Αποστολέας Θέμα: επιστροφή με νέο αεροβόλο  (Αναγνώστηκε 11665 φορές)

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
επιστροφή με νέο αεροβόλο
« στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 14:06:42 μμ »
καλημέρα τελικά αυτό το norica mod73 που είχα δεν το έφτιαξα ποτέ ... μια το ένα μια το άλλο ... τελικά το πήρα απόφαση και εδώ και 3 μήνες είμαι ευτυχής κάτοχος ενός stoager "beretta" a30 gasram 5.5

σήμερα παρέλαβα και jsb test diabolo να δω ποιος τύπος και μέγεθος πάει ποιο πολύ με την κάννη μου και θα προχωρήσω στην αγορά βολίδων
γιατί αυτές που πήρα με το αεροβόλο και κάποιες άλλες που ένας φίλος μου χάρισε αν και τις έπλυνα σκούπισα λίπανα δεν ....

τώρα μπορεί να φταίει και το αεροβόλο απ'οτι κατάλαβα το όνομα beretta διακοσμητικό είναι .... και σε σκανδάλη το norica του 1990 φεύγα που είχα ήταν πολύ μπροστά

την κάννη την έχω καθαρίσει και λιπάνει
το αεροβόλο έχει βαρέσει έως τώρα περίπου 350 βολίδες και μπορεί να μην έχει στρώσει ακόμα δεν ξέρω ...
από εβδομάδα θα ξέρω groups στα 10-20-30 μέτρα και αν δω να γκρουπάρει και στα 30 θα τολμήσω και τα 40 .... αν και δεν το βλέπω με αεροβόλο αυτής της αξίας μετά τα 30 μέτρα δύσκολο το κόβω αλλά ποτέ δεν ξέρεις

επιστροφή λοιπόν από το 2012 !! σαν νερό περνάνε τα χρόνια !!


(είχα ξεχάσει καν ότι είχα εγγραφεί όταν πήγα να κάνω εγγραφή μου λέει το username Υπάρχει .. λέω ποιος πούστης πήρε το name Μου ... κοιτάω οκ λέω δεν πάμε καθόλου καλά ) αχαχαχχαχαχαχα

ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά

καλημέρα !!!


Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #1 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 14:43:30 μμ »
Καλησπερα φιλε
Μαλλον πρωτα επρεπε να μπεις στο forum και μετα να πας για ψωνια
Πηρες ενα απο τα κατω του μετριου οπλο, αλλα μια και το πηρες λιωστο στο ριξιμο
"την κάννη την έχω καθαρίσει και λιπάνει"
οταν λες λιπανες την κανη τι εννοεις ?

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #2 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 14:53:26 μμ »
το κατάλαβα από τις πρώτες βολές ότι πέραν των 25-30 μέτρων δεν θα ελπίζω και για πολλά πολλά ...
πάλι καλά δεν πήρα το s2 (ή κάπως έτσι που είναι με τον σιγαστήρα ) γιατί αυτό είναι ακόμα χειρότερο ! αλλά με 125 ευρώ δεν περίμενα κάτι καλύτερο
όταν λέω λιπάνει εννοώ ότι αφού την καθάρισα πέρασα ακόμα μια ένα κομμάτι από παλιό μου φανελάκι :) αλλά το είχα λαδώσει λίγο για να μην είναι εντελώς στεγνή νομίζω θέλει να έχει ένα φιλμ λαδιού το οποίο βέβαια μετά από τα 10 -15 μολυβάκια φεύγει το καταλαβαίνεις γιατί στα πρώτα όταν ρίχνεις βγάζει καπνό μετά από λίγες βολές δεν βγάζει τπτ

wd40 όταν θέλω να την καθαρίσω να βάλω ? γιατί φοβήθηκα την πέρασα με στεγνά πανάκια που έκοψα( με μπετονιά ψαρέματος και όχι με κανένα από τα καθαριστικά σετ που πουλάνε )  και στο τέλος μετά από 5-6 την πέρασα με ένα που είχα βάλει και λίγο λάδι για όπλα για να την  "λιπάνω"


τα ποτηράκια που έχω 3 πακέτα gamo των 250 τα έχω πλύνει και τα έχω και αυτά λιπάνει
ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ έτσι είδα ότι πρέπει να κάνεις ...

