Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 343667 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #45 στις: 02 Απριλίου, 2009, 22:34:14 μμ »
Οπως ειπα και πριν το οπλο θα λυθει ξανα θα καθαριστει εκ νεου και θα λιπανθει σωστα (ελπιζω  :-[).
Τωρα οσο αφορα το 111 απο τι ειδα η αποψεις διηστανται.



εχεις την απαντηση του adas και accuracy lover που ειδες να διιστανται;Βγαλε τα παλια γρασσα βαλε του κιτ εκτος και εαν εχει αλλα σωστα και μην βαζεις 111.Απλα πραγματα

Δεν αναφερομαι μονο σε αυτο το thread αλλα και σε παλιοτερα.
Οπως φαινεται ομως οι περισσοτεροι δεν το θεωρουν καταληλλο για αυτη τη δουλεια.
Θα δοκιμασω αυριο με το λιπαντικο της v-mach.




Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #46 στις: 02 Απριλίου, 2009, 23:13:36 μμ »
            Φίλε Panas για να λυθούν μια και καλή οι απορίες σου δεν έχεις παρά να στείλεις ένα e-mail στην V-MACH ρωτώντας τους επί λέξει την γνώμη τους για την καταλληλότητα του εν λόγω λιπαντικού - το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την ίδια την κατασκευάστρια εταιρεία (Weihrauch). Άν βάλεις το προϊόν αυτό σε μια μηχανή αναζήτησης (π.χ. Google) θα δείς ότι βασικές του ιδιότητες είναι η στεγανοποίηση και η προστασία σε τσιμούχες βαλβίδων και άλλων βιομηχανικών συνθετικών υλικών και όχι η προστασία από τριβές υπό μεγάλη πίεση και μηχανικό φορτίο σε επαφή μετάλλου με μέταλλο. Το υλικό αυτό μπορεί να έχει εφαρμογή στην στεγανοποίηση των συνθετικών μερών ενός αεροβόλου προσυμπιεσμένου αέρα (φροντίδα, προστασία και στεγανοποίηση για τις τσιμούχες - ελάττωση/φραγή διαρροών αέρα). Δες και το παρακάτω link :
              http://www.4pcorporation.com/Molykote_111.asp
        Σε τελική ανάλυση το όπλο είναι δικό σου και έχεις κάθε λόγο να θέλεις το καλύτερο γι' αυτό - κατανοητό και δεκτό - και οι πειραματισμοί βεβαίως είναι μέσα στο πρόγραμμα.
                 Φιλικά,
              Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #47 στις: 03 Απριλίου, 2009, 00:07:58 πμ »
            Άν βάλεις το προϊόν αυτό σε μια μηχανή αναζήτησης (π.χ. Google) θα δείς ότι βασικές του ιδιότητες είναι η στεγανοποίηση και η προστασία σε τσιμούχες βαλβίδων και άλλων βιομηχανικών συνθετικών υλικών και όχι η προστασία από τριβές υπό μεγάλη πίεση και μηχανικό φορτίο σε επαφή μετάλλου με μέταλλο. Το υλικό αυτό μπορεί να έχει εφαρμογή στην στεγανοποίηση των συνθετικών μερών ενός αεροβόλου προσυμπιεσμένου αέρα (φροντίδα, προστασία και στεγανοποίηση για τις τσιμούχες - ελάττωση/φραγή διαρροών αέρα). Δες και το παρακάτω link :
              http://www.4pcorporation.com/Molykote_111.asp
       

Αναλυτικος και κατατοπιστικος οπως παντα  :)
με καλυψες πληρως
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #48 στις: 03 Απριλίου, 2009, 10:35:05 πμ »
Μια επισήμανση που είχα κάνει στα Τεχνικά Θέματα σχετικά με την τοποθέτηση του V-mach kit σε 97K, είναι σχετικό με το χιτώνιο που μπαίνει ανάμεσα στο πιστόνι και το ελατήριο, εκεί είχα πεί: "εκτός του οτι μειώνει το κενό μεταξύ ελατηρίου και τοιχωμάτων του πιστονιού, επιπλεόν εμποδίζει κάθε πιθανότητα να αγγίξει το "παπούτσι" του οδηγού το ελατήριο. Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετούμε το άνοιγμα του χιτωνιού αντίθετα προς τη πλευρά της σχισμής του πιστονιού και της οπής του κυλίνδρου, που "βλέπει" προς τον οδηγό"

Επειδή διάβασα για ήχο από συρσίμο μετάλλου, ας ληφθεί υπόψη και αυτό το σημείο και να δοθεί προσοχή στο πως τοποθετούμε το "παπουτσάκι" που είναι ευαίσθητο να πάθει ζημιά! Πρέπει να μπει προσεκτικά και να είμαστε σίγουροι οτι δεν έχει στραβοπατήσει και έχει κουμπώσει και στον υποκύλινδρο και στο πιστόνι και το προαναφερθέν χιτώνιο να μη βλέπει στο άνοιγμα του.


Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #49 στις: 03 Απριλίου, 2009, 10:41:56 πμ »
Μια επισήμανση που είχα κάνει στα Τεχνικά Θέματα σχετικά με την τοποθέτηση του V-mach kit σε 97K, είναι σχετικό με το χιτώνιο που μπαίνει ανάμεσα στο πιστόνι και το ελατήριο, εκεί είχα πεί: "εκτός του οτι μειώνει το κενό μεταξύ ελατηρίου και τοιχωμάτων του πιστονιού, επιπλεόν εμποδίζει κάθε πιθανότητα να αγγίξει το "παπούτσι" του οδηγού το ελατήριο. Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετούμε το άνοιγμα του χιτωνιού αντίθετα προς τη πλευρά της σχισμής του πιστονιού και της οπής του κυλίνδρου, που "βλέπει" προς τον οδηγό"

Επειδή διάβασα για ήχο από συρσίμο μετάλλου, ας ληφθεί υπόψη και αυτό το σημείο και να δοθεί προσοχή στο πως τοποθετούμε το "παπουτσάκι" που είναι ευαίσθητο να πάθει ζημιά! Πρέπει να μπει προσεκτικά και να είμαστε σίγουροι οτι δεν έχει στραβοπατήσει και έχει κουμπώσει και στον υποκύλινδρο και στο πιστόνι και το προαναφερθέν χιτώνιο να μη βλέπει στο άνοιγμα του.



Βασικα σαν οδηγο ειχα διαβασει το δικο σου ποστ και εδωσα ιδιατερη προσοχη στο σημειο αυτο.
Απο τι μου ειπε ο adas το συρσιμο οφειλετε σε ελλειπη λιπανση του κυλινδρου.
Θα ξαναδοκιμασω σημερα το απογευμα αυτη τη φορα ελπιζω με καλυτερα αποτελεσματα.  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #50 στις: 03 Απριλίου, 2009, 10:57:00 πμ »
ok, φίλε, είπα να το θυμίσω μήπως και.... άνθρωποι είμαστε!
Δεν υπάρχει πρόβλημα, οτι και να'ναι θα το βρείς, πρόσεξε να μην υπερβάλεις στη λίπανση τώρα όμως.

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #51 στις: 03 Απριλίου, 2009, 20:17:44 μμ »
Λοιπον ,τελικα σημερα το οπλακι ΞΑΝΑλυθηκε ,ΞΑΝΑκαθαριστηκε αλλα αυτη τη φορα εγινε σωστή λίπανση.
Το αποτελεσμα ,ενα οπλο με διαφορετικη συμπεριφορα (προς το καλυτερο εννοειται   ;D) οσο αφορα θορυβο και ανακρουση .Η βολη του πολυ πιο κοφτή απο πριν.
Δυστυχως δεν εχω ταχογραφο για ασφαλη συμπερασματα σχετικα με την δυναμη του οπλου.
Παντως η διατρηση της βολιδας σε σανιδα ειναι σχεδον στο ιδιο και ισως λιιιιιιιγο χαμηλοτερο επιπεδο απο πριν.

Στο πιστονι μπηκαν 2 ροδελες και τελικα χρησιμοποιησα το λιπαντικο που ειχε το κιτ.
Μου εκανε εντυπωση το ποσο σφιχτη ειναι η τσιμουχα στον κυλινδρο,αλλα αποτι καταλαβαινω μετα απο καποιες βολες θα στρωσει.

Εχω κρατησει καποιες παλιες μετρησεις του οπλου οποτε αν καποιο ΣΚ στο σκοπευτηριο ερθει καποιος με χρονογραφο θα δουμε τι λεει και απο δυναμη.
Ευχαριστω παντως ολους για τις συμβουλες  ;) ;) ;) :) :) :) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #52 στις: 06 Απριλίου, 2009, 12:44:05 μμ »
Καλημέρα
Ζητώ συγνώμη εάν το θέμα έχει αναφερθεί κάπου αλλού, αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.
Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο σοβαρό αεροβόλο όπλο μου και κατέληξα στα weihrauch HW97K ή HW98, για τα οποία έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Εάν γνωρίζετε καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας που να φέρνουν αυτά τα όπλα-έχω βρει μόνο το gunsnroses, προκειμένου να πάρω τιμές (έχω πάρει τηλ στα γραφεία του αντιπροσώπου 6616394 και 6615394, αλλά δεν σήκωναν τηλέφωνο)
2. Εάν υπάρχει υποστήριξη για τα όπλα της συγκεκριμένης εταιρείας σε περίπτωση βλάβης (service)
3. Την δική σας άποψή για τα δύο αυτά όπλα

Σας ευχαριστώ
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #53 στις: 06 Απριλίου, 2009, 14:20:33 μμ »
Ξαναδοκίμασε, ήταν στη DIANA 2009 αυτές τις μέρες και σίγουρα "έτρεχαν"

Το 97Κ πιθανότατα θα το δεις και στο Καλκατζάκο στην Αθηνάς, παλαιότερα είχε και το 98.
Υποστήριξη έχουν και μάλιστα καλή!
Υπέροχα αεροβόλα, τα είχα και τα δύο!
Μικρότερη ανάκρουση το 97, το 98 ίσως λίγο ποιο ισχυρο!

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #54 στις: 06 Απριλίου, 2009, 16:00:50 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Μετά την αγορά ίσως να σε ξαναενοχλήσω για την τοποθέτηση μιας διόπτρας που έχω (leapers 3-9X40 5th Generation).
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #55 στις: 24 Απριλίου, 2009, 22:19:39 μμ »
Το κοντακι παντως μου θυμιζει πολυ BSA και Webley..
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #56 στις: 24 Απριλίου, 2009, 22:25:47 μμ »
            Φίλε ΜASTORAS το αεροβόλο των φωτογραφιών που ανέβασες είναι το BSA Superstar - έχει το σύστημα με την περιστρεφόμενη θαλάμη (αρχική πατέντα της BSA), όπλιση με μοχλό (underlever) και όλα τα υπόλοιπα τυπικά χαρακτηριστικά του μοντέλλου. Άν θές μετέφερε το μήνυμά σου στο σχετικό θέμα.
             Φιλικά,
          Κώστας

Αποσυνδεδεμένος thomason93

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #57 στις: 07 Μαΐου, 2009, 22:47:04 μμ »
Παιδια προκειται να αγορασω το Weihrmauch HW 97K και εχω καποιες αποριες: Το συγκεκριμενο οπλο δεν εχει σκοπευτικα και εισαι αναγκασμενος να χρησιμοποιεις διοπτρα? Αν χρειαζεται διπτρα, την δινει μαζι με το πακετο ή πρεπει να την αγορασω εγω ξεχωριστα? Αν χρειαστει να αγορασω χωρια την διοπτρα, πρεπει να εχει και προστασια απο κραδασμους? Τελος, σε τι προτεινετε να το αγορασω, 4.5mm ή 5.5mm? Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #58 στις: 07 Μαΐου, 2009, 22:50:11 μμ »
Παιδια προκειται να αγορασω το Weihrmauch HW 97K και εχω καποιες αποριες: Το συγκεκριμενο οπλο δεν εχει σκοπευτικα και εισαι αναγκασμενος να χρησιμοποιεις διοπτρα? Αν χρειαζεται διπτρα, την δινει μαζι με το πακετο ή πρεπει να την αγορασω εγω ξεχωριστα? Αν χρειαστει να αγορασω χωρια την διοπτρα, πρεπει να εχει και προστασια απο κραδασμους? Τελος, σε τι προτεινετε να το αγορασω, 4.5mm ή 5.5mm? Ευχαριστω

καλησπερα φιλε thomason.Πολυ σωστα αναφερεις οτι το συγκεκριμενο αεροβολο δεν εχει ανοιχτα σκοπευτικα απαιτειται η χρηση διοπτρας η οποια παει ξεχωριστα με την βαση και δεν ειναι στο πακετο εκτος και εαν βρεις καποιο μαγαζι που να εχει προσφορα.Εννοειται οτι πρεπει να ειναι αντικραδασμικη διοτι απλα σε ελατηριο αεροβολο θα σπασει ακομη και σε αυτο το οπλο που δεν φημιζεται ως "διοπτροφαγο".Να το παρεις σε 5.5αρι ειναι καλυτερο....
AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #59 στις: 07 Μαΐου, 2009, 22:51:43 μμ »
Παιδια προκειται να αγορασω το Weihrmauch HW 97K και εχω καποιες αποριες: Το συγκεκριμενο οπλο δεν εχει σκοπευτικα και εισαι αναγκασμενος να χρησιμοποιεις διοπτρα? Αν χρειαζεται διπτρα, την δινει μαζι με το πακετο ή πρεπει να την αγορασω εγω ξεχωριστα? Αν χρειαστει να αγορασω χωρια την διοπτρα, πρεπει να εχει και προστασια απο κραδασμους? Τελος, σε τι προτεινετε να το αγορασω, 4.5mm ή 5.5mm? Ευχαριστω

καλησπερα φιλε thomason.Πολυ σωστα αναφερεις οτι το συγκεκριμενο αεροβολο δεν εχει ανοιχτα σκοπευτικα απαιτειται η χρηση διοπτρας η οποια παει ξεχωριστα με την βαση και δεν ειναι στο πακετο εκτος και εαν βρεις καποιο μαγαζι που να εχει προσφορα.Εννοειται οτι πρεπει να ειναι αντικραδασμικη διοτι απλα σε ελατηριο αεροβολο θα σπασει ακομη και σε αυτο το οπλο που δεν φημιζεται ως "διοπτροφαγο".Να το παρεις σε 5.5αρι ειναι καλυτερο....

+1 Μονο που εγω σου προτεινω 4,5.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης