Αποστολέας Θέμα: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?  (Αναγνώστηκε 7507 φορές)

Αποσυνδεδεμένος gklept

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Καλησπέρα.Αν και είμαι εγγεγραμμένος10 χρόνια ,τώρα ανοίγω το πρώτο μου θέμα.πριν 25 χρόνια είχα επαφή με το αεροβόλο και γενικά με μη πυροβόλα όπλα(βαλιστρες,τόξα).είχα ένα Diana (δε θυμάμαι μοντέλο,μόνο ότι ήταν πλαγιάς όπλισης και 5,5 χιλιοστα).επίσης μαζί με ένα φίλο μου είχαμε ξεπαραδιαστει και είχαμε αγοράσει ένα προσυμπιεσμενου αέρα BSA επαναληπτικό(δε μου άρεσε καθόλου,πολύ δυναμη,μηδέν πρακτικοτητα.)
Πάντα μου άρεσαν τα αεροβολα,διότι σαν οικολόγος μου αρέσει που δε διαταράσσουν πολύ το φυσικο περιβάλλον και είναι ασφαλέστερα όπλα.Ψαχνω λοιπόν ένα αεροβόλο που να μπορώ να στοχεύσω με ακρίβεια στόχο (δε θα πάω σε σκοπευτήρια,δε θέλω ακρίβεια επαγγελματια)στα 40 μέτρα.πρεπει να είναι 4,5 χιλιοστα και δυτικής προέλευσης(έχω αλλεργία στις ασιατικές κατασκευές).μετά από πολύ διάβασμα στο σάιτ σας(ευχαριστώ για τον πνευματικό πλούτο που προσφέρουν μερικοί αφιλοκερδώς)κατέληξα στο Diana 48 η στο weihrauch 97(πάντα μιλάω για 4,5 χιλιοστα και με σταθερή κανη).έχει κανείς και τα δύο όπλα να τα έχει χρησιμοποιήσει σε παράθεση για να έχω μια αξιόλογη απάντηση? Πιστεύω ότι το Diana είναι δυνατότερο.εχει το ίδιο λάκτισμα με το 97?ποιο κάνει πιο λίγο θόρυβο?με ενδιαφέρει το όπλο που θα πάρω να είναι όσο γίνεται δυνατότερο αλλά και ακριβές(για αυτό απέκλεισα Diana magnum).ξέρω ότι η Diana βγάζει και τα 54,56 μοντέλα με μικρή ανάκρουση αλλά βλέπω ότι τα δίνει και 15 μέτρα το δευτερόλεπτο μικρότερη ταχύτητα.τα χρήματα που διαθέτω είναι 500 -600 ευρώ για καινούργιο και μόνο από επαγγελματία.τα φώτα σας.ποιο από τα δύο είναι δυνατότερο,ποιοτικότερο και ακριβές?
Η πιο οικονομική αγορά,είναι η ποιοτική αγορα

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #1 στις: 26 Ιουλίου, 2021, 20:05:11 μμ »
Κάλλιο αργά παρά ποτέ φίλε gklept!!!

Κατά την προσωπική μου άποψη δύναμη και ακρίβεια είναι δύσκολο να συνδυαστούν σε ένα αεροβόλο ελατηρίου, εξαρτάται βέβαια πως ορίζει κανείς το δυνατό αεροβόλο ελατηρίου.

Ποιοτικά ίσως δεν απέχουν πολύ, german engineering και τα δύο βλέπεις, από δύναμη πιθανότατα υπερτερεί το 48αρι ανάλογα και το σετάρισμα βέβαια, αλλά από ακρίβεια η διαφορά ανοίγει προς το 97αρι με διαφορά. Αν προσθέσεις και την διαφορά στην σκανδάλη που είναι καθοριστικός παράγοντας όσον αφορά την ευστοχία τότε η πλάστιγγα βαραίνει πάρα πολύ προς το HW.