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #3 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 15:10:56 μμ »
ξέχασα να πω ότι η μια από τις 2 βίδες του όπλου που το "δένουν" με το κοντάκι ξεβιδώνει !! της έβαλα ένα grover και λογικά άμα λύσει πάλι θα της βάλω logtight

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #4 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 15:32:51 μμ »
Μακρια απο σετ καθαρισμου κει ειδικα τα συρματινα
το WD40 κρατα το για μεντεσεδες και κλειδαριες
απλη καθαρη βενζινη, πανακια και μεσηνεζα στην κανη

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #5 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 19:05:56 μμ »
Μόνο βενζίνη?? Μετά δεν χρειάζεται τπτ για λίπανση η κάννη ? Κάτι άσχετο το πακέτο των jsb test δεν έχει μέσα 7χ30!! Είχε 5,51χ28τμχ 1,030
5,52 χ30 οίκο
5,53χ30 οίκο
Monster 5,52x21!!!!!1,645g
Express 5,52x32 0,930
Heavy 5,52x27 1,175g
Rs 5,52x31 0,870g



Μου φάνηκαν λίγα τα monster για αυτό και έκατσα κ τα μέτρησα  κ λέω έλα ρε ..... Δεν είναι τα 10 ποτηράκια που λείπουν αλλα είναι για το γμτο ...τεσπά ας είναι αυτό το χειρότερο που μπορεί κανείς να πάθει

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #6 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 20:34:07 μμ »
Μακρια από λαδι ,σε καννη και σφαιρακια...
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #7 στις: 24 Ιανουαρίου, 2019, 23:35:49 μμ »
το να ριχνεις 10-20 σφαιρακια απο το καθενα δεν θα αποκτησεις αποψη ουτε η κανη θα "μολυβωσει" για να εχεις αποδεκτα γκρουπ
Οσον αφορα το λαδι, λιπαινει εκατονταδες πραγματα ΟΧΙ το εσωτερικο της κανης του αεροβολου

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #8 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 12:13:17 μμ »
οκ το κατάλαβα λάθος το λάδι στην κάννη

αλλά όσα διαβάζω εδώ και όσα βλέπω στο παλιό youtube διαφέρουν αρκετά

δλδ στο youtube είχα δει ότι ορισμένα όπλα τους πάει η λαδωμένη κάννη  και μιας και το δικό μου έριχνε κουκουρουκου είπα να το δοκιμάσω

κάτι άλλο που δεν έχω κάνει ακόμα στα σφαιράκια που πήρα εχθές αλλά έχω κάνει σε 3 πακέτα gamo που μου είχαν δώσει είναι ότι τα έπλυνα με σαπούνι τα σκούπισα τα πέρασα με το μπιστολάκι των μαλλιών της Σοφίας (μου τα έκανε τσουρέκια ) και μετά με μπατονέτα καθάρισα μία μια την φούστα τους ... τους έριξα 5-6 σταγόνες λάδι στο κάθε πακέτο και αφού καθάρισα και τα κουτιά τους τα ξανά έβαλα μέσα ...

να τα χρησιμοποιήσω αυτά ή να τα "πετάξω " σε καμία άκρη για ώρα ανάγκης ???  και να μην ξανά πλύνω ποτέ ??

για την κάννη θα πάρω καθαρή βενζίνη να την καθαρίσω από το λάδι κομπλέ ( ή να πάρω παραφινέλαιο που είναι και λιπαρό ? πλάκα κάνω βενζίνη θα πάρω κομπλέ )

όσο αφορά το oring στεγανοποίησης του όπλου φαντάζομαι θα προσέξω να μην πάει βενζίνη εκεί ... σε αυτό το σημείο να βάλω τπτ ? πχ 1 σταγόνα λάδι ? ή τπτ ? βαζελίνη ? για να μην ξεραθεί το λέω


πολλές ερωτήσεις το ξέρω ...

όσο αφορά το jsb test δεν θα τα ρίξω ακόμα έχω 3 πακέτα gamo με λάδι ...
1 πακέτο stoager με μύτη 1 πακέτο stoager με holow point ή κάπως έτσι
1 πακέτο diana πομπέ (νομίζω αρκετά καλά από αυτά έχουν μείνει καμία 50 αριά
τα jsb Που πήρα εχθές και 1 πακέτο norica destroyer αυτά που είναι επιχαλκομένα (αυτά να τα ρίξω ή όχι ? )

που θα πάει θα μάθω και θα πάρω ένα fx να βρω την υγειά μου :) 

 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος hillrx8

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #9 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 12:19:29 μμ »

φιλε μου με ολη την καλη και φιλικη διαθεση...οτι και να κανεις γκρουπ αξιολογα δεν θα δεις...για κανα κουτακι μεχρι εκει...προταση μου το δινεις οσο ειναι καινουργιο...περνεις ενα hw 50s 4,5mm καινουργιο  με λιγο παραπανω χρηματα(παντα με γνωμονα νταβανι τα 300 νομιζω ειναι καλο νουμερο)και εισαι οκ...βεβαια καποιοι θα πουν πολλα αλλοι λιγοτερα...γενικα ομως ειναι αποδεκτο οτι τα hw ειναι πολυ καλα και οικονομικα...σκεψου το..   
FTP 900(lousil), hw90(Ωριων)5,5mm,hw97κ(Αιολος)5,5mm, ΑΑ HFT 500 4,5mm(Δευκαλιων), ,hw80k 5.5mm,hw98 4.5mm,AA prosport 5.5m(mangusta),tx200HC 5.5mm,tx 200 mk3 4.5 16j,hw100kt fsb 5.5m (zeus),cricket 5.5mm(punicher),Diana 56th 5.5mm,Edgun RM5 6.35 long(Τ-14 ΑRΜΑΤΑ),Vulcan mk2 tact W 5.5mm,FX wildcat mkii ,Diana 75,fx crown mk2 5.5 laminet,daystate wolverine R HP 5.5,walther lgu 5.5,hw 97k 4.5 16j,hw 77 SE 4,5,FX Impact M3 sniper,hw 50s 4.5,BSA R-10 mk2,,fx crown mk2grs,hw75-45,Diana48,hw30s,hw95k

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #10 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 13:56:32 μμ »
πάντα όλες τις απαντήσεις τις παίρνω στο φιλικό και δεν ψάχνω αφορμή :) άρα δεν θα πάρω στραβά ότι και αν μου πείτε ! ευχαριστώ για την προσφορά αλλά ήθελα κάτι σε 5,5 γιατί στην εξοχή μένουμε , δεν μου αρέσει και πολύ ο ήχος που κάνουν οι καρακάξες οπότε καταλαβαίνεις ....

δεν περιμένω να γκρουπάρω τρελά απλά όσο μπορεί να βελτιωθεί ας βελτιωθεί ! είναι που είναι στραβό το κλίμα μην το φάει και ο γάϊδαρος !  χεχε

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #11 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 14:36:13 μμ »
προταση μου το δινεις οσο ειναι καινουργιο        εγραψες Παναγιωτη
προταση, μου το δινεις οσο ειναι καινουργιο       με κομμα πριν το μου
προταση μου, το δινεις οσο ειναι καινουργιο       με κομμα μετα το μου
Οσον αφορα το οπλο ειναι απο μονο του χαλι, βαζεις και σφαιρακια χαλια οποτε διπλο το κακο
τα πλενεις να φυγει το λαδι και μετα τα ξαναλαδωνεις ?
το να παρεις ενα ξακουστο Weihrauch θα λυσει πολλα προβληματα σου, αλλα οπως εχει δειξει τα τελευταια χρονια εχουν και αυτα θεματα
Aκομα και ενα ΒΑΜ 19 ή 26 θα σε ευχαριστουσε ή ενα Artemis GR1600 το οποιο εναι πολυ δυνατο αλλα παραδοξως ευστοχο και ολα αυτα κατω απο 200 €
Επισης ενα μετ/νο απο γνώστη και γνωστό θα ηταν ακομα καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #12 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 14:39:12 μμ »
οκ το κατάλαβα λάθος το λάδι στην κάννη

αλλά όσα διαβάζω εδώ και όσα βλέπω στο παλιό youtube διαφέρουν αρκετά

δλδ στο youtube είχα δει ότι ορισμένα όπλα τους πάει η λαδωμένη κάννη  και μιας και το δικό μου έριχνε κουκουρουκου είπα να το δοκιμάσω

κάτι άλλο που δεν έχω κάνει ακόμα στα σφαιράκια που πήρα εχθές αλλά έχω κάνει σε 3 πακέτα gamo που μου είχαν δώσει είναι ότι τα έπλυνα με σαπούνι τα σκούπισα τα πέρασα με το μπιστολάκι των μαλλιών της Σοφίας (μου τα έκανε τσουρέκια ) και μετά με μπατονέτα καθάρισα μία μια την φούστα τους ... τους έριξα 5-6 σταγόνες λάδι στο κάθε πακέτο και αφού καθάρισα και τα κουτιά τους τα ξανά έβαλα μέσα ...

