Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch  (Αναγνώστηκε 343861 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #150 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 19:26:00 μμ »
Αγαπητοί, παρακαλώ λύστε μου δύο απορίες :

1.  Σε καινούργιο HW50S το φαινόμενο του "dieseling" πόσο περίπου θα διαρκέσει -δεδομένου ότι δεν ρίχνω πάνω από δέκα βολές την ημέρα ;

2.  Στο ίδιο (καινούριο) αεροβόλο η όπλισή του είναι πολύ δύσκολη -απαιτείται ιδιαίτερη δύναμη για να κατεβάσω και στη συνέχεια να φέρω εντελώς προς τα κάτω την κάνη προκειμένου να οπλίσει. Είναι φυσιολογικό;  Στο Slavia 631 η όπλιση είναι αρκετά εύκολη, ενώ τώρα με το HW50S δυσκολεύομαι αρκετά.

ευχαριστώ

ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #151 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 20:11:13 μμ »
        Φίλε Τηλέμαχε άν συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το αεροβόλο σου ως έχει (χωρίς λύσιμο δηλαδή) θα κρατήσει μέχρι να καούν τα λάθος τοποθετημένα και ίσως υπερβολικά σε ποσότητα λιπαντικά του εντός του κυλίνδρου - αυτό που θέλει είναι συνεχείς βολές με σχετικά βαριές βολίδες (π.χ. 10,3 grains) χωρίς να σε πολυενδιαφέρει η ακριβής σκόπευση, βάζεις μια αυτοσχέδια βληματοπαγίδα σε πολύ κοντινή απόσταση και ρίχνεις πάνω της μέχρι να καταλάβεις από τον ήχο και τις αντιδράσεις του όπλου σου ότι πέρασε κι αυτή η "γρίππη" ;)  Μπορεί να "ηρεμήσει" στις 50 βολές, μπορεί στις 100 ή και σε περισσότερες - ετσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να ρίξεις κάμποσες βολές για το στρώσιμο του μηχανισμού. Θυμήσου μόνο μετά την αποδρομή της "ασθένειας" να καθαρίσεις καλά την κάννη του από τα υπολείμματα της καύσης των λιπαντικών του.
       Η όπλιση διαφέρει ανάμεσα στα δύο αεροβόλα για πολλούς λόγους. Το Slavia π.χ. έχει κάννη μήκους 53 cm ενώ το HW 50S έχει 39-40 cm - μεγαλύτερο μήκος = μεγαλύτερος μοχλός για την εξάσκηση της δύναμης, το ελατήριο του 631 είναι αρκετά πιό "αδύναμο" απ' αυτό του 50αριού - το ένα βγάζει (με τον αεροθάλαμο του όπλου που βρίσκεται) γύρω στις 6 ποδόλιμπρες ενώ το 50άρι πλησιάζει τις 10 και κάτι (στη Αγγλία πουλιέται σαν full power rifle = μπορεί  να "πιάσει" με το ανάλογο "πείραγμα" κοντά στις 11+ ftlbs). Και τα δύο διαθέτουν αρθρωτό μοχλό όπλισης (articulated cocking lever) αλλά το HW 50S είναι πιό "ζόρικο" όπως διαπίστωσες ο ίδιος. Άν βέβαια του βάζαμε ένα ελατήριο των 6 ποδολιβρών (7,5 Joules) θα ήταν σαφώς πιό εύκολη η προσπάθεια όπλισης αλλά οι επιδόσεις του θα έπεφταν σε άλλο επίπεδο. Με την χρήση πάντως και την προσαρμογή των κινούμενων επιφανειών θα γίνει σιγά-σιγά πιό "μαλακό" - χωρίς όμως να φτάνει το Slavia. Το κάθε πράγμα έχει κι ένα τίμημα που το συνοδεύει.
              Φιλικά,
         Κώστας

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #152 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 20:59:25 μμ »
υποψιαζομαι οτι βρισκει ο μοχλος οπλισης στον κυλινδρο.

η οπλιση θα επρεπε να ειναι ελαφρια και αθορυβη.
ειμαι σιγουρος οτι στο δικο σου θα αισθανεσαι οτι τριβονται μεταλλα.

θα ηταν καλο να του ριξει μια ματια καποιος με εμπειρια στα 50αρια  ;) ;D 8)

αν το αφησεις αβοηθητο θα χαραξει τον κυλινδρο οσο χρειαστει και μετα θα ειναι οκ.

