Αποστολέας Θέμα: Νεο μέλος  (Αναγνώστηκε 9735 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cumulus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Νεο μέλος
« στις: 10 Ιανουαρίου, 2016, 23:59:53 μμ »

Από το νέο μέλος του φόρουμ, cumulus, πολλές ευχές για την καινούργια χρονιά.

Γίνομαι μέλος της παρέας αυτής με σκοπό την ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τα αεροβόλα όπλα των οποίων τυγχάνω φίλος από πολλά χρόνια, αν και ασχολούμαι με αυτά περιστασιακά. Μόλις πούλησα ένα DIANA 26 που κατείχα (άψογα συντηρημένο) για περίπου 20 χρόνια και είμαι στο ψάξιμο για κάτι νέο, αν και όχι αναγκαστικά καινούργιο.
Χρησιμοποιούσα το όπλο που προανέφερα, κυρίως, για σκοποβολή σε μικρές αποστάσεις. Τα τελευταία χρόνια όμως και για λόγους πρακτικούς αλλά και για λόγους σκοπευτικούς, προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το παραπάνω όπλο για pest control (ποντικια, καρακάξες). Τα εν λόγω παράσιτα δεν μπορούν να πλησιαστούν σε αποστάσεις μικρότερες των 50 μέτρων περίπου, και έτσι το DIANA 26 αποδείχτηκε ανεπαρκές.

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω σε ιστοσελίδες και κατάλαβα ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά τα τελευταία χρόνια έχει έτσι εγερθεί ένας αριθμός ερωτημάτων στα οποία, πιστεύω ότι τα μέλη του φόρουμ θα με βοηθήσουν να βρώ απαντήσεις, σε σχέση με τη χρήση για την οποία το προορίζω, πχ σπαστής κάνης η σταθερής;
ελατηρίου ή πιστονιού; προσυμπιεσμένου αέρα η απλής βολής;
Να μην μπω δε στις μάρκες, για πολλές από τις οποίες, από ότι διάβασα στο φόρουμ σας , πέφτει άγριο κράξιμο.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και κάθε άποψη ή πρόταση δεκτή και καλοδεχούμενη.......

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #1 στις: 11 Ιανουαρίου, 2016, 00:15:29 πμ »

Από το νέο μέλος του φόρουμ, cumulus, πολλές ευχές για την καινούργια χρονιά.

Γίνομαι μέλος της παρέας αυτής με σκοπό την ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τα αεροβόλα όπλα των οποίων τυγχάνω φίλος από πολλά χρόνια, αν και ασχολούμαι με αυτά περιστασιακά. Μόλις πούλησα ένα DIANA 26 που κατείχα (άψογα συντηρημένο) για περίπου 20 χρόνια και είμαι στο ψάξιμο για κάτι νέο, αν και όχι αναγκαστικά καινούργιο.
Χρησιμοποιούσα το όπλο που προανέφερα, κυρίως, για σκοποβολή σε μικρές αποστάσεις. Τα τελευταία χρόνια όμως και για λόγους πρακτικούς αλλά και για λόγους σκοπευτικούς, προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το παραπάνω όπλο για pest control (ποντικια, καρακάξες). Τα εν λόγω παράσιτα δεν μπορούν να πλησιαστούν σε αποστάσεις μικρότερες των 50 μέτρων περίπου, και έτσι το DIANA 26 αποδείχτηκε ανεπαρκές.

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω σε ιστοσελίδες και κατάλαβα ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά τα τελευταία χρόνια έχει έτσι εγερθεί ένας αριθμός ερωτημάτων στα οποία, πιστεύω ότι τα μέλη του φόρουμ θα με βοηθήσουν να βρώ απαντήσεις, σε σχέση με τη χρήση για την οποία το προορίζω, πχ σπαστής κάνης η σταθερής;
ελατηρίου ή πιστονιού; προσυμπιεσμένου αέρα η απλής βολής;
Να μην μπω δε στις μάρκες, για πολλές από τις οποίες, από ότι διάβασα στο φόρουμ σας , πέφτει άγριο κράξιμο.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και κάθε άποψη ή πρόταση δεκτή και καλοδεχούμενη.......

καλως ορισες ......
ριξε μια ματια εδω
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,213.0.html
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος cumulus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #2 στις: 11 Ιανουαρίου, 2016, 00:27:01 πμ »
σ' ευχαριστω φίλε μου, το ανακάλυψα πριν 10 λεπτα και το ... ξεκοκκάλισα .... πολύ καλό για εισαγωγή

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #3 στις: 11 Ιανουαρίου, 2016, 15:13:42 μμ »
Kαλως ηρθες, καλη χρονια.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #4 στις: 11 Ιανουαρίου, 2016, 16:01:04 μμ »
  Εύχομαι σε όλους που ήρθαν τον τελευταίο καιρό στην παρέα μας να την ενδυναμώσουν ακόμη περισσότερο και να μάθουν αλλά και να μας προσφέρουν γνώση.

  cumulus σου εύχομαι να μας φέρεις "βροχή" αεροβόλων και συναφών με αυτό αντικειμένων... :D

  ...να παραμείνεις όμως cumulus γιατί από cirrus και nibus είμαστε λίγο φοβισμένοι...πονάνε και τα κόκκαλα.... ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος cumulus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #5 στις: 12 Ιανουαρίου, 2016, 08:23:41 πμ »
ο.κ φίλε alpha-63, θα προσπαθήσω, αλλά να ξέρεις ότι το Cumulus μπορεί να γινει και towering cumulus και μετά cumulonimbus. To cirrus, cirrus γεννιέται και cirrus πεθαίνει. Να μην το φοβάσαι.

Τέλος πάντων προσπαθώ να μορφώσω άποψη για ένα όπλο που να μου κάνει τη δουλειά που θελω. Νομίζω ότι ένα PCP είναι μάλλον to much και προσπαθώ να καταλάβω τι κερδίζω και τι χάνω μεταξύ ενός ελατηρίου και ένος GAS-RAM.  Προσπαθώ επίσης να σταθμισω το ρισκο που αναλαμβανω αγοράζοντας ένα μεταχειρισμενο από το Internet, χωρίς να έχω τη δυνατοτητα να το ελέγξω από κοντα.

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #6 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 19:19:02 μμ »
Cumulus, cumulus nimbus, altocumulus, stratocumulus, TCU.....
Μετεωρολόγος είσαι ή καιρικό φαινόμενο;  :D
Σου εύχομε να παραμείνεις μιας και κόλησες "αεροβολίτηδα" και να μην περάσεις και φύγεις... σαν CB.  ;)
Έχεις μέλλον μπροστάσου με εμάς εδώ που έμπλεξες  ;D
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος nestor15

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • "FLY LOW, HIT HARD"
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #7 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 20:17:37 μμ »
Ωραίος ο Αντώνης :D :D :D

Καλωσήρθες Cumulus :)
HW 95 STD 4.5
AA S510 XTRA FAC 5.5 REG
Στάθης

Αποσυνδεδεμένος cumulus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Περι νεφών και αεροβόλων ο λόγος ......
« Απάντηση #8 στις: 21 Ιανουαρίου, 2016, 13:47:52 μμ »
Σωστά "σημάδεψαν" οι φίλοι, με τον καιρό βιοπορίζομαι ......  και ιδιαίτερα με τα cumulonimbus ....
Πριν λίγες μέρες λοιπόν, απόκτησα το νέο μου αεροβολο..

Είναι ένα weihrauch 97k, 4,5 mm, με μια διόπτρα FX και στοιχεία 3-12X44. Μου το υπέδειξε η έρευνα αγοράς που έκανα το τελευταίο δεκαήμερο σαν ένα κλασσικό από έποψη ποιότητας όπλο που μάλλον θα μου κάνει τη δουλειά που προανέφερα.
Δεν είναι καινούργιο και φαίνεται ότι δεν είναι ταλαιπωρημένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του. Μερικές βολές που έριξα, από τα 20 μέτρα περίπου, μου δείχνουν ότι μάλλον λειτουργεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.
Οι απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί είναι:
1. Πως μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση του ελατηρίου του;
2. Πως μπορώ να εκτιμήσω αν αποδίδει την προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή ισχύ του;
3. Τι πρέπει να περιλαμβάνει ένας πρώτος καθαρισμός;
4. Γιατί οι ρυθμίσεις της διόπτρας είναι τόσο σκληρές (γυρίζουν σχετικά δύσκολα); έτσι πρέπει ή χρειάζεται και η διόπτρα κάποια συντήρηση;
5 Τέλος, ποιο είναι το magic pellet για το συγκεκριμένο όπλο; τι προτάσεις  υπάρχουν σε βολίδες για βελτιστοποίηση της απόδοσής του.  Τι
   προτάσεις υπάρχουν επίσης για τα κορακοειδή;
,
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιανουαρίου, 2016, 22:30:03 μμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: Νεο μέλος
« Απάντηση #9 στις: 21 Ιανουαρίου, 2016, 20:33:50 μμ »
Φίλε Cumulus, το όπλο μάλλον έχει στρώσει οπότε:
1. Την κατάσταση του ελατηρίου θα την διαπιστώσεις από τον ήχο (αν κάνει τουάνγκ) και από την απόδωση. Υπόψιν οτι το 97ρι έχει πολούς μηχανικούς θορύβου που μπορεί να σε μπερδέψουν χωρίς λόγο. Η πιό σίγουρη λύση έιναι το άνοιγμα του όπλου αλλά, αν δεν δείς σοβαρές ενδείξεις δεν χρειάζεται.
2. Μόνο με ταχογράφο και να μετατρέψεις την ταχύτητα σε ισχύ. (ποδόλιβρα) Κι αυτός ο τρόπος θα σου δίξει την κατάσταση του ελατηρίου.
3. Πρώτος καθαρισμός θα έλεγα με στεγνό μαλακό πανί τα ορατά μεταλικά μέρη και μετα ένα απαλό πέρασμα με λάδι για όπλα. Το ψεκάζεις πάνω σε πανί και το περνάς.  Μετά είναι ο καθαρισμός της κάνης με καθαρή βενζίνη. Υπάρχουν πολλά τόπικ στο παιδίο ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
4. Οι πύργοι της διόπτρας μπορεί να θέλουν στρώσιμο, ή να έχουν παλιώσει, ή να έχει κάποια βλάβη ή να είναι έτσι η κατασκευή της. Σε τί κατάσταση είναι;
5 Τα HW έχουν λίγο φαρδιές κάνες και προτιμούν μεγαλύτερης διαμέτρου βληματάκια. 4.51 ή 4.52 mm. Θέλει δοκιμές. Πολύ καλά κατα γενική ομολογία είναι τα ΗΝ FTT και τα JSB Exact. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει άλλα. Έχω ακούσει και για ΑΑ κλπ. Για τα κορακοειδή καλό είναι να μην αναφέρεται μιάς και το κυνήγι με ραβδωτά σαν το αεροβόλο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ._
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10