωστε να μαθω και εγω.
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #484 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 11:46:22 πμ »
Να κανω κ εγω μια συνοψη συμφωνα με οσα εχω μουρλαθει να διαβαζω να μου πειτε εαν τα εχω σωστα στο κεφαλι μου ωστε να συνεχισω το διαβασμα με σωστες βασεις.

*τα pcp ειναι ποιο ευθυβολα απο τα ελατηριου εκτος απο περιπτωσεις ελατηριου με recoiler οπως diana mod.54 που αποσβενει τον κραδασμο (εκτος αν του ελατηριου ειναι μειωμενης δυναμης)

*τα gas ram εχουν λιγοτερο λακτησμα κ μπορεις να ανεβεις σε ποδολιβρες (σε λογικα πλαισια) χωρις αρνητικες επιπτωσεις στην σκοπευση σε αντιθεση με τα απλα ελατηριου.

*ολες οι κανες των αεροβολων ειναι ραβδψτες και νομιμα σε αντιθεση με τα λειοκανα κυνηγετικα.

*η μεγαλητερη δυναμη του ελατηριου δημιουργει κλωτσημα στο οπλο οπου χανετε η ευθυβολια σε αντιθεση με τα pcp που δεν τα επιρεαζει.

*οσο περισσοτερο βαρος σε grains ειναι ενα σφαιρακι τοσο μειωνεται η βλητικοτητα και αρχιζει την καμπη αλλα τοσο ποιο καταστροφικο κ δυνατο ειναι στους στοχους που θα βρει και τοσο     ανεπειρεαστο απο πλευρικους ανεμους.

*οι διαφορες των διαμετρηματων .177 .22 & .25 στην ουσια γινεται για να μπορεις να αλλαζεις κλιμακα στα βαρη των σφαιρων.

*Στοχευοντας με οπλο pcp σε μεγαλες ποδολιβρες (δυνατο πολυ οπλο με βαρια σκαγια) κερδιζεις πολυ σε αποσταση κ δυναμη δεν χανεις σε ευθυβολια ουτε σε κοντινες αποστασεις ουτε σε μακρυνες αλλα πεφτουν τα bars απο την μπουκαλα με ελαχιστες βολες κ χανεις σε αυτονομια.

Αυτα για αρχη κ ελπιζω να μην σας κουρασα στο διαβασμα για τις αποριες μου..

Υ.Γ που να πιασω και τις διοπτρες  ;D



*οι διαφορες των διαμετρηματων .177 .22 & .25 στην ουσια γινεται για να μπορεις να αλλαζεις κλιμακα στα βαρη των σφαιρων.


Οχι... Είναι για διαφορετικές δουλείες
Tα διαφορετικά βαρη επηρεάζουν την τομεακή πυκνότητα άρα και τα βαλιστικά χαρατιριστικά του βλήματος.
Kάνε μια αναζήτηση για "sectional dencity" στη μηχανή αναζήτησης της αρχικής σελίδας του forum και θα καταλάβεις.

4,5 Ευστοχο και λιτοδιαιτο (σκοπευτικό και καθαρά αγωνιστικό)
5,0 Πάντρεμα 4,5 με 5,5
5,5 για μεγαλύτερες αποστάσεις αλλά τρώει αρκετό αέρα από το θάλαμο
6,35 για κυνήγι και μεγάλες αποστάσεις οπως το 5,5 αλλά η κατανάλωση του είναι πολύ μεγαλύτερη. (προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ 6,35)
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #485 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 12:01:26 μμ »
Ας πω και εγώ το κάτι τις μου:

*τα pcp ειναι ποιο ευθυβολα απο τα ελατηριου εκτος απο περιπτωσεις ελατηριου με recoiler οπως diana mod.54 που αποσβενει τον κραδασμο (εκτος αν του ελατηριου ειναι μειωμενης δυναμης)

Οχι!
Για παρόμοιες δυνάμεις και αποστάσεις, είναι εξ ίσου ευθύβολα, αλλά με ένα pcp εκλείπουν αρκετοί παράγοντες θα αύξαναν τη δυσκολία της σκόπευσης από πλευράς σκοπευτή με αποτέλεσμα να έρχεται πιό άκοπα ευκολότερα μια καλή σκόπευση:


Επάνω βολές στα 25μ με pcp κάτω με ελατηρίου - και τα δυό 4,5 με σφαιράκια στα 8,5 gr στα 12,5 - 13 ποδόλιβρα.