για τα λαδια οτι ειπε ο accuracy.
παντως οπως το περιγραφεις, καλο θα ηταν να το δει καποιος...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #153 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 21:03:35 μμ »
Σαν ποιόν;
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #154 στις: 04 Οκτωβρίου, 2010, 21:11:22 μμ »
υποψιαζομαι οτι βρισκει ο μοχλος οπλισης στον κυλινδρο.

Αυτο θα ειναι σιγουρα.
Δυο 50S που εφτιαξα και εγω ειχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Τηλέμαχος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #155 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 10:08:28 πμ »
Λοιπόν θα κάνω το εξής:  Θα ρίξω αρκετές βολές (καμμιά 200ριά) αλλά όχι απανωτές.  Και μετά θα επανέλθω με νεότερα επί της συμπεριφοράς τού HW50S. 
Κύριοι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τηλέμαχος

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #156 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 10:33:21 πμ »
Διαθέτω ένα R9 κοινώς και ευρωπαιστί HW95.Το όπλο έχει αγορασθεί από την Αμερική στις αρχές του '90.Το διαμετρημά του είναι .177 και ήταν περίπου στις 14ft/lbs.Τώρα τελευταία όμως παρατηρώ εκτός από μία πτώση στην δύναμη και μεγάλη ανομοιομορφία στις βολές,της τάξεως των 20-25ft/sec ενώ δεν το έκανε πρίν.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο,πληροφορήθηκα ότι μπορώ ναί μεν να αγοράσω τα ανταλλακτικά που τυχόν χρειαστώ,αλλά δεν αναλαμβάνει το service του όπλου με κάποια εξασφάλιση(κάποια εγγύηση ή έστω απόδειξη για την συγκεκριμένη εργασία όπου να περιγράφεται ακριβώς η παροχή υπήρεσίας παρά μόνο ένα ποσό το οποίο μπορεί να αντιπροσωπεύει το ότιδήποτε).
Ποιός μπορεί να αναλάβει το service του όπλου με τα παραπάνω εχέγγυα;
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #157 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 10:57:35 πμ »
ο μονος επαγγελματιας τεχνικος για αεροβολα ειναι ο κος Γκουτης στην Θεσσαλονικη.
δινει ισοβια γραπτη εγγυηση στις εργασιες που παρεχει και φυσικα σαν επαγγελματιας
δινει και ΑΠΥ.

η γνωμη μου για το 95 ειναι οτι χρειαζεται μονο μια αντικατασταση αναλωσιμων.
θα απεδιδα το προβλημα 75% στο τσιμουχακι της κανης και 25% στην κεφαλη.
δεν υπαρχει κανενας λογος ν αλλαξει το ελατηριο.
η εργασια ειναι απλη και πανω απο τα μισα μελη του φορουμ το κανουν, τουλαχιστον στα δικα τους οπλα.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος stefplak_2541984

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #158 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:20:41 μμ »
Διαθέτω ένα R9 κοινώς και ευρωπαιστί HW95.Το όπλο έχει αγορασθεί από την Αμερική στις αρχές του '90.Το διαμετρημά του είναι .177 και ήταν περίπου στις 14ft/lbs.Τώρα τελευταία όμως παρατηρώ εκτός από μία πτώση στην δύναμη και μεγάλη ανομοιομορφία στις βολές,της τάξεως των 20-25ft/sec ενώ δεν το έκανε πρίν.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο,πληροφορήθηκα ότι μπορώ ναί μεν να αγοράσω τα ανταλλακτικά που τυχόν χρειαστώ,αλλά δεν αναλαμβάνει το service του όπλου με κάποια εξασφάλιση(κάποια εγγύηση ή έστω απόδειξη για την συγκεκριμένη εργασία όπου να περιγράφεται ακριβώς η παροχή υπήρεσίας παρά μόνο ένα ποσό το οποίο μπορεί να αντιπροσωπεύει το ότιδήποτε).
Ποιός μπορεί να αναλάβει το service του όπλου με τα παραπάνω εχέγγυα;

Κυριε mangusta,συγνωμη μας δουλευετε;
Με nickname mangusta ρωτατε να σας πουμε που θα στειλετε το οπλο για service ??? ??? ???
Λιγο ΕΛΕΟΣ!!! παρακαλω...
Δεν μπορει καποιος που γνωριζει απο ποδολιβρες ,ταχυτητες ,δινει τεχνικες συμβουλες και λεγεται mangusta να ρωταει που θα κανει service... :-\
Eιμαι βεβαιος πως η εγγραφη σας στο forum και τα εως τωρα μυνηματα σας ηταν απλα ο προλογος αυτης της ερωτησης......