Κατά την γνώμη μου μην ψάχνεις την απολυτότητα σε ταχύτητες - δυνάμεις. Πιο πολύ να σε απασχολεί ο κύκλος λειτουργίας και η ακρίβεια.
Τι νόημα θα έχει να φτάσεις ένα οποιοδήποτε αεροβόλο ελατηρίου σε μεγάλη δύναμη και μετά να χρειάζεσαι body bilding για να το οπλίσεις??
Με βολίδα 8.4 grains στα 850 πόδια θα είσαι γύρω στα 13-14 ποδόλιβρα, δύναμη υπέρ αρκετή κατά την γνώμη μου για οποιοδήποτε αεροβόλο ελατηρίου αλλά και οποιαδήποτε χρήση, χωρίς να σε κουράζει και να σε ταλαιπωρεί.

Ελπίζω πάντως να μην χρειαστούν άλλα τόσα χρόνια για την επόμενη καταχώρηση σου!!

Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος gklept

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #2 στις: 27 Ιουλίου, 2021, 10:01:28 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.επισης ήθελα να ρωτήσω για την τεχνολογία gas ram.τι θέλει να επιτύχει ο κατασκευαστής?αύξηση δύναμης με λιγότερη μάζα στα κινούμενα μέρη με προσυμπιεσμενο θάλαμο?το καταφέρνει?η θα ψάχνω κάθε τρεις και λίγο τσιμουχακια όπως κάνω στο αεροβόλο Mares ψαρεντουφεκο όταν το παρατάω προσυμπιεσμενο πάνω από δύο χειμώνες?
Αξίζει να ασχοληθεί κανένας με gas ram? Mοντελα Diana?
Η πιο οικονομική αγορά,είναι η ποιοτική αγορα

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #3 στις: 27 Ιουλίου, 2021, 13:30:23 μμ »
Για gas ram μόνο το WH 90

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #4 στις: 27 Ιουλίου, 2021, 18:33:35 μμ »
Το μοναδικό ουσιαστικό πλεονέκτημα των Gas-Ram είναι ότι μπορούν να μείνουν οπλισμένα χωρίς να χάσουν σε δύναμη. Φυσικά κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε σε συνθήκες κυνηγίου, κάτι που στην Ελλάδα απαγορεύεται. Επίσης θεωρητικά έχουν διαφορετικού τύπου ανάκρουση μιας και δεν έχουν ελατήριο να παλινδρομεί. Αν όμως ρίξεις ένα σωστά βελτιωμένο ελατηρίου ίσως και να αλλάξεις γνώμη.

Αν θελήσεις πάντως να ασχοληθείς το μοναδικό μοντέλο με το οποίο αξίζει να το κάνεις είναι όπως ανέφερε και ο Φραγκίσκος το HW90.

Αποσυνδεδεμένος gklept

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #5 στις: 30 Ιουλίου, 2021, 11:15:47 πμ »
Τι ενέργεια έχει το Weihrauch 97k στο 4,5 mm? Στο σάιτ του ο κατασκευαστής δε γράφει.στο Diana 48 αναφέρει 19,3 ποδολιβρες
Η πιο οικονομική αγορά,είναι η ποιοτική αγορα

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #6 στις: 30 Ιουλίου, 2021, 13:38:04 μμ »
Το 97κ , περιπου στα 13 ποδολιβρα .
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #7 στις: 30 Ιουλίου, 2021, 15:23:47 μμ »
Το 97κ , περιπουhttp://aerovolo.gr/forum/Themes/default/images/bbc/underline.gif στα 13 ποδολιβρα .
Γίνετε και 21 Magusta όπως του Αποστόλη και με πολύ καλύτερη συμπεριφορά και ευστοχία από το Diana  8)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Σύγκριση Diana 48 με Weihrauch 97.ποιο είναι πιο δυνατό και ακριβές?
« Απάντηση #8 στις: 30 Ιουλίου, 2021, 18:30:23 μμ »
Το 97 4.5 δεν γίνεται 21 ποδόλιβρα.