*ολες οι κανες των αεροβολων ειναι ραβδψτες και νομιμα σε αντιθεση με τα λειοκανα κυνηγετικα.

Ναι, όλα τα αεροβόλα - πλήν πολύ ελάχιστων εξαιρέσεων - είναι ραβδωτά.


*τα gas ram εχουν λιγοτερο λακτησμα κ μπορεις να ανεβεις σε ποδολιβρες (σε λογικα πλαισια) χωρις αρνητικες επιπτωσεις στην σκοπευση σε αντιθεση με τα απλα ελατηριου.

Δεν μπορείς να το γενικεύσεις.
Τα gas ram έχουν και αυτά σημαντικότατο λάκτισμα, αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό του ελατηρίου. Είναι ακαριαίο και πολλές φορές βιαιότερο.
Επίσης δεν μπορείς να επέμβεις στην πίεση όλων των εμβόλων. Αυτό που σίγουρα δέχεται επεμβάσεις είναι το σύστημα της Theoben που χρησιμοποιούν τα ομόνυμα όπλα καθώς και το HW90.


"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #486 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 13:48:41 μμ »
Για αρχη ευχαριστω για τις διορθωσεις σας κ γενικος για τις απαντησεις.

φιλε 1987legion1987 πολυ σωστη η προτροπη σου να διαβασω για το  sectional dencity.

Βλεπεις με το μυαλο μου στα βληματα ειχα βαλει μονο τον παραγοντα βαρους κ οχι την επιφανεια του για να δω την ολικη συμπεριφορα του βληματος στο  αερα.

φιλε npmair κατανοητο αυτο που μου λες κ δειχνεις με την φωτογραφια στα 25 μετρα.

 Ρωταω ομως μηπως στις μεγαλες αποστασεις υπερτερει καθαρα το pcp? Αυτο σκεφτομαι οτι ισως γινεται γιατι για μεγαλυτερες αποστασεις του ελατηριου(ισως πανω απο 70 μετρα) χρειαζονται μεγαλυτερη δυναμη. Αρα μεγαλυτερο λακτισμα με αποτελεσμα απολεια στην στοχευτικη ακριβεια.

Τελος αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν ενα βλημα 4.5 με το αναλογο βαρος εχει τον ιδιο συντελεστη τριβης στον αερα με ενα βλημα 5.5 η 6.35 σιγουρα θα αλλαζουν οι ποδολιβρες κ εκει θα αλλαζει κ η δυναμη του αλλα θα επειρεαζεται απο πλευρικους ανεμους περισσοτερο,λιγοτερο η το ιδιο?
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #487 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 14:02:36 μμ »
Τα πιο "γεμάτα" βλ'ηματα διατηρούν περισσότερη ενέργεια αλλά τα πιο καλοσχεδιασμένα είναι αυτά εχουν ακρίβεια.
Και το αεροβόλο είναι πλατφόρμα ακριβείας.
Γενικά το βλήμα με το καλύτερο βαλιστικό συντελεστή ή ballistc coeficient πετάει καλύτερα αλλά δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβες.
Πρέπει να κάνεις δοκιμές να δείς πιο θα ταιριάξει καλύτερα στη κάνη και στη χρήση που το θες.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #488 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 14:09:40 μμ »
Αρα συμφωνα με το ποιο πανω παραδειγμα που εφερα το 4.5 λογο του οτι αναγκαστικα θα ειναι βαρυτερο απο ενα 6.35 για να εχει ιδιο συντελεστη τριβης θα ειναι πιο αμεταβλητο σε πλευρικους ανεμους σε περιπτωση παντα υποθετικα οτι κ τα δυο θα εχουν την ιδια κ τελεια σχεδιαση.
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #489 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 22:56:39 μμ »
δεν είναι έτσι , σχεδόν τα είπες ανάποδα ….
το βαρύ είναι το 6,35 αλλά και πάλι παίζει ρόλο όχι μόνο το βάρος , αλλά και η αεροδυναμική που επηρεάζεται πολύ από το μέγεθος  και εδώ το μικρό είναι καλύτερο , αλλά και η ταχύτητα του βλήματος . όσο πιο πολύ πετάει το βλήμα μέχρι το στόχο , τόσο θα επηρεαστεί από τον άνεμο.
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #490 στις: 25 Ιουνίου, 2014, 23:23:29 μμ »
Οχι συμφωνα με τον τυπο για τον υπολογισμο της τριβης στο  αερα το 6.35 βλαματακι θα πρεπει να εχει λιγοτερο βαρος αφου εχει μεγαλυτερη επιφανεια για να ισοσταθμιστει με ενα βληματατακι των 4.5. Οποτε λογικα το 6.35 θα ειναι ποιο εκτεθημενο στους ανεμους. Μιλαμε παντα υποθετικα γιατι δεν ξερω εαν βγαινουν βαρυτερα 4.5 απο των 6.5 κ να μπορουν να εχουν το ιδιο σχεδιο κ πανομοιοτυπη τελεια κατασκευη.
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #491 στις: 26 Ιουνίου, 2014, 00:41:13 πμ »
Ηρεμα!
Δες ένα παράδειγμα

JSB King 6.35 στα 25.4 grains =>1.246

Jsb exact jumbo 5.5 στα 15,9 grains =>1.88

Jsb exact 4.5 στα 8,4 grains =>1.49

Kαι τα bullets ince mehmet http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3046 5.5mm στα 30 grains =>0.79 βλέπεις πόσο πιο χαμηλή αντίσταση έχεις?

Exει να κάνει με το βάρος σε συνάρτηση με το διαμέτρημα.
Είναι διαφορετικά για κάθε σφαιράκι και δε μπορούμε να περιοριζόμαστε  μόνο στον παράγοντα του διαμετρήματος.

Με αυτό το τύπο δε μετράμε τριβή κατα το μήκος του βλήματος αλλά την αντίσταση στη περιοχή της κεφαλής.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #492 στις: 26 Ιουνίου, 2014, 16:14:43 μμ »
καταρχήν δεν υπάρχει λόγος έντασης ή διαφωνίας , μας ενώνει η αγάπη της ενασχόλησης για το αεροβόλο και μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε περισσότερα.
Αυτό που σου είπα είναι ότι όσο πιο πολύ μένει στον αέρα το βληματάκι , τόσο επηρεάζεται από τον άνεμο και αυτό είναι μια πικρή αλήθεια και δεν έχει να κάνει μόνο με τα αεροβόλα αλλά με όλα τα βλήματα  .
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #493 στις: 26 Ιουνίου, 2014, 16:25:19 μμ »
Συγνωμη αν παρερμηνεφτηκε το υφος μου αλλα ουτε λογο να δημιουργησω εντασεις εχω ουτε να γινω ερηστικος. Μαλλον ειναι η διαφορα του γραπτου λογου απο τον προφορικο. Εγω απλως προσπαθω να καταννοησω καποια πραγματα κ να τα επιβεβαιωσω. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις που μου δινετε κ συγνωμη κ παλι εαν σας φανηκα καπως αλλα ειλικρινα δεν ηταν αυτη η προθεση μου. Ετσι κ αλλιως με τοσα που εχω διαβασει εχω να σας μουρλανω στις αποριες απλα προσπαθω να τα βαλω πρωτα σε μια σειρα....

Φιλικα παντα Μακης.
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #494 στις: 26 Ιουνίου, 2014, 16:36:25 μμ »
Δε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Εγώ δεν είδα τιποτα το προκλητικό σ αυτα που εγραψες.
Ελπίζω να σε βοηθησαμε λίγο...
Αν θελεις να ρωτησεις κι αλλά μη διστάσεις.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)