να τα χρησιμοποιήσω αυτά ή να τα "πετάξω " σε καμία άκρη για ώρα ανάγκης ???  και να μην ξανά πλύνω ποτέ ??

για την κάννη θα πάρω καθαρή βενζίνη να την καθαρίσω από το λάδι κομπλέ ( ή να πάρω παραφινέλαιο που είναι και λιπαρό ? πλάκα κάνω βενζίνη θα πάρω κομπλέ )

όσο αφορά το oring στεγανοποίησης του όπλου φαντάζομαι θα προσέξω να μην πάει βενζίνη εκεί ... σε αυτό το σημείο να βάλω τπτ ? πχ 1 σταγόνα λάδι ? ή τπτ ? βαζελίνη ? για να μην ξεραθεί το λέω

βενζινη θα βαλεις λιγη σε ενα πανακι, το οποιο θα περασεις με διπλωμενη μεσινεζα μεσα στη κανη, δεν θα το λουσεις το οπλο !
πολλές ερωτήσεις το ξέρω ...

όσο αφορά το jsb test δεν θα τα ρίξω ακόμα έχω 3 πακέτα gamo με λάδι ...
1 πακέτο stoager με μύτη 1 πακέτο stoager με holow point ή κάπως έτσι
1 πακέτο diana πομπέ (νομίζω αρκετά καλά από αυτά έχουν μείνει καμία 50 αριά
τα jsb Που πήρα εχθές και 1 πακέτο norica destroyer αυτά που είναι επιχαλκομένα (αυτά να τα ρίξω ή όχι ? )

που θα πάει θα μάθω και θα πάρω ένα fx να βρω την υγειά μου :) 

 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #13 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 16:52:06 μμ »
προταση μου το δινεις οσο ειναι καινουργιο        εγραψες Παναγιωτη
προταση, μου το δινεις οσο ειναι καινουργιο       με κομμα πριν το μου
προταση μου, το δινεις οσο ειναι καινουργιο       με κομμα μετα το μου
Οσον αφορα το οπλο ειναι απο μονο του χαλι, βαζεις και σφαιρακια χαλια οποτε διπλο το κακο
τα πλενεις να φυγει το λαδι και μετα τα ξαναλαδωνεις ?
το να παρεις ενα ξακουστο Weihrauch θα λυσει πολλα προβληματα σου, αλλα οπως εχει δειξει τα τελευταια χρονια εχουν και αυτα θεματα
Aκομα και ενα ΒΑΜ 19 ή 26 θα σε ευχαριστουσε ή ενα Artemis GR1600 το οποιο εναι πολυ δυνατο αλλα παραδοξως ευστοχο και ολα αυτα κατω απο 200 €
Επισης ενα μετ/νο απο γνώστη και γνωστό θα ηταν ακομα καλυτερα   



Όχι τα πλένω για να φύγουν τα κατάλοιπα σκουπίδια που έχουν

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: επιστροφή με νέο αεροβόλο
« Απάντηση #14 στις: 25 Ιανουαρίου, 2019, 17:55:00 μμ »
Λάδι στην κάνη για καθαρισμό ναι αλλά μετά περνάς πανάκια μέχρι να στεγνώσει.
Λάδι για λίπανση της κάνης ΟΧΙ
Τώρα για τα πλυμένα και με λίγη λίπανση σφαιράκια (είτε με ειδικό λαδάκι για τη συγκεκριμένη δουλειά είτε πλυμένα με σαμπουάν που έχει κερί) θα έλεγα ότι υπάρχουν 2 σχολές, αυτοί που τα πλένουν και οι υπόλοιποι. Προσωπικά το έχω δοκιμάσει και δε μου έκατσε. Δε χάνεις να δοκιμάσεις με αυτά που έχεις και βλέπεις τα αποτελέσματα. Τώρα για το stoeger δε θα πω κάτι πέραν του να το ευχαριστηθείς. Σαφώς υπάρχουν πιο επώνυμα όπλα, αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουν και αυτά τα προβλήματά τους όπως σωστά προαναφέρθηκε. Επομένως ρίξε, μάθε το, κάνε τις δοκιμές σου και πέρνα καλά. Στο επόμενο όμως που θα πάρεις, ρίξε πρώτα μια ερώτηση...... :D
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u