Αποστολέας Θέμα: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.  (Αναγνώστηκε 7527 φορές)

Αποσυνδεδεμένος deadmeat-75

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 10:54:38 πμ »
Καλημερα, ειχα μια απορια σχετικα με τις αγορες και πωλησεις αεροβολων που γινονται απο εμας ως ιδιωτες. Σχεδον παντα οταν αγοραζουμε ενα αεροβολο απο ενα καταστημα ζητηται απο εμας η ταυτοτητα μας για να (εκτος ολων των αλλων), σταλει ενα φαξ στην αστυνομια το οποιο δηλωνει οτι πωληθηκε το ταδε αεροβολο στον ταδε ανθρωπο. Αν τωρα εγω καποια στιγμη πουλησω το αεροβολο και αυτος στον οποιο το πουλησα ή εστω καποιος τριτος τελος παντων κανει κατι παρανομο με το εν λογω αεροβολο, εγω δηλαδη ο αρχικος αγοραστης δεν θα βρεθω μπλεγμενος; Ή τουλαχιστον και εγω;
&$@*# το μεσαιωνα που ζουμε!

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #1 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 11:02:41 πμ »
Καλημέρα φίλε deadmeat.

Σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο, το αεροβόλο είναι ένα όπλο που μπορεί να κατέχει ελεύθερα οποιοσδήποτε έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του.
Δεν απαιτείται καμιά δήλωση σε καμιά αρχή (αστυνομία ή άλλη) και εξ όσων γνωρίζω, κανένα κατάστημα δεν υποχρεούται να στείλει φαξ οπουδήποτε αν πουλήσει ένα αεροβόλο. Το κατάστημα ζητάει την ταυτότητα σαν αποδεικτικό της ηλικίας του αγοραστή και τίποτα περισσότερο.

Και ποιά είναι τα "όλα τα άλλα" στα οποία αναφέρεσαι ;
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος deadmeat-75

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #2 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 11:12:59 πμ »
Την αποστολη φαξ στην αστυνομια για την πληφορηση της αγορας του αεροβολου και σε ποιον μου εχουν πει οτι το κανουν τουλαχιστον δυο καταστηματα. Τα υπολοιπα στα οποια αναφερομουν για την αιτηση της ταυτοτητας ηταν, οπως ειπες η επιβεβαιωση της ηλικιας, η εγγυηση, κτλ.
&$@*# το μεσαιωνα που ζουμε!

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #3 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 11:22:50 πμ »
Όπως σου είπε και ο npmair δεν είναι υποχρεωτική η δήλωση αεροβόλου στην αστυνομία.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #4 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 11:38:18 πμ »
Από τη νομοθεσία ΔΕΝ στοιχειοθετείται υποχρέωση του καταστήματος να στείλει φαξ στην αστυνομία.

Νόμος 2168/1993 / άρθρο 7 / παρ. 3: "Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους."

Επίσης, ούτε για την εγγύηση απαιτείται ταυτότητα. Αρκεί η ημερομηνία που αναφέρεται στο παραστατικό αγοράς.

Το μόνο για το οποίο απαιτείται η ταυτότητα είναι η επιβεβαίωση της ηλικίας.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος deadmeat-75

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #5 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 11:59:30 πμ »
Φιλοι, δεν διαφωνω διολου οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν απαιτειται απο την νομοθεσια. Μηπως ομως μπορει να στειλει το φαξ ο καταστηματαρχης προαιρετικα; Αλλιως, γιατι να μου το ειπαν αυτο οι πωλητες;
&$@*# το μεσαιωνα που ζουμε!

Αποσυνδεδεμένος hornetnik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Enter the Dragon
Απ: Απορια περι αγοραπωλησιων αεροβολων.
« Απάντηση #6 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2015, 13:24:33 μμ »
Φιλοι, δεν διαφωνω διολου οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν απαιτειται απο την νομοθεσια. Μηπως ομως μπορει να στειλει το φαξ ο καταστηματαρχης προαιρετικα; Αλλιως, γιατι να μου το ειπαν αυτο οι πωλητες;
Για να μην παει μακρια 12 χρονια ειδικο μαγαζι αεροβολων ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση πληροφορησης αστυνομιας κλπ κλπ.Οπως ειπε ο Νικος ισχυει.Επισης κατι που αναφερεται για αποδειξη αγορας να γραφει αναλυτικα μπλα μπλα παλι καμμια υποχρεωση απο κανενα.Τρεις αποδειξεις εκοβα απο ταμειακη που οπως ξερεται δεν δινει και περιθωρεια να γραψεις κατι.ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ ΟΠΛΟΥ,ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ-ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ουτε μοντελο ουτε σειριακο αριθμο ουτε οτιδηποτε αλλη βλακεια τους κατεβει να γραψουνε.Βαρεθηκα να ακουω μαλακιες απο μαγαζατορες που το παρακανουν και μαλιστα δινουν λαθος πληροφορηση απο οτι λεει καθαρα ο νομος.Διαβαστε τον και μονοι σας στο ιντερνετ 1268 νομος περι οπλων και εκρηκτικων και μονο η επιδειξη ταυτοτητας ειναι απαραιτητη στους νεους για το 18 ετος.
οπλα....κανενα,μου τα παιρνανε.....γιαυτο απο δω και περα θα τα .....κρυβω!