Οπως και να το κανουμε,εχουμε και καποιο IQ βρε αδερφε...
You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!
ThErE wIlL bE BlOoD......

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #159 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 16:34:12 μμ »
Κύριε stefplak_2541984,
το nickname μου είναι άσχετο από τον κύριο Γκουτή και διαλέχθηκε τυχαία.Όπως βλέπετε δεν διαθέτω Air Arms και ούτε πρόκειται γιατί ο εν λόγω αντιπρόσωπος είναι παράλογα ακριβός.
Όσο για τις βελτιώσεις του,το αφήνω ασχολίαστο διότι έχω κδιαθέτω και εγώ IQ.
Ελπίζω να σας κάλυψα.
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος stefplak_2541984

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #160 στις: 06 Οκτωβρίου, 2010, 18:39:01 μμ »
Κύριε stefplak_2541984,
το nickname μου είναι άσχετο από τον κύριο Γκουτή και διαλέχθηκε τυχαία.Όπως βλέπετε δεν διαθέτω Air Arms και ούτε πρόκειται γιατί ο εν λόγω αντιπρόσωπος είναι παράλογα ακριβός.
Όσο για τις βελτιώσεις του,το αφήνω ασχολίαστο διότι έχω κδιαθέτω και εγώ IQ.
Ελπίζω να σας κάλυψα.



Xαιρομαι για το ΙQ σας.Θα σας φανει ιδιαιτερα χρησιμο ,ωστε να καλυψετε τις αποριες που σας απασχολουν.
Μονο εσεις γνωριζετε τι θελετε τι εχετε και τι επιδιωκετε...
Ελπιζω να σας καλυψα κι εγω....
You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!
ThErE wIlL bE BlOoD......

Αποσυνδεδεμένος Kritikos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #161 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 13:00:48 μμ »
Ρε παιδια ξερει κανεις ποσα μετρα βεληνεκες βγαζει το  Weihrauch HW98.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #162 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 14:10:56 μμ »
Ρε παιδια ξερει κανεις ποσα μετρα βεληνεκες βγαζει το  Weihrauch HW98.


Βεληνεκες?  Ειναι μια εννοια πολακις μεταφραζουμενη. Μπορει να εχει πολλα μετρα αλλα το θεμα ειναι οτι μεχρι που θα μπορει να ειναι σχετικα ευθυβολο και να μπορεις να στοχευσεις χωρις να υπολογιζεις τροχια με μοιρες σαν να ειναι ολμος.
Μαλλον θα εννοεις κατι τετοιο, οποτε μπορεις να κανεις ανετα το κεφι σου και την σκοποβολη σου μεχρι τα 60 μετρα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #163 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 14:21:52 μμ »
Φιλε kritike πρωτο σου μηνυμα κατευθειαν ερωτηση :o.Πες ενα γεια βρε αδελφε δυο λογια για σενα και τα οπλα σου(αν εχεις).
Μετα διαβασμα πολυ διαβασμα και αν κατι δεν βρεις το ρωτας.Τι ενωεις βελινεκες ουτε κυνηγητικο ειναι ουτε πολεμικο(απαγορευεται το κυνηγι).
Αν ενωεις τι ταχητητα και ποσα ποδολιβρα αυτο εξαρταται απο διαφορους παραγοντες(dezeling,ελατηριο,τσιμουχα,λιπανση,κ.α.).
Καλως ορισες και καλο ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Weihrauch
« Απάντηση #164 στις: 08 Οκτωβρίου, 2010, 21:05:35 μμ »
Ρε παιδια ξερει κανεις ποσα μετρα βεληνεκες βγαζει το  Weihrauch HW98.


Δοκίμασε εδώ για το μέγιστο βεληνεκές
Π.χ. με 1.77 H&N Baracuda με BC 0.0240, 10.600gr με 750fps έχουμε μέγιστο βεληνεκές με 30 μοίρες γωνία βολής ~365 μέτρα.
Αυτός είναι ο χώρος ασφαλείας που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πριν τραβήξεις την σκανδάλη.
Για το ωφέλιμο βεληνεκές είναι πάρα πολύ οι παράγοντες που υπεισέρχονται, π.χ. ο τύπος του στόχου σου, οι ατμοσφαιρικές συνθήκες κ.α.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης